IBM Portable PC 5155 (Βοήθεια Αδέρφια)

Φίλε pooky θα βαρεθώ να γράφω αλλά θα κάνω μια προσπάθεια όταν βρω χρόνο, διότι έχω φυλάξει μηχανήματα που ούτε πια θυμάμαι.

Όσο για το αν μπορεί να το αποχωριστεί ο ιδιοκτήτης του, αγαπητέ Omenforever, κράτησέ με ενήμερο. Έχει ενδιαφέρον.

Θα τα πούμε στη συνέχεια
 
Ορίστε και η λίγο θολή φωτογραφία που τράβηξα επιτέλους απʼ τον υπολογιστή:

img0731my2.jpg


Φίλε NetWorkMan, ρώτησα τον ιδιοκτήτη του και μου είπε ότι ενδιαφέρεται να τον πουλήσει. Δεν έχω ιδέα βέβαια τι μπορεί να θεωρεί αυτός «καλή προσφορά». Ο άνθρωπος δεν ασχολείται με το άθλημα και μπορεί να νομίζει ότι έχει στην κατοχή του το Big Whoop, γιʼ αυτό δε θα ήθελα να αναμιχθώ περαιτέρω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου δώσω τα στοιχεία του για να επικοινωνήσεις μαζί του.
 
Φιλε NetWorkMan,καταρχην καλως ηρθες κι απο μενα..!

Να σε ρωτησω κατι,αν μπορω;Μηπως ονομαζεσαι Χρηστος..;
 
NetWorkMan είπε:
Η απάντηση τώρα σε αυτό που ψάχνετε είναι πως αυτά τα μηχανήματα είχαν ενσωματωμένη τη GW-Basic, μία γλώσσα προγραμματισμού σε ROM και την καλούσαν αν αποτύγχανε η φόρτωση του λειτουργικού συστήματος από δίσκο (Floppy ή HD).

Ok!! GWBASIC είναι, αλλά όπως λέει και ο NETWORKMAN, με την εντολή SYSTEM θα βγεί απο την BASIC και να πάει που?????:whothehell:
 
i'm back !!!!

Λοιπόν παληκάρια μου επέστρεψα μετά από μια απουσία για δουλειές !!!

Ας δούμε τις ερωτήσεις μία μία:

1. Ναι με ενδιαφέρει το μηχάνημα, ας επικοινωνήσει ο φίλος που το έχει στο mail μου να δούμε τις λεπτομέρεις (mail: pb.anemos@gmail.com)

2. το σύστημα αν δώσεις την εντολή system θα πρέπει να σε βγάλει στο λειτουργικό (MSDOS) που δεν έχει όμω φορτώσει οπότε αν δεν έχει παλιό BIOS επιστρέφει πάλι στη GWBasic (τι μου θυμίσατε τώρα !!!!!)

3. ναι έχω αρκετά παλιά μηχανήματα. Ενδεικτικά:

α) δύο QL (Sinclair), εκπληκτικά μηχανήματα με τον πρώτο Motorola 68008

β) τρία IBM PS2 (όλη τη σειρά που είχε βγει) σε πλήρη λειτουργία

γ) αρκετό hardware για να στήσει κανείς οποιοδήποτε μηχάνημα έχει κυκλοφορήσει τις δύο τελευταίες δεκαετίες τουλάχιστο

δ) πάρα πολλά ανταλλακτικά κυρίως σε δικτυακό επίπεδο αλλά όχι μόνο

ε) μερικά σπάνια μηχανήματα "ειδικής σειράς" όπως το Cromemco System 3 με δύο τερματικά πλήρες και λειτουργικό

στ) ένα σπάνιο Apricot F1 ο οποίος ήταν PC clone 90% αλλά με τρομερή σχεδίαση (αναγνώριση φωνής , ασύρματο πληκτρολόγιο με υπερυθρες, slim line σχεδίαση και δισκέττες 3,5'') την εποχή που ο καλύτερος IBM θύμιζε κουζίνα

ζ) πολλά άλλα ακόμη ......

4. όχι δε με λέμε Χρήστο, το όνομά μου είναι Πάνος και είχα την τύχη να ζήσω αυτά τα μηχανήματα από την πρωτη μέρα που παρουσιάστηκαν και να σχεδιάζω συστήματα με 8/16-bit CPUs ή μικροελεγκτές (προγραμματισμός δε σε assembly κ.λ.π.). Παλιά καραβάνα δηλαδή στο άθλημα

Στη διάθεσή σας

Φιλικά
 
Πίσω
Μπλουζα