"Έφυγε" ο Forrest J Ackerman 1916-2008

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Μεταφέρω από το http://www.b-movies.gr :

R.I.P. Forrest J Ackerman

Forrest_J_Ackerman_at_the_Ackermansion.jpg


11/12/2008

 


Μία από τις πολύ μεγάλες φιγούρες του Αμερικάνικου και παγκόσμιου σινεμά τρόμου και φαντασίας, ο Forrest J Ackerman, άφησε την τελευταία του πνοή την περασμένη εβδομάδα σε ηλικία 92 ετών από καρδιακή ανακοπή στο σπίτι του στο Λος Άντζελες.


 


Ο Forrest J Ackerman, ηθοποιός και εκδότης του περιοδικού "Famous Monsters of Filmland", έγινε με το πέρασμα των χρόνων θρύλος στον χώρο του σινεμά του φανταστικού, επηρεάζοντας και καθοδηγώντας πολλές από τις πασίγνωστες σήμερα μορφές του χώρου. Το περιοδικό FM ήταν κάτι πρωτοποριακό για τον χώρο την εποχή που κυκλοφόρησε (την περίοδο των ταινιών του θρυλικού Ray Harryhausen) και έμπασε πολλούς νεαρούς τότε δημιουργούς στον κόσμο του φανταστικού.


 


Πέρα από το περιοδικό ο Forrest J Ackerman, Forry για τους φίλους, διατηρούσε στο σπίτι του (το οποίο αποκαλούσε "Ackermansion") τεράστια συλλογή από σουβενίρ, αγάλματα και αναμνηστικά από το σινεμά του φανταστικού στην οποία καλωσόριζε τον οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.


 


Όσον αφορά την καριέρα του σαν ηθοποιός, ο Forry είχε μικρούς ρόλους σε πολλές ταινίες τρόμου και φαντασίας όπως QUEEN OF BLOOD (1966), DRACULA VS FRANKENSTEIN (1971) , THE HOWLING (1981) , SCALPS (1983) , RETURN OF THE LIVING DEAD 2 ( 1988 ) και BRAINDEAD (1992) ενώ η δραστηριότητα του συνεχίστηκε αδιάκοπα και παρά τα σοβαρά προβλήματα υγείας που είχε τελευταία μέχρι τον θάνατο του.


Προσωπικά "μεγάλωσα" με το FAMOUS MONSTERS OF FILMLAND.

Το αγόραζε ο πατέρας μου και μεγαλώνοντας και εγώ "κόλλησα το μικρόβιο".

Έχω στη συλλογή μου δεκάδες από τα αυθεντικά κλασσικά τεύχη της δεκαετίας του 70' ,

με την αριστουργηματική εικονογράφηση του "δικού μας" Basil Gogos http://en.wikipedia.org/wiki/Basil_Gogos .

Όταν ξανακυκλοφόρησε το F.M. στη δεκαετία του 90, έγραψα στον Forry ένα γράμμα,

εξηγώντας του πόσο πολύ σημάδεψε τα παιδικά μου χρόνια, το πνευματικό του έργο.

Εκείνος, δημοσίευσε την επιστολή μου στο περιοδικό και μου έστειλε και ένα αυτόγραφο,

το οποίο αποτελεί ένα από τα πολυτιμότερα κομμάτια της συλλογής μου.

Καλό ταξίδι Forrst J. Ackerman !

Το αυτόγραφο του F.J.A. :

( Το δαχτυλίδι στη φωτό, είναι το αυθεντικό δαχτυλίδι που φόραγε ο Bela Lugosi ως "Δράκουλας" το 1931.

Ο Forrest ήταν από τους μεγαλύτερους συλλέκτες του κόσμου. )



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα