Retro-αλητοσυνοικίες

Να αναφέρω τη κόντρα της περιοχής μου (Νίκαια), με τον Κορυδαλλό. Επίσης απο εμπειρίες μεγαλύτερων, γνωρίζω πολλά για τα Μανιάτικα του Πειραιά, τη περιοχή στην οποία γεννήθηκα και έζησα μέχρι τα 4 μου, καθώς έχω καταγωγή από Μάνη. Όποιος γνωρίζει, καταλαβαίνει για τι ιστορική περιοχή μιλάω.
 
MamaMyrto είπε:
BRAHAMI city for ever!!!Μιλάτε για αλητογειτονιές και αναφέρεστε σε Αρσακεια!!!

Το Μπραχάμι ήταν ο φόβος και ο τρόμος των Νοτίων Προαστείων!!!

Να αναφέρω ενδεικτικά το Στρογγυλό (1ο και 2ο γυμνάσιο και λύκειο Αγίου Δημιτρίου...όποιος ξέρει καταλαβαίνει) ...

Από το Μπραχάμι ξεκίνησαν και οι γνωστές κόντρες στην Βούτα...

Τι να πρωτοθυμηθώ? Δισκάδικα γεμάτα κόσμο απ'έξω (πανκοφρικια με μοικάνες και κορίτσια με τεράστιες φράντζες και τεράστιες βάτες!!!), ουφάδικα...και πολύ ξύλο με την Ηλιούπολη, την Δάφνη, τον Υμμητό, τον Άλιμο άλλες φορές για μια απλή παρεξήγηση , άλλες φορές για την ομάδα , άλλες φορές άνευ λόγου (έτσι απλά γιατί συνντήθηκαν στον δρόμο)...

Μόνο η Γκράβα νομίζω μας συναγωνιζόταν σε επίπεδο αλητείας..!!!!

(τι λέω? μ'αρέσει που καμαρώνω κι όλας για την γειτονιά μου!!!)

Έχεις δίκιο για το Μπραχάμι! Είμαι Ηλιουπολίτης και θυμάμαι ότι πράγματι οι Μπραχαμιώτες ήταν φόβος και τρόμος! Αν και η Ηλιούπολη είχε αρκετά μπουμπούκια ισάξια των δικών σας, εσείς είχατε και "ποιότητα" και ποσότητα! Θυμάμαι ομηρικές μάχες στην Λεωφ. Βουλιαγμένης στο ύψος του ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΟΥ! Για έναν περίεργο λόγο όμως υπήρχαν και "ανίερες" συμμαχίες Μπραχάμι-Ηλιούπολη εναντίον άλλων περιοχών (Δάφνη, Παγκράτι, Γλυφάδα κ.α.)!
 
την δικη μου εποχη αλητοπεριοχη (να το πω ετσι και λογω του τιτλου του θεματογραφου) ηταν το σχολειο της γκραβας

θα μου πειτε σχολειο ειναι αυτο και οχι περιοχη,αλλα εκτος του σχολειου προσδιοριζε και την περιοχη

επισης αρχες δεκαετιας του 80 και στα σχολεια ηφαιστος και ειδικα το 18 στα πατησια
 
Γραμμές τρένων, Εργατικές κατοικίες Επτάλοφος Θεσνίκη, Δεντροπόταμος
 
Πίσω
Μπλουζα