"Έφυγε" ο Μάκης Πανωριος

Τον είχα ακούσει σε κάποια θεατρικά στο ραδιόφωνο. Μου έχει μείνει ένα από αυτά "ο δρόμος" της Κωστούλας Μητροπούλου μαζί με τον Βύρωνα Πάλλη
 
Χθες έβλεπα στο cosmote TV την μικρού μήκους ταινία του Αγγελόπουλου "Η εκδρομή", στην οποία έπαιζε (btw, αξίζει απίστευτα) και σήμερα έμαθα ότι πέθανε. Τον θυμάμαι και σε μεταγλωττισεις!
 
Χθες έβλεπα στο cosmote TV την μικρού μήκους ταινία του Αγγελόπουλου "Η εκδρομή", στην οποία έπαιζε (btw, αξίζει απίστευτα) και σήμερα έμαθα ότι πέθανε. Τον θυμάμαι και σε μεταγλωττισεις!
Φοβερή ταινία,την είδα πριν λίγο. Πρέπει να την είχε δείξει πολύ πολύ παλιά η ΥΕΝΕΔ ή η ΕΡΤ εκεί αρχές 80, θυμάμαι κάποια καρέ υποσυνείδητα. Ναι όντως έπαιζε και ο Πανώριος εκεί νεότατος. Μέχρι και Μαστοράκη είχε στο καστ. Και αυτή η Λίνα Τριανταφύλλου τι κουκλάρα που ήταν! Πιτσιρίκα και αυτή στην ταινία.
 
Και αυτή η Λίνα Τριανταφύλλου τι κουκλάρα που ήταν! Πιτσιρίκα και αυτή στην ταινία
Όντως 60s icon α λα ελληνικά.
Γενικώς το ταινιακι έδινε μια πολύ swinging ♥ 60s εικόνα της Αθήνας. Και ωραία γυρίσματα σε πολλές γειτονιές της πόλης όπως στο Γκάζι (το εργοστάσιο ακομα λειτουργούσε), στη Βούλα, κλπ.
 
Όντως 60s icon α λα ελληνικά.
Γενικώς το ταινιακι έδινε μια πολύ swinging ♥ 60s εικόνα της Αθήνας. Και ωραία γυρίσματα σε πολλές γειτονιές της πόλης όπως στο Γκάζι (το εργοστάσιο ακομα λειτουργούσε), στη Βούλα, κλπ.
Μια απορία μόνο η Μίρκα Καλατζοπουλου σε ποια σκηνή ήταν;το έχω ξαναγράψει σε άλλο thread ότι τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης ηθοποιού δεν μπορώ να τα αναγνωρίσω δεν μου μένουν εύκολα δηλαδή. Τον Μάκη Πανώριο ή την Λίνα Τριανταφύλλου ακόμη και τον Μαστοράκη αν και νεότατοι στην ταινία αυτή κατάλαβα ότι ήταν οι συγκεκριμένοι
 
Η ίδια απορία μου έμεινε κ εμένα! Έπαιζε η απλά ήταν στα credits επειδή αναφερόταν ως "έπαθλο " ;) του διαγωνισμού? Νομίζω πως πρέπει λίγο να ξαναδούμε τα αρχικά πλάνα ειδικά της ταινίας
 
Η ίδια απορία μου έμεινε κ εμένα! Έπαιζε η απλά ήταν στα credits επειδή αναφερόταν ως "έπαθλο " ;) του διαγωνισμού? Νομίζω πως πρέπει λίγο να ξαναδούμε τα αρχικά πλάνα ειδικά της ταινίας
Είναι ένα στιγμιότυπο δευτερόλεπτων που την δείχνει εξώφυλλο σε ένα περιοδικό. Ίσως εκεί να εμφανίζεται. Υπάρχει και μια άλλη σκηνή στο διαμέρισμα με την φωτογράφηση. Όμως δεν πιστεύω να είναι αυτή η κοπέλα στην φωτογραφία που παραθέτω:

20230217234153.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μερικά βιβλία του Μάκη Πανώριου επιστημονικής φαντασίας:

el-fad-1.jpg
diadromi-katadiki.jpg
aurio.jpg
akomi-kai-poulia.jpg
 
Είναι ένα στιγμιότυπο δευτερόλεπτων που την δείχνει εξώφυλλο σε ένα περιοδικό. Ίσως εκεί να εμφανίζεται. Υπάρχει και μια άλλη σκηνή στο διαμέρισμα με την φωτογράφηση. Όμως δεν πιστεύω να είναι αυτή η κοπέλα στην φωτογραφία που παραθέτω:

Προβολή συνημμένου 258273
Δεν είναι αυτή σίγουρα
 
Πίσω
Μπλουζα