Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

Στην ταινια "3 τρελοι για δεσιμο" ο Γιωργος Παπαζησης λεει στο Λαυρεντη Διανελλο για το Γιωργο Παντζα "αφου το ξερεις το ψωνιο του,βαλθηκε να γινει αστερι σαν τα πατριωτακια μου Κατρακη,Αλεξανδρακη,Βουγιουκλακη.." , αμεσως μετα του λεει "μπορει να τον δεις να "τρωει" τη Λιζα Τέιλορ του Ριτσαρντ Μπαρτον".

Αργοτερα ο Παντζας στον Διανελλο: "τι ηταν ο Μαρλον Μπραντο;τσιχλες πουλαγε.."

Ο Νικος Σταυριδης στον Διανελλο λεει οτι θα μπορουσε να φωτογραφηθει με το χαρτινο ομοιωμα της Μπριζιτ Μπαρντο

Πιο μετα ο Παντζας στον Παπαζηση λεει "επρεπε να επαιρνα μαζι μου εναν συναδελφο της γοητειας μου,τον Αλεν Ντελον"

Η Λαουρα Φιορε(Αννα Μαντζουρανη) λεει οτι ειδε μια δραματικη ταινια στον κινηματογραφο με τον Ξανθοπουλο

Επισης αναφερονται τα ονοματα των ηθοποιων Αλμπερτο Σορντι και Βιττοριο Ντε Σικα

Αργοτερα ο Παντζας στον Παπαζηση λεει "φανταζεσαι να σου στελνω φωτογραφιες απ τη Ρωμη αγκαλια με τη Σοφια Λορεν,μαγουλο με μαγουλο με την Καρντιναλε και πιτσι πιτσι με τη Βιρνα Λιζι

Προς το τελος ο Παντζας μιμειται τους Μαρλον Μπραντο,Χάμφρεϊ Μπογκαρτ και Φρανκ Σινατρα

Στην ταινια "η χαρτοπαιχτρα" ο Βουτσας λεει μεθυσμενος στη Σαπφω Νοταρα "κουκλα μου εσυ,γοργονα μου εσυ,Μπριτζιτ Μπαρντο μου.."

Η Μπριζιτ Μπαρντο αναφερεται και 2η φορα στην ταινια οταν ο Βρασιβανοπουλος βρισκεται στη φυλακη κι ο Νικητας Πλατης του συστηνει τη Ναντα Τζακα λεγοντας "απ εδω η μαμαζελ Μπριτζιτ Μπαρδο"
 
Στην ταινια "η ζηλιαρα" ο Γιωργος Κωνσταντινου μιλαει στο διευθυντη του Περικλη Χριστοφοριδη για τη γυναικα του τη Ρενα και του λεει "με ζηλευει λες και ειμαι ο Μαρλον Μπραντο".Αργοτερα ο Πετρος Λοχαΐτης,ο δοσας,δειχνει ενα "διαστημικο" μπεϊμπιντόλ στις 2 κοπελες του γραφειου και λεει "τετοια φορεσε η Λιζα Τέιλορ και του εγινε ταγαρι του Ριτσαρντ Μπαρτον.Δωστε βαση και σ αυτα: ντουζινα τα παρηγγειλε η Μπριζιτ Μπαρντο οταν εμαθε οτι της κανει νερα ο Κουτεν Φον Σακς"

Οταν η Ρενα φοραει το μπεϊμπιντολ λεει στον Αργυρη(Κωνσταντινου) "ασε την ηθοποιια Μαρλον Μπραντο" και λιγο πιο μετα "οριστε,καμαρωστε κυριοι τον Μαρλον Μπραντο στην ταινια "η κοινωνια με αδικησε" "

Στην ταινια "ο γεροντοκορος" ο Λαμπρος Κωνστανταρας εξηγει στον Ορφεα Ζαχο οτι η Μαρω Κοντου εκανε συνωμοσια για να τον τυλιξει και να την παντρευτει και τοτε εκεινος του λεει " ποιος εισαι ο Ροκ Χαντσον ή ο Ωνασης";

Στην ταινια "το γελιο βγηκε απ τον παραδεισο" ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος στελνει τον μελλοντα γαμπρο του Προκοπη(Γιωργος Κωνσταντινου) στο περιπτερο να αγορασει καρτες με ομορφες διασημες ηθοποιους,χορευτριες κλπ γιατι εχει ενα σχεδιο στο μυαλο του: να επιλεξουν μια απ αυτες με την οποια υποτιθεται οτι ειχε σχεσεις ο Προκοπης και να γραψουν μια αφιερωση

Στις καρτες αυτες ο Παπαγιαννοπουλος βλεπει τους ηθοποιους : Μπαρκουλης,Γκρετα Γκαρμπο,Μπριτζιτ Μπαρντο και Γκιζελα Νταλι, φυσικα διαλεγουν τη Γκιζελα η οποια εμφανιζεται κιολας στην ταινια οπως αναφερει εδω η ΒΒ
 
Στην ταινία "Ο τρελός τα έχει 400", ο Κωνσταντάρας, πριν ξυλοφορτώσει τους δυο απατεώνες ανθρώπους του κινηματογράφου, που εκμεταλλεύονται το γιο του, λέει: "Για κοιτάξτε εδώ, έναν Αντονιόνι, έναν Κάρλο Πόντι και έναν Βιτόριο Γκάσμαν. Η Σοφίτσα η Λόρεν σας έλειπε για να κάνετε θίασο, τρομάρα σας!"
 
Ο Antonioni στη wikipedia αναφερεται ως film director,screenwriter,editor and short story writer δεν ειναι ηθοποιος,οποτε απο δω και περα δεν τον ξανααναφερουμε στο θρεντ

Το ιδιο ισχυει και για τον Carlo Ponti που ειναι italian film producer και οχι ηθοποιος

Μια διορθωση σχετικα με το ποστ του Stakovios: οι δυο απατεωνες στην ταινια "ο τρελος τα χει 400" εκμεταλλευτηκαν τον αδερφο της γυναικας του Κωνστανταρα κι οχι το γιο του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην αρχη της ταινιας "η βουλευτινα" βλεπουμε τη Ρενα Βλαχοπουλου να λεει: "στην ταινια μαζι μου παιζει ο Σταυρος Ξενιδης,ο Αλεκος Τζανετακος,ο Δημητρης ΝικολαΐδηςΝιτσα Μαρουδα και ο Νικος Ριζος"

φαινεται στα 02:02 λεπτα του βιντεο
 
Στη Θεια μου τη χιπισσα, ο ρεσεψιονιστ ρωταει τη Ρενα Βλαχοπουλου αν το γραμμα που ελαβε ειναι απο την κορη της στην Αμερικη κι εκεινη του λεει "Απο που θες να' ναι; Απ' τον Φρανκ Σινατρα;"
 
Στην ταινια "μια ιταλιδα απ την Κυψελη" η Τουλα (Κατερινα Γιουλακη) λεει για τη Μπιανκα (Μαρω Κοντου) οτι ειναι ιδια η Σοφια Λορεν
 
stakovios είπε:
Στην ταινία "Ο τρελός τα έχει 400", ο Κωνσταντάρας, πριν ξυλοφορτώσει τους δυο απατεώνες ανθρώπους του κινηματογράφου, που εκμεταλλεύονται το γιο του, λέει: "Για κοιτάξτε εδώ, έναν Αντονιόνι, έναν Κάρλο Πόντι και έναν Βιτόριο Γκάσμαν. Η Σοφίτσα η Λόρεν σας έλειπε για να κάνετε θίασο, τρομάρα σας!"
Στην ίδια ταινία υπάρχει ο εξής διάλογος μεταξύ του Χρήστου (Θ. Κατσαδράμης) και Τατάνας (Σμάρω Στεφανίδου) :

-Θα πουλήσω το σπίτι

-Μανούλα μου αλήθεια μου λές;

-Στην ζωή του Μαρλον Μπραντο
 
στην ταινια "γαμπρος απ το Λονδινο" η Νορα προτεινει στον Κωστα Βουτσα να τη βοηθησει παριστανοντας τον Τζακ Τέιλορ,εκεινος της λεει: "απο ματι,Εγγλεζος! ιδιος ο Πητερ Ο Τουλ,απο μαλλι ομως" ;
 
bambinella 100 είπε:
Στο 5.000 ψεματα, αναφερονται τα ονοματα του Γιωργου Κωνσταντινου και του ηθοποιου Γιαννη Βογιατζη, απο τους ιδιους!
Στην ταινια "5000 ψεματα" ο Χαρρυ Κλυνν μολις βλεπει την "αδερφη" του Ξενια Καλογεροπουλου ντυμενη Κλεοπατρα της λεει "καλησπερα σας δεσποινις Ελιζαμπεθ Τέιλορ"

Γραφω και το διαλογο που αναφερει η ΒΒ:

Ο Γιαννης Βογιατζης λεει στον Γιωργο Κωνσταντινου "εσενα καπου σε ξερω"

ΓΚ: "εμενα;θα με μπερδευετε με το Γιωργο τον Κωνσταντινου ,μου 'χουν πει οτι του μοιαζω.. δεν ειμαι,οχι"

Η Σαπφω Νοταρα τοτε λεει στον ΓΒ : "κι εσεις κυριε αστυνομε μου τι να σας πω;μοιαζετε τοσο πολυ με τον.."

ΓΒ: "με τον Γιαννη το Βογιατζη, κι εμενα μου 'χουνε πει οτι του μοιαζω.. αλλά δεν ειμαι,δεν ειμαι"
 
Και στον" τρελό , που τα έχει 400", η Δέσποινα Στυλιανοπούλου γελά και λέει ότι έχει πλάκα αυτός ο τρελός, και ότι της θυμίζει τον Κωνσταντάρα στο σινεμά!
 
Στην ταινια "για ποιον χτυπα η κουδουνα" ο Κωστας Βουτσας λεει στη Νορα "εσυ παιδακι μου "εφαγες" και τη Συνοδινου"
 
Οφ τόπικ, μιας και αφορά ελληνική σειρά, αλλά ο Αλέξανδρος Αντωνόπουλος στο επεισόδιο με τις "Τρεις Χάριτες" που βγαίνουν για "σαφάρι" απαντά ότι μοιάζει με έναν που λέει τις ειδήσεις στην τηλεόραση. Το θέμα αναφέρεται στον ίδιο και στη δημοσιογραφική του ιδιότητα, καθώς το 1989-90 έλεγε ακόμη τις ειδήσεις στην κρατική.
 
Στην ταινια "φως,νερο,τηλεφωνο,οικοπεδα με δοσεις" ο Σωτηρης Μουστακας λεει στην Κια Μποζου "οικοπεδα με μια πενταρα στου Κωνστανταρα"
 
Στην ταινία "Ο Παπατρέχας" ο Βέγγος κάνει αναφορά και δείχνει κιόλας τον Νικολαΐδη, τον ηθοποιό και μάλιστα βλέπουμε τον ίδιο το Νικολαΐδη.
 
Στον ΓΙΟ ΤΟΥ ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ, ο Κώστας Χατζηχρήστος, συνεχώς κάνει αναφορές στον "γιό" του (Τάσο Ψωμόπουλο)

για τον "Ρίζο" (εννοώντας προφανώς, τον ηθοποιό Νίκο Ρίζο, που δεν εμφανίζεται στην ταινία) ειρωνευόμενος το ύψος του.
 
Η Ζωη Λασκαρη λεγεται Ρεα Νικολαου στην ταινια "κατηφορος"

Η Αντζελα Ζηλεια λεγεται Λιζα Νικολαου στην ταινια "καποτε κλαινε και οι δυνατοι"

Ο Αντρεας Ντουζος λεγεται Δημητρης Νικολαου στην ταινια "ραντεβου στον αερα"

Η Κατερινα Βασιλακου λεγεται Αννα Παπαδημα στην ταινια "η κραυγη μιας αθωας"

Ο Μανος Κατρακης λεγεται Μικες Παπαδημας στην ταινια "ιστορια μιας ζωης"
 
Στην ταινια "εξω φτωχεια και καλη καρδια" αναφερονται τα παρακατω ονοματα ηθοποιων:

Ο Θανασης Βεγγος ρωταει τον περιπτερα: "το Γιωργο τον Οικονομιδη τον ξερεις" ; Ο Γιωργος Οικονομιδης συμμετεχει στην ταινια

Αργοτερα στο γραφειο του κοιταζει τα κρεμασμενα καδρα με τις φωτογραφιες του Ριτσαρντ Μπαρτον και της Ελιζαμπεθ Τέιλορ και λεει: "α ρε Ριτσαρντ,τι το θελες και την παντρευτηκες;αυτη ειναι επικινδυνη γυναικα,αυτη θελει εναν σκληρο αντρα" και τη στιγμη που κρεμαει στον τοιχο το καδρο με τη δικη του φωτο,πεφτει το καδρο της Τέιλορ και λεει "ετσι πεφτουν οι γυναικες"

Ενας απ τους υποψηφιους ηθοποιους οταν τον ρωταει ο Βεγγος "εσυ"; του απαντα "εγω;τι εγω;οποιος εχει ματια βλεπει.. Αλεν Ντελον" κι ο Βεγγος του λεει "Αλον αλον,προκειται περι τρελων"

Αμεσως μετα ο επομενος λεει "Τζερι Λουις , εχω ταλεντο"; απαντηση Βεγγου "οχι,εχεις αμυγδαλες! Τζερι γινε Λουις"

Η Ταϋγετη λεει στον Βεγγο: "αχ!πώς μ αρεσουν οι σκληροι αντρες..Μαρλον Μπραντο μου"!

Οταν μιλαει στο τηλεφωνο με τον καφετζη για να τον ακουσουν ο Λυριδης(Διανελλος),ο γιος του Λυριδη(Ντουζος) και η Ελενιτσα(Μαριον Σιβα)ακουμε τον παρακατω διαλογο:

"οχι,δε θα της επιτρεψω ποτε να παιξει σ εκεινη την ταινια!γιατι; διοτι η Βουγιουκλακη θελει να βαλει τ ονομα της πρωτο.. δε μπορει μια σταρ που βγηκε απ το δικο μου το γραφειο να μπει κατω απ τη Βουγιουκλακη!απαραδεκτον"!

Ξαναχτυπα το τηλεφωνο και το σηκωνει ο Ντουζος,ακουει για συκα και του λεει ο Βεγγος: "συκα ακουσατε;βρε τι ακουει καμμια φορα ο ανθρωπος.. προκειται για μια συμπαραγωγη που θα κανω με τον Ντε Σικα"

Αργοτερα,αναζητωντας την Ελενιτσα που χαθηκε, πηγαινει τυχαια στο σπιτι της Ταϋγετη κι αυτη τον αγκαλιαζει σφιχτα και του λεει "Μαρλον Μπραντο μου"
 
panp είπε:
O Κωνσταντάρας σε μια ταινία λέει "όπως λέμε, με μια πεντάρα στου Κωνσταντάρα"... Δεν ξέρω αν αναφέρεται σε κατάστημα ή θέατρο.
προκειται για την ταινια "κατι κουρασμενα παλικαρια" ακουγεται σε εναν διαλογο αναμεσα στο Χρονη και τον Κωνστανταρα κι ο ιδιος ανεφερει τη φραση αυτη

Επισης η Μπεττυ Αρβανιτη δειχνει στο Διονυση Παπαγιαννοπουλο τις φωτογραφιες με τα "γεροντομπασμενα παλικαρια" που παντρευτηκαν μικρουλες κι αναμεσα τους υπαρχουν τα ονοματα των ηθοποιων Τσαρλι Τσαπλιν και Φρανκ Σινατρα
 
Στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" οταν ο αμερικανος Τζακ παιζει το παιχνιδι των ερωτησεων με τον Ευλαμπιο(Βουτσας) καποια στιγμη πεταγεται ο Νικος Παπαναστασιου αναφεροντας το ονομα του ηθοποιου Αντονι Κουιν

Στην ταινια "κορόιδο γαμπρε" ο Γκιωνακης λεει "ειμαι και πιο ομορφος" και ο Νικος Σταυριδης του απαντα "πιο ομορφος;κατσε στην ακρη βρε Μαρλον Μπραντο"
 
Πίσω
Μπλουζα