"Έφυγε" η Sylvia Kristel 1952-2012 (Εμμανουέλα)

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
..και μαζί της ενα μικρό ψύγμα παιδικού ερωτισμού που μου είχε απομείνει για την πρώτη πραγματικά εντυπωσιακή γυναίκα που θυμάμαι.

Η ταινία συνέπεσε στην Ελλάδα με την έστω μερική άρση της λογοκρισίας στην αρχή της μεταπολίτευσης. Θυμάμαι τα τότε Επίκαιρα που συζητούσαν τα αστεράκια στο στήθος επι μήνες (λόγω σεμνότητας) και τη γενική συζήτηση για την Εμμανουέλα.

Ηταν η μοναδική γυναίκα που έβαλε στύλ, αριστοκρατία και τέχνη στην "τσόντα". Ενα υπέροχο πλάσμα.

Προβολή συνημμένου 61635
 
Πανεμορφη γυναικα που σιγουρα εκανε πολλους αντρες ευτυχισμενους.

Θεος σχωρεστην....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως, Θεός σχωρέστην...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μπορώ να πώ ότι ήταν ο "τύπος" μου (καθότι Ολλανδέζα ψυχρή) αλλά οπωσδήποτε καταξιώθηκε σε αυτό που έκανε.

Δυστυχώς, αν και (όπως φαντάζομαι, κρίνοντας από τον τρόπο που έπαιζε στις σκηνές) χάρηκε τη ζωή και τον έρωτα, έφυγε μετά από βαρύ εγκεφαλικό από ναρκωτικά και αλκοόλ...

Προδιαγεγραμμένο "σύνδρομο" των "χορτάτων" άραγε;
 
Πολύ γοητευτική γυναίκα με αριστοκρατική ομορφιά. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, έβαλε στυλ στις ερωτικές ταινίες...
 
Η θρυλική Εμμανουέλα έδωσε άλλη νότα στις ερωτικές περιπέτειες...
 
Όντως πολύ λυπηρό. Ο Θεός ας την αναπαύσει...
 
σβηνει μια ολοκληρη εποχη μαζι της ..οι..."απαγορευμενες" απο τους γονεις και οχι μονο ταινιες της που τις βλεπαμε κρυφα τα βραδια και μια γυναικα σαν οπτασια ονειρου που εδωσε στυλ αριστοκρατικο στις ροζ ταινιες..πολυ λυπηρο γιατι εκτος των αλλων δεν ηταν μεγαλη
 
Είχε μια νηφάλια σεξουαλικότητα... Δε μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά άφησε εποχή.

Δυστυχώς έφυγε σχετικά νωρίς και αυτή...
 
Πανέμορφη γυναίκα που η γοητευτική της παρουσία στον κινηματογράφο σημάδεψε τα 70's, έδωσε τροφή στις εφηβικές φαντασιώσεις της εποχής, εκθείασε τον αισθησιασμό και τη σεξουαλικότητα κι απενοχοποίησε το σεξ ως μέρος της ανθρώπινης καθημερινότητας
 
έχει αρκετες ρετρο σταρ με φωτο-αφιερωματα

[edit] Tο περιεχόμενο της ιστοσελίδας είναι εκτός θεματολογίας [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sylvia-Kristel-wallpapers.jpg


Η ζωή της Σίλβια Κριστέλ, πρωταγωνίστριας της ταινίας «Εμμανουέλλα», σύντομα στη μικρή οθόνη!

Διαβάστε περισσότερα
εδώ
 
youtube.jpg



 
Τελευταία επεξεργασία:
CNN GREECE: «Εμμανουέλα»: Η διάσημη ερωτική ταινία επιστρέφει - Με πρωταγωνίστρια τη Λέα Σεϊντού.

Είναι λίγο άκυρο να το γράψεις στο κηδειοθρέντ της:). Τεσπα, δεν πειράζει. Εμείς την ταινία θα τη δούμε....
 
Το ξέρω. Δεν υπάρχει άλλο thread στο φόρουμ για αυτό το έκανα εδώ.

Εκανα διαγραφή το ποστ μου.
 
Το ξέρω. Δεν υπάρχει άλλο thread στο φόρουμ για αυτό το έκανα εδώ.

Εκανα διαγραφή το ποστ μου.
Σορι, από το 2006 δεν έχουμε ανοίξει θρεντ για την Εμμανουέλα;;; Αν όχι, είμαστε για μήνυση και ισόβια χωρίς αναστολή!!
 
Εμένα μ' άρεσε και σε μία άλλη ταινία, λιγότερο γνωστή, η οποία παίχτηκε στην ελληνική τηλεόραση μία φορά (τουλάχιστον από όσο ξέρω) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80. Ο τίτλος της ήταν Private Lessons (δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο) και στη συγκεκριμένη ταινία, η Κριστέλ έπαιζε μία σέξι Γαλλίδα καμαριέρα που αναλαμβάνει να "μυήσει" στον έρωτα τον βουτυρομπεμπέ γιο του αφεντικού της. Η συγκεκριμένη ταινία βασιζόταν στο μυθιστόρημα Philly του Dan Greenburg (πρώτου συζύγου της Nora Ephron) και ήταν ένα ωραίο softcore με υπέροχη μουσική (σ' αυτήν ακούγεται και η αρχική εκτέλεση του Phantasy από τους Earth, Wind & Fire). Νομίζω ότι είχε υποτιμηθεί αυτή η ταινία, στην οποία δεν ήταν απλώς ένα "κορμί", αλλά και μία πανούργα γυναίκα.
Λυπήθηκα που πέθανε και λυπόμουν το ότι οι "σοβαρές" σχέσεις στη ζωή της ήταν με άντρες χειριστικούς που της υποσχέθηκαν να την βοηθήσουν να ξεφύγει από τον ερωτικό κινηματογράφο και αντ' αυτού την βύθισαν στην κατάθλιψη και τις καταχρήσεις. Ελπίζω η ψυχή της να γαλήνεψε.
Αφήνω εδώ ένα κλιπ από το Private Lessons:
 
Πίσω
Μπλουζα