Άλμπουμ Μικρός Κάουμπου - Σημαίες Όλου του Κόσμου

atrus42

Retro Member
Joined
5 Νοέ 2011
Μηνύματα
93
Αντιδράσεις
70
Καλό βράδυ και καλό μήνα επίσης σε όλους τους retromaniax...!!!

Σας παραθέτω μερικές πολύ όμορφες εικόνες από ένα πραγματικά πολύ σπάνιο άλμπουμ, το οποίο κυκλοφόρησε η εταιρία "Μινέρβα" στα μέσα της δεκαετίας του '70 (αν δεν κάνω λάθος...) και παρουσιάζει μέσω εξαιρετικά φιλοτεχνημένων σχεδίων όλες τις σημαίες του κόσμου...!!!

Αισθάνομαι πραγματικά πολύ τυχερός διότι έχω στην κατοχή μου ένα τόσο δυσεύρετο άλμπουμ και μάλιστα πλήρως συμπληρωμένο...!!!

Απολαύστε το...!!! :)

Προβολή συνημμένου 64851 Προβολή συνημμένου 64852 Προβολή συνημμένου 64853
 
Οντως πρεπει να ειναι πολυ σπανιο! :)

Δεν το εχω δει καπου αλλου.

Το 2 δρχ....ακομα πιο σπανιο!!!! :eek:

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας! :thanx2:
 
Πολύ ωραίο άλμπουμ (έχω την εντύπωση ότι κάποιες σημαίες πρέπει να ήταν ρετρό από τότε)
 
Εξαιρετικά ρετρό!

Τις σημαίες τις δημοσίευε ο Μικρός ΚαοϋΜποϋ στο οπισθόφυλλο, έτσι δεν είναι;
 
Υπέροχες. Μα η σημαία της Ιαπωνίας εντελώς διαφορετική από σήμερα;
 
Γειά σου φίλε και συνοδοιπόρε Atrus! Πολύ χαίρομαι για την επανεμφάνισή σου, και τι επανεμφάνιση!!! :award: Το άλμπουμ αυτό είναι στ' αλήθεια εξαιρετικά πολύτιμο και σπάνιο. Μου κάνει εντύπωση ότι η Ιαπωνία εμφανίζεται ακόμη με τη σημαία που είχε στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο... Σ' ευχαριστούμε πολύ!!!
 
Αυτή ήταν η στρατιωτική ιαπωνική σημαία. Η πολιτική ήταν από το 1870 αυτή που ξέρουμε όλοι. Μια παραλλαγή της σημαίας που εικονίζεται στο άλμπουμ (που είναι γνωστή σαν η σημαία του ανατέλλοντος ηλίου) αλλά με τον δίσκο να μην είναι στο κέντρο αλλά πιο αριστερά ήταν σε χρήση από το πολεμικό ναυτικό ως το 1999.

Αλλά και οι αυστριακή και περουβιανή σημαία στην επίσημη μορφή τους δεν περιλαμβάνουν τον θυρεό.

Τέλος η σημαία της Ν. Αφρικής είναι σωστή μεν για την δεκαετία του 70, έχει πλέον αλλάξει όμως από το 1994.
 
Σάς ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια...!!!

Χάρηκα πού το συγκεκριμένο άλμπουμ σάς άρεσε...!!! :)

Είμαι λάτρης της κάθε είδους συλλογή που έχει να κάνει με σημαίες σε παγκόσμια κλίμακα...

Δε γνωρίζω εάν μού επιτρέπεται από το forum να αναρτήσω μερικές ακόμη σελίδες, ώστε να δείτε κάποιες επιπλέον retro σημαίες...???

Υ.Γ.: Βαγγέλη ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια... Να περνάς πάντα όμορφα και ευτυχισμένα...!!!
 
atrus42 είπε:
[..]Δε γνωρίζω εάν μού επιτρέπεται από το forum να αναρτήσω μερικές ακόμη σελίδες, ώστε να δείτε κάποιες επιπλέον retro σημαίες...???

[...]
3-4 σελίδες ακόμα, δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα! :)

Απλά να μην είναι ολόκληρο το άλμπουμ (ή να μην είναι 3-4 σελίδες από τις 6 π.χ.! :D )
 
Έπειτα από πολύ καιρό, μερικές πολύ όμορφες εικόνες ακόμη...!!! :)



img123.jpg

img125.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hi i image_2021-08-14_153004.pngminerva tibetan flag et stupa.jpgsearch tibetan in chromo album like:Χαρτάκι από τις τσίκλες ΚΑΟΥΜΠΟΥ Σημαίες Όλου του Κόσμου Νο 22, σε πολύ καλή κατάσταση if you have some information to collect this or buy say me please i will contribute to this search of fnternational flag around the world. Al.
 
Hi i Προβολή συνημμένου 230712Προβολή συνημμένου 230713search tibetan in chromo album like:Χαρτάκι από τις τσίκλες ΚΑΟΥΜΠΟΥ Σημαίες Όλου του Κόσμου Νο 22, σε πολύ καλή κατάσταση if you have some information to collect this or buy say me please i will contribute to this search of fnternational flag around the world. Al.
Ψάχνω για κάρτες για το Θιβέτ και τη σημαία του, ενδιαφέρομαι για οποιαδήποτε μάρκα ακόμη και σε διπλότυπο και αν συλλέγετε για το Θιβέτ μπορούμε να ανταλλάξουμε σπάνιες κάρτες όπως γερμανικές ή αγγλικές μάρκες.
 
Συλλέγω χάρτες για το Θιβέτ. Αν έχετε ή γνωρίζετε πωλητές, θα ήθελα πολύ να με ενημερώσετε.
Αν έχετε ή γνωρίζετε πωλητές, θα ήθελα να μου πείτε κάτι.
 
Ψάχνω για κάρτες συλλογής, ή χρωμοσώματα σε TIBET, μάρκα MINERVA ή άλλο
 
Πίσω
Μπλουζα