Video reviews ρετρό παιχνιδιών από retronoobs

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Ανέκαθεν με απωθούσαν τα video reviews. Ίσως εγώ δεν έχω παρακολουθήσει τα κατάλληλα, πάντως σε όσα έχω πετύχει το μοτίβο είναι παρόμοιο: Ένας τύπος παίζει ενώ μιλάει ακατάπαυστα σχολιάζοντας την παραμικρή λεπτομέρεια, καταστρέφοντας κάθε υποψία ατμόσφαιρας, συχνά κακαρίζοντας σαν να του καθαρίζουν αυγά ακόμα κι αν εκείνη τη στιγμή το παιχνίδι απεικονίζει την κηδεία ενός νεογέννητου μονόκερου. Στα χειρότερα εξ' αυτών, για κάποιο ανεξήγητο λόγο βλέπουμε και τη μούρη του σε ένα παραθυράκι.

Υπάρχει μια υποκατηγορία αυτών των videos που πετυχαίνω όλο και συχνότερα, και είναι τα reviews που κάνουν σύγχρονοι gamers νεαρής ηλικίας σε retro games, με σκοπό να τα κοροϊδέψουν. Ακούστε για παράδειγμα το παρακάτω "review" του Bomb Jack για Atari ST:


Τι να πει κανείς...
 
Παρακολούθησα μέχρι το 4ο λεπτό. Δεν άντεξα παραπάνω...

Να'τανε και review...

Απλά παρακολουθούμε και (δυστυχώς) ακούμε έναν τύπο να βγάζει άναρθρες κραυγές, και να μας λέει συνεχώς, πόσο χάλια είναι το παιχνίδι...

:brick:
 
Άθλιες αντιγραφές του Angry Video Game Nerd ...έχει γεμίσει ο τόπος, δε νομίζω πως είναι καν άξια αναφοράς τέτοια videos.

Ο συγκεκριμένος πάντως δεν είναι καθόλου πιτσιρικάς. Με περνάει 3 χρόνια μάλιστα, είναι γεννημένος το 1982.

Ρίχνοντας μια σύντομη ματιά στο κανάλι του πάντως, δεν βλέπω να ρίχνει πολύ θάψιμο στα console games.

Και εγώ δεν συμπαθώ τα micros, αλλά το να ουρλιάζει χωρίς λόγο τον συγκαταλέγει στους άθλιους AVGN-clones όπως είπα πάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Ένας τύπος παίζει ενώ μιλάει ακατάπαυστα σχολιάζοντας την παραμικρή λεπτομέρεια, καταστρέφοντας κάθε υποψία ατμόσφαιρας, συχνά κακαρίζοντας σαν να του καθαρίζουν αυγά ακόμα κι αν εκείνη τη στιγμή το παιχνίδι απεικονίζει την κηδεία ενός νεογέννητου μονόκερου. Στα χειρότερα εξ' αυτών, για κάποιο ανεξήγητο λόγο βλέπουμε και τη μούρη του σε ένα παραθυράκι.
Υπάρχει μια υποκατηγορία αυτών των videos που πετυχαίνω όλο και συχνότερα, και είναι τα reviews που κάνουν σύγχρονοι gamers νεαρής ηλικίας σε retro games, με σκοπό να τα κοροϊδέψουν.

Τι να πει κανείς...

DINO είπε:
Απλά παρακολουθούμε και (δυστυχώς) ακούμε έναν τύπο να βγάζει άναρθρες κραυγές, και να μας λέει συνεχώς, πόσο χάλια είναι το παιχνίδι...

:brick:

Dr. SLUMP είπε:
Άθλιες αντιγραφές του Angry Video Game Nerd ...έχει γεμίσει ο τόπος, δε νομίζω πως είναι καν άξια αναφοράς τέτοια videos.
Είμαι σύμφωνος με όλους.

Επειδή οι απόψεις για τα διάφορα games τείνουν να διίστανται, πολλές φορές φτάνουμε μέχρι σε σημείο να εκνευριζόμαστε όταν διαβάζουμε ένα review που "θάβει" ασύστολα - ακόμα και αν γίνεται "για πλάκα" (αν και τις περισσότερες φορές, ο reviewer απλά θέλει να "τα χώσει").

Εφ' όσον αυτό μπορεί να συμβεί σε γραπτά reviews, πόσο μάλλον αν έχουμε να κάνουμε με video review όπου είναι πολύ περισσότερο... "in your face" η όλη παρουσίαση !! (ειδικά δε αν γίνεται απο άσχετα τυπάκια με εκνευριστική φωνή που δεν μπορούν να αρθρώσουν μία σωστή λέξη).

Πάντως, ένα video-review που μου άρεσε, ήταν εκείνο που είχε κάνει ο αγαπητός Dino για το δημοφιλές παιχνίδι "Gods". :) (...και περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο στάδιο, όπου θα έχουμε ολογραφική προβολή των reviews στα σπίτια μας... :D )
 
Το κακό είναι ότι κάθε παιδάκι με μια webcam και 1-2 tutorials στο Premiere, μπορεί και ανεβάζει ότι σκουπίδι θέλει στο youtube...
 
Απο μια αποψη ετσι ειναι ,απο την αλλη προ ιντερνετ το προνομιο του review ειχαν μονο οι ιθυνοντες με προσβαση στα media με οτι αυτο συνεπαγεται.


Φανταστειται τον Γουαλη χωρις υπαρξη ιντερνετ να αρθογραφει σε περιοδικο.
 
Απλα μην απλα μην δινετε Views σε τετοιου ειδους βιντεο και δεν αναφερομαι μονο σε οτι εχει σχεση με παιχνιδια αλλα γενικα σε τυπους που λενε οτι βλακεια τους κατεβασει το κεφαλι :p . Αμα δεν εχουνε Views θα βαρεθουν και θα σταματησουν (λογικα...).

Aardvark είπε:

Φανταστειται τον Γουαλη χωρις υπαρξη ιντερνετ να αρθογραφει σε περιοδικο.
:rofl: :rofl: :rofl:
 
Aardvark είπε:
Απο μια αποψη ετσι ειναι ,απο την αλλη προ ιντερνετ το προνομιο του review ειχαν μονο οι ιθυνοντες με προσβαση στα media με οτι αυτο συνεπαγεται.
Σωστό, συμφωνώ ότι παλιότερα άκουγες μόνο μια γνώμη από συγκεκριμένα άτομα, αλλά και πάλι: Ποια άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα; Του πιτσιρικά ο οποίος δε θα είναι και απόλυτα αντικειμενικός και θα βασιστεί περισσότερο στο συναίσθημα (πχ οπαδός nintendo, blizzard, activision, microsoft) και το προσωπικό του γούστο, ή εκείνου που κρίνει ένα παιχνίδι με πιο αντικειμενικά κριτήρια γιατί... αυτή είναι η δουλειά του.
 
Σαφως του αντικειμενικου που κανει την δουλεια του αν οντως ειναι ετσι.
 
Εαν θες να τα χωσεις και να πεις την βλακεια σου, δεν χρειαζεται να παιξεις 8μπιτ παιχνιδι, εγω μπορω ανετα να το κανω σε οποιοδηποτε καινουργιο παιχνιδι για ps3 ή xbox360 ή Wii. Οποτε δεν θεωρειται οτι το παιχνιδι ειναι βλακεια επειδη καποιος το λεει, μαλλον βλακας ειναι αυτος που κανει το review. Εαν δεν σου αρεσει, μην παιζεις bombjack ρε φιλλαρακι, εξαλλου το ηξερες και απο τοτε που βγηκε το bombjack, παιξε καλυτερα ποκεμον που γουσταρεις και ασε μας ησυχους.
 
Απο την μια έχει παραγίνει το κακό, απο την άλλη αυτό δεν σημαίνει το ότι δεν υπάρχουν καλοί video reviewers στο youtube. Δεν είναι όλοι βαρετοί - και συνήθως άσχετοι - , υπάρχουν και καλές παραγωγές με κάποιο επίπεδο. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ ο Marc του Classic Gameroom, π.χ


BTW, το παιχνίδι (Alleyway) το έστειλε στο show του Mark ένας Έλληνας...(Athanassios from New Smyrna φανερώσου αν διαβάζεις !!) -στέλνουν απο όλο τον κόσμο παιχνίδια για να τα κάνει review ο Μαρκ- ..

Βεβαίως υπάρχουν και άλλοι σαν τον Μάρκ, απλώς έθεσα ένα παράδειγμα από αυτά που θεωρώ καλές δουλειές.
 
...Και να προσθέσω και μερικούς ακόμη γιατί θα μείνουν παραπονεμένοι

MetalJesusRocks


RetroLiberty (Όμορφο αφιέρωμα συνολικά για το retro gaming)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7KLL179vJtg

Και φυσικά υπάρχουν και άλλοι. Τα βίντεο που παρέθεσα είναι μάλιστα πολύ πρόσφατα (εβδομάδων) που δείχνει ότι υπάρχει δραστηριότητα γενικώς. Ο Άλκης φυσικά καταλαβαίνω ότι βάλλει κατά των άσχετων πιτσιρικάδων, και όλοι οι παραπάνω δεν είναι ούτε το ένα, ούτε το άλλο, αλλα είναι video reviewers, απο αυτούς που πιστεύω κάνουν καλή δουλειά και κρατάνε ένα επίπεδο.
 
Πάντως ο τίτλος στο topic είναι άκυρος γιατί τα videos που ακολούθησαν είναι από gamers άνω των 30.
 
E, δε φταίει ο τίτλος. Kάποια από τα παρακάτω ποστ βγαίνουν οff σε σχέση με τον τίτλο :D :D O Άλκης για gamers μικρής ηλικίας - πιτσιρικάδες μίλησε :)

Αν συμφωνεί ο Αλκης να αλλάξω τον τίτλο και να γίνει πιο γενικός αλλιώς back to topic :flower:
 
Ό,τι νομίζετε. :) Μάλλον κάτι σαν "retronoobs" θα ήταν καταλληλότερος όρος!
 
Έτοιμος. Το off topic θα τα "φάω" σε λίγο :D
 
billy είπε:
Πάντως, ένα video-review που μου άρεσε, ήταν εκείνο που είχε κάνει ο αγαπητός Dino για το δημοφιλές παιχνίδι "Gods". :) (...και περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο στάδιο, όπου θα έχουμε ολογραφική προβολή των reviews στα σπίτια μας... :D )
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλά, αυτό τώρα που το θυμήθηκες;

Μέχρι κι εγώ το είχα ξεχάσει!!! :biglaugh:
 
...πάντως εγώ ενοχλούμε που κάποιοι με περίσια ευκολία αφορίζουν και ειρωνεύονται το home computer gaming της αγαπημένης μας εποχής επειδή είτε δεν το έζησαν είτε το βλέπουν σε σχέση με το σήμερα αντιμετωπίζοντας το σαν πρωτόγονο δημιούργημα. Για εμάς αυτά είναι...ιερά ακόμα και αν τα βλέπω σε πατάρι στ και επομένως σεβαστά για πάντα! Σαν εγώ δηλαδή να κοροϊδεύω το pong του αταρι 2600 επειδή ξεκίνησα σε σπέκτρουμ. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...

Προσωπικά πάντως απολαμβάνω συχνά στο youtube βιντεακια με παιχνίδια της εποχής όπου δείχνουν όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις για τα αγαπημένα 8-16μπιτ μηχανήματα!
 
Πίσω
Μπλουζα