Έκλεισε το ΝΕΟΝ στην Ομόνοια

και στην πομπιηα καλοπερνουσαν μεσα στην απολυτη παρακμη της ρωμης ;)
 
Wally είπε:
...πριν μερικα χρονια πηγα (χωρις να εχω καμια ορεξη) στην Αιγυπτο.Μιλαμε οτι το Καιρο ειναι σαν μια μεγαλη Σατωβριανδου.

Παρολα αυτα υπηρχαν παντου ευγενικοι Τουριστικοι αστυνομοι να "κατευθυνουν" τον επισκεπτη..

Θυμαμαι την πρωτη βραδια που ειχαμε την ανοητη ιδεα να παμε μονοι μας με τη Ms Wally παρα τω Νειλο. Μας γυρισαν ευγενικα πισω και μας υπεδειξαν αλλη διαδρομη...

Ομοιως οταν ξεκινησαμε να παμε στο πισω (μη τουριστικο) μερος των πυραμιδων...

Ενας απο τους λογους που η Αιγυπτος (απο την οποια η χωρα μας εχει χιλιαδες περισοτερα πραγματα για ενα τουριστα) εχει αναριθμητα πολλαπλασιο τουρισμο καθε χρονο...
Πάνο,μιλάμε για δεκάδες από τέτοιους,κι εγώ είχα πάθει την πλάκα μου βλέποντάς τους!

Πάντως εγώ βγαίνοντας τις νύχτες έξω και περπατώντας πλάι στο Νείλο ένιωθα πολύ ασφαλής.Αν δεν ήταν αυτοί εκεί βέβαια,δε θα έλεγα το ίδιο.

Μ' αυτά και μ' αυτά,και σε συνδυασμό με τα μοναδικά και ξεχωριστά μνημεία πολιτισμού της φυσικά,όντως η Αίγυπτος για τουρισμό είναι ένας ΠΟΛΥ καλός προορισμός! :)
 
joe είπε:
Oταν ημουν μικρος και διαβαζαμε στην ιστορια για διαφορες περιοδους παρακμης πολιτισμων και κραταιων αυτοκρατοριων, θυμαμαι ακομα την απορια μου '' μα καλα, ηταν τυφλοι? Δεν εβλεπαν τι ερχεται?''. Μερικες φορες ειχα την αισθηση οτι ενω ηταν ηλιου φαεινοτερον οτι ερχεται η καταστροφη και χρειαζεται αλλαγη πορειας, επικρατουσε μια νιρβανα και παραιτηση.Χρονια μετα με τρομο βλεπω το ιδιο στην Ελλαδα του σημερα. Το αυτοκινητο τρεχει χωρις φρενα προς το γκρεμο και κανεις δεν πιανει το τιμονι να το στριψει. Αντιθετως κοιταμε να αξιοθεατα στην πορεια. Μενω εκπληκτος με το γεγονος οτι η αδιαφορια της μεγαλυτερης μεριδας πολιτων επιτρεπει σε διαφορα συμφεροντα (τα οποια δεν συγκοινωνουν απαραιτητα ή ακομη μπορει να ανηκουν εκ διαμετρου αντιθετους χωρους) να πραγματοποιουν τα προσωπικα τους σχεδια εις βαρος ολων.
"Ο Ελληνικός λαός είναι ατίθασος, πρέπει να τον χτυπήσουμε στην γλώσσα του, στα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα για να καταστεί ανίκανος να μας ενοχλεί στα γεωπολιτικά μας σχέδια" Χενρυ Κισινγκερ

Ρε τους μπαγασηδες, τα καταφερανε :(
 
Εγω οταν με πλησιαζουν, τους μιλαω Na'vi και φευγουν :D

Wally είπε:
"Ο Ελληνικός λαός είναι ατίθασος, πρέπει να τον χτυπήσουμε στην γλώσσα του, στα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα για να καταστεί ανίκανος να μας ενοχλεί στα γεωπολιτικά μας σχέδια" Χενρυ Κισινγκερ
Ρε τους μπαγασηδες, τα καταφερανε :(
Urban legend alert

Ισως δεν τα καταφερανε οι σκοτεινες δυναμεις, μπορει να τα καταφεραμε μονοι "μας" και αυτοι που ψηφιζου"με". Αλλα οι αοριστες σκοτεινες δυναμεις ειναι ο,τι πιο ευκολο για να ριξουμε ευθυνες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω ποιος διαψευδει αλλα προσωπικα εκτιμω τον πατερα Μεταλληνό που αποτελει την πηγη του ντοκουμεντου...
 
Ας αφησουμε την πολιτικη στην ακρη και εκτος του φορουμ μας , κυριοι.
 
Wally είπε:
"Ο Ελληνικός λαός είναι ατίθασος, πρέπει να τον χτυπήσουμε στην γλώσσα του, στα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα για να καταστεί ανίκανος να μας ενοχλεί στα γεωπολιτικά μας σχέδια" Χενρυ Κισινγκερ
Βρε Wally μην αναμασάς τα χαζοquotes που κυκλοφορούν στο internet... όσο ο Einstein είπε "Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να νικάνε κι όλοι οι άλλοι...", άλλο τόσο είπε κι ο Kissinger αυτό που γράφεις. :D Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για άνθρωπο που έχει τιμηθεί με το Νόμπελ Ειρήνης και στο βαθμό που ασχολήθηκε με τα δικά μας, μάλλον φιλέλληνα θα μπορούσε να τον χαρακτηρίσει κανείς.
 
Κισινγκερ φιλλελην? Αφου ακουσα και αυτο, θεωρω οτι τα ακουσα ολα.

Οσο για τα Νομπελ Ειρηνης...ελαβε και ο Τζίμι Κάρτερ και ο Ομπαμα και αρκετοι αλλοι παρομοιας δρασης...
 
Πιπεράκι απο το "ΝΕΟΝ".

Συγνώμη που ανοίγω και αλλο θέμα για το ΝΕΟΝ απλά είμαι καινούριος και τώρα διαβάζω όλο το FORUM σιγά σιγά και επειδή έχει κλείσει το θέμα για το ΝΕΟΝ σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα για να δείτε κάτι.'Εψαξα και βρήκα το παρακάτω φακελάκι και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας επειδή είσαστε φιλαράκια.Κάπου πρέπει να έχω και μαντηλάκι αρωματικό.Αν και Θεσσαλονικιός λόγω θητείας στην Αθήνα πήγαινα συχνά στο ΝΕΟΝ και έτρωγα.Είχα επισκεφτεί σχεδόν ολα τα υποκαταστήματα.Ομόνοια,Πειραιά,Σύνταγμα.Σχεδόν πάντα καρμπονάρα.Ωραίο στέκι αλλα η τοποθεσία ακατάλληλη για τέτοιο μαγαζί.Αν θελουν οι διαχειριστές του site ας βάλουν το ποστάρισμα μου με τη φωτο στο θέμα με το ΝΕΟΝ.Απλά δεν ξέρω πως να μεγαλώσω την φώτο.Μπορεί να μου πεί κάποιος πως το κάνω;Ευχαριστω.

piperi-NEON2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε παρακαλώ γράψε σε ποιο link αναφέρεσαι και θα γίνουν οι απαραίτητες μετακίνησεις! :)

Γι' αρχή, θα το μεταφέρω από αυτή την υποκατηγορία σε κάποια πιο σχετική, οπότε μη νομίζεις ότι εξαφανίστηκε! ;)

[edit] Σχετικά με τις φωτογραφίες που ρωτάς, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25283
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Σε παρακαλώ γράψε σε ποιο link αναφέρεσαι και θα γίνουν οι απαραίτητες μετακίνησεις! :)
Γι' αρχή, θα το μεταφέρω από αυτή την υποκατηγορία σε κάποια πιο σχετική, οπότε μη νομίζεις ότι εξαφανίστηκε! ;)

[edit] Σχετικά με τις φωτογραφίες που ρωτάς, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25283
To link που ζήτησες είναι αυτό---->http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13512-Εκλεισε-το-ΝΕΟΝ-στην-Ομόνοια

Επίσης προσπάθησα να μεγαλώσω την φώτο όπως στο βίντεο που ανέβασες αλλά δεν μου βγάζει το τελευταίο παράθυρο για να πατήσω full size
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ - θα φροντίσω για τα απαραίτητα! :)
 
Το θρεντ καθαρίστηκε και ξανανοίγει.

Τακτοποιήθηκε και η φωτό! ;)

Μένουμε μόνο στο εστιατόριο και στις αναμνήσεις που έχουμε από αυτό, παρακαλώ.

Ευχαριστώ! :)
 
Ωραίο φαίνεται, αλλά βέβαια δεν έχει σχέση με το παλιό. Η φιλοσοφία είναι εντελώς διαφορετική.
 
Ωραίο και εντυπωσιακό και μακάρι να πάει καλά και να πετύχει και να ζήσει για δεκαετίες, αλλά τι σχέση έχει με το παλιό ΝΕΟΝ? Απλώς είναι στο ίδιο κτήριο και μπορεί το καινούργιο μαγαζί να πάρει το ίδιο όνομα. Αλλά είναι άσχετα μεταξύ τους και από ιδιοκτησία και από περιεχόμενο, απ' ότι διαβάζω στο blog.

(Ωχ έγραψα σχεδόν το ίδιο με τον prisma διότι δεν πρόσεξα ότι υπήρχε κι άλλη σελίδα με φρέσκο ποστ. Πάντως μοιάζει να συμφωνούμε :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω πως μπορεί κανείς να επιλέξει να δει το ποτήρι μισογεμάτο, μπορεί η ''φιλοσοφία'' της επιχείρησης να είναι εντελώς διαφορετική, αλλά και το γεγονός ότι η νέα διεύθυνση επέλεξε να κρατήσει ένα παλαιό όνομα με ιστορική σημασία και φορτωμένο με αναμνήσεις, είναι μια αλλαγή προς το καλύτερο. Με αυτό το σκεπτικό ανέβασα και την είδηση.
 
Πίσω
Μπλουζα