Έλλη και Άννα (1995)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Έλλη και Άννα (1995)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Έλλη_και_Άννα

Κωμική σειρά που προβλήθηκε στις 4/10/1995 σε 33 επεισόδια από τον Αντέννα σε σενάριο της Κάκιας Ιγερινού και σε σκηνοθεσία Ερρίκου Ανδρέου. Πρωταγωνιστούν Νόρα Βαλσάμη, Μίρκα Παπακωνσταντίνου, Σωτήρης Βάγιας, Γιώργος Κωνσταντής, Μάγδα Τσαγγάνη, Θωμάς Κινδύνης και τα παιδιά Ντίνα Βαρβαρήγου, Μαριλένα Ντανιά, Ηλίας Τσάκαλης.

Η Έλλη και η Άννα είναι παλιές συμμαθήτριες και διαζευγμένες μαμάδες που καλούνται να συγκατοικήσουν στο σπίτι της Άννας με τα παιδιά τους και προσπαθούν να ξαναφτιάξουν τη ζωή τους.

Δεν είδα αναφορά για αυτή τη σειρά και γι'αυτό άνοιξα το θέμα. Ελπίζω να μην είμαι εκτός θεματολογίας, η σειρά είναι του 1995...Υπάρχουν όλα τα επεισόδια στο web tv του Αντέννα,
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με το ένα κορίτσι που έπαιζε στην σειρά (Kωνσταντίνα Βαρβαρήγου) είμαστε φίλοι στο facebook.Είχε παίξει και σε ένα επεισόδιο σειράς τύπου Οικογενειακές Ιστορίες και σε κάποιες διαφημίσεις (Μασούτης νομίζω).Ασχολείται ακόμη με την ηθοποιία όχι σε εντελώς επαγγελματικό επίπεδο αλλά παίζει σε κάποια θεατρικά.
 
Aπό τα παιδιά που συμμετείχαν στη σειρα η μια (Μαριλένα Ντανια) είναι τώρα ψυχολογος (εικονα 2), η άλλη (Κωνσταντινα Βαρβαρήγου) είναι ηθοποιός (εικονα 1) και το αγόρι (Ηλιας Τσάκαλης) έγινε δικηγόρος (εικονα 2).

οι φωτό προέρχονται από retrodb και από ένα επεισόδιο της σειρας
 

Συνημμένα

  • IMAGE 1.JPG
    IMAGE 1.JPG
    35 KB · Προβολές: 12
  • IMAGE 2.png
    IMAGE 2.png
    148,9 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία:
Η σειρά ήταν αντιγραφή της αμερικανικής σειράς Kate and Allie (1984-1989), αλλά όπως συμβαίνει με τις περισσότερες σειρές που είναι αντιγραφές, το αποτέλεσμα είναι κατώτερο από το πρωτότυπο. Το κυριότερο αρνητικο κατά την γνώμη μου ήταν το σενάριο ( Κακια Ιγερινου) και οι ερμηνείες των παιδιών , ιδίως του αγοριού - εντελώς εκνευριστικη ...
 
Η σειρά ήταν αντιγραφή της αμερικανικής σειράς Kate and Allie (1984-1989), αλλά όπως συμβαίνει με τις περισσότερες σειρές που είναι αντιγραφές, το αποτέλεσμα είναι κατώτερο από το πρωτότυπο. Το κυριότερο αρνητικο κατά την γνώμη μου ήταν το σενάριο ( Κακια Ιγερινου) και οι ερμηνείες των παιδιών , ιδίως του αγοριού - εντελώς εκνευριστικη ...
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Έβλεπα ως έφηβος το Kate & Allie στην ΕΡΤ1, και εξ'όσων θυμάμαι είχε ενδιαφέρουσες υποπλοκές και μια πραγματικά ουσιαστική φεμινιστική προσέγγιση σε κάποια πράγματα. Το ελληνικό πολύ χλιαρό- μια απλώς "ανάλαφρη" οικογενειακή σειρά με την πένα της "συγγραφέως" να φοβάται ξεκάθαρα να πάει κάπου πιο βαθιά....
 
Η σειρά ήταν αντιγραφή της αμερικανικής σειράς Kate and Allie (1984-1989), αλλά όπως συμβαίνει με τις περισσότερες σειρές που είναι αντιγραφές, το αποτέλεσμα είναι κατώτερο από το πρωτότυπο. Το κυριότερο αρνητικο κατά την γνώμη μου ήταν το σενάριο ( Κακια Ιγερινου) και οι ερμηνείες των παιδιών , ιδίως του αγοριού - εντελώς εκνευριστικη ...
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, παρόλο που το έβλεπα το "Kate and Allie" . Έχει πολλές ομοιότητες σαν κεντρική ιδέα. Κάτι παρόμοιο παίχτηκε και στο Mega το 1998 με τίτλο "Μοναχους Μονάχους" με Παναγιωτοπούλου και Μπαλανίκα αλλά πρέπει να πήγε άπατο όπως πολλές σειρές εκείνης της σεζόν
 
Πίσω
Μπλουζα