Atari STFM520 αποριες

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Παιδια σε λιγες μερες θα ειμαι ενας ευτυχισμενος κατοχος :D Atari STFM520 :D και επειδη ειμαι νεος στο θεμα ST θα ηθελα να ρωτησω τι καλωδιο χρειαζεται για να το συνδεσω σε μια οθονη για Gaming και αν ειναι ευκολο να φτιαξω εγω ενα?
 
RF καλωδιο αν προκειται να το συνδεσεις με απλη τηλεοραση μεσω του modulator που διαθετει ο STFM, η ριξε μια ματια στα διαγραμματα που εχουν εδω.. http://atari4ever.free.fr/ καπου υπαρχει για Scart.
 
thanks phil, εχει πολυ πραγμα το site, με βλεπω για πολυ διαβασμα :)
 
παιδια ο ST εχει ασυμβατοτητες στις δισκετες με το PC οπως με την Amiga?
 
Aν φορμαρεις σε PC τις χρησιμοποιεις κατα βουληση στον ST ως data disks (αν δεν ειναι κατι bootable δηλαδη). Για τα αρχεια που θελεις να "επικοινωνουν" τα μηχανηματα (text, images κλπ) εχε το ως αρχη να τις φορμαρεις σε PC. Οι φορμαρισμενες σε ST δεν διαβαζονται απο PC. Και επειδη δεν πιστευω να εχεις και πολλες DD, κλεινε την τρυπα σε HD δισκετες και φορμαρε τις στα 720kb.
 
Ναι και όχι. Αν η δισκέτα είναι φορμαρισμένη με το DOS standard δεν έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα που περιγράφει ο Phil υφίσταται μέχρι το TOS 1.02. Απο κει και πέρα δεν έχεις πρόβλημα.
 
ενα πρόγραμμα που έγραφε τα iso's του st σε δισκέτες και μετά έπαιζαν στον st???
 
ChrisTOS είπε:
Ναι και όχι. Αν η δισκέτα είναι φορμαρισμένη με το DOS standard δεν έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα που περιγράφει ο Phil υφίσταται μέχρι το TOS 1.02. Απο κει και πέρα δεν έχεις πρόβλημα.
Quite right.. και μιας και εχει τον 520 STFM λιγο δυσκολο να εχει κατι πιο αναβαθμισμενο απο το 1.02.
 
Μην το λες. Αν είναι μετά το 1987 είναι πιθανόν να έχεις 1.04.
 
ChrisTOS, το 89 πηρα εγω και δυο ακομα φιλαρακια 520STFM και ειχαν το 1.02 επανω. Το εχω ακουσει και εγω για το 1.04 σε STFM εκεινης της περιοδου αλλα μαλλον οχι απο τις παρτιδες που εφερε και διεθεσε η ΕΛΚΑΤ. Η αγορα του Βαγγελη θα μας διαφωτισει.. :)
 
Εγώ με το floimg94 μετέτρεψα πάνω από 120 δισκέττες για τον MegaST 4 μου. Δουλέψαν άψογα και στον 1040STFM. Απλά πρέπει να περάσεις το Fdinstall ένα util - driver για να γίνει σωστά η δουλειά.
 
ευχαριστω για το info παιδια :) το μονο που γνωριζω οτι του ST το βησμα του ρευματος πισω μπαινει το κανονικο καλωδιο ρευματος του PC, πρεπει να εχω υπομονη μεχρι την αλλη εβδομαδα που θα το εχω στα χερια μου,και σκεφτηκα να ετοιμαζα κανενα game disk μεσω του PC μεχρι να ερθει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
Α ρε Χρηστο!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Το floimg χρησιμοποιώ κι εγώ. Πολύ καλό, απλώς καποιος πρέπει να κάνει μαθήματα GUI στον τύπο που το φτιάχνει γιατί δεν εμπίπτει στους κανόνες common user interface αφου τοποθέτησε τα κουμπάκια και τα κειμενάκια μεσα στο παράθυρο οπως του'ρθε. :D

EDIT: ΧρησιμοποιΟΥΣΑ το floimg. Τώρα υπαρχει ultrasatan;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
users: your program has a bug that erases mbr's

pperror: my program bugs has not. Idiot you are

2 years later...

pperror: found bug that mbr's it erases. Fixed not but fix you can by....
 
με το floimg έχω μετατρέψει μια 30αριά δισκέτες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 
Για μενα, το STDISK ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει σε αυτο τον τομεα.
 
Εγώ ακόμα περισσότερες με όλα αυτά τα προγράμματα! σε linux γίνεται και με την εντολή dd από κονσόλα! πάντως ακόμα ψάχνω ultrasatan ο Αγγλος με πούλησε! :( :( :(
 
Πίσω
Μπλουζα