Άντερσεν 21 παραμύθια - εκδόσεις "Άλμα"

zouzou

RetroMaNiaC
Joined
8 Δεκ 2009
Μηνύματα
797
Αντιδράσεις
209
Ένα βιβλίο με παραμύθια του Άντερσεν. Το πήρα στο παζάρι εκδοτών που γίνεται κάθε τόσο στην πλατεία ΚΛαυθμώνος, με 3 ευρώ! Δυστυχώς δε λέει ημερομηνία εκδόσεως.

Εκεί μπορεί να βρει κανείς διάφορα παλιά βιβλιά.

Προβολή συνημμένου 37953 Προβολή συνημμένου 37956 Προβολή συνημμένου 37954
 
Πολυ ομορφο,70ς μπορει και 60ς απο την εικονογραφηση.
 
Παραμύθια Άντερσεν - Εγκυκλοπαιδικαί Εκδόσεις Ν. Νίκας & Σία Ε.Ε.

Πολύ ωραίο βιβλίο Ζουζού! :)

Με θύμησες αυτό της μητέρας μου (προφανώς κληροδότημα από τη γιαγιά μου) και κάθισα, το βρήκα και το φωτογράφησα!

Ιδού: :)

Προβολή συνημμένου 38009Προβολή συνημμένου 38010Προβολή συνημμένου 38011Προβολή συνημμένου 38012

PA094250.jpg

PA094251.jpg

PA094252.jpg

PA094253.jpg
 
Τα παραμυθια του Αντερσεν (Εκδοσεις ΑΤΛΑΝΤΙΣ - 1955)

Μιας και ηδη υπαρχει θεμα με τα παραμυθια του Αντερσεν

ηταν κριμα να ανοιξω νεο θεμα. :)

Το βιβλιο περιεχει 27 υπεροχα ευαναγνωστα παραμυθια

με πολυτονικο συστημα γραφης και εχει ομορφη εγχρωμη εικονογραφηση.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ειχε βρεθει και αυτο μαζι με το βιβλιο/λευκωμα "Αλαλουμ" του Χαρρυ Κλυνν.
 
Είναι αξιοζήλευτο! Λατρεύω και τις συλλογές κλασικών παραμυθιών και τέτοιου είδους παλιές εικονογραφήσεις.
 
Οι παλιές εκδόσεις παραμυθιών ήταν πιο προσεγμένες. Σκληρά εξώφυλλα, ωραίες εικονογραφήσεις κλπ...
 
Αναζήτηση το μολυβένιο στρατιωτάκι

Παιδιά ζητάω τη βοήθεια σας. Όταν ήμουν μικρή είχα το παραμύθι το Μολυβένιο Στρατιωτάκι σε αυτά τα λεπτές εκδόσεις με χαρτονένιο εξώφυλλο που είχε πολύ ωραία εικονογράφηση. Δεν θυμάμαι εκδοτικό οίκο όμως. Μήπως έχει κανείς καμία παλιά έκδοση να μου βγάλει καμία φωτογραφία. Διευκρίνηση ήταν μόνο του το παραμύθι, όχι σε τόμο με παραμύθια του Άντερσεν.
 
Νομίζω πως το είχα κι εγώ και αν δεν κάνω λάθος, το δικό μου είχε κόκκινο γυαλιστερό εξώφυλλο. Δυστυχώς δεν το έχω τώρα. Όμως κυκλοφορούν ακόμα κάποιες ανατυπώσεις, μπορεί να το πετύχεις κάπου.
 
Πίσω
Μπλουζα