Atari STFM520 αποριες

Μην ανησυχείς. Θα βγει και νέο batch ;) . Θα πεσει σύρμα στο αντίστοιχο θρεντ, οπότε πλιζ ας μη βγουμε οφ-τοπικ εδώ.
 
Aπο σημερα το βραδυ ειμαι official Atari ST User :) μου ηρθε σημερα!! και το ωραιο ειναι οτι τελικα ειμαι κατοχος ενος 1040STFM!! ειναι πανεμορφος!! αλλα δυστυχως δεν εχει ποντικι αλλα που θα μου παει θα βρω ενα.
 
Καλορίζικος αδερφέ!!! :thumbup:

Εύχομαι να βρεις ένα ποντίκι γρήγορα, γιατί δεν νοείται ST χωρίς ποντίκι...

Μέχρι τότε, με τα Alt, cursor keys και Insert - CLr Home, μπορείς να κάνεις τις κινήσεις του ποντικιού... ;)

Φωτό ASAP!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης είναι εξαιρετικά εύκολο να μετατρέψεις κάποιο ποντίκι Amiga. Φυσικά εγώ χρησιμοποιώ το PeST..
 
thanks! for the info παιδια! να εισαι καλα dino, θα του κανω ενα καλο καθαρισμα και θα μπουν φωτογραφιες! μου εμεινε να βρω και εναν Amstrad cpc 6128 και θα ειμαι Super!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πρωτες εικονες του ST μου και τα πρωτα προβληματα, το μηχανημα δουλευει αψογα δοκιμασα καποια παιχνιδια και τρεχει μια χαρα μονο το eject ζοριζεται να βγαλει την δισκετα αλλα αυτο λυνεται το κυριο προβλημα ειναι οτι πρεπει να ειχε πεσει ο Atari γιατι οταν τον ανοιξα ηταν σπασμενο σε δυο τρια σημεια εβαλα σιλικονη για να το κρατησει

picture.php


το ενα θεμα οτι λειπει το ενα ποδι στο μεγαλο κυκλο,και στο μικρο κυκλο ειναι μαυρη μονοτικη ταινια για να κρατησει το κομμενο μερος που εβαλα σιλικονη.

picture.php


αυτο που σκεφτηκα ηταν μηπως εβαφα το Αtari μιας και λεω να βαλω ποδαρακι απο καποιο παλιο πληκτρολογιο απο pc(πρωτη photo)

edit αν καποιο αναρωτηθει τι ειναι αυτο το προσωπο απο την δευτερη εικονα στο βαθος ειναι το κουτι του Dark Seed :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το "σκληρο" eject, ανοιξε τον ST, και ανοιξε και την λαμαρινα του drive και λαδωσε τον αξονα που σπρωχνει τα ελατηρια με λιγο λαδι σε μπατονετα. Απο εκει και περα θα δουλευει διχως προβλημα.

Η σιλικονη δεν θα κανει τιποτα. Πλακωσε το με διμερη κολλα και αν θελεις την προσωπικη μου αποψη αφησε τον οπως ειναι, μιας και θα κατεβασεις ολους τους θεους του ολυμπου αν πας να το βαψεις πανω στην κολλα (μιας και δεν θα πιανει και θα "γλυστραει" - ακομα και αν δοκιμασεις Krylon). Αν θελησεις να το βαψεις, προχωρησε πρωτα στο βαψιμο και μετα στην κοληση και ισως την γλυτωσεις με αυτο τον τροπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για mouse πήρα adaptora από ebay και βγάζει σε PS/2 από αυτό με adaptor ps/2 - usb παίζει κανονικά optiko usb mouse microsoft! #) #)

hpim2343.jpg
 
phil_vr είπε:
Για το "σκληρο" eject, ανοιξε τον ST, και ανοιξε και την λαμαρινα του drive και λαδωσε τον αξονα που σπρωχνει τα ελατηρια με λιγο λαδι σε μπατονετα. Απο εκει και περα θα δουλευει διχως προβλημα.
Η σιλικονη δεν θα κανει τιποτα. Πλακωσε το με διμερη κολλα και αν θελεις την προσωπικη μου αποψη αφησε τον οπως ειναι, μιας και θα κατεβασεις ολους τους θεους του ολυμπου αν πας να το βαψεις πανω στην κολλα (μιας και δεν θα πιανει και θα "γλυστραει" - ακομα και αν δοκιμασεις Krylon). Αν θελησεις να το βαψεις, προχωρησε πρωτα στο βαψιμο και μετα στην κοληση και ισως την γλυτωσεις με αυτο τον τροπο.
Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να το βαψω μην κανω καμια βλακεια μαλλον θα το κανω οπως λες με κολλα και θα το αφησω οπως ειναι.Παντως ειναι κουκλι το ατιμο! :)
 
Νεες Αtari ST αποριες :D Καθως πηγα να παιξω σημερα Atari ST εγραψα σε μια δισκετα το Robocop και ενω μου εβγαλε την εισαγωγικη εικονα μου πεταξε 3 βομβες σαν σχεδιο στην οθονη και μετα κολλησε η εικονα με τεσσερις βομβες,τι σημαινει αυτο καποιο hardware προβλημα; ξαναεγραψα την δισκετα και δεν το ξαναεβγαλε και το παιχνιδι επαιξε μια χαρα, το ρωταω αυτο γιατι θυμαμαι σε καποιο topic εδω ειχε γραφτει οτι οι βομβες σημαινουν κατι με το hardware να δεν κανω λαθος.
 
Βαγγελη, εδω ειναι οι κωδικες σφαλματος των ST:

1 bomb: Reset, Initial PC2

2 bombs: Bus Error

3 bombs: Address Error

4 bombs: Illegal Instruction

5 bombs: Zero Divide

6 bombs: CHK Instruction

7 bombs: TRAPV Instruction

8 bombs: Privilege Violation

9 bombs: Trace

10 bombs: Line 1010 Emulator

11 bombs: Line 1111 Emulator

12–13 bombs: [unassigned, reserved]

14 bombs: Format Error

15 bombs: Uninitialized Interrupt Vector

16–23 bombs: [unassigned, reserved]

24 bombs: Spurious Interrupt

25 bombs: Level 1 Interrupt Autovector

26 bombs: Level 2 Interrupt Autovector

27 bombs: Level 3 Interrupt Autovector

28 bombs: Level 4 Interrupt Autovector

29 bombs: Level 5 Interrupt Autovector

30 bombs: Level 6 Interrupt Autovector

31 bombs: Level 7 Interrupt Autovector

32–47 bombs: Trap Instruction Vectors

48–63 bombs: [unassigned, reserved]

64–255 bombs: User Interrupt Vectors
 
Καλημερα και καλη πρωτομαγια!! σημερα ασχοληθηκα με το ST μου παιζωντας παιχνιδια και εκανα την βλακεια να δοκιμασω ενα παλιο ποντικι απο 486 και ειδα οτι δεν δουλευουν πια τα κουμπια του πληκτρολογιου 1,2,3 παιδια τι μπορει να εγινε ; τα εφτυσε το keyboard ; Help

Υ.Γ. τωρα που τον αφησα για 10 λεπτα κλειστο τα πληκτρα λειτουργησαν,τι τρελα πραγματα μου κανει ο ST.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι θέμα ST απλά επειδή το ποντίκι είναι σειριακό πάγωσε το IKBD. Λογικά βγάζοντας το και κλείνοντας και ανοίγοντας τον ST δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Αν θελεις να χρησιμοποιήσεις το ποντίκι μπορείς να το συνδέσεις σε μια από τις δύο σειριακές και με το κατάλληλο driver θα δουλέψει.
 
Επειδη ειμαι νεος με το θεμα Atari ST ο 1040STFM μπορει να παρει drivers για ενα PC ποντικι και να λειτουργησει; π.χ. στα games;

(Ασχετο με το θεμα αλλα εχω λιωσει στο gaming σημερα με τον ST :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού εχεις αμίγκα πως μπορείς να παίζεις παιχνίδια στον στ; Δεν το λέω υποτιμητικά απλά απορώ! ( * )

* Ψέμματα λέω...υποτιμητικά το γράφω! :)
 
vagosgta3 είπε:
Επειδη ειμαι νεος με το θεμα Atari ST ο 1040STFM μπορει να παρει drivers για ενα PC ποντικι και να λειτουργησει; π.χ. στα games;(Ασχετο με το θεμα αλλα εχω λιωσει στο gaming σημερα με τον ST :) )
Χλωμό.... καλύτερα να πάρεις κάποιον adapter όπως το PeST.
 
Αυτό Χρήστο είναι σαν το κοκολίνο που έχουμε στις αμίγκα;
 
spyros_s είπε:
Αφού εχεις αμίγκα πως μπορείς να παίζεις παιχνίδια στον στ; Δεν το λέω υποτιμητικά απλά απορώ! ( * )

* Ψέμματα λέω...υποτιμητικά το γράφω! :)
Οχι Απλα μια Αmiga αλλα τρεις :D :D λες την ζημια στον ST να την εκανε η Amiga που την εχω διπλα στον ST και να τα πηρε που την εχω κλειστη :D :D

ChrisTOS για ανταπτορα με βλεπω γιατι να βρω atari mouse πολυ δυσκολο
 
Αν σου περισσεύει ένα amiga mouse, τότε μπορείς να το μετατρέψεις αρκετά εύκολα (αν θυμάμαι καλά απλά αλλάζεις ένα καλώδιο δεν θυμάμαι τι και πως).
 
Πίσω
Μπλουζα