Final Fantasy VI

Η Gba εκδοση ειναι πολυ καλη αλλα αρκετα ακριβη επισης! Προσωπικα την πατησα παιρνοντας ενα Gba Fake cart (Δεν το πληρωσα πολυ ευτηχως). Ευτυχως παιζει μια χαρα οποτε δεν πειραζει.

Edit. Πολυ ωραιο το Review ! Το ειχα ξαναδιαβασει για αυτο το πηρα και στο Gba αλλα δεν ειχα γραψει για καποιο λογο μαλλον ξεχαστηκα :D

Να πω και την γνωμη μου λοιπον το εχω φτασει σε αρκετα προχωρημενο σημειο ειμαι πριν τον Πυργο του Kefka (γενικα τα Rpg στα handhelds τα παω πολυ αργα γιατι δεν παιζω συχνα, αυτο το παιδευω κανα 7-8 μηνες :p ). Το παιχνιδι εχει απιστευτη ιστορια και παρα πολυ καλο συστημα μαχης . Εχει απειρα Side Quests και παρα πολυ ψαξιμο , τωρα προσπαθω να μαζεψω τους συμπολεμιστες/φιλους για να παμε για την τελικη επιθεση , για να δουμε θα τα καταφερω ;; :p (Περιπου τι level προτεινεται να ειμαι για να παω στο πυργο του Kefka;; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα εχεις Playstation 1 φιλαρακι μπορεις να κατεβασεις την εκδοση που κυκλοφορησε εκει οπως και το Final Fantasy V που ειναι πολυ καλες και με εξτρα FMV'S.
 
Με δεδομένο οτι θέλω να προμηθευτώ το cartidge για snes γνωρίζεται κάποιο μαγαζί από Ελλάδα; Επίσης γνωρίζετε που μπορώ να βρω NTSC to PAL adapter;Υποθέτω αν δεν το βρω Ελλάδα αμέσως καλύτερη επιλογή είναι e-bay?
 
niadruru είπε:
Με δεδομένο οτι θέλω να προμηθευτώ το cartidge για snes γνωρίζεται κάποιο μαγαζί από Ελλάδα; Επίσης γνωρίζετε που μπορώ να βρω NTSC to PAL adapter;Υποθέτω αν δεν το βρω Ελλάδα αμέσως καλύτερη επιλογή είναι e-bay?
Υπαρχει σε καταστημα στην Ελλαδα, το οποιο δεν σου συνιστω. Θα το πληρωσεις περιπου τρεις φορες πανω απο οτι ειναι εφικτο να το παρεις εσυ ο ιδιος απο το ebay. Μετατροπεας απο ebay επισης. Υποψην, αν το θες ολοκληρωμενο με ολα τα παρελκομενα (οδηγιες κουτακι φυλλαδια κτλ), η τιμη εκτοξευεται ακομα περισσοτερο. Σκεψου καλα το τι ακριβως θελεις να κανεις και το ποσο που θες να διαθεσεις για να το αποκτησεις. Το επισημο αμερικανικο παιχνιδι εχει αρκετα σοβαρα μεταφραστικα προβληματα, και σε πολλες περιπτωσεις δεν βγαζει νοημα πχ.
 
Ok σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κάτι ακόμα, τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω με αυτόν που προσπάθησε να μου το πουλήσει για 200euro και με βεβαίωσε ότι παίζει και σε PAL? Υπάρχει περίπτωση να είχε άγνοια ο ίδιος; Μάλλον για το ίδιο κατάστημα μιλάμε αφού δεν το βρήκα πουθενά αλλού Ελλάδα.
 
εννοείται πως ξέρει οτι είναι fake, αλλά κάνει τον ανήξερο γιατί προσπαθεί να το πουλήσει ως αυθεντικό σε κάποιο κορόιδο !

( από το ebay θα το έχει πάρει) θα παίζει σε pal αλλά είναι ΦΑΚΕ!
 
niadruru είπε:
Ok σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κάτι ακόμα, τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω με αυτόν που προσπάθησε να μου το πουλήσει για 200euro και με βεβαίωσε ότι παίζει και σε PAL? Υπάρχει περίπτωση να είχε άγνοια ο ίδιος; Μάλλον για το ίδιο κατάστημα μιλάμε αφού δεν το βρήκα πουθενά αλλού Ελλάδα.
Αν μιλαμε για την επιχειρηση οπου διαφημιζει ολα τα παιχνιδια πριν απο το 2006 ως ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ - ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ, μην περασεις ουτε απεξω φιλε μου, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου πουλησουν ελατωματικο παιχνιδι η και ακομα πιστο αντιγραφο. Ειτε λειτουργει ειτε οχι, σου πουλαει πιστη αντιγραφη. Ειναι εφικτο με τα καταλληλα μεσα να το αναδημιουργησεις και εσυ ο ιδιος. Στη θεση σου δεν θα το αγοραζα, μιλαμε για διακοσια ευρω εδω ετσι; Ουτε για ενα ουτε για δυο ουτε για δεκα. Αν θες την ενα προς ενα εμπειρια, και με συλλεκτικο γνωμωνα, τοτε βαλε βαθια το χερι στη τσεπη και παρε μια ολοκληρωμενη εκδοση του παιχνιδιου για το αμερικανικο snes. Αν θες να το απολαυσεις τωρα σε συγχρονο συστημα, θα επερνα ειτε του gba, ειτε θα το επαιζα το παιχνιδι σε εξομοιωση στο snes με την συγχρονη ολοκληρωμενη μεταφραση. Του ps1 ειχε ωραια στοιχεια αλλα αργους χρονους φορτωματος αναμεσα σε διαφορα σημεια. Αποφασιζεις και επιλεγεις εσυ τωρα.

Απο εκει και περα, εχω ανοιξει εδω ενα θεμα με γενικες πληροφιες πανω στα εργοστασιακα αντιγραφα για να παρεις μια ιδεα.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24796-%D0%F1%EF%F3%EF%F7%DE!-%D0%E9%F3%F4%DD%F2-%E1%ED%F4%E9%E3%F1%E1%F6%DD%F2-%F0%E1%E9%F7%ED%E9%E4%E9%FE%ED-%EA%E1%F4%E1%EA%EB%FD%E6%EF%F5%ED-%F4%E7-%F1%E5%F4%F1%FC-%E1%E3%EF%F1%DC!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Ισχυει σε τεραστιο βαθμο αυτο, πολλα απο τα παλια παιχνιδια ρολων ειχαν τρομακτικα κακη μεταφραση και αποδοση. Η καλυτερη κινηση θα ηταν ειτε να παιξει ο φιλος το παιχνιδι στη gba μορφη του, ειτε μια εξαιρετικα μεταφρασμενη εκδοση του τιτλου που εχει το romhacking.
http://fantasyanime.com/finalfantasy/ff6/ff6downloads.htm

Eδω είναι όλες οι νέες μεταφράσεις και βελτιώσεις του ff vi, έπαιξα την stand guard και θα έλεγα πως είναι εξαιρετική.Του gba θα έλεγα να την αποφύγει λόγω κακού ήχου και μέτριων γραφικών.
 
Τείνω προς αυτό:http://viewitem.eim.ebay.gr/Final-Fantasy-III-VI-SNES-NTSC-USA-Boxed/190828453732/item

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας;

Αλήθεια έχετε δει τιμές για καινούριο; trolololol πέθανα 3000euro+
 
Αυθεντικο φαινεται το συγκεκριμενο σε καλη κατασταση. Καινουργιο τωρα, θα βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη, και εννοειται πως θα το κανεις ως επενδυση και οχι για να το ανοιξεις και να το παιξεις!
 
Getta Robo είπε:
Η καλυτερη κινηση θα ηταν ειτε να παιξει ο φιλος το παιχνιδι στη gba μορφη του, ειτε μια εξαιρετικα μεταφρασμενη εκδοση του τιτλου που εχει το romhacking.
Συμφωνώ φίλε Robo, η έκδοση του GBA είναι εξαιρετική, αυτή θα ήταν η καλλίτερη επιλογή.

Φίλε niadruru σου προτείνω αυτό το λινκ από ebay Καθώς είναι πολύ φθηνότερο και έχει μεταφορικά 13 ευρώ στην Ελλάδα. http://www.ebay.co.uk/itm/SNES-US-Import-Final-Fantasy-III-/310668450154?pt=LH_DefaultDomain_146&hash=item485548596a
 
Χτες ηταν τα 20στα γενεθλια του Final Fantasy VI! Για πολλους ειναι το καλυτερο Final Fantasy που βγηκε ποτε!!

Εγω το επαιξα πριν κανα χρονο(gba εκδοση) και εχω να πω οτι εγινε απο τα αγαπημενα μου JRPG!

Χρονια Πολλα! :D

Final Fantasy VI_jap_face.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρόνια πολλά για ένα από τα καλλίτερα jrpg όλων των εποχών!!!
 
Χρονια πολλα σε ενα απο τα 3 καλητερα και αγαπημενα μου final fantasy μαζι με τα V και III.
 
Συμπτωματικά ξεκίνησα να το ξαναπαίξω πρόσφατα σε άλλη μια απόπειρά μου να δοκιμάσω τα JRPGs. Δεν λέω ωραίο είναι και κάποιες συμβάσεις του είδους (όπως τη γραμμικότητα των Ιαπωνικών JRPGs σε σχέση με τα δυτικά) τις προσπερνώ. Αλλά αυτά τα random encounters...Στο λαιμό μου κάθονται. Κάθε λίγο και λιγάκι, τσουπ! random encounter και χωρίς προειδοποίηση, κάτι να βλέπεις στον χάρτη βρε αδελφέ. Αυτό είχε ξεπεραστεί (και ορθά κατά την ταπεινή μου άποψη) πολλά πολλά χρόνια πριν στα δυτικά RPGs.

Τι να πω...Κρίμα γιατί με αποτρέπει να απολαύσω ένα παιχνίδι που κατά τα άλλα δείχνει πολύ συμπαθητικό.
 
Leon είπε:
Συμπτωματικά ξεκίνησα να το ξαναπαίξω πρόσφατα σε άλλη μια απόπειρά μου να δοκιμάσω τα JRPGs. Δεν λέω ωραίο είναι και κάποιες συμβάσεις του είδους (όπως τη γραμμικότητα των Ιαπωνικών JRPGs σε σχέση με τα δυτικά) τις προσπερνώ. Αλλά αυτά τα random encounters...Στο λαιμό μου κάθονται. Κάθε λίγο και λιγάκι, τσουπ! random encounter και χωρίς προειδοποίηση, κάτι να βλέπεις στον χάρτη βρε αδελφέ. Αυτό είχε ξεπεραστεί (και ορθά κατά την ταπεινή μου άποψη) πολλά πολλά χρόνια πριν στα δυτικά RPGs.
Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μιας και νιώθω την αγωνία του να βρίσκομαι μόνος σε ένα δασος.... :p
 
Leon είπε:
Δεν λέω ωραίο είναι και κάποιες συμβάσεις του είδους (όπως τη γραμμικότητα των Ιαπωνικών JRPGs σε σχέση με τα δυτικά) τις προσπερνώ. Αλλά αυτά τα random encounters...Στο λαιμό μου κάθονται. Κάθε λίγο και λιγάκι, τσουπ! random encounter και χωρίς προειδοποίηση, κάτι να βλέπεις στον χάρτη βρε αδελφέ. Αυτό είχε ξεπεραστεί (και ορθά κατά την ταπεινή μου άποψη) πολλά πολλά χρόνια πριν στα δυτικά RPGs.
Θα ελεγα ακριβως το αντιθετο, η μεση εποχη των Ιαπωνικων παιχνιδιων ρολων σπαει κατα πολυ την γραμμικοτητα των δυτικων τιτλων. Μιλαω και για εξελιξη της πλοκης, αλλα και τα εναλλακτικα τελη συμφωνα με τις επιλογες του/των παικτων.

Τα περι random encounters ειναι γνωστα, πηρε πολλα χρονια στους Ιαπωνες μεχρι να τα ξεπερασουν.

Για το Final Fantasy VI, θα προτεινα οποιος θελει να ασχοληθει με τον τιτλο, να δει ειτε την GBA μορφη του ειτε την επαναμεταφραση του για το SNES. Η αμερικανικη εκδοση δυστηχως ειχε πολλα ασαφη σημεια οπου σε πολλες περιπτωσεις μετα βιας εβγαινε καποιο επιφανειακο νοημα!
 
Τα random encounters αμα ειναι με σωστη συχνοτητα ειναι οκ! Αμα τωρα ειναι συνεχομενα καθε μισο βημα ειναι ενοχλητικα...

ps. Και εγω προτεινω Gba εκδοση , και για οποιον εχει θεμα με τον ηχο επειδη ειναι κατωτερος της Snes εκδοσης υπαρχει και η περιπτωση του emulator με Gba Rom με sound patch(gba παιχνιδι με ηχο απο την Snes εκδοση).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Θα ελεγα ακριβως το αντιθετο, η μεση εποχη των Ιαπωνικων παιχνιδιων ρολων σπαει κατα πολυ την γραμμικοτητα των δυτικων τιτλων. Μιλαω και για εξελιξη της πλοκης, αλλα και τα εναλλακτικα τελη συμφωνα με τις επιλογες του/των παικτων.Τα περι random encounters ειναι γνωστα, πηρε πολλα χρονια στους Ιαπωνες μεχρι να τα ξεπερασουν.

Για το Final Fantasy VI, θα προτεινα οποιος θελει να ασχοληθει με τον τιτλο, να δει ειτε την GBA μορφη του ειτε την επαναμεταφραση του για το SNES. Η αμερικανικη εκδοση δυστηχως ειχε πολλα ασαφη σημεια οπου σε πολλες περιπτωσεις μετα βιας εβγαινε καποιο επιφανειακο νοημα!
Εννοούσα κυρίως την ελευθερία του παίκτη να κάνει ότι θέλει στον κόσμο του παιχνιδιού, κάτι δεδομένο στα δυτικά RPG.

Ωραία θα δοκιμάσω πάλι τις εκδόσεις που μου προτείνατε (επαναμεταφόρτωση για SNES και GBA με Sound Patch) να δω τι λένε. Ελπίζω να έχει μειωθεί η συχνότητα των random encounters γιατί ήταν πολύ ενοχλητικό.
 
Πίσω
Μπλουζα