IBM Portable PC 5155 (Βοήθεια Αδέρφια)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.934
Αντιδράσεις
1.177
«Υπεράνω Retro υποψίας» φίλος, μου εμφάνισε αυτό το μηχάνημα τις προάλλες και φυσικά μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω…

ibm5155.jpg


Το ανοίξαμε (ποιος ξέρει μετά από πόσα χρόνια…) και δούλευε κανονικά. Στο τέλος του boot όμως αντί να εμφανιστεί κάποιο C:\>_ σε κάποια πρώιμη μορφή Dos, το σύστημα μπαίνει σε κάποιο περιβάλλον που δεν έχω ξαναδεί:

Στο κάτω μέρος της μικροσκοπικής οθόνης εμφανίζονται διάφορες λειτουργίες οι οποίες πραγματοποιούνται με τα F-Κeys. Κάποιες από τις λειτουργίες είναι SAVE, LOAD, CONTINUE και κάποιες πιο περίεργες. Ότι και να πάτησα(ctrl+q, alt-x και δεν ξέρω και εγώ τι άλλη noobιά) δεν μπόρεσα να φύγω από αυτήν την οθόνη. Πάει το μυαλό κανενός τι είδους εφαρμογή τρέχει;

Ξέρω ότι η περιγραφή μου δεν είναι ότι καλύτερο αλλά σας παρακαλώ ρίξτε καμιά ιδέα και όταν έχω πρόσβαση στο μηχάνημα θα σημειώσω περισσότερα πράγματα.

Τρομερό μηχάνημα πάντως… :animeek:
 
Θα θελα πολυ να το δω αυτο το μηχανημα - οσο για το προγραμμα που τρεχει δεν μπορω να πω κατι αν δεν δωσεις και αλλες πληροφοριες. Δοκιμασε παντως μερικους αρχαϊκους συνδιασμους οπως SHIFT+ZZ , CTRL+SHIFT+RETURN, ALT+SHIFT+F12 μπας και το "κοψετε".
 
ox kala

tha einai kana periergo "OS" ths IBM...

oute sto "BIOS" den tha mpainei xoris thn katallhlh startup-diskette san to diko mou...

mpas kai trexei kana cp/m ?
 
Ολα τα "pc" της IBM ετρεχαν PC-DOS υποχρεωτικα - τεσπα καποια λυση θα βρεθει.
 
nai alla auto einai poio retro kai apo ton troxo!!!!

parepiptnontos to PC-DOS htan panta kalytero apo to MSDOS
 
Παρεπιμπτοντως συμφωνω απολυτα :thumbup:
 
Μ$-DOS rulezzz!!!!!!

Όχι που θα διαφωνούσες. Σε λίγο θα πείτε πώς και το OS2 ήταν λειτουργικό! :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
To OS2 ηταν πραγματικο λειτουργικο και οχι ενα gui μιας command line.

Ηταν ικανο να διαχειριστει τεραστιους servers πολυ πριν τα NT πουν καλημερα στον ματαιο τουτο κοσμο. Εκατονταδες Τραπεζες (ακομα και στην Ελλαδα, η ASPIS πχ) το ειχαν ως κυριο λειτουργικο.
 
Κύριοι, με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω εδώ περισσότερες λεπτομέρειες. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αλήθεια, πόσο να «αξίζει» χρηματικά ένα τέτοιο μηχάνημα; Σκέφτομαι μήπως να του προτείνω να τον αγοράσω.
 
Λοιπόν ξαναείδα το μηχάνημα για περισσότερη ώρα. Όταν ανοίγει καταμετρά τη μνήμη και βρίσκει τον σκληρό δίσκο κανονικά.

Από εκεί και πέρα όμως η οθόνη floodάrει με την εντολή LOAD. Όταν σταματήσει αυτό, στο κάτω μέρος της εμφανίζονται οι εντολές που προανέφερα, οι οποίες αναλυτικά είναι:

1 LIST 2 RUN 3 LOAD 4 SAVE 5 CONT 6 “LPT1 7 TRON 8 TROFF 9 KEY 0 SCREEN

Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για κάποια μορφή GW-Basic. Τώρα γιατί ξεκινάει το PC έτσι, δεν έχω ιδέα. Έδωσα και την εντολή “System” για να βγω αλλά τίποτα. Πειραματίστηκα λίγο και με τις εντολές αλλά συνήθως έπαιρνα “Can’t Continue”, “Syntax Error” κλπ.

Επίσης ο ιδιοκτήτης του μου είπε ότι όταν δούλευε σε αυτό το μηχάνημα δεν χρησιμοποιούσε κάποια δισκέτα στο boot ή σε κάποια άλλη φάση λειτουργίας.

Ελπίζω να ξεδιάλυνα λίγο τα πράγματα. Δώστε τα φώτα σας φίλοι μου και καμιά λύση για να τη δοκιμάσω.
 
Για δώσε 4 8 15 16 23 42 και enter!
 
Nemo: Όπως έγραψα και πιο πάνω, δοκίμασα την εντολή SYSTEM.

Asikamin: Τα νούμερα του τζόκερ είναι αυτά; J/K, θα τα δοκιμάσω.
 
mphpos thelei kai ta " " ??
 
Λοιπόν λεβέντες μου γεια και από εμένα

απότι κατάλαβα είμαι μάλλον ο "παππούς" εδώ μιας και αυτό το μηχάνημα ήταν το αγαπημένο μου και η αλήθεια είναι πως ψάχνω να το ξαναβρώ (οπότε αν κανείς θέλει να το ξεφορτωθεί ας μιλήσει)

Η απάντηση τώρα σε αυτό που ψάχνετε είναι πως αυτά τα μηχανήματα είχαν ενσωματωμένη τη GW-Basic, μία γλώσσα προγραμματισμού σε ROM και την καλούσαν αν αποτύγχανε η φόρτωση του λειτουργικού συστήματος από δίσκο (Floppy ή HD). Στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες, θα χαρώ
 
Καλώς ήρθες Networkman.

Σου εύχομαι καλή διαμονή και συχνά postings, από ότι φαίνεται οι γνώσεις σου είναι πολλές!!!!!!!
 
Kαλωσήλθες NetworkMan!

Koινώς το μηχάνημα περιμένει δισκέτα 5 1/4'' για να φορτώσει DOS (γιατί σκληρό ουδέποτε είχε ). Για ψάξε μπας και την βρεις πουθενά εκεί τριγύρω...
 
Θα ξεσκονίσω κάτι ξεχασμένα ντουλάπια που έχω κρατήσει με πράγματα από εκείνη την πάλαι ποτέ εποχή και αν βρω ευχαρίστως.
 
Επίσης δώσε μας πληροφορίες για τυχόν παλαιούς υπολογιστές και κονσόλες που τυχόν διαθέτεις!!!!!
 
NetWorkMan, μου είναι πολύ εύκολο να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη του αν σκοπεύει να το αποχωριστεί. Το μηχάνημα πρέπει να έχει σκληρό, είμαι σίγουρος ότι στην αρχή βγάζει ένα μήνυμα Hard Disk Installed ή κάτι τέτοιο. Έχω δει και το link που παραθέτει ο Aeon και σύμφωνα με το οποίο το μηχάνημα δεν είχε σκληρό. Δεν θα μπορούσε να είχε εγκατασταθεί αργότερα ο σκληρός; (Καλά μη βαράτε όλοι μαζί.)

Μου φαίνεται θα πάρω και καμιά φωτογραφία από το μηχάνημα με την πρώτη ευκαιρία.
 
Πίσω
Μπλουζα