[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Aπο οτι βλεπω ο "δρακος" δεν εχει εμφανιστει και μαζι με αυτον και κατι αλλα.

[edit] Dead webshots images [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ !

Οι "βολίδες" που έβαλες, δεν είναι οι "απλές", αλλά οι "μαγικές" !

Έτσι δεν είναι ;
 
Πωπω ρε παιδιά, γιατί το κάνετε αυτό!!!!

Σε ένα μπαλκόνι 1.5x5.0, μαζεμένα 12 πιτσιρίκια και να γίνεται ΤΗΣ ΤΡΕΛΗΣ!!!

Τι commodore και spectrum μου τσαμπουνάτε μετά. Αυτά είναι του διαβόλου :D
 
Respect…. Ο δικός μου Δούρειος Ίππος ήταν άσπρος.

(Καλά ρε συ, δεν είχες κολλήσει τα μάτια στο δράκο; :p )
 
Παιδια δυστυχως σε αντιθεση με διαφορα κομικς τα μοναδικα παιχνιδια που διασωθηκαν απο παλια ειναι ενας "κυβος του ρουμπικ" και μια "νυχτεριδα" λαστιχενια απο αυτες τις σιχαμερες. :D

Οντως απο οτι θυμαμαι υπηρχαν 2 αυτοκολητα για ματια δρακου και οι βολιδες αν ειναι μαγικες η απλες δεν θυμαμαι. :confused:

Βικινγκς και βαρβαροι for ever και κριμα που τα σημερινα παιδια ξεκινανε με "gears of war". :D
 
Γκρρρρ, η μάνα μου τα ξεφορτώθηκε πέρυσι από το υπόγειο εν αγνοία μου.... κόντεψα να κάνω φόνο.....

Είχα και το δράκο και (όπως ισχύει βέβαια με όλα μου τα παιχνίδια) δεν έλειπε το παραμικρό :(
 
απειρες ωρες εχω χαθει σε αυτο το παιχνιδι..
 
παιδιά υπάρχει κανένα μαγαζί Αθήνα η κάπου αλλού που να έχει τα κάστρα και Πολιορκητές ακόμα η παλαιά επιτραπέζια? ( τύπου Μοναστηράκι) η κάπου αλλού? εδώ στην Θεσσαλονίκη (Λαμία-Δράμα-Αλεξανδρούπολη-Καβάλα) σχεδόν τα εξάντλησα τώρα ψάχνω σε κάτι παλιά ψιλικατζίδικα μήπως και βρω κανένα κιτρινισμένο με 2.100 δρχ όπως βρήκα κάποια άλλα με 800 δρχ. Επίσης εχω βρει και BiBibo (για συγγενικά μου πρόσωπα που τα έκανα ευτυχισμένα) και playmobil σε κάποιο ξεχασμένο βιβλιοπωλείο και κάποια lego....καλό το ebay αλλά ακόμα καλύτερο να βλέπεις τι παίρνεις...
 
Φοβερο παιχνιδι. Ειχα το βασικο σετ και ειχα παρει και εγω δρακο, δουρειο ιππο, κυκλωπα και εξτρα τουβλακια. Ατελειωτο παιχνιδι και μαχες με τον εδελφο μου.

Το μονο κακο ηταν, που κοβοντουσαν ευκολα οι ασπιδες και τα σπαθια απο τους βικινγκς. Ειχαν "βαρυνει" το κολλημα που τους εκανα.

Καλυτερο επιτραπεζιο ever.
 
Ούτε που θυμάμαι πόσες φορές είχαμε κοντέψει να σπάσουμε τα τζάμια του δωματίου μας με τον αδερφό μου παίζοντας "Κάστρα και πολιορκητές"!! Το λάτρευα! Άσε σε τις πατέντες που κάναμε στους καταπέλτες και τις βαλλίστες για να ρίχνουν πιο δυνατά!! Τέλειο και thnx για τις φώτο!! :D
 
πωπώ! με ταξιδέψατε και 'μένα! είχα ξεχάσει τελείως πως κάποτε υπήρξε. Πρέπει να το είχα αγοράσει κάτι Χριστούγεννα με χρήματα από τα κάλαντα και το παίζαμε μετά μ' έναν φίλο. Δεν θυμάμαι να είχα Δράκο ή Κύκλωπα, όμως θυμάμαι πεντακάθαρα τα τουβλάκια, τα κάστρα, τις βαλλίστρες, τους καταπέλτες και αυτούς τους χαρακτηριστικούς δίσκους.. Κατάρα! πού χάθηκαν όλα αυτά; :confused:

Μακάριοι οι διατηρήσαντες!
 
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (AMIGA,SPECTRUM,AMSTRAD,COMMODORE) ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΤΣΑΜΠΑ ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΤΟ FLEAMARKET,KAI ΣΤΟ EBAY.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΑΒΡΙΗΛ
 
plintiriopiaton είπε:
παιδιά υπάρχει κανένα μαγαζί Αθήνα η κάπου αλλού που να έχει τα κάστρα και Πολιορκητές ακόμα η παλαιά επιτραπέζια? ( τύπου Μοναστηράκι) η κάπου αλλού? εδώ στην Θεσσαλονίκη (Λαμία-Δράμα-Αλεξανδρούπολη-Καβάλα) σχεδόν τα εξάντλησα τώρα ψάχνω σε κάτι παλιά ψιλικατζίδικα μήπως και βρω κανένα κιτρινισμένο με 2.100 δρχ όπως βρήκα κάποια άλλα με 800 δρχ. Επίσης εχω βρει και BiBibo (για συγγενικά μου πρόσωπα που τα έκανα ευτυχισμένα) και playmobil σε κάποιο ξεχασμένο βιβλιοπωλείο και κάποια lego....καλό το ebay αλλά ακόμα καλύτερο να βλέπεις τι παίρνεις...
o ξαδερφος μου το βρηκε στην Σκυδρα πριν ενα χρονο περιπου καπου στα 20 ευρω σε ενα μεγαζι που εκλεινε η κατι τετοιο(τυχερακιας ακομη του το παζαρευω:biglaugh::biglaugh::biglaugh:)
 
ρε παίδες μια και έρχονται χριστούγεννα λέω να το ξεθάψω τα κάστρα μαζί με τους πολιορκητές για τα ανιψάκια μου,αν και θέλουν λίγη συντήρηση.

Αλλα ρε παιδιά εσείς που έχετε το κουτί μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο με τους κανόνες του παιχνιδιού γιατί η μνήμη μου δεν με βοηθάει καθόλου...

οι σημαίες και οι στρατιώτες τι ρολο παίζαν?

επίσης δεν θυμάμαι αν κέρδιζες αν απλά έριχνες τον πύργο του αντιπαλου η αν έπρεπε να ακουμπήσει το βλήμα στον θησαυρό του αντιπαλου...

τα βλήματα που πήγαιναν μέσα στη βάση ήταν οι κατάσκοποι και τα βλήματα που πήγαιναν στην τάφρο ήταν αιχμάλωτοι, αν είχες 5 κατασκόπους κέρδιζες?Τους αιχμαλωτους τι τους έκανες?

νομίζω ότι υπήρχαν και άλλοι τρόποι για να νικήσεις

Επίσης υπήρχε ένα βλήμα, για τους viking και ένα για τους βαρβαρους που ήταν διαφορετικό από τα αλλα, τι ρολο παίζουν αυτά?

pic237720_md.jpg

στην πάνω γραμμή,τα 2 ακριανά

Το βασικό starter set τι κομμάτια(τουβλάκια,στρατιώτες,βλήματα) είχε? Γιατί εγώ πρέπει να έχω δυο starter set (είχε και πάρει και ο ξάδερφος μου και τα κράτησα εγώ και τα 2).Ενώσαμε τους πύργους μας ώστε να είναι πιο στέρεοι και να πέφτουν δυσκολότερα...

αν μπορεί κάποιος να σκανάρει και τις χάρτινες βάσεις, θα ήμουν υπόχρεος...

pls οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι είναι τα κάτω βλήματα; Εγώ γιατί δεν είχα τέτοια;

Πείτε μου και μένααααα.....

Δυστυχώς έχω διασώσει πολύ λίγα κομμάτια από το παιχνίδι αυτό. Κάτι τουβλάκια, όχι όλα, κάτι βλήματα όπου στα περισσότερα τα αυτοκόλητα έχουν ψιλοκαταστραφεί, το ένα πυργάκι και τους δύο καταπέλτες που δυστυχώς είναι σπασμένοι και κολημένοι.... Κάπου έχω και τον ένα μεγάλο πύργο χωρίς όμως τον καταπέλτη του.

Πείτε μου που μπορώ να βρώ ένα κουτί και εγώ.....
 
Playmolover είπε:
Τι είναι τα κάτω βλήματα; Εγώ γιατί δεν είχα τέτοια; Πείτε μου και μένααααα.....

Δυστυχώς έχω διασώσει πολύ λίγα κομμάτια από το παιχνίδι αυτό. Κάτι τουβλάκια, όχι όλα, κάτι βλήματα όπου στα περισσότερα τα αυτοκόλητα έχουν ψιλοκαταστραφεί, το ένα πυργάκι και τους δύο καταπέλτες που δυστυχώς είναι σπασμένοι και κολημένοι.... Κάπου έχω και τον ένα μεγάλο πύργο χωρίς όμως τον καταπέλτη του.

Πείτε μου που μπορώ να βρώ ένα κουτί και εγώ.....
α δεν λεει ετσι η τα εχεις ολα η τιποτα, λοιπον σου στελνω τα στοιχεια μου να μου τα στειλεις να τα ξεφορτωθεις:biglaugh::biglaugh::biglaugh: :D
 
Πίσω
Μπλουζα