ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

Στο ρολόι πριν απο το σήμα της ΥΕΝΕΔ ;)
 
sq350nike είπε:
Στο ρολόι πριν απο το σήμα της ΥΕΝΕΔ ;)
Όντως !!

Χα, χα - το σήμα δεν το πολυθυμόμουν, αλλά το ρολόι μου είχε μείνει στη μνήμη μου!!
 
Το ρολόι υπηρχε από το 1977 περιπου έως το 1985 τουλάχιστον.
 
sq350nike είπε:
Το ρολόι υπηρχε από το 1977 περιπου έως το 1985 τουλάχιστον.
Κι εγώ που νόμιζα ότι είχαν αρχίσει να χρησιμοποιούν ψηφιακό ρολόι στην ΕΡΤ-2 νωρίτερα...!!
 
Με γυρίσατε βρε παιδιά πολλά χρόνια πίσω, φανταστική η δουλειά. Νόμιζω ότι το κλασσικό ρολόι είναι το καλύτερο.
 
ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! Και μη σου πω ότι, όπως θυμάμαι τις μουσικές, είσαι μέσα στους χρόνους!!!

...όσο για το ρολόι, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τότε! Θυμόμουν κάτι σαν ψηφιακά, κάτι ζούμ σε ρολόγια χειρός και τοίχου (!), μεταγενέστερα όλα, αλλά από τότε...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΑ!!! ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΩ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@stam1370 Τα ρολογια χειρός και τοίχου τα είχε η ΕΤ1 στα τέλη του 80 ή αρχές 90.

Νωρίτερα η ΕΡΤ είχε ενα μακρόστενο ψηφιακό με λευκά ψηφία και μαυρο φόντο κάτω από το λογοτυπο . Το ίδιο ακριβως καθιέρωσε και η ΕΡΤ2 μετά το 85.

Θα το δειτε κι αυτό σύντομα. ;)
 
sq350nike είπε:
@stam1370 Τα ρολογια χειρός και τοίχου τα είχε η ΕΤ1 στα τέλη του 80 ή αρχές 90.
Νωρίτερα η ΕΡΤ είχε ενα μακρόστενο ψηφιακό με λευκά ψηφία και μαυρο φόντο κάτω από το λογοτυπο . Το ίδιο ακριβως καθιέρωσε και η ΕΡΤ2 μετά το 85.

Θα το δειτε κι αυτό σύντομα. ;)
@sq350nike:

ΠΡΟΣΚΥΝΩ γενικότερα!!

Συμφωνώ για τα ρολόγια - θυμάμαι η ΕΤ1 είχε κάτι LONGINES, αλλά αυτό ήταν μετά την έλευση της ιδιωτικής τηλεόρασης.

Το μακρόστενο ψηφιακό της ΕΡΤ το θυμάμαι -

της ΕΡΤ-2 καθόλου...
 
ΕΡΤ-2 ειδησεις 1986

Προβολή συνημμένου 448

Προβολή συνημμένου 449

Προβολή συνημμένου 450

Προβολή συνημμένου 451

παλι απο ειδησεις ΕΡΤ-2 1986, σημα καιρου

Προβολή συνημμένου 452

Ελπιζω να βοηθησα λιγο. Οι ημερομηνιες που γραφω δεν ειναι ποτε βγηκαν τα σηματα για πρωτα φορα, αλλα απο τις εγγραφες μου στις αναλογες ημερομηνιες.

Θα επανλεθω συντομα και με τα υπολοιπα που εχω απο τοτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ChristosM:

Προσκυνώ εκ μέρους όλων!!

:bow:

(θα πάθουμε τη μέση μας στο τέλος από το πολύ προσκύνημα!!)

;)

Απίστευτη η συλλογή που έχεις !!

:thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πάθουμε όλοι μας οσφιοκαμψία από το προσκήνημα (όπως έλεγε και ο Τίτος Πέτράκης, βλέπε Σπύρος Παπαδόπουλος στην πολύ καλή κωμωδία εκμέκ παγωτό του Mega το 1992).

Για να σας θυμήσω ο Σπύρος Παπαδόπυλος έκανε τότε τον κτηνίατρο στο Εκμέκ πάγωτο, και ήταν αυτός που είχε εφεύρει δύο "αρρώστιες" την οσφιοκαμψία (ασθένια που προκάλει το παρατεταμένο σκήψιμο (προσκήνημα) και την μετάταση.

Πέρα όμως από την πλάκα παιδιά η ανεύρυση όλων αυτών των σημάτων της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, γνησίων και επεξεργασμένων με έχει τουλάχιστον εντυπωσιάσει και το προσκήνημα και από εμένα είναι το ελάχιστο για την δουλειά σας παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύμφωνοι, αλλά το thread αυτό εξελίχτηκε super!!

Μας γύρισε ΠΟΛΛΑ χρόνια πίσω, όταν η ΕΡΤ είχε ακόμα το μονοπώλιο...
 
Επαθα σοκ νυχτιατικα!!!

ChristosM εκφράζω τον σεβασμό μου και τον θαυμασμό μου!!!

Αν έχει απορίες για το πως θα μεταγράψεις τα βίντεο πες μου.

Δεν ξέρω αν το σκεφτηκατε, αλλα...

σιγα σιγα φτιαχνουμε ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ με υλικό που είναι αμφίβολο αν το έχει η ΕΡΤ.
 
Εγώ είμαι σίγουρος ότι αυτά υπάρχουν - απλά κάθονται στο αρχείο της ΕΡΤ όπως πολλά άλλα...
 
Τουλάχιστον για το υλικό μετά το 1980-1981 το πιστεύω και εγώ ότι υπάρχει ίσως κάπου παραπεταμένο στα αρχεία της ΕΡΤ. Ας ελπίσουμε στην αξιοποίηση του από την ΕΡΤ σύντομα.
 
Συμφωνώ - και πιστεύω ότι η ΕΡΤ πρέπει να τα έχει τα σήματα στο αρχείο της, ακόμα και τα προ 1980/81. Για παράδειγμα, ένα δελτίο ειδήσεων αρκεί να έχει κρατήσει στα αρχεία της για να έχει το σήμα έναρξης. Επιπλέον, και πάλι ακόμα και για τα προ-1980 σήματα, φαντάζομαι ότι ίσως έχουν και την πρωτότυπη ταινία του σήματος κάπου ξεχωριστά, καθότι (λογικά) πρέπει να ήταν δικής τους παραγωγής...
 
'Αντε και να δεχθω ότι υπάρχει. Η ΕΡΤ δεν νομίζω να εντάξει και σήματα ειδήσεων στο αξιολογότατο πρόγραμμα ψηφιοποίησης αρχείου και στην διάθεσή του για δωρεαν streaming θέαση. Θα τα ψηφιοπποιήσει σίγουρα αλλά δεν νομίζω ότι έχει σκεφτεί κάποιος στην ΕΡΤ ότι και αυτά μπορεί να ενδιαφέρουν τον κόσμο.
 
Την μόνη μου ελπίδα να δω αυτά τα σήματα την είχα εναποθέσει στην εκπομπή "Σε χρόνο tv" της ΕΤ1 και ιδιαίτερα στην 1η εκπομπή αλλά τίποτα... Η εκπομπή αφορούσε το παρελθόν της Κρατικής Τηλεόρασης και μεταξύ άλλων έκανε αφιερώματα σε μουσικούς (!!) και είχε 4 μουσικά διαλείμματα ανά εκπομπή. Ποια η σχέση αυτών με την ιστορία της τηλεόρασης θα ρωτήσετε; Καμία κατά την γνώμη μου, για αυτό και σταμάτησα να την βλέπω πριν σταματήσει να προβάλλεται...

Οπότε για να επιστρέψω στο θέμα της συζήτησης, αν δεν δούμε τα σήματα σε κάποια επετειακή εκπομπή αφιερώματος στην ιστορία της Κρατικής Τηλεόρασης, ανάλογη με αυτές που έχουν γυρίσει κατά καιρούς το MEGA και ο ANT-1, δεν πιστεύω ότι θα τα δούμε πουθενά αλλού...
 
Πίσω
Μπλουζα