Έκθεση Η/Υ RetroMadrid-MadriSX 1995-2009

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά στο τι έχουν κάνει οι Ισπανοί (από το 1995 παρακαλώ) μέχρι τώρα... Εκθέσεις με οργάνωση και μεγάλο μεράκι. Καιρός να κάνουμε κάτι παρόμοιο και εμείς :)

http://www.madrisx.org/index_en.html#retromadrid

picture.php
 
Πάρα πολύ ωραία πράγματα!!!!!!! :D

Μακάρι να ήμασταν ανοιχτόμυαλο κράτος και όχι ότι αρπάξουμε και άντε γεια ώστε να είχαμε ανάλογα πράγματα και εδώ. Ακόμα και μόνοι μας να οργανώσουμε έστω με τα δικά μας retro μηχανήματα χωρίς την υποστήριξη κάποιου κρατικού φορέα, αυτοί είναι ικανοί να μας τα κατασχέσουν επειδή θα νομίζουν ότι είναι φρουτάκια!!!
 
Fotis_kfor είπε:
Πάρα πολύ ωραία πράγματα!!!!!!! :D
Μακάρι να ήμασταν ανοιχτόμυαλο κράτος και όχι ότι αρπάξουμε και άντε γεια ώστε να είχαμε ανάλογα πράγματα και εδώ. Ακόμα και μόνοι μας να οργανώσουμε έστω με τα δικά μας retro μηχανήματα χωρίς την υποστήριξη κάποιου κρατικού φορέα, αυτοί είναι ικανοί να μας τα κατασχέσουν επειδή θα νομίζουν ότι είναι φρουτάκια!!!
Ναι, θα μας βάλουν και κρυφές κάμερες!! :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fotis_kfor είπε:
Πάρα πολύ ωραία πράγματα!!!!!!! :D
Μακάρι να ήμασταν ανοιχτόμυαλο κράτος και όχι ότι αρπάξουμε και άντε γεια ώστε να είχαμε ανάλογα πράγματα και εδώ. Ακόμα και μόνοι μας να οργανώσουμε έστω με τα δικά μας retro μηχανήματα χωρίς την υποστήριξη κάποιου κρατικού φορέα, αυτοί είναι ικανοί να μας τα κατασχέσουν επειδή θα νομίζουν ότι είναι φρουτάκια!!!
Τώρα θα γίνω λίγο κακός....αλλά είδα και πέρσι όταν έγινε το πρώτο error code που ήταν αποκλειστικά έκθεση μηχανημάτων ...πόσο μεγάλη προσέλευση είχαμε από εδώ...

Εκτός από τα κάποια λίγα παιδιά που βοήθησαν ενεργά στην όλη προσπάθεια...ζήτημα να πέρασαν 10-15 άτομα από τα φόρουμ για να δουν τη φάση... :sealed:

Όταν εμείς οι ίδιοι λοιπόν δεν στηρίζουμε τις φάσεις τότε ας μην γκρινιάζουμε..και ας μην ζηλεύουμε τους Ισπανούς, Γάλλους, Άγγλους..Αφρικανούς....
 
Ηλια αν σου πω οτι μολις ετοιμαζομουν να ποσταρω το ιδιο πραγμα?

Μου ειχε κανει πικρη εντυπωση η σχεδον μηδαμινη RetroManiaX παρουσια (ως κοινο) στο ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ περσινο ErrorCode το οποιο οργανωθηκε με πολυ κοπο και αγαπη.
 
Wally είπε:
Ηλια αν σου πω οτι μολις ετοιμαζομουν να ποσταρω το ιδιο πραγμα?
Μου ειχε κανει πικρη εντυπωση η σχεδον μηδαμινη RetroManiaX παρουσια (ως κοινο) στο ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ περσινο ErrorCode το οποιο οργανωθηκε με πολυ κοπο και αγαπη.
Άσε Πάνο, ακόμα παράπονο το εχω αυτο φίλε....

Αν δεν ήταν και τα παιδια του AMIGAHELLAS που πέρασαν αρκετές ώρες στο χώρο τότε...δεν θα είχαμε ούτε άτομα για να το τρέξουν....

Αυτός είναι και ο λόγος που έχω αποφασίσει ότι το error code ΔΕΝ θα κάνει ξανά έκθεση με μηχανήματα....δεν έχει κανένα νόημα τελικά....

πλέον μόνο συναυλίες και μουσική....που και σε αυτά έρχονται κυρίως άνθρωποι που δεν έχουν σχέση με ρετρό συλλογές...

Κρίμα πάντως...γιατί στην Ελλάδα σε όλους τους χώρους..ξέρουμε μόνο να γκρινιάζουμε...αλλά όταν γίνει μια προσπάθεια από ανθρώπους που αγαπάνε το χώρο και δεν θέλουν απλώς να βγάλουν λεφτά...τότε όλα πάνε άπατα...

:sealed: :sealed:
 
Εχω μια μικρη διαφωνια σχετικα με τη "μηδαμινη" παρουσια του Retromaniax στο περσινο Error Code - μιας και θυμαμαι τον Optimus (απο Θεσσαλονικη) τον Captain_Kal τον Gryzor τον Rygar τον Lionheart και καμποσους ακομα που ειτε συνεισφεραν ειτε απλα περασαν απο κει.

Συμφωνω βεβαια οτι περιμεναμε μεγαλυτερη συμμετοχη (κυριως απο ανθρωπους που ηρθαν στην Ελλαδα λογω του SYNCH Festival) η οποια δεν "εκατσε".

Απο την αλλη - προσωπικη μου γνωμη παντα - νομιζω οτι μια δευτερη προσπαθεια μαζωξης των retroφατσων θα ηταν καλη προοπτικη.
 
Ηταν σχεδον μηδαμινη. 10 ατομα δεν ειναι σοβαρη συμμετοχη σε σχεση με τον αριθμο των συμμετεχοντων εδω μεσα.
 
Paspartoo είπε:
Εχω μια μικρη διαφωνια σχετικα με τη "μηδαμινη" παρουσια του Retromaniax στο περσινο Error Code - μιας και θυμαμαι τον Optimus (απο Θεσσαλονικη) τον Captain_EL τον Gryzor τον Rygar τον Lionheart και καμποσους ακομα ειτε συνεισφεραν ειτε απλα περασαν απο κει.
Συμφωνω βεβαια οτι περιμεναμε μεγαλυτερη συμμετοχη (κυριως απο ανθρωπους που ηρθαν στην Ελλαδα λογω του SYNCH Festival) η οποια δεν "εκατσε".

Απο την αλλη - προσωπικη μου γνωμη παντα - νομιζω οτι μια δευτερη προσπαθεια μαζωξης των retroφατσων θα ηταν καλη προοπτικη.
Μα σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν υπήρχε κανείς.

Είναι αλήθεια όμως ότι η προσέλευση ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη...

Αν εξαιρέσεις τα παιδιά του amigahellas..και εσένα, τον Vag, τον Gryzor, τον Rygar (συγνώμη αν ξεχνάω κάποιον) που έδωσαν μηχανήματα και βοήθησαν ενεργά με την παρουσία τους τις ώρες της έκθεσης και φυσικά τον optimus που μας έπαιξε amiga demos...ζήτημα να ήρθαν 10 άτομα από το φόρουμ...πράγμα τουλάχιστον απαράδεκτο...

Η δεύτερη προσπάθεια για παρόμοιο event φοβάμαι δυστυχώς ότι δύσκολα θα γίνει από το error code (δεν το αποκλείω να γίνει κάτι στο μέλλον, αλλά ειλικρινά δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω τόσο κόπο και έξοδα, να κινητοποιήσω λυτούς και δεμένους...και όλα αυτά για να είμαστε 10 άτομα...αν είναι έτσι..κάνω και μια μάζωξη σπίτι μου και είναι το ίδιο πράγμα :p )....

Προς το παρών εγώ έχω επικεντρώσει όλες μου τις προσπάθειες στο μουσικό κομμάτι κυρίως...και ευελπιστώ ότι φέτος θα καταφέρω να στηθεί μία σειρά από events/live shows...
 
Εδω φυσικα οφειλουμε να αναγνωρισουμε το ελαφρυντικο του "φρεσκου". Ηταν μια κινηση που δεν ειχε επαναληφθει στην Αθηνα.

Eξαιρω τα φοβερα Amiga Gatherings διοτι

*οργανωνονται επισημα απο το AmigaHellas αρα και εχουν μεγαλη συμμετοχη απο τα μελη του.

*ειναι χρονια στο "κουρμπετι".

*εχουν πιο στοχευμενο θεμα.
 
Wally είπε:
Εδω φυσικα οφειλουμε να αναγνωρισουμε το ελαφρυντικο του "φρεσκου". Ηταν μια κινηση που δεν ειχε επαναληφθει στην Αθηνα.
Το αντίθετο θα έλεγα εγώ Πάνο...

Θεωρητικά ο κόσμος διψούσε για μια τέτοια διοργάνωση και θα περίμενε κανείς ότι η όλη προσπάθεια θα αντιμετωπιζόταν με ενθουσιασμό....ωστόσο έγινε το αντίθετο...

Εντάξει, απλά πρέπει κάποια στιγμή να παραδεχτούμε ότι δεν υπάρχει σοβαρή ρετρό σκηνή στην Ελλάδα....μερικοί βαρεμένοι μαντράχαλοι είμαστε που ικανοποιούμε με αυτό τον τρόπο τα απωθημένα μας...

Απλώς μου τη σπάει να βλέπω γκρίνιες όταν ο κόσμος ούτε καν έρχεται σε μία τέτοια διοργάνωση.
 
Δε θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις plink, αλλά πιστεύω ότι μετράει πιο πολύ η προσπάθεια σου για κάτι που αγαπάς, παρά το αποτέλεσμα. Για το τί φταίει θα πω ότι όπως και σε άλλους τομείς, οι Έλληνες είμαστε λιγότερο ευαισθητοποιημένοι και σε αυτό το θέμα, δηλαδή για να επισκεφτεί κανείς μία τέτοια έκθεση δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι μανιακός με την παλιά τεχνολογία. Μπορεί να το κάνει απλά από περιέργεια, για ενημέρωση, για να κάνει βόλτα, για να περάσει ευχάριστα ένα απόγευμα κλπ. αλλά είναι τέτοια η νοοτροπία μας που δεν μας επιτρέπει εύκολα να στηρίξουμε νέες ιδέες. Αυτό δυστυχώς συμβαίνει παντού γύρω μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cauldron είπε:
Δε θα διαφωνίσω με αυτά που γράφεις plink, αλλά πιστεύω ότι μετράει πιο πολύ η προσπάθεια σου για κάτι που αγαπάς, παρά το αποτέλεσμα. Για το τί φταίει θα πω ότι όπως και σε άλλους τομείς, οι Έλληνες είμαστε λιγότερο ευαισθητοποιημένοι και σε αυτό το θέμα, δηλαδή για να επισκεφτεί κανείς μία τέτοια έκθεση δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι μανιακός με την παλιά τεχνολογία. Μπορεί να το κάνει απλά από περιέργεια, για ενημέρωση, για να κάνει βόλτα, για να περάσει ευχάριστα ένα απόγευμα κλπ. αλλά είναι τέτοια η νοοτροπία μας που δεν μας επιτρέπει εύκολα να στηρίξουμε νέες ιδέες. Αυτό δυστυχώς συμβαίνει παντού γύρω μας.
Δεν μιλάω για τον άσχετο κόσμο φίλε, νέα ιδέα δεν ήταν για όσους ασχολούνται με το "ρετρό"...ωστόσο όλοι γκρινιάζουν..αλλά τέλος πάντων...δεν καταλήγουν πουθενά αυτές οι συζητήσεις...

όπως είπες...Ελληναράδες είμαστε...πάντα θα γκρινιάζουμε, ποτέ δεν θα παίρνουμε πρωτοβουλίες..και όταν το κάνει κάποιος άλλος ποτέ δεν θα τις στηρίξουμε...

η προσπάθεια σίγουρα μετράει όπως είπε...και δεν μετανιώνω εννοείται...απλώς όταν δεν υπάρχει συμμετοχή/στήριξη...δεν μπορεί να υπάρξει και συνέχεια...simple as that..
 
Το αντίθετο θα έλεγα εγώ Πάνο...Θεωρητικά ο κόσμος διψούσε για μια τέτοια διοργάνωση και θα περίμενε κανείς ότι η όλη προσπάθεια θα αντιμετωπιζόταν με ενθουσιασμό....ωστόσο έγινε το αντίθετο...
Ίσως υπήρχε πρόβλημα και με την προβολή του. Όταν είχα έρθει με την σύζυγο, αμάν έκανα να το βρώ το μέρος (και είμαι από τα δυτικά προάστια :D ). Και μην ξεχνάμε την αφόρητη ζέστη, και έξω και μέσα στην αίθουσα. Αλλά αυτά συμβαίνουν σε κάθε καινούργια προσπάθεια.

Εντάξει, απλά πρέπει κάποια στιγμή να παραδεχτούμε ότι δεν υπάρχει σοβαρή ρετρό σκηνή στην Ελλάδα....μερικοί βαρεμένοι μαντράχαλοι είμαστε που ικανοποιούμε με αυτό τον τρόπο τα απωθημένα μας...
Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτόν το χαρακτηρισμό.:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

(Αφού είμαι. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε. :biglaugh::biglaugh::biglaugh:)

Απλώς μου τη σπάει να βλέπω γκρίνιες όταν ο κόσμος ούτε καν έρχεται σε μία τέτοια διοργάνωση.
Σιγά σιγά και με την κατάλληλη προβολή. ;)
 
Captain Kal είπε:
Σιγά σιγά και με την κατάλληλη προβολή. ;)
Δυστυχώς φίλε μου..και το "σιγά-σιγά" και το "κατάλληλη προβολή" χρειάζονται "αρκετό χρήμα"....στη δική μας περίπτωση το χρήμα ήταν ανύπαρκτο και όπου χρειάστηκε μπήκε από τη δική μου κυρίως τσέπη...

Για αυτό όταν οι προσπάθειες γίνονται με μεράκι και δεν έχουν εμπορικό χαρακτήρα περιμένεις και ως ένα βαθμό "απαιτείς" τη συμμετοχή τουλάχιστον των ανθρώπων του χώρου.

Με την κατάλληλη προβολή και φυσικά τα αντίστοιχα κατάλληλα χρήματα στήνεις ένα ωραιότατο, καλοδιαφημισμένο event που θα μαζέψει πολλούς άσχετους, θα σπρώξει εμπορικά προϊόντα και δεν θα ασχοληθεί με τίποτα ουσιαστικό που αφορά τους συλλέκτες ή γενικά τους φίλους του "ρετρό"...
 
Fotis_kfor είπε:
Πάρα πολύ ωραία πράγματα!!!!!!! :D
Μακάρι να ήμασταν ανοιχτόμυαλο κράτος και όχι ότι αρπάξουμε και άντε γεια ώστε να είχαμε ανάλογα πράγματα και εδώ. Ακόμα και μόνοι μας να οργανώσουμε έστω με τα δικά μας retro μηχανήματα χωρίς την υποστήριξη κάποιου κρατικού φορέα, αυτοί είναι ικανοί να μας τα κατασχέσουν επειδή θα νομίζουν ότι είναι φρουτάκια!!!
Πρώτον μη περιμένεις τίποτα από το κράτος.

Δεύτερον φαίνεται να μη πέρασες από τις τελευταίες δύο DTE. Ρίξε μία ματιά εδώ και εδώ.
 
Χωρίς παρεξήγηση αλλά επειδή πριν αναφέρθηκε ότι να γκρινιάζουμε μόνο ξερουμε κτλ να ξεκαθαρίσω απλά τη θέση μου για να νοιώθω εντάξει μήπως και αυτό το σχόλιο έγινε λόγω του "παραπόνου" που έκανα - για να δείξω πως το κράτος μας αντιμετωπίζει τους υπολογιστές κτλ που είχε κάνει με τον περίφημο νόμο για τα φρουτάκια και έκλεινε internet cafe ως τζόγο και συλλάμβανε φοιτητές και ιδιοκτήτες!!!

Εγώ σαν ένας απλός άνθρωπος που απλά μαζεύει κάποιες συλλογές επειδή του αρέσουν, σαν χόμπι ας πούμε, δεν είμαι πάντα ενημερωμένος για όλα αυτά που συμβαίνουν στο Retro χώρο, φαίνεται και από τον αριθμό των post μου στο χρονικό διάστημα που είμαι γραμμένος, όπως επίσης δεν πέρασα από τις DTE μιας και δεν θυμάμαι και αν το γνώριζα καν. Θα ήθελα να είχα χρόνο και όρεξη παραπάνω να μπορούσα να ασχοληθώ πιο ενεργά μιας και μου αρέσει αυτό που κάνω, να μαθαίνω περισσότερα κτλ αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ και δεν απαιτώ και από κανέναν κάτι ούτε κατηγορώ κάποιον για κάτι, απλά όπως είπα και πριν δεν γκρίνιαξα αλλα έδωσα απλά το συγκεκριμένο παραδειγμα επειδή ζηλεύω κάποιες άλλες χώρες που δείχνουν μεγαλύτερη κατανόηση σε αυτόν τον τομέα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα