Συνέντευξη του Ιωνά Κυρατζή/Jonas Kyrantzes από το adventureadvocate.gr

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.416


"Ονομάζομαι Ιονάς Κυρατζής και μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη. Αυτή τη στιγμή ζω στη Γερμανία, στη Φρανκφούρτη συγκεκριμένα, και φτιάχνω παιχνίδια εδώ και περίπου 15 χρόνια.
Ξεκίνησα όταν ήμουν αρκετά μικρός, με ένα adventure game, freeware τότε, το «Last Rose in a Desert Garden».

Νομίζω πως είμαι περισσότερο γνωστός ως σεναριογράφος, παρά ως game designer.

Η πιο γνωστή σειρά που έχουμε φτιάξει, μαζί με τη γυναίκα μου τη Verana, είναι τα «Lands of dream». Το πιο γνωστό από αυτά είναι το «The sea will claim everything».

Επίσης, έγραψα μαζί με τον Tom Jubert το σενάριο του «The Talos Principle».

Τώρα πλέον δουλεύω στο «Serious Sam 4»."
Ο Developer/ δημιουργός Ιωνάς(*) Κυρατζής /Jonas Kyrantzes -στον οποίο έχουμε αναφερθεί με αφορμή τα The Sea will claim Everything , Ithaka of the Clouds, The Talos Principle - έδωσε μια αν μη τι άλλο ενδιαφέρουσα συνέντευξη στο adventureadvocate.gr ,όπου αναφέρεται στην πορεία του στο χώρο των adventures (και όχι μόνο), την θεματολογία των παιχνιδιών του ,τα άμεσα σχέδιά του ,το μέλλον των adventures και άλλα πολλά που θαπρέπει να διαβάσετε την συνέντευξη για να τα ανακαλύψετε ....

>>>> http://www.adventureadvocate.gr/inte...alos-principle

(*)Ρε παιδιά στο adventureadvocate το Ιωνάς την τελευταία φορά που το κοίταξα ακόμα γραφόταν με ω ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα