Έκθεση VINTAGE TOYS 2023 | 11-12 Μαρτίου 2023 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων

g1973tony

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
16 Μάρ 2021
Μηνύματα
3.985
Αντιδράσεις
9.752
Χθες βράδυ επισκέφτηκα την έκθεση. Είχε αρκετό κόσμο αλλά οι 2 ημέρες δεν ήταν αρκετές για να τα δει κάποιος όλα .

TalkToMad 2023_Vintage Toys 2023

Βόλτα στην Έκθεση Vintage Toys 2023
 
Έχω πάει σε παλιότερες διοργανώσεις vintage toys οπου είχαν πάρει μέρος και μέλη του φόρουμ. Είχαμε περάσει τέλεια !:)

Για την Χριστιάνα δεν θα πω τίποτα.. Την γνωρίζουμε όλοι απο παλιά και την έχουμε δεί πολλές φορές σε διάφορες Ρετρο εκθέσεις υπολογιστών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω πάει σε παλιότερες διοργανώσεις vintage toys οπου είχαν πάρει μέρος και μέλη του φόρουμ. Είχαμε περάσει τέλεια !:)

Για την Χριστιάνα δεν θα πω τίποτα.. Την γνωρίζουμε όλοι απο παλιά και την έχουμε δεί πολλές φορές σε διάφορες Ρετρο εκθέσεις υπολογιστών.
Απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για μορφή ή μήπως κάνω λάθος ;
Προσωπικά δεν το είχα με τα βιντεοπαιχνίδια γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων έχανα με συνοπτικές διαδικασίες
κλαψ...κλαψ... :cry::cry:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για μορφή ή μήπως κάνω λάθος ;
Προσωπικά δεν το είχα με τα βιντεοπαιχνίδια γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων έχανα με συνοπτικές διαδικασίες
κλαψ...κλαψ... :cry::cry:

Η Χριστιάνα θεωρείται ότι είναι η πρώτη και πιο γνωστή female Gamer στην Ελλάδα τώρα πια ασχολείται και επαγγελματικά με αυτό το κομμάτι όπως και με πολλά αλλα που αφορούν την τεχνολογία. Πέρα απο τις παρουσιάσεις της στο ΥΤ έχει κάνει και πολλές εκπομπές στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο όπως και πολλά ταξίδια στο εξωτερικό με την ομάδα του GameWorld στις μεγαλύτερες παγκόσμια εκθέσεις τεχνολογίας. Μέσα σε όλα αυτά είναι και Game developer και παρόλο την μικρή ηλικία της σε σχέση με εμάς λατρεύει τα ρετρό μηχανήματα και δηλώνει retro gamer και Amiga fan!

Βάζω και ένα δεύτερο βίντεο απο την φετινή έκθεση Vintage Toys :


Στο βίντεο αυτό βλέπουμε και το σημείο που ειναι τα παιδιά απο το Retrocity του φίλου Δημήτρη (Στο βίντεο βλέπουμε και τον Μιχάλη mikedrosos) και λίγο πιο μετά η Χριστιάνα πηγαίνει και στον @θανος (αν θυμάμαι Καλά) με τις Ρετρο βιντεοκασέτες.
 
Χθες βράδυ επισκέφτηκα την έκθεση. Είχε αρκετό κόσμο αλλά οι 2 ημέρες δεν ήταν αρκετές για να τα δει κάποιος όλα.
Συμφωνώ! Ήθελα πολύ να πάω αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν ξέρω γιατί διαρκεί τόσο λίγο (σ.σ. κι τα προηγούμενα χρόνια 2-3μέρες ήταν μόνο). Γνωρίζω κι άλλους πχ απο Κορινθο, Χαλκίδα κλπ που ήθελαν να την επισκεφθούν κι λόγω του μικρού χρονικού περιθωρίου δεν μπόρεσαν...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανέβασα φωτογραφίες από την έκθεση καθώς και από τον χώρο της Τεχνόπολης (δεν μπορούσα να μην βγάλω φωτογραφίες από τους φούρνους όπου το μακρινό 1991 γυρίστηκε το βίντεο κλιπ του τραγουδιού Εσύ της Mαντώς (δίσκος Κίνηση Τρίτη , Minos MSM-959)
 
Είδα στην έκθεση και παλιές συλλεκτικές φιγούρες της εταιρείας Αθηνά και παραθέτω τη δική μου μικρή συλλογή. Η θεία μου εργαζόταν για κάποια χρόνια σε κατάστημα με τουριστικά είδη στα οποία πωλούνταν και οι συγκεκριμένες φιγούρες :

Επίσης παραθέτω φωτογραφίες από τα playmobil που έχω (όσα δεν χάρισα):

Επισυνάπτω φωτογραφίες από τις δύο κούκλες που έχω .
Η μεγάλη (ύψος 25cm) είναι μάλλον El Greco δεκαετίας '70
και η μικρή (ύψος 11,5 cm) σε συσκευασία της Ολυμπιακής Αεροπορίας (δεκαετία '70 ; ) .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα