Το MEGA κοιμήθηκε...

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
76
Τα σέβη μου.

Σπουδαίο κανάλι, το μεγαλύτερο της χώρας. Όμως υπήρξε μια ''μαύρη τρύπα'' την οποία δε ξέρω αν θυμάται κάποιος άλλος εκτός απο εμενα.

Στις 17 Ιανουαρίου 1991 ξεκίνησε η ''Καταιγίδα της Ερήμου'' , η μεγάλη επίθεση των αεροπορικών δυνάμεων του ΟΗΕ εναντίον του Ιράκ, που είχε εισβάλλει στο Κουβέιτ. Όλα τα κανάλια απο νωρίς το πρωί είχαν διακόψει τη φυσιολογική ροή προγράμματος και είχαν συνδεθεί με CNN ή άλλα δίκτυα του εξωτερικού. Οι βομβαρδισμοί ξεκίνησαν απο νωρίς το πρωί και όλοι οι σταθμοί μετέδωσαν την είδηση. Όλοι, πλην ΜΕΓΚΑ που δε πήρε χαμπάρι και ανακοίνωσε το γεγονός το μεσημέρι , προκαλώντας πολλά ειρωνικά σχόλια.

Θυμάται κανείς;
 
Δε θυμαμαι αυτο αλλα θυμαμαι κατι παρεμφερες. Ξυπναω το πρωι για το σχολειο και συνηθως οι δικοι μου ειχαν παντα ανοιχτη την τηλεοραση σε καποιο Παπαδακη (βοηθαει στο ξυπνημα :) ). Τη μερα που ξεκινησε ο πολεμος λοιπον, δε θυμαμαι τι καναλι ηταν, αλλα εβλεπα μια μαυρο-πρασινη εικονα, λαμψεις και πυροβολισμους, και εκφωνηση.

Σε καποια φαση ο παρουσιαστης λεει οτι στο καναλι του αρχισαν την ανταποκριση πιο νωρις απο καθε αλλο καναλι στην Ελλαδα, οποτε εδινε την καλυτερη ενημερωση :D Μεσα στη νυστα μου αυτο το σχολιο φανηκε τοσο ασχετο και παραταιρο, μου εκανε εντυπωση και το θυμαμαι ακομα
 
Το Μέγκα πάλι δεν ήταν, που κάποτε ένας δημοσιογράφος μετέδιδε ζωντανά, μια αεροπορική επιδρομή κατά του Ιρακ...από την Κύπρο;8)
 
Πίσω
Μπλουζα