Rubik's Cube: O Κύβος του Ρούμπικ

Λοιπόν! Να ανοιξει thread με θέμα " Η λύση του 3χ3 κύβου" τώρα, γιατί το έχω απωθημένο από κούνια......... :nervous:
 
Kambia είπε:
@ D@redevil κατεβασε πολλα υπογλωσσια η φιλη σου?? :D
Δεν φαντάζεσαι!!! Θυμάμαι όταν μάθαινα έναν αλγόριθμο που φτιάχνει το μεσαίο στρώμα, της είχα βγάλει την ψυχή!!! (μιλάμε βέβαια για κάποιες ώρες που μου εξηγούσε το ίδιο πράγμα!)... Σκηνή απείρου κάλλους! Μετά πήρα τον κύβο (της, γιατί δικό μου δεν είχα!) και πήγα να τον ταλαιπωρήσω σπίτι μου!!!

Έκαψα πολλά εγκεφαλικά κύτταρα λέμε!!!!!

+1 σε αυτό που είπε η Κάμπια: Οπως-και-δήποτε να ξέρετε τον 3x3, αλλιώς δε θα μπορέσετε να λύσετε κανέναν άλλον! (ούτε καν τον 2x2!)

Και από ένα απίστευτο site, για όσους θέλουν να ξεκινήσουν από τα τελείως βασικά: :D :D:D

1x1x2-1.jpg


1x1x2-2.jpg


teflon είπε:
Λοιπόν! Να ανοιξει thread με θέμα " Η λύση του 3χ3 κύβου" τώρα, γιατί το έχω απωθημένο από κούνια......... :nervous:
Θα κανονίσουμε συνάντηση με την Κάμπια, να γράψουμε ένα tutorial! :)

Κάποιος θα πρέπει να λύνει τον κύβο και ο άλλος να τραβάει το βιντεάκι! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ρώτησε στο Μητσικώστα στο Fatus Olus,νομίζω πότε ανακαλύφθηκε!
 
Οριστε η μικρη μου συλλογη. Και σιγα σιγα θα μεγαλωνει.... ;)

fetch


Τα κομματάκια που βλεπετε ειναι ενας σπασμενος 5χ5 (του εβγαλα τα φωτα οπως καταλάβατε και δεν αντεξε το καημένο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ δυσκολο,θυμαμαι παλια στα απιστευτα και ομως αληθινα που το ελυναν σε πολυ λιγα δευτερολεπτα.
 
Ενα βιντεο-συνεντευξη απο τον καθηγητη Ερνο Ρουμπικ οπου μιλα για το κυβο αλλα και για το νεο του "παιχνιδι" Rubikʼs 360 (καμια σχεση με τη κονσολα :) ) !

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0poQ8q8RzSg]YouTube - Creator of the Cube: Erno Rubik

Σύμφωνα με τη διαδικτυακή έκδοση των Times, το "Ρούμπικ 360" περιέχει τρεις διαφανείς σφαίρες τοποθετημένες η μία μέσα στην άλλη, μέσα στις οποίες βρίσκονται έξι μικρές μπάλες διαφορετικών χρωμάτων. Στόχος του παιχνιδιού είναι οι έξι μπάλες να βρεθούν σε χρωματικά καθορισμένες θέσεις στην εξωτερική σφαίρα.
Ο ίδιος ο καθηγητής δηλώνει ότι "είναι εύκολο να καταλάβει κανείς τί πρέπει να κάνει, αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρει τη λύση". Όπως αναφέρει, χρειάζεται περισσότερη ικανότητα στο χειρισμό από τον "κύβο" και είναι πιο "προκλητικό" γιατί αποτελεί και ένα παιχνίδι με τη βαρύτητα.
Kambia προπονησου!

Πηγη
 
Όχι, ρε συ Wally! :D

Τι μας έκανες πρωί-πρωί!!!! Και πάνω που είχα αρχίσει να συνέρχομαι! :p
 
Wally χθες τον παρήγγειλα !!! (ειμαι καμμενη το παραδεχομαι)

Υγ. D@redevil ετοιμασου.... χεχεχεχεχε
 
Kambia περιμενουμε εναγωνιως το review και τους χρονους σου...
 
Τέχνη με τον κύβο του RUBIK

[ame=http://www.dailymotion.com/video/x9ek87_top-10_creation]Dailymotion - TOP 10 - une vidΓ©o Art et CrΓ©ation

ο κύβος του RUBIK γίνεται… ΣΦΑΙΡΑ

Ο διάσημος κύβος του Rubik γίνεται 35 χρονών. !

Μια μεγάλη επιτυχημένη πορεία 30ετών (5 χρόνια έκανε μέχρι να βγει στο εμπόριο) με πάνω από 350 εκατ. Κύβους να έχουν πουληθεί σε όλο τον κόσμο. Αμέτρητες ώρες ‘δουλειάς’ με τον κύβο στα χέρια. Πρωταθλήματα και πρωταθλητές ‘κύβου’ και όλ’ αυτά….

Για το μαγικό παιχνίδι του Ούγγρου Erno Rubik, ο οποίος έφτιαξε τον κύβο με τα 54 κουτάκια, τα 6 χρώματα και τις 6 πλευρές. 43.252.003.274.489.856.000 πιθανούς συνδυασμούς με μία και μοναδική λύση. Πραγματικά μαγικό !!

Ο ανήσυχος καθηγητής Erno Rubik ξαναχτύπησε !

Έφτιαξε το νέο παιχνίδι. Την εξέλιξη του κύβου, τον κύβο 360 μοιρών. Πρόκειται για τρεις διαφανείς σφαίρες τοποθετημένες τη μία μέσα στην άλλη, μέσα στις οποίες βρίσκονται έξι μικρές μπάλες διαφορετικών χρωμάτων. Οι παίκτες θα πρέπει να βγάλουν τις χρωματιστές μπάλες από την εσωτερική σφαίρα και να τις τοποθετήσουν στις αντίστοιχες χρωματιστές εσοχές στην εξωτερική σφαίρα, κουνώντας τες μέσω της ενδιάμεσης σφαίρας, η οποία έχει μόνο δύο τρύπες.

Σε δήλωση του ο καθηγητής είπε: «είναι εύκολο να καταλάβει κανείς τί πρέπει να κάνει, αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρει τη λύση. Χρειάζεται περισσότερη ικανότητα στο χειρισμό από τον «κύβο» και είναι πιο «προκλητικό» γιατί αποτελεί και ένα παιχνίδι με τη βαρύτητα.»

Πηγή http://blog.youdesign.gr/2009/07/cube-rubik-360/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Wally χθες τον παρήγγειλα !!! (ειμαι καμμενη το παραδεχομαι)
Υγ. D@redevil ετοιμασου.... χεχεχεχεχε
Ψιψινέλ, μη γλύφεσαι! :p Πιάσε πρώτα το δωδεκάεδρο και βλέπουμε! :p

Το Σάββατο που θα 'ρθω για καφέ, θα στο μπερδέψω!!! :diablotin:
 
Οντας φανατικός οπαδός του "Κύβου" και των puzzles,μου άρεσε η ιδέα του Rubik's 360. Oπότε έσπευσα άμεσα να το ψάξω στο Ebay. Ανακάλυψα όμως πως μπορεί κανείς να βρεί τόσο την αυθεντική έκδοση όσο και μια κινέζικη "μαϊμού". Δε ξέρω τις διαφορές μεταξύ τους αλλά σίγουρα δεν θα είναι τα ίδια. Ευτυχώς κάποιοι πωλητές είχαν την καλοσύνη να αναφέρουν ότι αυτό που πουλούσαν δεν ήταν αυθεντικό. Επομένως, εαν κάποιος επιθυμεί να αγοράσει το συγκεκριμένο προϊον και θέλει το αυθεντικό 360, μάλλον θα πρεπει να το ψάξει λίγο περισσότερο.

Πάντως εκτιμώ πως σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα θα εμφανιστεί στα ελληνικά γνωστά παιχνιδομάγαζα. Ισως να εμφανιστεί σύντομα και το νέο επαναστατικό Rubik's TouchCube. Ειδομεν.....
 
Οποτε αγαπητε yrig κανεις την παραγγελια απο το επισημο site του Rubik και εισαι σιγουρος οτι ειναι το αυθεντικο :D

H διαφορα του κινεζικου με τον αυθεντικου ειναι τεραστια. Τα κινεζικα κολλανε, δεν γλυστρανε ευκολα στο χερι με αποτελεσμα οποιος θελει να παει για "χρονο" να μην μπορει να το πετυχει. Ασε που με λιγο ζορισμα αρχιζουν και πετανε σουστες, βιδες και τετραγωνακια!!!!

Τωρα ο Rubik's TouchCube ειναι καπως ακριβουτσικος. Μονο 140 λιρες αγγλιας 8)
 
Θα το κοιτάξω από το αυθεντικό site λοιπόν. Αυτοί οι κινέζοι τα αντιγράφουν όλα....Χάλια!!!!

Δυστυχώς ο TouchCube είναι πανάκριβος. Που θα πάει, θα πέσει η τιμή του!
 
Εναλλακτικη λυση ειναι και το amazon (καποιο απο τα ευρωπαϊκα) αλλα το θεμα ειναι οτι αν θελεις πχ. την σφαιρα και κανενα snake δεν τα βρίσκεις ολα μαζι. Πρεπει να πας στο γερμανικο για το ενα και στο αγγλικο για το αλλο. 2 φορες μεταφορικα :(
 
Μαζι με το Rubik's 360 ειναι καθ'οδον και το Rubik's Twist



:D

rubiks twist.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι ακομα Phil. Αλλα ειναι στα next ;)
 
Συγνώμη Νικολ αλλά το επίθετο σου είναι ίδιο με το γνωστό μεγαλοβιβλιοπωλείο...

Να υποθέσω ότι ανήκεις στην οικογένεια; Αυτό είναι άλλωστε το πρώτο σου ποστ.

(Συγνώμη και πάλι αν κάνω λάθος)
 
Πίσω
Μπλουζα