Τα σπανιότερα Snes pal παιχνίδια!

Getta Robo είπε:
Εχω διαβασει μονο πληροφοριες σε διαφορα forums, οτι απλα υπαρχει, οπως και εχω βρει το Ευρωπαικο rom του. Το εχω αμερικανικο σε κασετα, αλλα ειναι πολυ περιεργο που κυκλοφορησε σε pal, μιας και ειναι απο τα "τελευταια" παιχνιδια του snes.

Μήπως μπερδεύτηκες κάπως φίλε μου?? Το Spawn-the eternal δεν έχει κυκλοφορήσει σε Αμερικανική, ούτε Ιαπωνική έκδοση στο Snes. Το μοναδικό που κυκλοφόρησε είναι το Todd McFarlane's Spawn: The Video Game. Αν εννοούσες αυτό, το γνωρίζω και η ευρωπαϊκή παλ έκδοσή του δεν είναι σπάνια.
 
Other_Reality είπε:
Στο ότι είναι η PAL είναι το μόνο σίγουρο γιατί μόνο PAL cartridges έχω. Τώρα δέν ξέρω άν είναι το Spawn το συγκεκριμένο, ένα 2D platform side scroller είναι όπως και να έχει θα ανεβάσω φωτό άυριο εδώ να στο δείξω.
Αν και καταφερα να βρω λιγες πληροφοριες επιπλεον σημερα, δεν θα ητανε κακη κινηση να ανεβασεις μερικες ακομα εικονες για ενα σπανιο παιχνιδι. Το πηρες απο Ελλαδα; αν ναι, ποσο σου κοστισε αν επιτρεπεται;

geo2004z είπε:
Μήπως μπερδεύτηκες κάπως φίλε μου?? Το Spawn-the eternal δεν έχει κυκλοφορήσει σε Αμερικανική, ούτε Ιαπωνική έκδοση στο Snes. Το μοναδικό που κυκλοφόρησε είναι το Todd McFarlane's Spawn: The Video Game. Αν εννοούσες αυτό, το γνωρίζω και η ευρωπαϊκή παλ έκδοσή του δεν είναι σπάνια.
Ναι εχεις δικιο. Το μπερδευω συχνα με το παιχνιδι του playstation οπου εχω επισης.

20101213162753.jpg


Το παιχνιδι το ηθελα απο το 1995 περιπου οταν ειχα δει και το ομωνυμο κωμικ και review στο gamepro.

Ειχα ρωτησει στα κεντρικα console club και teleclub, και το ειχανε μονο αμερικανικο. Οταν ειχα παει στο Athens club μου ειχανε πει οτι δεν το ειχανε Ευρωπαικο επισης. Και οι 3 ητανε οι μεγαλυτεροι εισαγωγεις και πωλητες σε παιχνιδια εκτος επισημης αντιπροσωπειας, οπου δεν το ειχανε φερει ποτε.

Το βρηκα σημερα για πρωτη φορα στο ebay σε τιμες απο 26? σκετη η κασετα, μεχρι 60? με κουτι και οδηγιες. Αρα ναι, ειναι ενα σπανιο και ακριβο παιχνιδι.
 
Getta Robo είπε:
Το βρηκα σημερα για πρωτη φορα στο ebay σε τιμες απο 26? σκετη η κασετα, μεχρι 60? με κουτι και οδηγιες. Αρα ναι, ειναι ενα σπανιο και ακριβο παιχνιδι.
Ωραία! Χαίρομαι που συνεννοηθήκαμε! :D

Όσον αφορά το παιχνίδι, η αλήθεια είναι ότι η τιμή είναι εκείνη που αναγράφεις. Όμως θα προτιμούσα να μην το προσθέσω στη λίστα καθώς είναι πολλά τα παιχνίδια του Snes που έχουν παρόμοιο κόστος και θα καταφέρουμε να δημιουργήσουμε μία τεράστια λίστα χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Για αυτό, έβαλα έναν περιορισμό της τελευταίας λίστας κάπου στα 150 ευρώ το παιχνίδι σε πλήρη κατάσταση με κουτί και οδηγίες. Αλλά όπως καταλαβαίνεις η τιμή είναι τελείως υποκειμενική, όταν αναφερόμαστε σε μεταχειρισμένα παιχνίδια.
 
Getta Robo είπε:
Αν και καταφερα να βρω λιγες πληροφοριες επιπλεον σημερα, δεν θα ητανε κακη κινηση να ανεβασεις μερικες ακομα εικονες για ενα σπανιο παιχνιδι. Το πηρες απο Ελλαδα; αν ναι, ποσο σου κοστισε αν επιτρεπεται;
Συγγνώμη και για την καθυστέρηση και για την ανάλυση της φωτογραφίας. Έχω ένα ρετρο-κινητό χωρίς φλάς ! Το πήρα μαζί με το Snes που αγόρασα ξανά πρίν κανα-δυό χρόνια απο αγγελία εδώ στο φόρουμ.

0174c.jpg
 
Λογικά αυτό εννοεί ο Robo, εκτός αν υπάρχει η αυστραλιανή έκδοση την οποία δεν έχω δει ποτέ μου. Πάντως, όχι, το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν είναι σπάνιο.
 
Όπως αναφέρω στο πρώτο ποστ του θέματος, ένα από τα πιο σπάνια παιχνίδια είναι το X-Zone.

Ένας τυχερός Ιταλός που με ρώτησε αν όντως είναι τόσο σπάνιο και πήρε την επιβεβαίωσή μου, το βρήκε σε κατάστημα της Ιταλίας για 10 ευρώ. Το παιχνίδι ήταν ολοκαίνουριο και το έβαλε στο ebay αμέσως για να εισπράξει το ποσό των 240 λιρών, κάπου στα 290.00?!!! http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200564656065

Στα τόσα χρόνια που συλλέγω Snes Pal παιχνίδια, αυτό είναι το πιο όμορφο copy και το πιο mint που υπάρχει στον κόσμο. Απίστευτη κατάσταση!!
 
GEO, πόσα παιχνίδια για SNES έχεις από περιέργεια;
 
οντως τρομερη κατασταση τσιλικο,ουτε η γωνιες του δεν ειναι τσακισμενες,ειναι να σε 8ελει..
 
eliaspergantis είπε:
GEO, πόσα παιχνίδια για SNES έχεις από περιέργεια;
Όχι πολλά, αλλά όσα έχω είναι σε άριστη κατάσταση ή σφραγισμένα, δεν κρατώ στη συλλογή μου σκέτα cartridge.
 
Το pal Hagane εχει καθολου αξια; Λενε οτι ειναι επισης απο τα σπανια Ευρωπαικα παιχνιδια.
 
Getta Robo είπε:
Το pal Hagane εχει καθολου αξια; Λενε οτι ειναι επισης απο τα σπανια Ευρωπαικα παιχνιδια.
Το έχω δει να πωλείται σε άριστη κατάσταση προς 30-40 ευρώ, δε θα το έλεγα σπάνιο.
 
Εδω στην Ελλαδα το εδινε καποιος, σκετο cartidge για 6 ευρω. Το εχει και γνωστο ρετρομαγαζο, για 15.

Βασικα τον εχουμε πρηξει τον ανθρωπο (τον geo2004z). Κατι σπανιο δεν ειναι παντα ακριβο.

Και πολλα μη-σπανια παιχνιδια εχουν ακριβη τιμη και ζητηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Και πολλα μη-σπανια παιχνιδια εχουν ακριβη τιμη και ζητηση.
Well said!!!

Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό καθώς υπάρχουν παιχνίδια που δεν είναι σπάνια, δηλαδή υπάρχουν σε άφθονες ποσότητες, αλλά πωλούνται πολύ ακριβά. Ένα τέτοιο παιχνίδι θεωρώ πως είναι το Terranigma, αρκετά υπερ-τιμημένο....
 
Υπαρχουν απειρα παραδειγματα ζητησης: oλα τα mario, επειδη ειναι mario !!! το ιδιο ισχυει και για τα donkey kong.

Γενικα οι τιτλοι-οροσημο οπως sonic, FF, mario, resident evil, silent hill, GT, NBA JAM εχουν ζητηση.

Αυτα τα αναγνωριζουν αμεσα οσοι δεν ασχολουνται και πολυ με το αθλημα. Σκεφτεται ο αλλος "μμμ, ας παρω ενα SNES

να θυμηθω τα παλια. Τι παιχνιδι να παρω.... Α! το μαριο" . Ετσι υπαρχει ζητηση για γνωστα παιχνιδια. Και επισης θεωρω

τελειως αδικαιολογιτες τις υψηλες τιμες των πρωτων rpg, οπως zelda link to the past. Το παιχνιδι δεν ειναι καθολου σπανιο,

απορω πως εχει τετοια τιμη. Και αρκετα παιχνιδια που τα εχω συναντησει στην Ελλαδα μια μονο φορα (ουτε καν

ηξερα οτι υπαρχουν) δεν εχουν ηψηλη τιμη, ακριβως για αυτο επειδη πολλοι δεν ξερουν οτι κυκλοφορισαν.
 
Μιας και μιλάμε για σπάνια παιχνίδια, πιστεύω αξίζει τον κόπο να παρακολουθήσουμε ένα Mega Man X3 που είναι στο ebay αυτή τη στιγμή. 7 Ημέρες πριν από τη λήξη και έχει ήδη φτάσει 180 ευρώ. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα τελειώσει......http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360335727295
 
165 λιρες πηγε τωρα,οποτε το βλεπω να ξεπερναει και αυτο που πουληθηκε 280 ευρω
 
240 λιρες..τοσο σπανια ειναι ποια..
 
το megaman x3 εσπασε τα κοντερ..πωληθηκε για 820 λιρες!!!!!...πολλα λεφτα ρε για ενα παιχνιδι..και μεταχειρισμενο και ολας,πραγματικα δεν περιμενα να παει τοσο ψηλα..
 
Μολις αγορασα το Final Fight Tough ... δεν ειναι PAL ομως :p
 
Οκ, μολις το τελειωσεις να το μου το δωσεις να σου δωσω το final fight GUY. Να το παιξω και εγω λιγο και στο επιστρεφω μετα.

(Να σοβαρευτουμε και να σου φερω επιτελους τα πραγματακια σου, call me).
 
Πίσω
Μπλουζα