Έπεσε στα χέρια μου ένα "Psion Series 5"

Muttley Black

Retro Member
Joined
21 Φεβ 2015
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
157
Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Όπως λέει και ο τίτλος, έπεσε στα χέρια μου ένα "Psion Series 5". Είναι χρονολογίας 1997 και νομίζω ότι για την εποχή του ήταν αρκετά μπροστά.

Η οθόνη είναι αφής και γενικότερα σαν κατασκευή είναι αρκετά όμορφη.

Δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο, άλλα τώρα ήρθε η ώρα να ψάξω. :D

Το πρώτο πράγμα που έκανα με την απόκτησή του, είναι να το μοιραστώ μαζί σας!

Detailed item info

Product Information
A palmtop computer, the Psion Series 5 PDA allows users greater mobility with the same conveniences of an office laptop. The Psion Series 5 features a compact keyboard, 8 MB of built-in memory, and a memory card slot, along with a 640x240-pixel VGA touch-sensitive screen and a stylus for data input. With a powerful backlight, built-in speaker and audio jack, and software programs that interface easily with a PC, the Psion Series 5 PDA is a multifunctional choice. This Psion PDA weighs 354.37 g and measures 8.89 centimetres wide by 17 centimetres long, with a 2.54-centimetres thickness when closed. The device uses two AA batteries for up to 35 hours of battery life. The software programs featured on the Psion Series 5 include Word, Sheet, Database, Sketch, Calculator, Time, and Voice Notes, which allows users to record their own reminders. Additionally, the Psion Series 5 comes with the PsiWin2 program so that a user can integrate his or her Psion PDA with a PC. The Psion Series 5 PDA effectively balances functionality with size to meet the needs of anyone with an on-the-go lifestyle.
Product Identifiers
BrandPsion
ModelSeries 5
Key Features
Installed Memory RAM8 MB
Processor18.43 MHz Arm
Tech Details
PC InterfaceInfrared, Serial
Color Depth4-bit (16 gray levels)
Wireless CapabilitiesInfrared irDA
Battery Type2 x AA Batteries
Input MethodKeyboard, Microphone, Touch Screen
Included AccessoriesStylus
Audio OutputBuilt in Speaker, Headphone Jack
Processor Speed18.43 MHz
Voice-RecorderWith Voice Recorder
Processor TypeArm
Battery Life35 Hours
Dimensions
Screen Resolution640 x 240
Depth2.31 cm
Height8.99 cm
Width16.99 cm
Weight354.09 Gram

Φωτογραφίες:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και καλά έκανες! Είναι υπέροχο, το επόμενο πρόβλημα σου είναι να δεις την μπαταρία του πόσο κρατάει και τι υπάρχει μέσα.

Για 1997 είχε οθονάρα και υπέροχο πληκτρολόγιο
 
Μέσα από αρχεία δεν έχει τίποτα. Όσο για την μπαταρία, παίρνει αλκαλικές. Μπορει να παρει και ρευμα απο το τροφοδοτικό του, απλά δεν το έχω. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαζε, ήταν η ειδοποίηση για την backup battery, αλλά την άλλαξα και όλα είναι οκ.

DSCN0480.jpg

DSCN0479.jpg
 
Παρα πολύ ωραίο εύρημα! Είχα κάνει πριν παρα πολλά χρόνια ενα τέτοιο ως δώρο σε κάποιον. Συμφωνώ με τον Ντωνη για το πληκτρολόγιο. Είχε πελώρια πλήκτρα, σαν κι αυτά που είχαν τα λαπτοπ εκείνης της εποχής, με αποτέλεσμα να μην έχεις κανένα πρόβλημα να πληκτρολογείς. Για δοκίμασε να βαλεις OpenPsion ;) , γιατί αλλιώς δε μπορείς να κάνεις και τίποτα σπουδαίο. Θα μου πεις, ούτε με το openpsion μπορείς να κανεις κάτι σπουδαιότερο, όμως τουλάχιστον εχεις μια κονσόλα και πληκτρολογείς κάτι. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα