Άγνωστα και υποτιμημένα παιχνίδια του playstation

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
399
Το playstation δοξαστηκε μεσα απο μια πληθωρα καλων τιτλων κατα την πολυετη παρουσια του στην αγορα. Αν και γνωρισε πολυ δημοφιλης τιτλους, οπως τα grand turismo, metal gear solid, final fantasy και tekken, υπηρξαν επισης πολλοι τιτλοι οπου αν και δεν πετυχαν οικονομικα, καταφεραν να διακριθουν, να εντυπωσιασουν βαση του ενδιαφεροντος και της αξιας τους.

Μερικα απο τα αγαπημενα πολυ καλα λιγοτερα γνωστα και πετυχημενα παιχνιδια, ειναι και τα παρακατω.

Legend

Τι και αν στο ονομα του Jurassic Park ειδαμε παιχνιδια απο σχεδον ολα τα ειδη και κατηγοριες; Υπηρξε και το Warpath! Πολλοι ομορφοι μηχανισμοι και σχεδιασμος, ηχος με τα εκπληκτικα εφφε, εκπληκτικη κινησιολογια των δεινοσαυρων καθως και μια πληθωρα επιλογων για τους παικτες. Το Warpath δεν γνωρισε την αξια του, αλλα μικρο το κακο, παραμενει απιστευτος τιτλος ως και σημερα!
 
Eπειδη εχω αποψη για ολα θα πω πως συμφωνω με τα σχολια σε καθε παιχνιδι εκτος απο ενα και αυτο ειναι το Legend το οποιο ειναι αθλιο σε ολους τους τομοις και δεν παλευεται με τιποτα.Τα spider: The video game και The adventures of lomax παντως ειναι αγαπημενα μου παιχνιδια και ειδικα το spider το λατρευω.
 
Το Lomax ειναι σχετικα γνωστο και αρκετα καλο παιχνιδι! Για τα αλλα δεν εχω αποψη...
 
Plok και Mystical Ninja 64 από μένα. Κρίμα που δεν είδαμε ποτέ μια συνέχεια του Πλοκ, ένα πολύ ενδιαφέρον παιγνίδι πλατφόρμας που κυκλοφόρησε σχετικά νωρίς στο Snes.

Θα προσθέσω και το Mortal Kombat Mythologies του Ν64. Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις τόσο χαμηλές βαθμολογίες που έλαβε.
 
geo2004z είπε:
Plok και Mystical Ninja 64 από μένα. Κρίμα που δεν είδαμε ποτέ μια συνέχεια του Πλοκ, ένα πολύ ενδιαφέρον παιγνίδι πλατφόρμας που κυκλοφόρησε σχετικά νωρίς στο Snes.
Θα προσθέσω και το Mortal Kombat Mythologies του Ν64. Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις τόσο χαμηλές βαθμολογίες που έλαβε.
[h=2]Άγνωστα και υποτιμημένα παιχνίδια του playstation[/h]
 
Ενα που θυμαμαι,ειναι το Space Jam!

Ομορφο παιχνιδακι και χαβαλετζιδικο! :D
 
Στις δικές μου επιλογές θα αγνοήσω τα RPGs, παιχνίδια που βγήκαν σε PC (με επιφύλαξη για κάποια) και Ιαπωνικές κυκλοφορίες. Σχετικά με το τελευταίο παρότι υπάρχουν πολλές αξιόλογες προτάσεις, η γλώσσα θα αποθαρρύνει αρκετούς.

Ξεκινάω :

Blazing Dragons - Adventure αποκλειστικά για κονσόλες στο ύφος του Discworld; κι όμως υπάρχει. Παλιότερα είχα γράψει αυτό το review για την έκδοση Saturn. Είναι πανομοιότυπες κι αξίζει το παραμικρό λεπτό ενασχόλησης.

Kingsley's Adventure - Μία συμπαθητική προσπάθεια της Psygnosis να κινηθεί στα πρότυπα του Zelda 64, χωρίς όμως να διαθέτει το αντίστοιχο βάθος κι ωριμότητα. Συνολικά πρόκειται για ένα αρκετά ευχάριστο παιχνίδι με στοιχεία platform/adventure-puzzle solving που μπορεί να φτάσει και τις 20 ώρες διάρκειας.

Kula World - Είχα κάνει το λάθος να το υποτιμήσω κρίνοντας από την εμφάνισή του. Τι να προσέφερε δηλαδή μία μπάλα; Το αποτέλεσμα ένα άκρως εθιστικό παιχνίδι που απαιτεί συγκέντρωση και σκέψη.

Kurushi - Όπως και παραπάνω. Ένα παιχνίδι puzzle που απαιτούσε προσοχή κι εγρήγορση απ'τη μεριά του παίκτη. Εξαιρετική εμπειρία.

Chase the Express - Ένα action/adventure στο ύφος των Resident Evils αλλά αντί για zombies κυνηγάμε τρομοκράτες. Αρκετά καλή παραγωγή.

Herc's Adventures - Πολύ κωμικό action beat 'em up επηρεασμένο απ'την Ελληνική μυθολογία. Ασταμάτητη δράση και αρκετό γέλιο.

Disruptor - Για αυτό το παιχνίδι έχω μόνο θετικά να πω. Τα γραφικά για την περίοδο που κυκλοφόρησε ήταν υπέροχα, η ποικιλία αντιπάλων-όπλων πολύ καλή, ο χειρισμός εύκολος, η ΑΙ καλή. Δυστυχώς, κυκλοφόρησε σε μία περίοδο όπου o χαρακτηρισμός Doom clone ήταν mainstream για όλα τα FPS με τέρατα (όχι κάτι θετικό απαραίτητα), με αποτέλεσμα να του στοιχίσει σε φήμη.
 
metalcandyman είπε:
Άγνωστα και υποτιμημένα παιχνίδια του playstation
LOL!! Ούτε κανε είδα πως είναι για PS1. Η συγκεκριμένη κονσόλα είχε πολλά άγνωστα με τόσο πλούσια βιβλιοθήκη και περισσότερα υπερτιμημένα παρά υποτιμημένα.
 
geo2004z είπε:
LOL!! Ούτε κανε είδα πως είναι για PS1. Η συγκεκριμένη κονσόλα είχε πολλά άγνωστα με τόσο πλούσια βιβλιοθήκη και περισσότερα υπερτιμημένα παρά υποτιμημένα.

:p :p:p:p:p:p
 
Πίσω
Μπλουζα