Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

DINO είπε:
:thumbup: Πηγαίνετε στο 0:45:48
ευχαριστουμε DINO! επειδη θα σου το αφαιρεσουν το βιντεο λογω πνευματικων δικαιωματων αφου περιεχει ολοκληρη την ταινια,θα γραψω με λογια το διαλογο που γινεται στην ταινια "τα καμακια":

Ο Χρηστος Βαλαβανιδης λεει "με συγχωρειτε,δεν εισαστε η Μαρω Κοντου"; ο Κωστας Καρρας της λεει "γεια σου Μαρω"

η Μαρω του απαντα: "γεια σου Κωστα" κι ενω παει να φυγει,γυριζει και του λεει "Κωστα, καμακι";
 
Στο "Αγάπη μου παλιόγρια", η εντελώς τσάρλεστον Ξένια Καλογεροπούλου μιμείται εμφαντικά το είδωλό της, την σταρ του βωβού (κυρίως) κινηματογράφου, Κλάρα Μπόου και σαγηνεύει, σε αντίθεση με όλα τα προγνωστικά, τον υποψήφιο γαμπρό Κώστα Βουτσά.
 
Στην ταινια "ο ζιγκολο της Αθηνας" γινεται μια αναφορα στις ηθοποιους Σοφια Λορεν και Ορνελα Μουτι
 
Στην κόμισα της Κέρκυρας, η Βλαχοπούλου αναφέρει νομίζω τον Στηβ Μακ Κουήν...
 
Στο Κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας ο Σταύρος Παράβας δίνει ένα δαχτυλίδι στην Προκοπίου για να το επιστρέψει στην Μπέτυ Αρβανίτη και της λέει να πει ότι το πήρε μια συνάδελφός της, η Ελίζαμπεθ Τέιλορ.
 
Στην ταινια "ο παρας κι ο φουκαρας" μετα την εκτακτη εμφανιση της Αλικης που προσπαθει να λυσει σταυρολεξο,ο Κωστας Χατζηχρηστος λεει στο Γιαννη Βογιατζη: "η Βουγιουκλακη δεν ηταν αυτη;ρε Μιχαλη, γιατι δε μου λεγες πως ειναι η Βουγιουκλακη; αφου την ξερεις,δεν την ξερεις πως ειναι η Βουγιουκλακη";

http://www.youtube.com/watch?v=iftr1nGw5kQ
 
Στο Ζηλιαρογατο ο Βαγγελης Πρωτοπαπας μιλαει στο Βασιλη Λογοθετιδη για μια ταινια με τον Ορσον Ουελες και τοτε ο Λογοθετιδης ανοιγει την παλαμη του και του λεει "Ορσε, Ουελες!" #)
 
σε καποια ταινια αναφερεται και το ονομα της Ουρσουλα Αντρες αλλά δε θυμαμαι σε ποια,εχω την εντυπωση οτι το λεει ή ο Αυλωνιτης ή ο Φωτοπουλος :wait2: :wait2:
 
Στην ταινία Αχ αυτή η γυναίκα μου ο Γιάννης Μιχαλόπουλος λέει στην Αλίκη Βουγιουκλάκη "Είσαι ολόφτιστη η Ουρσουλα Αντρες και εμένα μου αρέσει η Ουρσουλα Αντρες"
 
tzias57 είπε:
Στην ταινία Αχ αυτή η γυναίκα μου ο Γιάννης Μιχαλόπουλος λέει στην Αλίκη Βουγιουκλάκη "Είσαι ολόφτιστη η Ουρσουλα Αντρες και εμένα μου αρέσει η Ουρσουλα Αντρες"
την ειχα ξεχασει εντελως αυτη την αναφορα στην Ουρσουλα που εγινε μαλιστα πολλες φορες κατα τη διαρκεια της ταινιας #)

λες να μπερδευτηκα και να ηταν αυτη η ταινια; :eek: πρεπει να δω παλι ταινιες με τον Αυλωνιτη και με τον Φωτοπουλο για να το ξεκαθαρισω..
 
katerinak είπε:
σε καποια ταινια αναφερεται και το ονομα της Ουρσουλα Αντρες αλλά δε θυμαμαι σε ποια,εχω την εντυπωση οτι το λεει ή ο Αυλωνιτης ή ο Φωτοπουλος
Πιθανόν εννοείς εκείνη την ταινία με την Γ. Βασιλειάδου και τον Β. Αυλωνίτη που διατηρούν ένα γραφείο συνοικεσίων.

Η Γ. Βασιλειάδου προσπαθεί να καλλωπίσει - όσο αυτό είναι δυνατόν ! - την Ταϋγέτη η οποία έχει τυφλό ραντεβού

με κάποιον ξένο. Κάποια στιγμή λέει (περίπου)

"Η φωτογραφία που του στείλαμε είναι απ' τη δικτατορία Παγκάλου κι αυτός περιμένει να δει την Ούρσουλα Άντρες".

Ο Αυλωνίτης, σε μια ταινία όπου υποδύεται τον πωλητή παπουτσιών, μνημονεύει τον Χατζηχρήστο,

ο δε Χατζηχρήστος σε τουλάχιστον μια μνημονεύει τον εαυτό του.

Ο Βέγγος όμοια, στην ταινία που υποδύεεται ένα πολύτεκνο (νομίζω).

Tέλος, ίσως η πιο χαρακτηριστική περίπτωση είναι δυο ταινίες όπου ο Τ. Γιαννόπουλος εμφανίζεται ως

guest star για μερικά λεπτά και μνημονεύει (ή σωστότερα μιμείται) μια πλειάδα από γνωστά ονόματα.

Συγκεκριμένα στην πρώτη (ασπρόμαυρη - ποιά; ) τους :

- Β Αυλωνίτη,

- Ν. Σταυρίδη,

- Ν. Ηλιόπουλο.

Έπαιζαν οι Χ. Εξαρχάκος, Μ. Ζαρόκωστα, Έφη Οικονόμου.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλον θα εννοείς τον ηθοποιό και μίμο Τάσο Γιανόπουλο. Εδώ ένα βίντεο που βρήκα με τις μιμήσεις του[video=youtube;sTa0Q-2Dg7A]

 
Όντως αυτόν εννοώ (διόρθωσα το post #31) .

Αλλά το παραπάνω video, όντως πολύ αντιπροσωπευτικό των ικανοτήτων του,

δεν περιέχει απόσπασμα από την ταινία που αναφέρομαι...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
ο Τ. Γιαννόπουλος εμφανίζεται ως guest star για μερικά λεπτά και μνημονεύει (ή σωστότερα μιμείται) μια πλειάδα από γνωστά ονόματα.Συγκεκριμένα στην πρώτη (ασπρόμαυρη - ποιά; ) τους :

- Β Αυλωνίτη,

- Ν. Σταυρίδη

Έπαιζαν οι Χ. Εξαρχάκος, Μ. Ζαρόκωστα, Έφη Οικονόμου.

-
προκειται για την ταινια "διαζυγιο αλα ελληνικα" , συγκεκριμενα ο Τ.Γιαννοπουλος μιμειται δυο μεγαλους κωμικους: τον Βασιλη Αυλωνιτη και τον Νικο Σταυριδη (οχι τον Ντινο Ηλιοπουλο)
 
Πράγματι αυτή είναι.

Αλλά μιμείται ΚΑΙ τον Ηλιόπουλο, το θυμάμαι (χωρίς να επιμένω απόλυτα όμως).




Αν βρήκες κάπου την σκηνή χωρίς τον Ηλιόπουλο και η ταινία προέρχεται από

τηλεοπτική προβολή, πιθανόν η σκηνή είναι ψαλλιδισμένη...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την ταινια τη βρηκα στο ΥΤ και προερχεται απο τηλεοπτικη προβολη ,ακουσα προσεκτικα ολη τη σκηνη με τον Γιαννοπουλο αλλά δεν αναφερει καθολου τον Ντινο Ηλιοπουλο,ουτε φυσικα τον μιμειται..Μπορει να ισχυει αυτο που λες,να ειναι δηλαδη κομμενη αυτη η σκηνη
 
Στην ταινια "πληγωμενες καρδιες" ο Τασος Γιαννοπουλος(που εχει το ψιλικατζιδικο και μιμειται κωμικους ρολους)μιλαει με τον Αντρεα Ντουζο και του λεει καποια στιγμη "εδω ειναι ο Λορενς Ολιβιε,ο ψιλικατζης"

Στην ταινια "οι γαμπροι της Ευτυχιας" σε μια σκηνη στην Υδρα,ο Βαγγελης Ταρνιατης(Βασιλης Αυλωνιτης) με την αδερφη του την Ευτυχια(Γεωργια Βασιλειαδου) μιλανε και γινεται αναφορα στη Μπριζιτ Μπαρντο αφου η Ευτυχια του λεει καποια στιγμη χορευοντας "εγω εμαθα και το Μπριτζιτε Μπριτζιτε Μπαρντο, Μπριτζιτε Μπριτζιτε Μπαρντο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "τσαρουχι,πιστολι,παπιγιον" γινεται αναφορα στον ηθοποιο Χάμφρεϊ Μπογκάρτ,ενας ηθοποιος περιγραφει στην παρεα του μια ταινια που ειδε στον κινηματογραφο με πρωταγωνιστη τον Μπογκαρτ,ο τιτλος ειναι "μαχαιρια,πιστολια και μπουνιες"o_O αμφιβαλλω για την υπαρξη αυτης της ταινιας..
 
Στην ταινια "ο ανθρωπος της καρπαζιας" η Ζωζω Σαπουντζακη λεει στο Βουτσα "ο τυπος μου ειναι ο Σιν Κονερι" ,εννοωντας φυσικα τον Σον Κονερι

Η Ζωζω θελει να γινει ηθοποιος και ο Ριζος της λεει "θα σε κανω εγω ν' ακουει τ' ονομα σου η Καρντιναλε και να βγαζει καντηλες"

Στους παρακατω στιχους του τραγουδιου της Ζωζως αναφερονται ονοματα ηθοποιων:

"κανω σκονη τη Μπαρντο,τη Βιρνα Λιζι κι η Ανουκ Εμέ μπροστα μου ειναι κουρελα" ... "τη Λορεν θα 'χω πλυστρα και μαγειρισσα"

Στην ταινια "η χαρτοριχτρα" ο Σταυρος Παραβας διασκεδαζε τους συναδελφους του παιζοντας τη χαρτοριχτρα κι εκεινοι τον φωναζαν "Σοφια Λορεν"
 
Στην ταινια "Ησαΐα χορευε" εκτος απ την Ουρσουλα Αντρες (περιγραφεται εδω η σκηνη) αναφερονται κι άλλα ονοματα ηθοποιων:

Ο Γιαννης Γκιωνακης πιανεται κατα λαθος απ την αστυνομια για τεντυμποϊσμο (στην πραγματικοτητα περιμενε την υποψηφια νυφη αλλά απευθυνθηκε σε λαθος κοπελα και την "πατησε"..) και τον κουρευουν γουλι.Ο Τακης Μηλιαδης ενημερωνει τον Βασιλη Αυλωνιτη αποκαλωντας τον Γκιωνακη "Ελλην Γιουλ Μπρουνερ",αναφερομενος στον ηθοποιο Γιουλ Μπρινερ.

Οταν ο αμερικανος γαμπρος βλεπει την Ταϋγετη δεν του πολυαρεσει ως νυφη και η Γεωργια Βασιλειαδου του λεει "ε,δεν εισαι και κανας Τονι Κερτις,τα χεις φαει τα ψωμακια σου".

Στην ταινια "εισπρακτωρ 007" ο Νικος Σταυριδης λεει στη Δεσποινα Στυλιανοπουλου που του μιλαει παλι για γαμο "κι ο Τσαρλι Τσαπλιν περναει τη γυναικα του 40 χρονια κι ομως της εκανε 8 παιδια"

Πολυ αργοτερα,στο αστυνομικο τμημα ο Νικος Σταυριδης λεει "τι φταιω εγω που εχω επιτυχιες"; και τοτε του απαντα το αφεντικο του ο Κουλης Στολιγκας "ο Ριτσαρντ Μπαρτον, τρομαρα σου"

Στην ταινια "προξενητρα πρακτωρ 017" μια κυρια που εχει ινστιτουτο ομορφιας λεει στη Γεωργια Βασιλειαδου να περασει να της κανει μασαζ,τοτε εκεινη της απανταει "η φατσα μου δε θελει μεταποιηση.. τι θα με κανεις δηλαδη; Μπριτζιτ Μπαρντο" ; ανεφερει και 2η φορα τη Μπριζιτ Μπαρντο σε μια σκηνη στις σκαλες

Αργοτερα,ανοιγει τα δωρα που της εστειλε ο ανηψιος της με τη μελλουσα γυναικα του και μολις βλεπει το φορεμα λεει "καλε,εγω θα γινω Σοφια Λορενς",δηλαδη Σοφια Λορεν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα