Amiga vs Atari ST

Θα έλεγα να επαναπροσδιορίσουμε το thread και να πάρουμε επί μέρους, τα σημεία που θέλουμε να κάνουμε τη σύγκριση...

Τι θα λέγατε να ξεκινήσουμε από τον ήχο;

Επειδή ακούστηκαν πολλά για τον ήχο της Amiga, προκαλώ, οποιονδήποτε να βάλει ένα κομμάτι που πιστεύει οτι αντιπροσωπεύει το μηχάνημα...

(the night will be long, αλλά δεν ανησυχώ... Έχω ρεπό αύριο!) :D
 
...και μετά θα απαντήσεις με post περί "digi-drum", "MAD MAX" και "demo" !!

To βρήκα; Τι κερδίζω; :D
 
Το θέμα δεν είναι πιο κομμάτι από Amiga θα ακούσεις, ο Atari με το "κλασσικό" sampling του 68000 σίγουρα θα μπορεί να κάνει το ίδιο. Το πρόβλημα είναι ότι θα κάνει μόνο αυτό ή λίγα από "τα άλλα".

Αα και θα είναι και μονοφωνικό αλλά αυτό απ' ότι έμαθα σήμερα είναι καλό γιατί θα το ακούς στο κέντρο :)

Στην Amiga αυτό θα γίνεται ταυτόχρονα με coper lists, Blitting, planes scrolling και ίσως να αντιγράφεις και μερικά παιχνίδια ταυτόχρονα από το εσωτερικό στα 3 εξωτερικά drives.

Και ο 68000 θα είναι χαλαρόόόός (με Θεσσαλονική προφορά)
 
Δηλαδή το θέμα είναι το stereo, το multitasking και πόσο ξεκούραστος είναι ο Motorolla;

STE, Mint και clever coding είναι οι απαντήσεις...

However, still waiting for the challenge to be answered...
 
O STE βγήκε αργότερα, αφού έδειξε η Amiga το δρόμο και τον τρόπο που πρέπει να γίνονται οι υλοποιήσεις στον ήχο.

Το Mint ακόμα πιο μετά νομίζω κοντά στο 92-93? Ο ChristOS θα με διορθώσει φαντάζομαι, αλλά η ουσία είναι μια.

Αργησε.

Τώρα πόσο clever coding μπορείς να κάνεις που θα σου δώσει όλα τα παραπάνω η ιστορία έχει δείξει ότι δεν καταφέρανε να κάνουνε. Ο λόγος είναι ότι αυτό το παιχνίδι ξέρουν να το παίζουν και οι δύο πλευρές. Οι προγραμματιστές της Amiga δηλαδή γκασμάδες ήταν και δε πιέζανε και αυτοί το μηχάνημα? :)
 
Βασικά δεν είχα και ιδιαίτερο πρόβλημα να ακούω τους σταθμούς στο ραδιόφωνο, χωρίς να είναι ο διακόπτης στο Stereo, αλλά και ουδέποτε χρειάστηκε να αντιγράφω δικέτες, βλέποντας ένα demo ταυτόχρονα... :)

Βέβαια αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να κοιτάμε μπροστά, αλλά όχι οτι η Amiga έδειξε το δρόμο...

Αν θέλεις, ένα πρώτης υλοποίησης multitasking στον ST, ήταν τα Desk Accessories τα οποία δεν περιμένω να έχεις ακουστά, καθότι Amiga user...

Πάντως, sampling που έχω ακούσει στον ST, δεν το έχω ακούσει στην Amiga...

Όσο για τους προγρμματιστές:

Αλήθεια, γιατί το Shadow Of The Beast, στον ST sucks;

Γιατί στο Epic, το κομμάτι που παίζει στην εισαγωγή ο ST, είναι κλάσεις ανώτερο από αυτό στην Amiga;

I guess we'll never know...

Μην ακυρώνετε με ευκολία τον ST επειδή δεν είχε stereo, multitasking και 32 χρώματα στην οθόνη, με τη γέννησή του...
 
Έμπαινε Ντινε. Τίποτα μη φοβάσαι. Γουστάρουμε ST. Με τρέλα και κορδέλα.
 
Χεχεχε... Γειά σου ρε Γιώργαρε!!! ( εσύ πότε έγινες Atarian; ) :D
 
Είδα σε λειτουργία ST στο κουμπάρο μας και είδα το φως. Η Amiga βαίνει προς πώληση κάποια στιγμή και θα μεταβω σε αλλαγή πλεύσης.
 
Pooky πρόσεχε γιατί με αυτά που λες θα κατεβάσω την αφίσα σου από τον τοίχο του δωματίου μου.
 
Αλλόθρησκοι μετανοείτε!!! :D

 
Other_Reality είπε:
ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ούτε στον ST έχει γίνει σοβαρή ούτε στην Amiga. Διασύνδεση MIDI των synths στο sequencer , και έξοδος ήχου των SYNTHS σε κονσόλα/DAT έχει φυσικά γίνει και στα δύο μηχανήματα. BTW ένα Midi interface αγοράζεις και για Amiga δέν έγινε και τίποτα. Στον ST δυστυχώς δέν αγόραζες ούτε Paula, ούτε HAM mode.
cubase και notator ομως δεν.....μεινε με τα mod trackers .....πες μου εναν σοβαρο μουσικο που χρησιμοποιησε MOD trackers για να φτιαξει μουσικη....και BTW ο STE ηχογραφουσε σε ηψηλοτερες συχνοτητες δειγματοληψιας

http://www.youtube.com/watch?v=lydSO5ToejY

αυτη ειναι η χρηση της amiga στα video clip μετα το 1994...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα κι ωραια ολα αυτα αλλα ποιος ειπε οτι το 80-90% των χρηστων ηπήρξε/ειναι μουσικοί; Δηλαδη ποσο μονοδιαστατο μπορει να ειναι πλεον ενα μηχανημα; Εγω να δεχτω οτι ο Αταρι ειναι εξαιρετικο μουσικο εργαλείο.....αλλα τελικα μονο αυτο ειναι το κριτηριο αξιας/επιτυχιας; Γραφικα, επεκτασιμότητα, βιβλιοθηκη τιτλων, πρωτοπορια σε επεξεργασια βιντεο κλπ, πρωιμο multitasking και αξιοπρεπης υπαρξη μεχρι και το 2011, αυτα δεν ειναι χαρακτηριστικα που απλα δε χαρακτηριζουν εναν Atari; Τι αλλο θελετε για να δειτε πως η Amiga υπερεχει παντου, εκτος απο τον ηχο κι αυτο για αλλους λογους; Μετανοειτε........
 
Αχου!!!

ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΦΡΟΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤOY PINKMAN (2:30) ΣΤΗΝ AMIGAAAAAAA........

ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!!!!

Ελεοοοος και κριμα :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
portarinos78 είπε:
Καλα κι ωραια ολα αυτα αλλα ποιος ειπε οτι το 80-90% των χρηστων ηπήρξε/ειναι μουσικοί; Δηλαδη ποσο μονοδιαστατο μπορει να ειναι πλεον ενα μηχανημα; Εγω να δεχτω οτι ο Αταρι ειναι εξαιρετικο μουσικο εργαλείο.....αλλα τελικα μονο αυτο ειναι το κριτηριο αξιας/επιτυχιας; Γραφικα, επεκτασιμότητα, βιβλιοθηκη τιτλων, πρωτοπορια σε επεξεργασια βιντεο κλπ, πρωιμο multitasking και αξιοπρεπης υπαρξη μεχρι και το 2011, αυτα δεν ειναι χαρακτηριστικα που απλα δε χαρακτηριζουν εναν Atari; Τι αλλο θελετε για να δειτε πως η Amiga υπερεχει παντου, εκτος απο τον ηχο κι αυτο για αλλους λογους; Μετανοειτε........
ωραια φιλε ολα αυτα που λες.... αλλα ποσοι χρησιμοποιουνε amiga σημερα για επεξεργασια video??...μηπως κανενας???

ΥΣ

ισως το 80-90% των χρηστων να μην υπηρξαν μουσικοι....το 100% των μουσικων ομως ειχαν/εχουν atari και τον χρησιμοποιουν κανονικοτατα σημερα οπως το 1989!!!

ATARI FOREVER!!!
 
Παιζουμε με τις λεξεις και τα νουμερα μου φαινεται. Επισης θελεις να μου πεις οτι η πλεοψηφια των μουσικων σημερα εξακολουθει να χρησιμοποιει Atari στα studio και οχι πιο συγχρονο hardware!! Αν κατι τετοιο συμβαινει θα ειναι μονο και μονο για λογους ρετρο ή Low Budget / DIY / retro style παραγωγες. Δε μπορω σε καμια περιπτωση να δεχτω οτι καποιος θα περιφρονουσε σημερινο hardware για χαρη ενος Atari. Για διαφορους αλλους λογους ισως αλλα για λογους ανωτεροτητας υλικου το αποκλειω χωρις να ειμαι μουσικος.

ΥΓ: επεξεργασια video με amiga δε νομιζω να γινεται απο κανεναν σημερα αν και μεχρι σχετικα προσφατα 4000αρες εβρισκες ακομη σε τοπικους σταθμους και πιο περιφερειακα φωτογραφεια/studio για τον ιδιο λογο που οπως εσυ λες καποιοι μουσικοι χρησιμοποιουν κανονικοτατα τον Atari για μουσικες παραγωγες ή εστω μερος αυτων.

Και για να μη πει κανεις οτι ειμαι και προκατειλημενος να κι ενα ωραιο δειγμα συγχρονης παραγωγης που κατα τα λεγομενα του ιδιου του μουσικου εχει και ολιγον απο Αtari ST μεσα (και μαλιστα και ομωνυμο τραγουδι)


Out of topic: αξιζουν τα αλμπουμ του γιατι εχουν αρκετα ρετρο ηχο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Pooky πρόσεχε γιατί με αυτά που λες θα κατεβάσω την αφίσα σου από τον τοίχο του δωματίου μου.
XA XA XA!!!!! Όχι ρε συ, απλά θα πάρω και το "αντίπαλο δέος" να είμαι κομπλέ!!!!!!!!

Τώρα που σταμάτησα να τα χώνω σε pc hardware έχω περιθώριο!!!!!!!
 
portarinos78 είπε:
Παιζουμε με τις λεξεις και τα νουμερα μου φαινεται. Επισης θελεις να μου πεις οτι η πλεοψηφια των μουσικων σημερα εξακολουθει να χρησιμοποιει Atari στα studio και οχι πιο συγχρονο hardware!! Αν κατι τετοιο συμβαινει θα ειναι μονο και μονο για λογους ρετρο ή Low Budget / DIY / retro style παραγωγες. Δε μπορω σε καμια περιπτωση να δεχτω οτι καποιος θα περιφρονουσε σημερινο hardware για χαρη ενος Atari. Για διαφορους αλλους λογους ισως αλλα για λογους ανωτεροτητας υλικου το αποκλειω χωρις να ειμαι μουσικος.
ΥΓ: επεξεργασια video με amiga δε νομιζω να γινεται απο κανεναν σημερα αν και μεχρι σχετικα προσφατα 4000αρες εβρισκες ακομη σε τοπικους σταθμους και πιο περιφερειακα φωτογραφεια/studio για τον ιδιο λογο που οπως εσυ λες καποιοι μουσικοι χρησιμοποιουν κανονικοτατα τον Atari για μουσικες παραγωγες ή εστω μερος αυτων.

Και για να μη πει κανεις οτι ειμαι και προκατειλημενος να κι ενα ωραιο δειγμα συγχρονης παραγωγης που κατα τα λεγομενα του ιδιου του μουσικου εχει και ολιγον απο Αtari ST μεσα (και μαλιστα και ομωνυμο τραγουδι)


απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν ξερεις καν τι ειναι ενα sequencer παρολαυτα εισαι σιγουρος οτι τα PC και τα MAC κανουν καλυτερα την δουλεια...θα σου σκαναρω λοιπον μια συνεντευξη του Chris Cowie να δεις τι λεει καποιος με τεραστιο budget...

παρε link να το διαβασεις και στο site του Fatboy Slim http://fatboyslim.net/wordpress/norman/comment-page-3/#comments

Mark

Posted 1 November, 2010 at 9:54 pm | Permalink

Hey Norm,

What kind of technical equipment did you use recording “donʼt let the man get you down” track? Hardware and software.

any specific recording techniques? :)

Big thank you,

Mark

Reply

*

fatboyslim

Posted 30 November, 2010 at 3:32 pm | Permalink

An atari 1040 stfm, roland 2-950 sampler. Moog se-1 and a lovetone meatball filter. It was all then edited in pro-tools.

ΥΓ

ο Norman Cook(aka Fatboy Slim) ειναι παμπλουτος απο την μουσικη που φτιαχνει...το λεει ξεκαθαρα σε πολλες συνεντευξεις του οτι ακομα και τωρα ολο to sequencing γινεται σε εναν ATARI 1040STFM(αυτο παει στα low budget που αναφερεις ....και ο καταλογος ειναι μακρυς απο τετοιους τυπους) ο εξοπλισμος του ειναι τεραστιος απο τις πιο μεγαλες λιστες που εχω δει για hardware.

θα με βαλεις να σκαναρω ολα τα FUTURE MUSIC(UK MAGAZINE) που εχω απο το 2000 και μετα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι φίλε αφού το δουλεύει ο Fatboy Slim είναι το καλύτερο έχεις δίκιο τί να λέμε τώρα χαχαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα