Ένοχες Σχέσεις (1974) - Ο Γιός μου ο Στέφανος

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Ένοχες Σχέσεις (1974) - Ο Γιός μου ο Στέφανος

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B3%CE%B9%CF%8C%CF%82_%CE%BC%CE%BF%CF%85_%CE%BF_%CE%A3%CF%84%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82

Προβολή συνημμένου 38986 Προβολή συνημμένου 38987

Μια δραματική ταινία σε σενάριο Μέλπως Ζαρόκωστα και σκηνοθεσία Μάριου Ρετσίλα που προβλήθηκε το 1974

Μεταγενέστεροι τίτλοι: ΕΝΟΧΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, ΕΠΑΦΕΣ


Είδος:Μεγάλου μήκους δραματική και ψυχολογική



Υπόθεση:Ένας νεαρός μουσικός με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα γνωρίζει μια νεαρή ηθοποιό, η οποία με την ορμητικότητα που την διακρίνει θα αλλάξει τη ζωή του και θα συγκρουστεί με το περιβάλλον του.

Μουσική Σύνθεση: Μιχάλης Μανιάτης

Διευθύντρια Παραγωγής:Μαίρη Πάρις

Ηθοποιοί: Χρήστος Πολίτης, Κάτια Δανδουλάκη,Τασσώ Καββαδία,Γιώργος Χριστοδούλου,Άρης Μιχόπουλος,Γιάννα Παππά,Γιώργος Λουκάκης,Σταύρος Φαρμάκης,Τάσος Ραμσής

Θα ακολουθήσουν σύντομα οι τίτλοι και σκηνές.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις ταινιες που θελω να παρακολουθησω. Δυστυχως δεν πρεπει να εχει παιχτει ποτε στην τηλεοραση...

Πολυ ενδιαφερον θεμα παντως για Ελληνικο φιλμ...
 
Wally είπε:
Απο τις ταινιες που θελω να παρακολουθησω. Δυστυχως δεν πρεπει να εχει παιχτει ποτε στην τηλεοραση...
Κι όμως Wally θυμάμαι οτι το είχα δει νομίζω στο ΚΡΗΤΗ TV στα μέσα της δεκαετίας του ΄90.
 
Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:

[edit]"ΕΝΟΧΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ (1974) - ΤΙΤ..."


The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρκετά καλή ταινία και με πρωτότυπο φινάλε...
 
Και ένα απόσπασμα απο την ταινία:

[video=youtube_share;Z3AE3ZYqnYE]

 
Καλα, σε ποσες ταινιες και σε ποσες σειρες του Μαριου Ρετσιλα πρωταγωνιστησε η Κατια Δανδουλακη;

Κοιταω τη retrοdb και κατα τη δεκαετια του '70, τη βλεπω σχεδον παντου! Σιγουρα ηταν η μουσα του σκηνοθετη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προβλήθηκε από το "'Εψιλον" πριν λίγο καιρό.
 
Η σκηνή του αποσπάσματος είναι κοντά στο λιμάνι της Ραφήνας, κάτω από το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου.
 
O Χρήστος Πολίτης να κάνει έρωτα σε κούκλες-μανεκέν ??? Πραγματικά η Κάτια Δανδουλάκη δεν ευτύχησε στον κινηματογράφο. Τις έχω δει όλες και είναι η μία πιο κουλή από την άλλη.☺️☺️ Η καλύτερη της είναι ο Παπαφλέσσας,και αυτό τα λέει ολα.
 
Την είδα σήμερα στο cosmote tv (on demand) και πραγματικά την βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Σε πολλά σημεία της η σκηνοθετική της ματια μου θύμισε το twin peaks του Lynch (λίγο στην αρχή της κ το Ψυχώ του Χίτσκοκ). Πάντως το φινάλε της δεν το βρήκα κ τόσο πρωτότυπο. Προϊδεάζει νομίζω από την αρχή της. Νομίζω αξίζει κάθε σινεφίλ ελληνικών ταινιών να τη δει
 
Πίσω
Μπλουζα