Ένα κουτί κασσέτες, 20 χρόνια κλειστό [Spectrum]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Τσεκαροντας στο παταρι του πατρικου για το θερμοσιφωνα βρηκα ενα ταλαιπωρημενο χαρτοκουτο που με εμποδιζε. Ηταν μοιραιο διοτι ανοιγοντας το βρηκα ενα μερος των κασετων που ειχα στον Spectrum. Οταν ο Spectrum πουληθηκε για να αγορασω την A500 εβαλα σε κουτια οτι απεμεινε και τα αποθηκευσα. Απο τοτε, μετακομισαμε, αργοτερα εγω αποχωρησα απο το πατρικο, παντρευτηκα, εκανα παιδια, ομορφυνα...

Αυτα με περιμεναν 22 χρονια υπομονετικα...

Τραβηξα μερικες φωτο ωστε να μοιραστω την χαρα και την εκπληξη μου μαζι σας

Οι πρωτες multi κασσετες μου. Νομιζω οτι η Games I ξεκιναγε με Asterix

attachment.php


Aλλη μια τετραδα. Μια εκ των οποιων με εξωφυλλο και counters. Rocky Horror Show...ποτε δεν καταλαβα τι γινοταν. Zzoom εξαιρετικο αλλα δεν ειχε την αναγνωριση που του επρεπε. Αυτες οι BASF δεν ηταν απο τις πιο ομορφες κασσετες?

attachment.php


Η τιμια συλλογη Go Grazy αγορασμενη με καλαντα, το σπαρταριστο και κολπατζιδικο Cliff Hanger (που ειχε bug το οποιο δεν σου επετρεπε να το τελειωσεις), το Captain Blood (μετρια μεταφορα) και το Human Killing Machine

attachment.php


Εξωφυλλα απο τις τελευταιες multi κασσετες μου (προσεξτε το B στην ονοματοδοσια) που εχουν ημερομηνιες 8/12/1988, 30/12/1988, 19/2/1989

attachment.php


Καημο το ειχα αυτο το Endurance που δεν μου φορτωσε ποτε!

attachment.php


Multi κασσετα απο ειχα ψωνισει απο πειρατη. "Αλεξης", (εσβησα το τηλεφωνο), "Ευχαριστω για την προτιμηση"...επαγγελματικα πραγματα.

attachment.php


Η ασχημοτερη κασσετα ever

attachment.php


Τα μαζευω, τα βαζω στο εμπιστο Fable ταγαρι και επιστρεφουν σπιτι τους. Ισως το κατεβασουν τα παιδια μου σε καμια 20αρια χρονια, ψαχνοντας για το θερμοσιφωνα...ισως να παιξουν και κανα Wells and Fargo...

attachment.php
 
Μα δεν είναι από τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή, να ανακαλύπτεις παλιά, δικά σου πράγματα;

Πόσο μάλλον όταν είσαι και retromaniac!
 
Cool,παω να βαλω και εγω τις amstradoδισκετες μου!
 
Πολύ ωραίο εύρημα, καταλαβαίνω τη χαρά σου Wally :)
 
Μπραβο σου Wally!!!Ποσοι τετοιοι θησαυροι βρισκονται σε παταρια η αλλες αποθηκες χωρις να το ξερουμε...

Βλεποντας τις ημερομηνιες δε σε επιασε μια μελαγχολια,ενα κατι βρε παιδι μου?
 
Eκπληκτικο ευρημα Πανο!Παντως αν τις ξαναβαλεις σε παταρι με θερμοσιφωνα βαλτες μεσα σε κατι αδιαβροχο!
 
Πολυ καλο πραγμα να βρισκεις μετα απο τοσα χρονια οτιδηποτε αντικειμενο εχει αξια ποσο μαλον οταν εχει σχεση με τα videogames.

Οχι ομως και να ζησουν τα παιδακια σου Wally αυτη την τραγωδια και να βαλουν να παιξουν spectrum.Eυχομαι να βρουν και να αγορασουν τουλαχιστον κανενα NES για να παιξουν κανενα παιχνιδι επιπεδου που μονο η NINTENDO μπορει και ξερει να προσφερει :diablotin:
 
Συμφωνώ: *ΟXI* spectrum games σε μικρά παιδιά, διότι θα συνοδεύονται σε όλη τους τη ζωή απο ψυχικά τραύματα. (άσε που οι κόρες σου μάλλον θα προτιμούν να παίζουν κανένα... "Barbie MMO" παιχνίδι που θα έχει βγεί τότε, παρά το Wells & Fargo... :p

Kατά τα άλλα, *φοβερό* εύρημα !! Τρελλή νοσταλγία οι κασσέτες, και μάλιστα αν θυμάμαι καλά, ένας spectrumάς πειρατής (που αργότερα το γύρισε σε amiga) απο τον οποίο έγραψα παιχνίδια ως δώρο σε συμμαθητή μου spectrum user, λεγόταν επίσης "Αλέξης" !! (λες να...?!?)

Eκείνο το "Flight" που βλέπω, ποιό παιχνίδι είναι; Να υποθέσω το ιστορικό Flight Simulation ?

Wally είπε:
το Captain Blood (μετρια μεταφορα)
Βρε πως αλλάζουν οι καιροί...

Πριν κάποια χρόνια σε ένα meeting, θυμάμαι είχα τολμήσει να κάνω ένα σχόλιο πως ειδικά η έκδοση του Captain Blood για spectrum σε κασσέτα "μειονεκτούσε", και μαζί με τον pooky πέσατε να με φάτε... :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα