Point and Click Adventures [2011] [2012] [2013]

 


Penduloʼs New Adventure: Day One (PC /Mac, DRM-free)





Funded ?17,860 on a goal of ?300,000 58 days left.......
Day One will feature a thrilling plot in a comic adventure game - but not your typical lighthearted one. We want to create a sarcastic comedy, funny and adult at the same time. Ethan's cynical view of life - based on his idol Ambrose Bierce, author of The Dictionary of the Devil - will give us the chance to laugh about more serious subjects. After 18 years since our first game, we're no longer kids. Please donʼt misunderstand us: we still like pirate stories, however, pirates these days donʼt kidnap damsels in their ships, but hire ladies of negotiable affection in five star suites. Filthy old men in underwear can be so fun!

You can expect the usual high production values that have made Pendulo a reference in the genre: gorgeous 2D graphics, colorful characters, great cinematics, wonderful atmosphere and music, crafted puzzles, intricate stories, witty dialogues, tons of humor, crazy references to all kind of culture and media products... But this time, we'll make them matter.

.......................

We need the funds to make Day One a wonderful game. The wonderful game that the industry doesnʼt want us to develop because “it will scare the kids”.

With the initial 300.000 ? we will make be able to make a complete but short game, just like the one that the ground-breaking studio Double Fine wanted to make… before they got 3 million dollars to develop a full-sized one! However, we donʼt ask for millions. If we reach the golden figure of 750.000 ?, we will be able to develop a game as long as Runaway: A Twist of Fate, the last of our games that had the budget it needed. Gosh, those were the days!
http://www.lab.gamesplanet.com/dayone/
 
To Sherlock αν και η αρχη αρχη ειναι καπως...εξελισσεται πολυ καλυτερα. Δεν ειμαι ουτε στη μεση...

Το Fester Mudd and The Curse of the Gold δεν εχει artwork που θυμιζει Lucas Arts στα ντουζενια της?

 
Πολυ καλες Χριστουγεννιατικες εκπτωσεις στο STEAM
 
Στο προσεχές τεύχος του PC Master θα βρείτε reviews του Testament of Sherlock Holmes (το μίσησα με τη δύναμη χιλίων ηλίων, αν δεν έπρεπε να γράψω γι' αυτό θα το είχα παρατήσει 100 φορές) και του Cognition Episode 1 (το λάτρεψα!). Αυτές τις μέρες παίζω το Primordia -πολύ καλό έως τώρα- και σύντομα θα αρχίσω και το Odyssey, Κυπριακής εταιρείας παρακαλώ.
 
Wally είπε:
Πολυ καλες Χριστουγεννιατικες εκπτωσεις στο STEAM
Πολύ ωραία !! Δεν μπορώ να ξοδέψω πολλά, αλλά ίσως πάρω το κάτι τις μου. (δυστυχώς, ακόμα προσπαθώ να ανακαλύψω τον μαγικό τρόπο με τον οποίο θα βρίσκω κάτω απο το μαξιλάρι μου ένα πενηντάρικο, κάθε πρωί που ξυπνάω... :( )

alkis21 είπε:
Στο προσεχές τεύχος του PC Master θα βρείτε reviews του Testament of Sherlock Holmes (το μίσησα με τη δύναμη χιλίων ηλίων, αν δεν έπρεπε να γράψω γι' αυτό θα το είχα παρατήσει 100 φορές) και του Cognition Episode 1 (το λάτρεψα!). Αυτές τις μέρες παίζω το Primordia -πολύ καλό έως τώρα- και σύντομα θα αρχίσω και το Odyssey, Κυπριακής εταιρείας παρακαλώ.
Θα κοιτάξω να τσεκάρω κάποια απο αυτά.

Ευχαριστούμε για το "inside info", Αλκη. :D
 
Έχω πάθει την πλάκα μου με το Lost Chronicles of Zerzura. Αναπάντεχα ποιοτικό παιχνίδι, από μια εταιρεία που μέχρι σήμερα είχε κυκλοφορήσει μόνο μετριότητες. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.


To trailer μάλλον το αδικεί παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να καταλάβω τι έπινε αυτός που το έφτιαξε. Δείχνει εικόνες από το 2% της ιστορίας. Δεν είναι άλλο ένα παιχνίδι με μούμιες και πυραμίδες... Πριν φτάσεις εκεί, το μεγαλύτερο μέρος εκτυλίσσεται στην Ευρώπη την εποχή της Ιεράς Εξέτασης, έχει κουρσάρους, Σπανιόλους... επικό ταξίδι. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα αλλά νομίζω ότι πλησιάζω στο τέλος. Μέχρι στιγμής είναι σχεδόν αψεγάδιαστο!
 
Δεν το ήξερα το adv αυτό. Θα το τιμήσω αν το βρω σε καμιά καλύτερη προσφορά.
 
@Αλκη ειχα παρατησει το Testament of Sherlock Holmes και ελεγα να το ξαναπιασω...

Η πρωτη μικρη ιστορια στην εισαγωγη ηταν...καπως. Μετα ειχα δει οτι γινοταν πιο σκοτεινο και ειχα ελπιδες οτι θα βελτιωνοταν.

Δεν ειναι της προκοπης τελικα?
 
Δεν ταιριάζει καθόλου με το προσωπικό μου γούστο. Πέραν της πολύ καλής ιστορίας & παρουσίασης, ως παιχνίδι το βρήκα συνδυασμό Myst clone & hidden object game. Αν σου αρέσουν τα puzzle adventures, ίσως να το βρεις καλό. Εγώ πάντως το βρήκα χειρότερο ακόμα και συγκρινόμενο με άλλους τίτλους της ίδιας κατηγορίας, αφού οι γρίφοι του είναι σχεδόν στο σύνολό τους εντελώς άσχετοι με το σενάριο και μερικοί έχουν κι εξοργιστική δυσκολία. Βέβαια όλα αυτά είναι θέμα γούστου, στον Μάνο πχ. άρεσε. Σου συνιστώ να διαβάσεις το review του, θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις αν είναι της αρεσκείας σου.
 
Το Testament προσωπικά το απόλαυσα ! Είναι και το πρώτο adventure που αγόρασα για το PS3, σε μεγάλη οθόνη και καναπεδάτος. Φοβερή ατμόσφαιρα, το δίδυμο κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πειστικό, η ιστορία όντως στην αρχή φαίνεται κάπως, αλλά στην πορεία "σκοτεινιάζει" αρκετά. Σαφώς και έχει πολλά puzzles, δεν είμαι σίγουρος για το αν πρόκειται για Myst clone, όμως περιέχει αρκετό mainstream στοιχεία όπως ανέφερε και ο Άλκης. Είναι θέμα γούστου , εμένα όχι μόνο δεν με πείραξε, αλλά ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα δεδομένης της "κονσολικής" εμπειρίας μου μαζί του. Φυσικά, χρησιμοποίησα walkthrough σε κάμποσα σημεία, αφού βέβαια ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ πρώτα !
 
Inherit the Earth 2 kickstarter
 
Λοιπόν, μόλις τελείωσε το Lost Chronicles of Zerzura στο οποίο αναφέρθηκα στην προηγούμενη σελίδα. Το παιχνίδι είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ, το καλύτερο adventure που έχω παίξει αυτόν τον αιώνα μετά το The Whispered World. Μην το χάσετε!!
 
Με ψήνεις άγρια να το πάρω! Ελπίζω μόνο να μην έχει το τέλος του The Whispered World και ξοδεύω και χαρτομάντιλα :)
 
Και εμενα με εβαλε σε σκεψεις...πανω που ετοιμαζομουν να ψωνισω το Stitch in Time
 
To The Last Door εχει 8bit γραφικα και αν κρινω απο το ολιγολεπτο playable teaser-demo που επαιξα διαθετει φοβερη ατμοσφαιρα.

Θα αποτελειται απο επεισοδια. Το πρωτο ηδη εγινε funded απο Kickstarter και θα ειναι διαθεσιμο δωρεαν απο Μαη (αν και απο τωρα με 2 ευρω μπορεις να το αγορασεις).

Ξεκινησε το funding για το δευτερο επισοδειο.
 
Ανεβηκε το Raven στο Steam στα 22.49 (εκπτωση 10%)

 
Πίσω
Μπλουζα