"Έφυγε" ο Albert Uderzo (1927-2020)

Ήμουν πολύ μικρή, όταν ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με έναν μικρό, παμπόνηρο, χαμογελαστό Γαλάτη που για φίλο είχε έναν εύσωμο (sic) κοκκινοτρίχη με κοτσίδες και μαζί αλώνιζαν τα δάση της Γαλατίας το έτος 50 π.χ. όταν εκείνη ήταν υπό την Ρωμαϊκή κατοχή και έκαναν δύσκολη τη ζωή των Ρωμαίων στρατιωτών, την ώρα που έμπλεκαν σε απίστευτες περιπέτειες. Ήταν στο σπίτι μιας γνωστής μου, η οποία ήταν αρκετά πιο μεγάλη από μένα και είχε όλα τα τεύχη του Αστερίξ και του Τεν Τεν σε μια μικρή, άσπρη βιβλιοθήκη. Άρχισα να διαβάζω ένα Αστερίξ (Αστερίξ και Κλεοπάτρα) και αυτό ήταν. Μέχρι σήμερα διαβάζω αυτές τις ιστορίες, τις οποίες έχω όλες. Κάποιες εκδόσεις που έχει ο αδελφός μου είναι πολύ παλιές και είναι φυλαγμένες στο νησί. Για όσους ξέρουν, από τον εκδοτικό οίκο Anglo-Hellenic του Τάσου Ψαρόπουλου, με τις ευρηματικές μεταφράσεις όταν ο αρχηγός ήταν ο Μοναρχίξ, ο ψαράς ήταν ο Αλφαβητίξ και ο γεράκος ήταν ο Παλαιοντολογίξ. Το εκπληκτικό χιούμορ, τα όμορφα, πανέξυπνα σκίτσα, και το αστείρευτο γέλιο που βγάζουν, με βοηθούν ακόμη και σήμερα να γίνομαι καλά όταν είμαι down...

Καληνύχτα Αλμπέρ. Στείλε τα χαιρετίσματα μιας ολόκληρης γενιάς στο φίλο σου τον Ρενέ. Σας ευχαριστούμε πολύ. Ένα είναι σίγουρο. Δε θα ξεχαστείτε ποτέ γιατί τα δημιουργήματά σας διαβάζονται ακόμα και σήμερα από εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.
 
Πίσω
Μπλουζα