Pandora Handheld

Εγω παντως το γραμμα στον Αγιο Bασιλη το εγραψα και το ταχυδρομησα.Ειναι στο δρομο προς Καισαρεια.Ειμαι αισιοδοξος μιας και ολο το χρονο ημουν ιδιαιτερα καλο παιδι... :)

Στην μικρη περιπτωση που δεν υπαρχει Αι Βασιλης θα αναγκαστει να μου το αγορασει ο Shock (??!!) :D
 
wiz

WIZ και ξερο ψωμι.

Την ξερουμε την GPH και δεν θα μας απογοητευσει...

Ασε που το gp2x ειναι τιγκα στους homebrew developers!

και εχουν κανει παπαδες.(abuse και albion ports)Κατα πασα πιθανοτητα ολοι οι emulators και τα παιχνιδια του παλιου θα τρεχουν και στο wiz

Αρα πρωτα το wiz και οταν δουμε και λειτουργει σωστα και υποστηριζεται το pandora,τοτε το παιρνουμε και αυτο!

:bow:
 
Μα ρε παιδια δεν συγκρινονται τα specs.Το GP2X και το Wiz ειναι πλεον παρωχημενα.

Emulation needs poweeer!
 
Καλή έκπληξη και το wiz. Αν και προτιμώ το Pandora. Για emulators, ασχέτως από την ισχύ, έχει το πληκτρολόγιο (για home micros emuls). Και επίσης έχει και wifi και πολλά άλλα περισσότερα από το wiz. Όσον αφορά gamepark και εμπιστοσύνη, οι δημιουργοί του pandora είναι homebrew coders και hardware gurus από την σκηνή του GP32/GP2X που θέλησαν να κάνουν κάτι αποφεύγοντας τα λάθη που έκανε η gamepark με τις προηγούμενες κονσόλες της (π.χ. η μικρή διάρκεια μπαταρίας στο GP2X, οι ελλατωματικοί μοχλοί). Θέλανε να κάνουν ένα gamepark 3 όπως θα το φανταζόντουσαν πιο σωστά σχεδιασμένο με πολλά features, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, 3d acceleration, FPU, wifi, κλπ. Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβό (όποιος δεν έχει τα λεφτά, το wiz είναι μια καλή εναλακτική) και επίσης πολλοί το έχουν κατηγορήσει πως είναι λίγο κακομούτσουνο σαν σχεδίαση (ενώ το wiz μουράτο και μικρούλι, θυμίζει gameboy micro) αν και προσωπικά δεν με πειράζει τόσο αυτό. Έχω αρκετή πίστη στο pandora project και ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου και να δω πως θα εξελιχθεί το homebrew developing σε αυτό (οι πρώην gp2x coders το έχουν δεχθεί με ενθουσιασμό, επίσης το wiz δεν έχει συμβατότητα με το gp2x οπότε πολλοί emulators θα πρέπει να ξαναγίνουν port όπως βέβαια το ίδιο γίνεται και με το pandora). Θα πάρω πρώτα pandora και ίσως αργότερα πάρω και το wiz..
 
Σήμερα ξεκίνησε το preorder για το pandora...

στην πρώτη παρτίδα θα κατασκευαστούν μόλις 3000 κομμάτια ...η επόμενη φουρνιά 2009....προβλέπω σφαγή...

λεπτομέρειες εδώ

http://openpandora.org/retro.html
 
Ενδιαφεροντα posts απο τον craigix στο http://www.gp32x.com

Alas for a small company like ours who have no loans or debts banks just are not interested in us - well most banks...
Plus, do you think we would do something like move banks without giving you guys some kind of reward for the fuss? Maybe 2 rewards? Like... oh... I dunno... something not available 5 months ago? using even more bleeding edge tech... tech which has just become available in the last 6 weeks? Maybe Baby.

If this is indeed to be the case we may as well throw in 512MB of NAND too.
But don't forget this is to make up for any fuss caused when we change banks, this will mostly be related to credit card orders.

What will probably happen is some of you may get an email saying we have refunded your order please reorder here (url). Just follow the instructions and everything will be cool.

Oh and yes - that RAM is very expensive but we have decided if we want a real UMPC style device which is pretty future proof for a few years we need it. Ubuntu is 20% faster already - not to mention you will be able to run several large apps now without worrying.


I know the exchange rates are a mess at the moment, but we will try to make it whatever you paid last time you will pay this time and any slight mismatch we hope will be made up by the fact you have 256MB + 512MB (and that's coming out of our pocket).
256MB is just too good NOT to put in the Pandora. If anyone isn't happy about this and wants to cancel their order that is of course no problem, we understand.

I'll probably write up a more detailed newsletter for this soon. Sorry for the last minute change - but we think in 6 months you will be very very pleased we did it.
256mb confirmed!!
 
Τελικα το pandora θα κυκλοφορησει ποτε?το site του δεν εχει νεα εδω και αρκετους μηνες,υπερβολικη καθυστερηση θα λεγα,το wiz αργησε δε λεω,αλλα το εχω εδω και ενα μηνα,το pandora ειχε ανακοινωθει πολυ νωριτερα.

Οσπου να βγει το pandora,το wiz θα χει αποκτησει emulator για dreamcast που ειναι σχεδον απιθανο,ναι αλλα και το pandora μοιαζει σχεδον απιθανο... :p
 
Xμμ,. ναι όντως το καθυστέρησαν πάρα πολύ. Χαίρομαι που ακούω πως το Wiz βγήκε. Σκέφτομαι να πάρω ένα αν με επιτρέψουν τα οικονομικά μου.

Ερώτηση: Το Wiz τι λέει; Τι emulators έχουν βγάλει; Και το σημαντικότερο: από άποψης μπαταρίας πόσο κρατάει; Ααα,. επίσης ο μοχλός είναι καλός; (Τα δύο πράγματα στα οποία το GP2X με είχε απογοητέψει)
 
Optimus είπε:
Xμμ,. ναι όντως το καθυστέρησαν πάρα πολύ. Χαίρομαι που ακούω πως το Wiz βγήκε. Σκέφτομαι να πάρω ένα αν με επιτρέψουν τα οικονομικά μου.
Ερώτηση: Το Wiz τι λέει; Τι emulators έχουν βγάλει; Και το σημαντικότερο: από άποψης μπαταρίας πόσο κρατάει; Ααα,. επίσης ο μοχλός είναι καλός; (Τα δύο πράγματα στα οποία το GP2X με είχε απογοητέψει)
Είχα δει ένα στο Outline. Πολύ καλό και ο μοχλός (ή κουμπια; δεν θυμάμαι, μόνο την αίσθηση) ήταν πολύ βολικό. Απο εmulators, ξέρω ότι έχει βγει ο CaSTaway...
 
Optimus είπε:
Xμμ,. ναι όντως το καθυστέρησαν πάρα πολύ. Χαίρομαι που ακούω πως το Wiz βγήκε. Σκέφτομαι να πάρω ένα αν με επιτρέψουν τα οικονομικά μου.
Ερώτηση: Το Wiz τι λέει; Τι emulators έχουν βγάλει; Και το σημαντικότερο: από άποψης μπαταρίας πόσο κρατάει; Ααα,. επίσης ο μοχλός είναι καλός; (Τα δύο πράγματα στα οποία το GP2X με είχε απογοητέψει)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=9774

ειναι ενα thread που ανοιξα πριν λιγες μερες και θα βρεις τις απαντησεις στα ερωτηματα σου,το wiz το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Οσο για τα κουμπια...Ειναι πολυ καλυτερα απο οτι τα αντιστοιχα τις κονσολες που υποστηριζει.Το game boy advance ειδικα το εξομιωνει καλυτερα και απτην αυθεντικη κονσολα.

εδω επισης θα βρεις οτι υπαρχει διαθεσιμο απο emulators
 
To Pandora prototype παιζει MAME! (αντε να δουμε τωρα και ποτε θα κυκλοφορησει κιολας...)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TRcCz7RWid4]YouTube - Pandora playing MAME
 
το πρώτο batch εχει κυκλοφορήσει πληροφοριες εδω. το 2ο περιμενουμε.
 
ΦΡΕΣΚΟ!!!

WTF??? It's still alive. Μόλις έσκασε μύτη στο indox μου.

Hello everyone, Craig here,
This is the last OpenPandora newsletter before we start shipping Pandora consoles to customers.

 


Yes, we have finally, after a lot of serious tweaking, decided the Pandora is ready to roll.


You will have already seen all the videos, the emulators, the various game ports, firefox, they are on the website if you have not.

Just before we get going, how about one more? The Pandora running a Dreamcast emulator:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0gYfwtj7Mok]YouTube - nulldc 0001
 
H τιμη μου φαινεται ειναι ελαχιστα παραπανω απο οτι ειχαν ανακοινωσει πραγμα που ειναι θετικο, ~230 ευρω. Φυσικα δεν ξερω ποσο θα παει με τα μεταφορικα, αν εχει Ευρωπαικο κεντρο διαθεσης, αν οχι μηπως μας λιωσει το τελωνειο κτλ

Καλη φαση παντως
 
Περιμένω κι εγώ πως και πως το φανταστικό αυτό "μηχανάκι". Αλλά νομίζω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς και η τιμή σίγουρα θα πέσει όταν ξεκινήσει η μαζική παραγωγή. Υπομονή χρειάζεται. Ισως σύντομα να δουμε και ευρωπαικό reseller.

Εκτός των άλλων, είναι σίγουρο ότι το τελωνείο θα μας λειώσει!!!!!
 
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά, αν είναι να κυκλοφορήσει κάτι κυκλοφορεί.

Δεν το βλέπω να έρχεται και μακάρι να βγω άκυρος.
 
Περιμένω κι εγώ πως και πως το φανταστικό αυτό "μηχανάκι". Αλλά νομίζω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς και η τιμή σίγουρα θα πέσει όταν ξεκινήσει η μαζική παραγωγή.
Μαζική παραγωγή φαντάζομαι δεν θα υπάρξει,άλλωστε το gp2x πούλησε μόλις 30000 κομμάτια που σημαίνει ότι η συνολική παραγωγή ήταν περίπου 40000,άρα πιό πιθανό είναι να μειωθεί η τιμή όταν πέσει το κατασκευαστικό κόστος ανά μονάδα.

Μπορείς να το διαπιστώσεις βλέποντας και τον αριθμό των συσκευών της πρώτης "φουρνιάς" .
 
Tα πρωτα κομματια ερχονται μετα τα Χριστουγεννα!

Απο τα πρωτα 105 boards μονο 2 ηταν προβληματικα

2vnkr5k.jpg


Κουκλα η Μαριτσα! (και φατσα καρτα το Pandora OS)

2nw1qf9.png


Testing

2d19574.jpg


http://pandorapress.net/2009/11/17/photo-first-boards-attend-graduation-ceremony/

ΒΤW οι κατασκευαστες υποστηριζουν οτι το Pandora ειναι σχεδον 3 φορες ισχυροτερο απο το PSP και θα καταφερει να εξομοιωσει πληρως το N64
 
Πίσω
Μπλουζα