Retro-αλητοσυνοικίες

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
486
Το Παγκράτι τη δεκαετία του 80 και αρχές 90 ήταν μια από τις πιο αλητο-συνοικίες της Αθήνας.

Η πλατεία Μεσολογγίου και το άλσος δίπλα από το 28ο και 7ο Λύκειο ήταν περιοχές όπου αν τις διέσχιζες μικρός, είτε μέρα είτε βράδυ, ή δαρμένος θα έφευγες ή θα σε είχαν ληστέψει (ή και τα δυο).

Ο φανατισμός για την ομάδα μπάσκετ ήταν επίσης ένας από τους λόγους που κάθε τρεις και λίγο σημειωνόντουσαν απίστευτα βίαια επεισόδια στην περιοχή αυτή με άλλες συνοικίες.

Οι συρράξεις με τις γειτονικές περιοχές όπως με τη Δάφνη αλλά και πιο μακρινές (Περιστέρι, Κωλονό) ήταν ομηρικές. Το Μετς μετατρεπόταν σε πραγματικό πεδίο μάχης σε κάθε αγώνα μπάσκετ του Παγκρατίου. Οι μάχες μεταφερόντουσαν και δίπλα στο `Α νεκροταφείο όπου και σταυροί μαρμάρινοι από τάφους είχαν ξηλωθεί για να χρησιμοποιηθούν σαν όπλα.

Αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες από άλλες περιοχές......
 
Σας ειχαμε κανει αλογα... :D

AmpeloGarden FTW!!

Παντως για να ειμαστε ακριβεις...τα παλια τα χρονια :D

κακη φημη ειχαν οι Κολωνιωτες και οι Αιγαλεωτες
 
Μετά σου λένε για τον σημερινό χουλιγκανισμό... Τότε τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα.
 
απίστευτο ξύλο είχαμε Ρεντης-καμίνια ...μυθικές καταστασης...το παράδοξο είναι ότι πάντα μας την έπεφταν οι καμινιωτες και πάντα ξύλο έτρωγαν...και το ακόμα ποιο τρελό είναι ότι την επομένη μέρα πηγαίναμε στο ίδιο σχολειό και κάναμε και παρέα...τι να πρωτοθυμηθώ.. πολύ αλητεία...αυτό που γουστάρω ακόμα σε εμάς εδώ στον ρεντη ότι είμαστε ένα μικρο χωρίο και πραγματικά είμαστε σαν οικογένεια αλλά και κάτι που δείχνει την εξέλιξη είναι ότι όταν κάποτε λέγαμε ότι είμαστε από τον Ρεντη μας έλεγαν "που? εκεί στην λαχαναγορά?" τώρα μας λένε "που? στο vilage park?" εμείς η γνήσιοι ρεντιοτες ποτέ δεν συμπαθήσαμε το vilage park αυτό είναι το μόνο σίγουρο
 
  • Like
Reactions: PT8
Δεν ηταν χειροτερα ή καλυτερα...ηταν διαφορετικα

Και να το πω κι αλλιως..οταν ημουν Δημοτικο,θυμαμαι τα καλοκαιρια να παιζω στο παρκο μεχρι τα μεσανυχτα...τωρα ειναι αδειο...

Οι λογοι..προφανεις ;)
 
Amigos, μένεις κοντά στο εργοστάσιο της ΙΟΝ ;

Κοντά στο ΣΙΝΕ-ΟΝΕΙΡΟ ;
 
Στην πόλη μου τα Τρίκαλα απο πολύ παλιά μέχρι αρχές του 90, ήταν πολύ της μόδας οι αντίπαλες γειτονίες να πετάνε πέτρες η μία στην άλλη. Τώρα φυσικά οι γειτονίες έχουν συμφιλιωθεί γιατί η επαρχία έχει αρχίσει να ερημώνει.

Εσείς οι Αθηναίοι τι "όπλα" είχατε?
 
exetlaios είπε:
Amigos, μένεις κοντά στο εργοστάσιο της ΙΟΝ ;Κοντά στο ΣΙΝΕ-ΟΝΕΙΡΟ ;
όχι πάρα πολύ κοντά ..περίπου 4 τετράγωνα ..εγώ είμαι προς την πλατεία του αγ.ι.Ρεντη
 
Δεν ξερω τι λετε αλλα στη δικη μου γειτονια (Καστελλα) με εδερνε ολο το σχολειο καθε Δευτερα επειδη ημουν ο μονος ΑΕΚτζης....υπηρχε και ενας ΠΑΟΚτζης αλλα ολοι πιστευαν οτι ηταν τρελλος (ΠΑΟΚτζης Πειραιωτης ???) και δεν τον πειραζαν....πολυ ξυλο στο Δημοτικο....

και μια που τολμησαν καποιοι απο το Ρεντη να γραψουν εδω :diablotin: την μονη φορα που καταφεραν να ερθουν μεχρι τις γραμμες του τραινου (στον Κερανη), εμαθαν επιτοπου και τη διαδρομη για το Τζανειο......:rolleyes:

Ωραια χρονια αλλα ποναω ακομα οταν τα σκεφτομαι :biglaugh:
 
Εγω στο Μενιδι μενω και θυμαμαι στις αρχες της δεκαετιας του '90,επεφτε πολυ ξυλο λογω της τοπικης ομαδας(Αχαρναικος),ειδικα με τις τοπικες ομαδες των Λιοσιων και του Περιστεριου.Οσο για την κακη φημη του Μενιδιου,αυτη οφειλεται στα παλια χρονια οπως μας ειχε πει ο παππους ενος φιλου μου.Παλια λεει οι βεροι Μενιδιατες(50s,60s) ηταν μαχαιροβγαλτες και αυτη η κακια φημη της περιοχης εχει κρατησει μεχρι σημερα.Πολλοι ταξιτζηδες αρνουνται να σε φερουν εδω οταν ειναι αργα,γιατι φοβουνται.

Την σημερον ημερα,το βασικο πραγμα στο Μενιδι ειναι να μην μπλεξεις.Οσο ζεις την ζωουλα σου,εχεις και την ησυχια σου.Αμα κανεις το λαθος και μπλεξεις σε τσακωμους,μπορει να μπλεξεις μεχρι και πολυ ασχημα.Το Μενιδι δεν συγχωρει απολιτιστους. :p
 
telamonas.stokos είπε:
και μια που τολμησαν καποιοι απο το Ρεντη να γραψουν εδω :diablotin: την μονη φορα που καταφεραν να ερθουν μεχρι τις γραμμες του τραινου (στον Κερανη), εμαθαν επιτοπου και τη διαδρομη για το Τζανειο......:rolleyes:

Ωραια χρονια αλλα ποναω ακομα οταν τα σκεφτομαι :biglaugh:

θυμάσαι ποια χρονιά έγινε αυτό γιατί εγώ δεν το θυμάμαι.. και μην πεις την κλασική απάντηση "είσαι μικρός" γιατί έχω και μεγαλύτερο αδελφό από τα μεγαλύτερα αλάνια του ρεντη και ξέρω πολύ καλά τα πάντα... άσε που τώρα που θυμάμαι κατι φορές που σας πετύχαμε σε εκδρομές στο Σ.Ε.Φ. σας κάναμε χημερηνους κολυμβητές ...και αν έγινε μήπως

ήταν τίποτα πιτσιρίκια και χαρηκατε ?? :diablotin: άσχετο αλλά μιας και είπες για καστελλα είναι η δεύτερη καταγωγή (πρώτη από μέσα μανη-ελευθερολακωνας) μου από εκεί έχω και κάτι σπίτια κληρονομιά (ναι είμαι κωλόφαρδος)με τρελή θεα

..λες κάποτε να γίνουμε γείτονες?

edit: καλά νέα σμυρνη πως βρεθηκες?? έχω κάτσει κάτσει 4 χρόνια στην Δαφνη πάνω από το συγκρότημα σχολείων στην μπακνανα
 
Amigos είπε:
όχι πάρα πολύ κοντά ..περίπου 4 τετράγωνα ..εγώ είμαι προς την πλατεία του αγ.ι.Ρεντη
Η πλατεία είναι αυτή που έχει και αφετηρία τρόλευ, ή αυτή που είναι δίπλα σε ένα σχολείο ;

Εγώ μένω Ν.Φάληρο (κοντά στον Αγ.Δημήτριο).

Οπότε είμαστε "κοντογείτονες" ! :D
 
Φιλε (και ισως καποτε στο μελλον γειτονα) Amigo η φαση στις γραμμες μπροστα απο τον Κερανη εγινε το 79 και ηταν τσακωμος σχολειων. Απο το δικο μου το Δημοτικο (29o) ημασταν 5-6 ατυχοι - ατυχοι γιατι τις αρπαξαμε απο τα Γυμνασιοπαιδα τα δικα μας γιατι λεει ημασταν μικροι και κακως κατεβηκαμε εκει. Παντως απο οτι θυμαμαι ο Ρεντης ειχε τα μαυρα του τα χαλια μετα τη "συμπλοκη". Οσο για το ΣΕΦ εχεις καποιο δικιο - τις τρωγαμε συχνα εκει - αλλα μην ξεχνας οτι εμεις πηγαιναμε εκει για μπασκετακι στα ανοιχτα γηπεδα , ενω εσεις σκαγατε μυτη μονο και μονο για καυγα. :rolleyes:

Τωρα για το πως βρεθηκα στη Ν.Σμυρνη :D αστα...επειδη ομως η ζωη μας κυκλους κανει μπορει καποτε να τα πουμε σαν γειτονες πλεον στον "Προφητη". :thumbup:
 
Η δική μου γειτονιά στη Καλίπολη του Πειραιά, μπορούσε να θεωρηθεί αλητογειτονιά για το λόγο του ότι τριγυρνούσε μία αγέλη από καμιά 20αριά αλητόσκυλα!! (εποχή 85-87)

:biglaugh:
 
telamonas.stokos είπε:
Δεν ξερω τι λετε αλλα στη δικη μου γειτονια (Καστελλα) με εδερνε ολο το σχολειο καθε Δευτερα επειδη ημουν ο μονος ΑΕΚτζης....υπηρχε και ενας ΠΑΟΚτζης αλλα ολοι πιστευαν οτι ηταν τρελλος (ΠΑΟΚτζης Πειραιωτης ???) και δεν τον πειραζαν....πολυ ξυλο στο Δημοτικο....
Εμεις παντως στο σχολειο(Ανω Τουμπα-Σαλονικα-διπλα στο γηπεδο-ΠΑΟΚ forever! :thumbup: ) ειχαμε 2 γαυρους στην ταξη αλλα δεν τους πειραξαμε ποτε...Ηταν προστατευομενο ειδος! :) Μαλιστα τον ενα εξ αυτων τον φωναζαμε "γαυρο" και για παρατσουκλι πολλες φορες!
 
TallMan είπε:
Εμεις παντως στο σχολειο(Ανω Τουμπα-Σαλονικα-διπλα στο γηπεδο-ΠΑΟΚ forever! :thumbup: ) ειχαμε 2 γαυρους στην ταξη αλλα δεν τους πειραξαμε ποτε...Ηταν προστατευομενο ειδος! :) Μαλιστα τον ενα εξ αυτων τον φωναζαμε "γαυρο" και για παρατσουκλι πολλες φορες!
Και εμείς στο Γυμνάσιο Νέου Φαλήρου είχαμ ένα παιδί που ήταν ΠΑΟΚ,

αλλά όχι μόνο δεν το πειράζαμε, αλλά ήταν και από τους καλύτερους φίλους μας.

Ακόμα κάνουμε παρέα και είναι εξαίσιο παιδί.

Ομοίως είχαμε και κάμποσους ΑΕΚτζήδες.
 
BRAHAMI city for ever!!!

Μιλάτε για αλητογειτονιές και αναφέρεστε σε Αρσακεια!!!

Το Μπραχάμι ήταν ο φόβος και ο τρόμος των Νοτίων Προαστείων!!!

Να αναφέρω ενδεικτικά το Στρογγυλό (1ο και 2ο γυμνάσιο και λύκειο Αγίου Δημιτρίου...όποιος ξέρει καταλαβαίνει) ...

Από το Μπραχάμι ξεκίνησαν και οι γνωστές κόντρες στην Βούτα...

Τι να πρωτοθυμηθώ? Δισκάδικα γεμάτα κόσμο απ'έξω (πανκοφρικια με μοικάνες και κορίτσια με τεράστιες φράντζες και τεράστιες βάτες!!!), ουφάδικα...και πολύ ξύλο με την Ηλιούπολη, την Δάφνη, τον Υμμητό, τον Άλιμο άλλες φορές για μια απλή παρεξήγηση , άλλες φορές για την ομάδα , άλλες φορές άνευ λόγου (έτσι απλά γιατί συνντήθηκαν στον δρόμο)...

Μόνο η Γκράβα νομίζω μας συναγωνιζόταν σε επίπεδο αλητείας..!!!!

(τι λέω? μ'αρέσει που καμαρώνω κι όλας για την γειτονιά μου!!!)
 
Πίσω
Μπλουζα