Έλληνας Χάκερ με το ψευδώνυμο "cyberia"

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.930
Αντιδράσεις
1.172
Εν έτει 2000, με ελάχιστα διαδεδομένο το διαδίκτυο στη χώρας μας, όσοι παρακολουθούσαμε τον χώρο ενημερωθήκαμε για τη σύλληψη ενός φοιτητή εγχώριας πολυτεχνικής σχολής που είχε ως "χόμπι" το χάκιν, και τελικά συνελήφθη και κρατήθη για λίγο μέχρι να γίνουν αντιληπτά τα κίνητρά του. Διαπιστώθηκε ότι ο άνθρωπος αυτός είχε πάθος με το να βρίσκει κενά ασφαλείας και να τα "επισημαίνει" με τη δράση του. Ήταν αυτό που θα λέγαμε "white hat" χάκερ.

O cyberia είχε απασχολήσει και τις σελίδες του μακαριστού PC-Master, νομίζω ότι από εκεί έμαθα ύπαρξη του και το ότι μόλις "καθάρισε" με τον Νόμο τόν προσέλαβε η τότε κραταιά Ιντρακόμ. Με λίγο googlάρισμα, βρίσκουμε ακόμα ελάχιστα άρθρα εκείνης της εποχής, τα οποία μάλιστα δίνουν και το όνομα του ανδρός: Σωτήρης Τζίφας. Ρίχνοντας στο youtube το όνομα αυτό, παίρνουμε το ακόλουθο:

Βλέπουμε έναν ειδικό κυβερνοασφαλείας να δίνει μια διάλεξη. Έχω την υποψία ότι μιλάμε για τον θρυλικό cyberia. Μακάρι ο αξιότιμος κ. Τζίφας να έμπαινε εδώ, να το επιβεβαιώνε αυτό, και να μάς έλεγε την ιστορία του. Σε κάθε περίπτωση, να ξέρει ότι το ψευδώνυμό του προκαλούσε δέος εκείνη την εποχή.
 
Θυμάμαι αμυδρά την υπόθεση. Δε νομίζω ότι πρόκειται για τον ομιλητή του βίντεο…
 
Από ότι θυμάμαι σε κάποιο κανάλι που ανεβάζει ρετρό περιεχόμενο πρέπει να υπάρχει και βίντεο με τη σύλληψη του hacker. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ισως δεν ειναι η καλυτερη ιδεα να ονομαζουμε ονοματα και καταστασεις και να εκθετουμε το forum σε κινδυνο νομικων περιπετειων.
 
Αν θέλει ο @Omenforever ή κάποιος διαχειριστής να κλείσει το θέμα, στα μηνύματα μου δεν κατονομάζω κάποιον.
 
Χαλαρώστε φίλοι μου. Και δολοφονία να είχε κάνει ο cyberia θα ήταν έξω σήμερα, και θα ήταν και ευυπόληπτος πολίτης που θα έγραφε βιβλία και θα εμφανιζόταν σε μεσημεριανές εκπομπές να παίρνει θέσει επί παντός "στητού".

Εδώ όμως ομιλούμε για έναν ενθουσιώδη νέο επιστήμονα, πρωτοπόρο, που σήμερα φαίνεται να έχει και κοινωνική προσφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω λεω οτι αν ειχε καμια 200αρια τετοιους η ΕΥΠ δεν θα γινοταν ρεντικολο στα ΜΜΕ.
Η ασφαλεια μου σε πι σι/κινητο ειναι το "ουκ αν κλεψεις παρα του μη εχοντος" κι ενα τραπεζικο λογαριασμο που εχω στα 20-30Ε παιζει. Τι να μου κλεψουν? τα saves απο τα παιχνιδια, 10 φοτο και 20 τραγουδια που εχω? Στο κινητο παλι, το πιο κρυφο πραγμα που ισως εχω, αντε καμια πονηρη συνομιλια με καμια κοπελια. Αλλη πραιμουρα δεν ειχαν οι χακερς, με τα σεξουαλικα τα δικα μου θα ασχολιθουν? Ουτε ο Τζων Χολμς ναμουνα.
 
Χαλαρώστε φίλοι μου. Και δολοφονία να είχε κάνει ο cyberia θα ήταν έξω σήμερα, και θα ήταν και ευυπόληπτος πολίτης που θα έγραφε βιβλία και θα εμφανιζόταν σε μεσημεριανές εκπομπές να παίρνει θέσει επί παντός "στητού".

Εδώ όμως ομιλούμε για έναν ενθουσιώδη νέο επιστήμονα, πρωτοπόρο, που σήμερα φαίνεται να έχει και κοινωνική προσφορά.
+1
 
Πίσω
Μπλουζα