Atari ST Speech Synthesizer

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.204
Το 1986 βγήκε ένα προγραμματάκι για τον ST, με το οποίο ο χρήστης έγραφε κάτι με το πληκτρολόγιο και πατώντας Enter, ο ST "μιλούσε" και έλεγε, αυτό ακριβώς που είχε γράψει ο χρήστης!

Αργότερα, αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιήθηκε σε ορισμένα dance κομμάτια των '90s, για εφφέ, καθώς ο ST, ήδη ήταν η επιλογή, για τα μεγαλύτερα studios ηχογραφήσεων, λόγω των MIDI ports...

Φαντάζομαι οτι όλοι οι υπολογιστές είχαν κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα...
 
DINO είπε:
Φαντάζομαι οτι όλοι οι υπολογιστές είχαν κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα...
Η Amiga δεν είχε παντως.

ναι ρε, δεν είχε, σοβαρα το λεω! μα ναι λεμε! μα είμαι σίγουρος! ε μα τώρα, μη με εκνεβρίζεις! Αφου σου λεω δεν είχε! Ρε δεν είχεεεεε! Ε μα τώρα κι εσύ, εχεις βαλθεί!! Μα σου λεω δεν είχε! ΔΕΝ ΕΙ ΧΕ!!! Δεν είχε!!! Δενείχεδενείχεδενείχε!!! Οχι δεν είχε! Ρε συ, με πας κόντρα τώρα!! Αφου δεν είχε!!! Τσ! μα θα μου σπάσεις τα νεβρα! Δ Ε Ν Ε Ι Χ Ε!!!!!!!!!!!


ΔΕΝ ΕΙ ΧΕ!!!!!!!!!!!!
 
Δε γλέπω το σπόιλερ...
 
Οι γνωστές πλάκες του Rygar... :diablotin:

Aν δεν απατώμαι, υπήρχε ένα πρόγραμμα στις δισκέττες του Workbench, όπου έγραφες, και σου "έλεγε" αυτά που του έγραψες. Μπορούσες μάλιστα να επιλέξεις ανδρική φωνή ή γυναικεία, κλπ...
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Νταξ' Έκανα Κουοτε και το είδα!!!! (Talking Rygar style)
 
Φυσικα και ειχε η Amiga software speech synth app. Σιγουρα υπηρχε στο 1.3. Ειμαι πεπεισμενος οτι υπηρχε και στα παλιοτερα WorkBench.

Απο τα πρωτα πραγματα που σκαλιζα στη φρεσκια Amiga 500 μου "εκεινα τα χρονια". Αλλωστε τα βρισιδια δεν τα εκστομουσα εγω...η Amiga εβριζε ως λιμενεργατης. :)
 
Wally είπε:
Φυσικα και ειχε η Amiga software speech synth app. Σιγουρα υπηρχε στο 1.3. Ειμαι πεπεισμενος οτι υπηρχε και στα παλιοτερα WorkBench.
Οχι ρε φίλε!! Σοβαρά; Πωπω δεν το είχα προσέξει! Ντάμιτ!!! Ξεφτυλίστηκα!!! :p

billy είπε:
Μπορούσες μάλιστα να επιλέξεις ανδρική φωνή ή γυναικεία, κλπ...
Θα πω την κακιούλα μου! Περίμενα στο βίντεο ο τύπος να γράψει μια εντολή του στύλ "pitch 5" ή κάπως έτσι για να αλλάξει τη χροιά, αλλα δεν... :p Αν και μόλις τώρα καλοπρόσεξα το Das Boot στον τίτλο, οπότε δεν είχε λόγο να την αλλάξει, αλλα και πάλι, η ουσία είναι το....συναίσθημα :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Απο τα πρωτα πραγματα που σκαλιζα στη φρεσκια Amiga 500 μου "εκεινα τα χρονια". Αλλωστε τα βρισιδια δεν τα εκστομουσα εγω...η Amiga εβριζε ως λιμενεργατης. :)
Ε, καλά είσαι..από μπινελίκια άλλο τίποτα...η πρώτη λέξη που είπε το "say" στα χέρια μου είναι το γνωστό επίθετο όλων των Ελλήνων! :)

Και ο ΤΙ-99 είχε επιπρόσθετο voice συνθεσάϊζερ.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το speech του ΤΙ ειναι σαν να μιλάει καποιος κρατώντας τη μύτη του!!!μπουχαχαχαχαχαχα!
 
Rygar είπε:
Το speech του ΤΙ ειναι σαν να μιλάει καποιος κρατώντας τη μύτη του!!!μπουχαχαχαχαχαχα!
Ναι αλλά ο ΤΙ ειναι του 1979 κιόλας έτσι.. :)
 
Μα ναι δεν αντιλεγω, απλα μου ακούγεται πολύ αστεία. Αλλωστε μονο και μονο που αναπαράγει ανθρώπινη φωνή ενα μηχάνημα τόσο παλιό, αυτό τα λεει όλα.
 
το speech στον atari st ήταν πράγματι χρήσιμο....

με ενα λουπ στην φράση: "πέτα το και πάρε αμίγκα" ο άτυχος κάτοχος μπορούσε να ελπίζει σ' ένα καλύτερο μέλλον :) :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά εντυπωσιάστηκα από τον ΤΙ και όχι από την Amoeba... :p
 
DINO είπε:
Βασικά εντυπωσιάστηκα από τον ΤΙ και όχι από την Amoeba... :p
Το είχαν στην εκπομπή "Κόκκινοι γίγαντες, άσπροι νάνοι" (τον ΤΙ) και είχε κάνει και αίσθηση τότε.
 
πράγματι...η φράση "χάνεις ένα βαθμό" ήταν για μένα στο παιδικό μου μυαλό τότε ισάξια του...γκαλακτικα! :)
 
spyros_s είπε:
το speech στον atari st ήταν πράγματι χρήσιμο....με ενα λουπ στην φράση: "πέτα το και πάρε αμίγκα" ο άτυχος κάτοχος μπορούσε να ελπίζει σ' ένα καλύτερο μέλλον :) :p
Φταίω τώρα, να ανεβάσω ένα βίντεο με μπινελίκια, δια στόματος ST;;; :p
 
Ο ΤΙ-99 είναι όλα τα λεφτά. Μέχρι και αγγλική προφορά έχει.
 
ήταν της μοδός κάθε υπολογιστής που σέβεται τον εαυτό του να έχει και speech synth... και οι πρώτες 8bit soundblasters είχαν τέτοιο, το TEXT-TO-SPEECH DOS πρόγραμμα...

το wow factor σε όλο του το μεγαλείο: μεγάλε με την καρτάρα αυτή μιλάει το computeri σου

xaxxaaxxaxaxa
 
Τέλειο προγραμματάκι, το έχει και ο δικό μου ο Atari. Βέβαια, τις ελληνικές βρισιές τις προφέρει χάλια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα