Άλμπερτ: Manga vs Anime

Arwyn-t

RetroActive
Joined
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
237
Αντιδράσεις
1
Μαλλιά στην αρχή: Καστανα (έλεος...) // Ξανθά (ετσι μπράβο)

Μάτια στην αρχή: Τα δείχνει, αν και οσο γινεται λιγότερο // Δεν τα δείχνει, μέχρι τη σκηνη στο νοσοκομειο (αααααχχχχ.... )

Φίλους της Κάντυ: Τους γνωριζει στο κολλεγιο // Τους γνωριζει εν καιρο αμνησιας

Μαλλια στη μέση: Τα κόβει κοντά // Τα αφήνει οπως ειναι

Φεύγει επειδή: Τους απείλησαν οι κουτσομπόληδες γείτονες // Πρέπει να αναλάβει τους Αρντλεϋ.

Αποκαλύπτεται στην Καντυ: Με μπιτζαμουλα και ρομπίτσα (σε εεε εεε ξυ.... )** // Με φουλ φρου φρου κοστούμι (που τον δειχνει 30 κιλα χοντροτερο, αισχος! :mad: )

Να σχολιασω με λεπτομερειες τα εξης:

Μαλλια: Ελεος το καστανο, ρε παιδια! Ποιος αντρας θα εβαφε τα μαλλια του, και εν ετη 1910 και οποτεδηποτε!! Ενταξει, ηθελε να ειναι μεταμφιεσμενος, δε φτανει κοτζαμ μουσαρα και γυαλια;; Δεν το βρισκω σωστο εγω προσωπικα, η Μιζουκι ετσι ηθελε. Παλι καλα που η ΤΟΕΙ εδω τουλαχιστον πατησε ποδι!

Μάτια: Τα ματια ειναι ο καθρεφτης της ψυχης και μπορουν να αποκαλυψουνε πολυ περισσοτερα από οτι θελεις. Στο μανγκα τα ματια του Αλμπερτ ειναι πολυ εκφραστικα πάντα. Μου αρεσει τρομερα η σκηνη που τον βρισκει ο δασοφυλακας και τον πυροβολει σπαζοντας τα γυαλια του, στο μανγκα τον δειχνει στο προσωπο, τον δειχνει με τα ματια κλειστα και μετα να ριχνει μια κλεφτη ματια πανω απο τον ωμο του! Εκει η Ιγκαρασι πιανει η ατιμη με το σκιτσο της την ψυχη του και την πραγματικη του ηλικια, ειναι απο τα σημεια που φωναζουνε οτι αυτος ο τυπος κρυβει πολλα! Ομοιως και στο θανατο του Αντονυ, φαινονται τα ματια του, δε φοραει γυαλια. Αντιθετα η ΤΟΕΙ πεισματικα δεν εδειξε τα ματια του Αλμπερτ καθολου χωρις γυαλιά μεχρι το νοσοκομειο, οπου εγω προσωπικα επαθα την πλακα της ζωης μου με εκεινο το γαλανο χαμενο βλεμμα. Πιστευω οτι η ΤΟΕΙ απεφυγε για να μη μας βαλει απο νωρις σε υποψιες οτι ο Αλμπερτ μοιαζει τον Αντονυ/Πριγκηπα κλπ, τα ματια θα τον προδιδαν νωριτερα.

Εσεις τι λετε;

** Edit

Καλη η μπιτζαμα δε λεω, αλλα μηπως κανω λαθος; Εχω μια φλασια οτι τελικα φορουσε μαυρο πουκαμισο με μαυρο παντελονι, παλι πιο σεξυ απο το φρουφρου κοστουμι του ανιμε. Βαριεμαι ομως να ξεθαψω τωρα το μανγκα να τσεκαρω για σιγουρα.

:flower:
 
Arwyn-t, πολύ ωραία τα λες! :thumbup:

Αυτά έβλεπα κι εγώ και δε μου άρεζε το περιοδικό. Αν και είχε κάτι ωραίες επιπλέον σκηνές, το να μη συμβαδίζει με το άνιμε με χαλούσε πολύ! Και ο Άλμπερτ είχε τόσες μα τόσες διαφορές που θυμάμαι ότι επειδή διάβαζα τα περιοδικά σε άταχτη σειρά, μπερδεύτηκα και τον νόμισα για άλλο χαρακτήρα! Είχα πηδήξει το περιοδικό που είχε πρωτοκουρευτεί, έπιασα το επόμενο και μου σηκώθηκαν τα φρύδια! 8)

Και ναι... βάφανε τα μαλλιά τους τότε;;;; Βαψομαλλιάς ο Αλ;;;; Πρόωρη γήρανση είχε;;;;; :what: :p :biglaugh:
 
nina421 είπε:
Arwyn-t, πολύ ωραία τα λες! :thumbup:


Και ναι... βάφανε τα μαλλιά τους τότε;;;; Βαψομαλλιάς ο Αλ;;;; Πρόωρη γήρανση είχε;;;;; :what: :p :biglaugh:

Βαψομαλλιάς;;;;;; :eeek:

 


Ο Άλ;;;;;;;;
:brick:

 


Όχι καλή μου!!!:sure:


 


Απλά το μάνγκα χρωματίστηκε από τη γείτονα χώρα όπου εκτός από την Κάντυ το χρώμα των μαλλιών όλων των υπολοίπων ήταν διαφήμιση του τότε χρωματολογίου της Λορεάλ γιατί το αξίζανε!!!



:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Εγω πάντως προτιμω χιλιες φορές το manga απο το anime.

Καταρχην (για όσους δεν το ξέρουν) το manga ειναι το αυθεντικο. Για την ακρίβεια, το manga, ειναι η πλησιεστερη μεταφορά του βιβλιου της καντυ, που εγραψε η Μιζουκι, το οποίο βιβλιο δυστυχως, δεν μεταφραστηκε ποτε σε άλλη γλώσσα, αν και κυκλοφορουσε μεχρι τις αρχες του '90 στην Ιαπωνία.

Επίσης, το anime, βασίστηκε στο manga, και δεν έλαβε υποψιν τους δημιουργους Μιζουκι-Ιγκαρασι. Ειδικά η Μιζουκι έμεινε εκτος. Οι επιπλέον ιστορίες του anime, ειναι εμπνευση των ανθρώπων της ΤΟΕΙ και όχι της συγγραφέως. Η Ιγκαρασι δε, ειχε μια συμμετοχή στα σκιτσα του anime, αλλά υπευθυνη των σχεδιαστων ήταν άλλη!

Προσωπικά πιστευω, πως η Ιγκαράσι ειναι αυτη που ειχε το ταλέντο!

Και μην μου πειτε, πως οι φιγουρες του anime ειναι καλυτερες απο αυτές του manga; Εχετε δει τον Τερρυ στο manga (τον ερωτευεσαι!), τον Άρτσι κτλ; Εξαιρεση αποτελει μόνο ο Άλμπερτ, που ειναι το ίδιο όμορφος παντου.
 
Λορένα είπε:
Εξαιρεση αποτελει μόνο ο Άλμπερτ, που ειναι το ίδιο όμορφος παντου.


Λορένα καλή μου έχω αρχίσει να σε νιώθω σαν αδερφή ψυχή!!!!


 


Καλωςόρισες
:wave:


 
Δεν ξέρω αν έπρεπε να το γράψω αυτό εδώ.

Στην ενότητα "θέλω κοντά σου να μείνω..." κάπου τέθηκε θέμα για το πως έφυγε ο Άλμπερτ. Στην τηλεόραση η αλήθεια είναι ότι φεύγει σαν τον κλέφτη μέσα στη νύχτα. Αλλά μιας και το μάνγκα είναι πιο έγκυρο(ας μην ξεχνάμε, ότι το μάνγκα το επιμελήθηκε η ίδια η Μιζούκι, ενώ με στην ΤΟΕΙ δεν είχε κάνει καμμία επέμβαση) πιστεύω ότι εκεί πρέπει να μείνουμε, όσο αναφορά το θέμα του στόρυ και των χαρακτήρων...

Σε αυτό το σημείο της ιστορίας, τυχαίνει το αγγλικό με το ελληνικό μάνγκα να λένε τα ίδια πράγματα.Φαντάζομαι (χωρίς να το ξέρω με σιγουριά, απλά υποθέτω, ότι και στις άλλες γλώσσες έτσι θα είναι)

Δείτε το...





http://www.servimg.com/image_preview.php?i=615&u=11671033
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχτές το βράδυ αντί να είμαι αραγμένη στην κρεβατάρα μου αγκαλιά με το Μορφέα, καθόμουν με το λαπτοπ αγκαλιά στο κρύο σαλόνι και έβλεπα τα πρώτα επεισόδια.

Προσπαθούσα να καταλάβω το χαρακτήρα της Άννυ προκειμένου να δω αν όντως έπραξε ύπουλα :D Δε θα το σχολιάσω εδώ...

Παιδιά έχω κουφαθεί τελείως με το anime...

H Κάντυ χωρίζει με την Άννυ λίγο μετά αφότου συμπληρώσουν τα 10 τους χρόνια.

Κανά τετράμηνο μετά (υπολογίζω από την αλλαγή του καιρού... αρχές Φθινοπώρου ) η Κάντυ λαμβάνει το τελευταίο γράμμα από την Άννυ. Είναι την ημέρα που γνωρίζει τον Πρίγκηπά της. Ένα παιδί που είναι σχεδόν ίδιο με τον Άντονυ... άντε κανά χρόνο μεγαλύτερος...

Ο Πρίγκηπας "εξαφανίζεται" και η Κάντυ γυρίζει στο ορφανοτροφείο με το μενταγιόν στο χέρι. Εκεί είναι που βλέπει το αυτοκίνητο των Ράνγκαν και δέχεται να την "υιοθετήσουν".

Δηλαδή στο anime μεταξύ Πρίγκηπα και υιοθεσίας μεσολαβούν το πολύ 6 ώρες αντί για 6 χρόνια... :sealed:

Λίγους μήνες μετά, η Κάντυ παρασύρεται με τη βάρκα της από τα νερά του ποταμού και τη σώζει ο Πρίγκηπας - Άλμπερτ... ο οποίος ως δια μαγείας:

- έχει 40 πόντους μαλλί και 20 μούσι :xm:

- έχει παρατήσει γκάιντες κιλτ και ψιλή κάλτσα και το έχει ρίξει στην οικολογική αναζήτηση... :precry:

- είναι 2 μέτρα άντρας 8)

Και καλά... το μαλλί και το μούσι... άντε να τα δεχτώ...

Την αλλαγή στην γκαρνταρόμπα... άντε να τη δεχτώ και αυτήν...

Αυτό βρε παιδιά που δεν καταλαβαίνω με τίποτα... μα με τίποτα... είναι το πως κατάφερε και ψήλωσε τόσο πολύ μέσα σε τόσο λίγο διάστημα και από νεαρός έφηβος έγινε ολόκληρος άντρας...

Το μόνο παρήγορο χωρίς να δικαιολογεί την μέχρι εκείνου του σημείου εξέλιξη ήταν που όταν την έσωσε στο ποτάμι σίγουρα θυμήθηκε το κορίτσι που είχε δει λίγους πριν να κλαίει στο λόφο του ορφανοτροφείου... :flower:

 
Από ότι ξέρω από τη στιγμή που ανέλαβε η ΤΟΕΙ να κάνει την Κάντυ τηλεοπτική σειρά, δεν είχε κανένα δικαίωμα η Μιζούκι να επέμβει στο σενάριο, ούτε η Ιγκαράσι στα σχέδια.


Η τηλεοπτική σειρά έχει βασιστεί στην ιστορία, και κατά ένα μεγάλο μέρος την ακολουθεί.



Ξέρω όμως ότι η ίδια η Μιζούκι είχε πολλές διαφωνίες αλλά δεν είχε δικαίωμα να επέμβει.



Κάπου τα έγραφε αναλυτικά η Λορένα, αλλά δε θυμάμαι που!



Λορένα???
:help:
 
Πραγματι στο anime, όπως λέει και η akaliakoukou η Μιζουκι δεν ανακατευτηκε. Δεν της το προτεινανε καν. Η ΤΟΕΙ πηρε το σεναριο απο το Manga και το έφτιαξε όπως ήθελε. Φυσικά υπηρχαν αντιρρησεις, αλλά ποιος την ρώτησε! Η ίδια το αναφερει και σε ένα γραμμα της που κατα λεξη γράφει "και η ΤΟΕΙ έφτιαξε το anime για αυτήν". Η Ιγκαρασι όμως ειχε συμμετοχή στον σχεδιασμό, αλλά δεν ηταν επικεφαλης.

Εψαξα και βρηκα ποιοι ήταν υπευθυνοι για το anime

sv_pg18yasuo.jpg
Yasuo Yamaguchi

ήταν ο βασικός παραγωγός του anime. Παρότι δηλωσε πως ποτε δεν του αρεσαν οι κοριτσιστικες ιστορίες, ανελαβε την παραγωγή αρκετων εξ'αυτών, οπως π.χ. και της Sailor Moon.

Την καντυ την ανελαβε υστερα απο παραιτηση? (δεν ξερω) του προηγουμενου παραγωγού, του Hiroshi Shidara

Το σεναριο του anιme επιμελήθηκε ο Shun-ichi Yukimuro (αυτον να κατηγορησουμε για όλες τις αναποδιες που συνεβησαν στην Καντυ, και που τους ξεκανε σχεδόν όλους στο anime. Η Μιζουκι δεν το τράβηξε τόσο)

Την μουσική ο Takeo Watanabe

Και τα σχέδια η Mitsui Shindo

Εννοειται πως αυτοί είχαν και ολοκληρες ομαδες από πίσω. Μερος της ομαδας των σχεδιαστων ήταν και η Ιγκαρασι. Για του λογου το αληθες, παρατηρηστε ποσο διαφερει ο Τερρυ (και όχι μονο) απο το manga και anime και που ειναι πιο όμορφος. Στο manga φυσικά!

Επίσης έμαθα πως η Ιγκαρασι και άλλες 5 εταιρίες αναγκαστηκαν και πληρωσαν 29,5 εκατ γιεν στην Μιζουκι, ως αποζημίωση για τα δικαιωματα της καντυ, και ακομη οι διαμαχες συνεχιζονται.

Επισης απ' ότι κατάλαβα οι δυο γυναικες πριν τον τσακωμο, και αφου είδαν οτι η Καντυ εγινε τεραστια επιτυχια, κυριως μετα την μεταφορά την τ.ν. συνεργαστηκαν μεταξυ τους για καποια σηκουελ της σειρας. Φυσικο, φανταζομαι, αφου στο anime τις παραμερισαν. Το τι μορφη έχουν αυτά τα σηκουελ ακομη το ψαχνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο!!!!

Μπράβο Λορένα!!!

Νομίζω πως δικαιώνομαι όταν γράφω πως τo anime ήταν κατά πολύ διαφορετικό από το manga...

Και εννοείται πως το manga είναι σαφέστατα καλύτερο... :D :D:D
 
Thanks Λορένα!!!


Ήθελα να το ποστάρεις αυτό, το έχεις ψάξει όσο κανείς!



Απορία. Τι είναι σηκουελ?
 
akaliakoukou είπε:
Απορία. Τι είναι σηκουελ?

Είναι η κινηματογραφική εκδοχή του έργου!

Η Κάντυ γυρίστηκε και σε ταινιούλα...

Κάποιοι στο e bay την πουλάνε...
 
Καποιες ταινιούλες π.χ την candy candy movie παρολο που η συγκεκριμενη δεν ειναι από τις Μιζουκι-Ιγκαρασι αλλά επίσης της ΤΟΕΙ και με παραγωγό τον-ην Chiaki Imada.

Και για όσους δεν το ξερουν, τελειωνει στον χορο των Άντλει, που χορεψε η καντυ με τον Άντονυ, στα πρωτα επεισόδια.

Διαφορα : στον χορό, βρισκεται και η Άννυ, η οποια συμφιλιωνεται με την καντυ, αφου η καντυ βγηκε απο την σοφιτα, που την εκλεισαν τα αδερφια Ελιζα-Νηλ, και μενει για παντα με τον Άντονυ, ενω η Ελιζα σκαει απο το κακο της.

Χαλια εικονες. Νομιζω πως υπαρχει ακομη στο youtube.

Μια άλλη λέγεται : Candy Candy - Candy no Natsu Yasumi (movie), αλλά δεν ξερω τι λεει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Εχτές το βράδυ αντί να είμαι αραγμένη στην κρεβατάρα μου αγκαλιά με το Μορφέα, καθόμουν με το λαπτοπ αγκαλιά στο κρύο σαλόνι και έβλεπα τα πρώτα επεισόδια.

Προσπαθούσα να καταλάβω το χαρακτήρα της Άννυ προκειμένου να δω αν όντως έπραξε ύπουλα :D Δε θα το σχολιάσω εδώ...

Παιδιά έχω κουφαθεί τελείως με το anime...

H Κάντυ χωρίζει με την Άννυ λίγο μετά αφότου συμπληρώσουν τα 10 τους χρόνια.

Κανά τετράμηνο μετά (υπολογίζω από την αλλαγή του καιρού... αρχές Φθινοπώρου ) η Κάντυ λαμβάνει το τελευταίο γράμμα από την Άννυ. Είναι την ημέρα που γνωρίζει τον Πρίγκηπά της. Ένα παιδί που είναι σχεδόν ίδιο με τον Άντονυ... άντε κανά χρόνο μεγαλύτερος...

Ο Πρίγκηπας "εξαφανίζεται" και η Κάντυ γυρίζει στο ορφανοτροφείο με το μενταγιόν στο χέρι. Εκεί είναι που βλέπει το αυτοκίνητο των Ράνγκαν και δέχεται να την "υιοθετήσουν".

Δηλαδή στο anime μεταξύ Πρίγκηπα και υιοθεσίας μεσολαβούν το πολύ 6 ώρες αντί για 6 χρόνια... :sealed:

Λίγους μήνες μετά, η Κάντυ παρασύρεται με τη βάρκα της από τα νερά του ποταμού και τη σώζει ο Πρίγκηπας - Άλμπερτ... ο οποίος ως δια μαγείας:

- έχει 40 πόντους μαλλί και 20 μούσι :xm:

- έχει παρατήσει γκάιντες κιλτ και ψιλή κάλτσα και το έχει ρίξει στην οικολογική αναζήτηση... :precry:

- είναι 2 μέτρα άντρας 8)

Και καλά... το μαλλί και το μούσι... άντε να τα δεχτώ...

Την αλλαγή στην γκαρνταρόμπα... άντε να τη δεχτώ και αυτήν...

Αυτό βρε παιδιά που δεν καταλαβαίνω με τίποτα... μα με τίποτα... είναι το πως κατάφερε και ψήλωσε τόσο πολύ μέσα σε τόσο λίγο διάστημα και από νεαρός έφηβος έγινε ολόκληρος άντρας...

Το μόνο παρήγορο χωρίς να δικαιολογεί την μέχρι εκείνου του σημείου εξέλιξη ήταν που όταν την έσωσε στο ποτάμι σίγουρα θυμήθηκε το κορίτσι που είχε δει λίγους πριν να κλαίει στο λόφο του ορφανοτροφείου... :flower:

Στο μανγκα ειναι σαφες οτι 6 χρονων υιοθετειται η Αννυ, αρα εξι χρονων γνωριζει η Καντυ τον Πριγκηπα και μετα απο σχεδον αλλα 6 χρονια παει στους Ρανγκαν και γνωριζει και τον Αλμπερτ. Ο Αλμπερτ αν ητανε 15 ως Πριγκηπας, οντως σε 6 χρονια γινεται απο εφηβος αντρας, ριχνει κι αλλο μπόι, μακραινει μαλλι και αφηνει και μουσι.

Η ΤΟΕΙ αν θυμαμαι καλά ή εκανε απλα λαθος στα χρονια, ή με μια φευγαλεα προταση μόνο στην αφηγηση αρχης λεει οτι "να, ξερετε, τωρα εχουνε περασει χρονια απο τοτε".

;)
 
Πίσω
Μπλουζα