Game Boy (Original) ή Game Gear και γιατί?

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.974
Τα λέει όλα ο τίτλος. Όσοι πιστοί προσέλθετε...
 
Δεν ξεκινάς και με τη δική σου γνώμη / άποψη? :)
 
Game Boy για την αυτονομία μπαταριών, για την πληθώρα τίτλων και για την φορητότητα.

Game Gear για την έγχρωμη οθόνη του, τον οπίσθιο φωτισμό, την δυνατότητα μετατροπής σε φορητή τηλεόραση και οι πολλοί τίτλοι με φοβερά γραφικά!
 
Aν ρωτας τι προτιμαμε τοτε για μενα δεν χρειαζεται πολυ σκεψη γιατι εννοοιται οτι προτιμαω το Game Boy.Δεν με νοιαζη καθολου που το game gear ειναι εχρωμο οπως και δεν ενοιαξε και ολο τον κοσμο γιατι το game boy ειναι απο τα πιο επυτηχημενα φορητα ολων των εποχων ενω το game gear εσβησε γρηγορα απο τον χαρτη.Το game boy εχει τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων για ολα τα γουστα κατι που φυσικα και δεν εχει το game gear.Τωρα αν ρωτας τι αξιζει να αγορασει καποιος σημερα εγω θα πω και τα δυο γιατι μπορει να βρει στην πλοιοψηφια ποιο πολλες παιχνιδαρες στο game boy αλλα εχει και τα διαμαντια του και το game gear που αξιζει να τα εχει καποιος.Προσωπικα αν και οπαδος της NINTENDO εχω λιωσει καποια συγκεκριμενα παιχνιδια στο game gear που τα λατρευω.
 
Gameboy γιατί είναι Nintendo! :p
 
Ρωτάω ποιο σύστημα σας αρέσει περισσότερο, όχι τι αξίζει να αγοράσει κάποιος. Νομίζω ότι όντως αξίζει να έχει κάποιος και τα 2 ώστε να έχει ποικιλία από τίτλους. Συμφωνώ σε όλα ότι λες. Εξάλλου η πρώτη μου κονσόλα ήταν το Game Boy και το είχαν όλοι μου οι φίλοι. Τώρα έχω και τα δύο και...όλα καλα! Πάντως η μουσική στα παιχνίδια του GG δεν μοιάζει σε όλα να είναι η ίδια?
 
metalcandyman είπε:
Aν ρωτας τι προτιμαμε τοτε για μενα δεν χρειαζεται πολυ σκεψη γιατι εννοοιται οτι προτιμαω το Game Boy.Δεν με νοιαζη καθολου που το game gear ειναι εχρωμο οπως και δεν ενοιαξε και ολο τον κοσμο γιατι το game boy ειναι απο τα πιο επυτηχημενα φορητα ολων των εποχων ενω το game gear εσβησε γρηγορα απο τον χαρτη.
Ο κυριος λογος της επιτυχιας του gameboy ηταν η φτηνη τιμη του (κοστιζε ισως και λιγοτερο απο τα μισα του gg) και ο μεγαλος χρονος διαρκειας της μπαταριας.Tωρα κατα ποσον γρηγορα εσβησε απο τον χαρτη ειναι συζητησιμο αφου η επισημη υποστηριξη εληξε το 1997 και η εκδοση της majesco εβγαινε εως το 2001..11 χρονια δεν ειναι και λιγα...

Προσφατα απεκτησα gameboy και πραγματικα δεν μπορει να συγκριθει με το GG...δυστυχως οι διαφημισεις της sega που κοροιδευαν τους παικτες που επαιζαν στην spinach yellow οθονη του gameboy δεν ειχαν αδικο...η εγχρωμη backlit οθονη του GG δεν εχει καμμια σχεση αυτη του gameboy ,ασε που το κάνεις και τηλεοραση...μπορει οι επιλογες παιχνιδιων να ηταν λιγοτερες στο GG αλλα τεχνολογικα ηταν πολυ πιο μπροστα...
 
εγω ειχα παρει gameboy οταν πηγαινα 1η δημοτικου.. σε ενα πακετο με το gargoyle quest, r-type και magnetic soccer 31.900 δρχ ειχε τοτε. πραγματικα πολυ καλο, οσπου μου επεσε απο τα χερια και εφυγε στο δρομο και το πατησανε :p . καποια στιγμη θυμαμαι πηγα με τον πατερα μου και μου πηρε το gamegear τιμη δεν θυμαμαι.. και μου ειχε κανει εντυπωση οτι πρεπει να εχω αυτο το ενοχλητικο καλωδιο για να παιζω διοτι οι μπαταριες με τα βιας 3-4 ωρες κραραγαν τοτε ηταν και ακριβες οι μπαταριες... μετα με τον καιρο χαλασε και το βισμα και επρεπε να το κρατας σε συγκεκριμενη θεση για να παιζεις αστα.. επισης δεν μπορουσες να παιξεις με φως :p τελος παντων σας κουρασα ψηφιζω gameboy γιατι ειναι φορητο ενω το gg ειναι ενα master system που δεν χρειαζεται τηλεοραση.. παντως δεν ξεχνω τα απιθανα shinobi, ristar και smash tv που τα ειχα λιωσει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Ο κυριος λογος της επιτυχιας του gameboy ηταν η φτηνη τιμη του (κοστιζε ισως και λιγοτερο απο τα μισα του gg) και ο μεγαλος χρονος διαρκειας της μπαταριας.Tωρα κατα ποσον γρηγορα εσβησε απο τον χαρτη ειναι συζητησιμο αφου η επισημη υποστηριξη εληξε το 1997 και η εκδοση της majesco εβγαινε εως το 2001..11 χρονια δεν ειναι και λιγα...
Προσφατα απεκτησα gameboy και πραγματικα δεν μπορει να συγκριθει με το GG...δυστυχως οι διαφημισεις της sega που κοροιδευαν τους παικτες που επαιζαν στην spinach yellow οθονη του gameboy δεν ειχαν αδικο...η εγχρωμη backlit οθονη του GG δεν εχει καμμια σχεση αυτη του gameboy ,ασε που το κάνεις και τηλεοραση...μπορει οι επιλογες παιχνιδιων να ηταν λιγοτερες στο GG αλλα τεχνολογικα ηταν πολυ πιο μπροστα...
Γιατι ποιος ειπε το αντιθετο;Φυσικα και το Game Gear ηταν ανωτερο απο το Game Boy και η οθονη του ηταν απολαυση.Το οτι εσβησε απο τον χαρτη δεν πηγαινε μονο στα χρονια που κυκλοφορουσε αλλα στο οτι πουλησε κουτσα στραβα 11 εκκατομυρια κομματια ενω το Game Boy 118 εκκατομυρια κομματια.Φυσικα και εχει παιχνιδαρες και το Game Gear το αναφερω και παραπανω αλλα πως να το κανουμε το απλοικο game boy με την μαπα οθονη σαρωνε και το Gamer Gear ετρωγε την σκονη του.
 
Ajax87 είπε:
επισης δεν μπορουσες να παιξεις με φως :p τελος παντων σας κουρασα ψηφιζω gameboy γιατι ειναι φορητο ενω το gg ειναι ενα master system που δεν χρειαζεται τηλεοραση
Ενώ στο Gameboy δεν μπορούσες να παίξεις χωρίς φως. :p

Όσο για το "επιχείρημα" ότι το GG είναι ένα Master System που δεν χρειάζεται τηλεόραση απλά θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δεν θα χάλαγε πολλούς το Gameboy να ήταν ένα NES που δεν χρειάζεται τηλεόραση. Άλλο που δεν είναι ούτε μισό NES... ;)
 
Maddog είπε:
Ενώ στο Gameboy δεν μπορούσες να παίξεις χωρίς φως. :p Όσο για το "επιχείρημα" ότι το GG είναι ένα Master System που δεν χρειάζεται τηλεόραση απλά θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δεν θα χάλαγε πολλούς το Gameboy να ήταν ένα NES που δεν χρειάζεται τηλεόραση. Άλλο που δεν είναι ούτε μισό NES... ;)
Σωστος! ειπα και εγω δεν θα πει κανεις οτι το gameboy δεν παιζει χωρις φως.. χαχαχα , απλα ηταν σκεψεις του μυαλου μου που τις εγραφα αλλα μαλλον ποτε δεν με πιραξε να βρω φως οσο με πιραζε να παιξω gg την μερα :p . Το gg ηταν σαφως ανωτερο αλλα η φορητοτα σε ενα φορητο μετραει πανω απο ολα οπως λεει αι το ονομα του για αυτο ενω ειχα και τα 2 αποφασισα οτι το gameboy ηταν καλυτερο "φορητο" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Ο κυριος λογος της επιτυχιας του gameboy ηταν η φτηνη τιμη του (κοστιζε ισως και λιγοτερο απο τα μισα του gg)QUOTE]5 Ιανουαρίου 1994 πήγα να αγοράσω το Game Boy στα Κόντινεντ (παλιά ονομασία των Καρφούρ). Τιμές της εποχής 19.900 δρχ μόνο η κονσόλα και 29.900 δρχ μαζί με Τέτρις, ακουστικά, μπαταρίες (Duracell παρακαλώ) και καλώδιο link to link. Από την άλλη το GG είχε 39.900 δρχ μόνο η κονσόλα, έτσι για την ιστορία...
 
angel_grig είπε:
Ο κυριος λογος της επιτυχιας του gameboy ηταν η φτηνη τιμη του (κοστιζε ισως και λιγοτερο απο τα μισα του gg) και ο μεγαλος χρονος διαρκειας της μπαταριας.
5 Ιανουαρίου 1994 πήγα να αγοράσω το Game Boy στα Κόντινεντ (παλιά ονομασία των Καρφούρ). Τιμές της εποχής 19.900 δρχ μόνο η κονσόλα και 29.900 δρχ μαζί με Τέτρις, ακουστικά, μπαταρίες (Duracell παρακαλώ) και καλώδιο link to link. Από την άλλη το GG είχε 39.900 δρχ μόνο η κονσόλα, έτσι για την ιστορία...
 
angel_grig είπε:
Ο κυριος λογος της επιτυχιας του gameboy ηταν η φτηνη τιμη του (κοστιζε ισως και λιγοτερο απο τα μισα του gg) και ο μεγαλος χρονος διαρκειας της μπαταριας.
και το killer app της το Tetris βεβαιως ,βεβαιως ...

(αντι για το Super Mario Land οπως αρχικα σκοπευαν )

Υ.Γ. και απο καποια στιγμη και μετα πηραν την σκυταλη και τα Pokemon
 
Το Tetris πραγματικα εκανε παταγο με το Game Boy.Να και δυο κλασικες διαφημησεις.

 
Το Tetris πραγματικα εκανε παταγο με το Game Boy.Να και δυο κλασικες διαφημησεις.


 
Το ιδιο πραγμα ειναι ρε φιλε.Εξαλου με νευριαζει αυτος που μιλαει.
 
Κι αυτή όμως η διαφήμιση δεν πάει πίσω (αν και δεν είναι για GG)...[video=youtube;JLl7D-abI1g]

 
H λεξη φορητο ειναι αποκλειστικοτητα του gameboy, εκτος εαν θες να παιζεις gg και μολις πας να τερματισεις το sonic,

να σβηνει απο μπαταριες.

Κατα τα αλλα, το GG ειναι παντου καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο, σημερα θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερη η αγορα ενος gg παρα ενος gb.

Εκεινη την εποχη το GG ομως προκαλουσε πολυ περισσοτερο "ουαουυυ" απο το αδιαφορο GB.

Oμως το GG μαζι με το Lynx ηταν πολυ ακριβα και οπως γινεται παντα στην Ελλαδα (και αλλου) αγοραζεις μεχρι εκει που φτανει η τσεπη σου.
 
mike είπε:
Εκεινη την εποχη το GG ομως προκαλουσε πολυ περισσοτερο "ουαουυυ" απο το αδιαφορο GB.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Εγώ έτυχε να έχω και τις δύο κονσόλες, μάλιστα πρώτος αγόρασα το GG αλλά δε θυμάμαι να εντυπωσιάζονταν οι φίλοι μου που κατείχα GG.....αντιθέτως ζήλευα το GB έως ότου το αποκτήσω.
 
Πίσω
Μπλουζα