Amiga vs Atari ST

74 pages and still going strong.

Keep it true brothers!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
74 pages and still going strong.
Keep it true brothers!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ααχαχααχχα έχει να χυθεί πολύ "αίμα" ακόμα..

υγ:το αβαταρ σου ειναι μούρλια γιωργο τα σπάει λατρεμένος γάτος
 
το πρωτοκολλο M.I.D.I.(Musical Instrument Digital Interface) εχει μεινει οπως ηταν τοτε ,ακομα και τωρα ...σημερα δεν χρησιμοποιει κανεις amiga, για τιποτα...

ο atari χρησιμοποιητε ακομα απο παρα πολυ κοσμο επειδη εχει "αυτον".... "τον" MIDI...και Cubase.

ΥΣ

ο καθενας φιλε μου το βλεπει απο την σκοπια του ....εγω ετυχε να ειμαι αναμεσα σε μουσικους απο μικρο παιδακι...τι θες να σου πω??? για το rainbow islands???...
 
όχι να μου πεις για τη μουσική που παράγει ο ST :)

Το να λέμε ότι είχε φοβερό ήχο ο ST επειδή είχε σειριακή θύρα και χρησιμοποιούσες σε studio εξοπλισμό εκ, δεν δίνει τεχνική αξία στον ST αλλά στον manager που σκέφτηκε να αλλάξει στη σειριακή θύρα το pin out και να το λανσάρει σαν μουσικό υπολογιστή σε studio.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι την διαφορά. Η μία είχε τεχνολογία και ο άλλος σωστή επιλογή προώθησης (μουσικός υπολογιστής).

Δηλαδή άλλος είχε τα γένια και άλλος τα χτένια :)
 
Shock είπε:
όχι να μου πεις για τη μουσική που παράγει ο ST :) Το να λέμε ότι είχε φοβερό ήχο ο ST επειδή είχε σειριακή θύρα και χρησιμοποιούσες σε studio εξοπλισμό εκ, δεν δίνει τεχνική αξία στον ST αλλά στον manager που σκέφτηκε να αλλάξει στη σειριακή θύρα το pin out και να το λανσάρει σαν μουσικό υπολογιστή σε studio.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι την διαφορά. Η μία είχε τεχνολογία και ο άλλος σωστή επιλογή προώθησης (μουσικός υπολογιστής).

Δηλαδή άλλος είχε τα γένια και άλλος τα χτένια :)
εγω θυμαμαι οτι τοτε ηχογραφουσανε σε DAT(Digital Audio Tape) με συχνοτητες δειγματοληψιας κατα πολυ ανωτερες απο της Paula(48kHz).ποτε δεν ειδα να γινει σοβαρη ηχογραφηση σε amiga....
 
pinkman είπε:
σημερα δεν χρησιμοποιει κανεις amiga, για τιποτα.../QUOTE]
το ανέκδοτο του μήνα.. σε χαλάει το rainbow island? το καλύτερο platform ever.. και επειδή εσυ ήσουν ανάμεσα σε μουσικούς τι σημαίνει οτι ο παταρι ηταν καλύτερος απο την AMIGA? έλεος
 
νταξει μωρε ηταν καλυτερη λιγο στα γραφικα αλλα σημερα τα γραφικα της φανταζουν πολυ χοντροκομενα...το ανιψακι μου με εκραξε οταν πηγα να του δειξω τι ειχαμε εμεις στην ηλικια του....δεν μπορω να πω το ιδιο για τον atari στον τομεα του sequencing και MIDI timing ...ακομα ειναι αξεπεραστος και απο τα μοντερνα ΜΑC και PC...

ΥΣ

...το rainbow island ηταν ολοιδιο στον ST....και ναι φιλε amigά συμφωνω το Rainbow Island ηταν τρελο παιχνιδι ;)
 
pinkman είπε:
εγω θυμαμαι οτι τοτε ηχογραφουσανε σε DAT(Digital Audio Tape) με συχνοτητες δειγματοληψιας κατα πολυ ανωτερες απο της Paula(48kHz).ποτε δεν ειδα να γινει σοβαρη ηχογραφηση σε amiga....
Δεν είπε κανείς ότι χρησιμοποιούσανε την Amiga σε studio για να "καταγραψουν" τον ήχο των οργάνων. Φυσικά και χρησιμοποιπούσαν ταινίες γι' αυτή τη δουλειά.

Και ήταν "λίγο" καλύτερη στα γραφικά, "λίγο" καλύτερη στον ήχο, "λίγο" στο λειτουργικό, "λίγο" απο δω, "λίγο" απο κει. Αρα συνολικα ήταν πολύ καλύτερο μηχάνημα. Αυτο δε λέμε 25 χρόνια τώρα?

Επίσης η υπογραφή σου εχει σοβαρά flows. Τα περισσοτερα παιχνιδια χρησιμοποιούσαν mods που κατά πλοιψηφία ειχαν samples μιας και η Paula μπορούσε να παιξει samples χωρίς τον 68000. Δηλαδή τα ειπες ανάποδα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Δεν είπε κανείς ότι χρησιμοποιούσανε την Amiga σε studio για να "καταγραψουν" τον ήχο των οργάνων. Φυσικά και χρησιμοποιπούσαν ταινίες γι' αυτή τη δουλειά.
Και ήταν "λίγο" καλύτερη στα γραφικά, "λίγο" καλύτερη στον ήχο, "λίγο" στο λειτουργικό, "λίγο" απο δω, "λίγο" απο κει. Αρα συνολικα ήταν πολύ καλύτερο μηχάνημα. Αυτο δε λέμε 25 χρόνια τώρα?

Επίσης η υπογραφή σου εχει σοβαρά flows. Τα περισσοτερα παιχνιδια χρησιμοποιούσαν mods που κατά πλοιψηφία ειχαν samples μιας και η Paula μπορούσε να παιξει samples χωρίς τον 68000. Δηλαδή τα ειπες ανάποδα :)

χχαχααχ ενας amigάς το ειπε!!! ειναι ειρωνικοοοο ...διαβασε το μεχρι το τελος...He is a truly Amiga user!!! ;)

παρε και το link
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω αλλά δεν...

Φαντάζομαι ότι εννοείς "διαφωνείς κάθετα" με το παρακάτω κείμενο?

Πραγματικά δε βγάζω άκρη.

Ωστόσο όλοι οι Amiga Users είχαν έναν protracker σε μια δισκέτα για να ακούνε τα ripariσμένα mods οπότε και αυτό που λες (πάλι αν κατάλαβα καλά) δεν ισχύει μιας και φαινόντουσαν τα samples

anyway...
 
Shock είπε:
Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω αλλά δεν...Φαντάζομαι ότι εννοείς "διαφωνείς κάθετα" με το παρακάτω κείμενο?

Πραγματικά δε βγάζω άκρη.

Ωστόσο όλοι οι Amiga Users είχαν έναν protracker σε μια δισκέτα για να ακούνε τα ripariσμένα mods οπότε και αυτό που λες (πάλι αν κατάλαβα καλά) δεν ισχύει μιας και φαινόντουσαν τα samples

anyway...
αν εννοεις το signature ειναι amigaδικο και πολυ αστειο.... διαφωνω καθετα αν το διαβασεις μεχρι το τελος ...show some mercy he is a truly amiga user!!!

παρε και το link για του λογου το αληθες http://www.silogomania.com/t3013p10-...ighlight=amiga
 
Ας βάλω και εγώ τα δύο μου σεντς, αφού δεν είχε γραφικά από κακού θα ήταν να είχε και απαίσιο ήχο ο στ.. :cool:

fuel_can.jpg
 
και εγώ αυτό ξέρω, ότι η πλειοψηφία των παιχνιδιών παίζανε mods, είναι πολλά τα εργαλεία που τα εντοπίζουν στα διάφορα data files και τα εξάγουν σαν κανονικά αυτόνομα mods...
 
pinkman είπε:
αν εννοεις το signature ειναι amigaδικο και πολυ αστειο.... διαφωνω καθετα αν το διαβασεις μεχρι το τελος ...show some mercy he is a truly amiga user!!!
παρε και το link για του λογου το αληθες http://www.silogomania.com/t3013p10-...ighlight=amiga
Φίλε μου με κάθε καλή διάθεση πραγματικά δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά μου έδωσες ένα link από ένα site άσχετο με το αντικείμενο που κάποιοι λένε το μακρύ και το κοντό τους.

Επίσης το πρώτο post (της υπογραφής σου) που ανήγει το thread είναι τόσο ανορθόγραφο, με τόσο κακή σύνταξη που δε βγάζω άκρη.

Μπορεί κάπου εκεί μέσα να υπάρχει κάποιο αστείο που εγώ αδυνατώ να βρω :)
 
status είπε:
Ας βάλω και εγώ τα δύο μου σεντς, αφού δεν είχε γραφικά από κακού θα ήταν να είχε και απαίσιο ήχο ο στ.. :cool:
fuel_can.jpg
κοιτα σεβομαι την αποψη σου για τον ηχο του ST γιατι ειχα την ιδια αποψη και εγω :) ...αλλα να ξερετε οτι η αποψη του καθενος στο να "κρινεις" εναν ("μουσικο")ηχο ειναι υποκειμενικη.η ηλεκτρονικη μουσικη γενικα για παραδειγμα ειναι βασισμενη στην analog synthesis.που ειναι πολυ πιο κοντα στον ηχο του ΥΜ2149 και SID παρα στην Paula που χρησιμοποιουσε samples στο 99% αντι για oscillators(παρολο που μπορουσε αλλα νομιζω με 2 καναλια).οποτε αυτοι που ακουνε ηλεκτρονικη μουσικη υπαρχει περιπτωση να τους αρεσει o ηχος του Commodore 64 ισως περισσοτερο....
 
Shock είπε:
Φίλε μου με κάθε καλή διάθεση πραγματικά δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά μου έδωσες ένα link από ένα site άσχετο με το αντικείμενο που κάποιοι λένε το μακρύ και το κοντό τους.Επίσης το πρώτο post (της υπογραφής σου) που ανήγει το thread είναι τόσο ανορθόγραφο, με τόσο κακή σύνταξη που δε βγάζω άκρη.

Μπορεί κάπου εκεί μέσα να υπάρχει κάποιο αστείο που εγώ αδυνατώ να βρω :)
βασικα εγω φταιω σας μπερδεψα με το .....ειναι αστειο ...τραγικο ειναι βασικα...
 
pinkman είπε:
κοιτα σεβομαι την αποψη σου για τον ηχο του ST γιατι ειχα την ιδια αποψη και εγω :) ...αλλα να ξερετε οτι η αποψη του καθενος στο να "κρινεις" εναν ("μουσικο")ηχο ειναι υποκειμενικη.η ηλεκτρονικη μουσικη γενικα για παραδειγμα ειναι βασισμενη στην analog synthesis.που ειναι πολυ πιο κοντα στον ηχο του ΥΜ2149 και SID παρα στην Paula που χρησιμοποιουσε samples στο 99% αντι για oscillators(παρολο που μπορουσε αλλα νομιζω με 2 καναλια).οποτε αυτοι που ακουνε ηλεκτρονικη μουσικη υπαρχει περιπτωση να τους αρεσει o ηχος του Commodore 64 ισως περισσοτερο....

 
Shock και εδώ ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του λέει... ΛΟΛ
 
Ούτε λίγο flame δε μπορούμε να κάνουμε πλέον, τς τς τς

Που σαι ρε Dino? :p
 
Πίσω
Μπλουζα