"Έφυγε" η Σουλη Σαμπαχ

Joined
22 Αύγ 2020
Μηνύματα
1.543
Αντιδράσεις
2.130

εφυγε πληρης ημερων η σουλη σαμπαχ,σε ηλικια 91 χρονων
ειναι γνωστη η καριερα της πολυ καλης συναδερφου
ξεκινησε απο το λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο ,ρολος που ετσι κ αλλιως την σημαδεψε
ειχε ζησει πολυ δυσκολα τα τελευταια χρονια της ζωηςτης γιατι ηταν στο κρεβατι και λογω του κορονωιου δεν την επισκεπτοταν φιλοι
θα συναντησει τον δημητρη νικολαιδη που λατρευε και τον εχασε το 1993
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγαπημένη Σούλη Σαμπάχ καλό ταξίδι.... Εξαιρετική ηθοποιός αλλά και τραγουδίστρια.... Μαζί με την Ντίνα Σταθάτου (η οποία έφυγε επίσης πρόσφατα) ήταν οι δύο τελευταίες ηθοποιοί πού είχαν συνεργαστεί με τον μεγάλο Βασίλη Λογοθετίδη και βρίσκονταν ακόμα εν ζωή...

ΥΓ Σύμφωνα με το δημοτολόγιο η Σούλη Σαμπάχ είχε γεννηθεί στις 23 Δεκεμβρίου 1932...
 
Καλό της ταξίδι, ήταν και γειτόνισσα μου εδώ στους Αμπελόκηπους και μέχρι πριν 6- 7 χρόνια την ανταμωνα συχνά στην Πανόρμου
 
Την είδα πρώτη φορά όταν ήμουν παιδί ακόμη στο ρόλο της Τερψιθέας, της μεγαλύτερης από τις αδερφές του Βέγγου στον Παπατρέχα. Τη συμπάθησα από το πρώτο πλάνο μέχρι που τραγούδησε το "μάτια σαν και τα δικά σου". Θυμάμαι πως εκείνη τη στιγμή συγκινήθηκα τόσο πολύ από την ερμηνεία της που από τότε άρχιζα να την παρακολουθώ σε ότι κι αν έπαιζε στη μεγάλη και αργότερα τη μικρή οθόνη.
Καλό σου ταξίδι Σούλη με τη μαγική φωνή! Θα είσαι πάντα από τις αγαπημένες μου!

Τα νιάτα τ' αφιλότιμα (Μάνος Χατζιδάκις - Αλέκος Σακελλάριος, από την ταινία "Δελησταύρου και Υιός", 1957)

 
Καλο ταξιδι.Αγαπημενη ηθοποιος ευθυμος χαρακτηρας.Μια απο τις τελευταιες της εμφανησεις ηταν στην τηλεοπτικη σειρα παππουδες εν δρασει της ΕΡΤ 1.
 
Την είδα πρώτη φορά όταν ήμουν παιδί ακόμη στο ρόλο της Τερψιθέας, της μεγαλύτερης από τις αδερφές του Βέγγου στον Παπατρέχα. Τη συμπάθησα από το πρώτο πλάνο μέχρι που τραγούδησε το "μάτια σαν και τα δικά σου". Θυμάμαι πως εκείνη τη στιγμή συγκινήθηκα τόσο πολύ από την ερμηνεία της που από τότε άρχιζα να την παρακολουθώ σε ότι κι αν έπαιζε στη μεγάλη και αργότερα τη μικρή οθόνη.
Καλό σου ταξίδι Σούλη με τη μαγική φωνή! Θα είσαι πάντα από τις αγαπημένες μου!

Τα νιάτα τ' αφιλότιμα (Μάνος Χατζιδάκις - Αλέκος Σακελλάριος, από την ταινία "Δελησταύρου και Υιός", 1957)

Ο Παπατρέχας - Το επικό μπαλέτο του Θάναση Βέγγου και της Σούλης Σαμπάχ
 
Πίσω
Μπλουζα