Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν

Leon

RetroNuts!
Joined
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.119
Αντιδράσεις
1.038
Βλέπουμε τη φοβερή εξέλιξη των υπολογιστών, την αύξηση της υπολογιστικής ισχύος, κλπ... αλλά συνειδητοποιώ ότι ότι έκανα με τον υπολογιστή πριν από δέκα χρόνια το κάνω και τώρα με τον ίδιο τρόπο. Σύμφωνοι, κάποια πράγματα γίνονται καλύτερα και γρηγορότερα, αλλά είναι τα ίδια στην ουσία. Δείτε:

1999-2000

Συμβουλεύομαι τον ειδικό τύπο και τα sites για ποια εξαρτήματα να αγοράσω στο νέο υπολογιστή.

2009-2010

Συμβουλεύομαι τον ειδικό τύπο και τα sites για ποια εξαρτήματα να αγοράσω στο νέο υπολογιστή.

1999-2000

Έχω 2 επεξεργαστές (2 PIII)

2009-2010

Έχω 1 επεξεργαστή με 4 πυρήνες

1999-2000

Έχω GeForce με ειδικά γυαλιά για να βλέπεις τα παιχνίδια τρισδιάστατα.

2009-2010

Έχω GeForce με ειδικά γυαλιά για να βλέπεις τα παιχνίδια τρισδιάστατα.

1999-2000

Βάζω τα νέα Windows (2000). Επιτέλους δεν χρειάζομαι ΝΤ για δουλεία και 98 για παιχνίδια.

2009-2010

Βάζω τα νέα Windows (7). Επίτελους δεν χρειάζομαι XP για δουλειά και Vista για DirectX 10 games.

1999-2000

Το Linux είναι κοντά να κατακτήσει το desktop. Το εγκαθιστώ αλλά δεν έχει τα προγράμματα που χρειάζομαι, ούτε παιχνίδια.

2009-2010

Το Linux είναι κοντά να κατακτήσει το desktop. Το εγκαθιστώ αλλά δεν έχει τα προγράμματα που χρειάζομαι, ούτε παιχνίδια.

1999-2000

Χρησιμοποιώ MS Office, Autocad, 3DS Max, Maya, Photoshop, Illustrator, Premiere, κλπ.

2009-2010

Χρησιμοποιώ MS Office, Autocad, 3DS Max, Maya, Photoshop, Illustrator, Premiere, κλπ.

1999-2000

Παίζω κανά παιχνιδάκι στο άλλο PC ή στην κονσόλα, σερφάρω στο internet, περιμένοντας τον υπολογιστή να κάνει rendering.

2009-2010

Παίζω κανά παιχνιδάκι στο άλλο PC ή στην κονσόλα, σερφάρω στο internet, περιμένοντας τον υπολογιστή να κάνει rendering.

1999-2000

Βλέπω ταινίες και ακούω μουσική από τον υπολογιστή. Καίω δισκάκια με το Nero.

2009-2010.

Βλέπω ταινίες και ακούω μουσική από τον υπολογιστή. Καίω δισκάκια με το Nero.

1999-2000

Υπάρχει τεχνολογία αναγνώρισης φωνής (θα ξεφύγουμε από το mouse/keyboard;). ΔΕΝ τη χρησιμοποιώ.

2009-2010

Υπάρχει τεχνολογία αναγνώρισης φωνής (θα ξεφύγουμε από το mouse/keyboard;). ΔΕΝ τη χρησιμοποιώ.

1999-2000

Το νέο FPS της id (Quake III) σκίζει στα γραφικά. To νέο RPG της Bioware σκίζει (Baldur's Gate II), γίνεται χαμός με το νέο Diablo.

2009-2010

Το νέο FPS της id (Rage) σκίζει στα γραφικά. To νέο RPG της Bioware σκίζει (Dragon Age), γίνεται χαμός με το νέο Diablo.

1999-2000

Λιώνουμε με τα MMORPG (Everquest, Ultima Online). Διαπιστώνω ότι δεν είναι για μένα και ότι τίποτα δεν συγκρίνεται με τα επιτραπέζια RPG.

2009-2010

Λιώνουμε με τα MMORPG (WoW, Warhammer Online). Διαπιστώνω ότι δεν είναι για μένα και ότι τίποτα δεν συγκρίνεται με τα επιτραπέζια RPG.

1999-2000

Κατεβάζω όλα τα βιβλία του D&D. Χαλάω ένα κάρο λεφτά σε μελάνια και σκέφτομαι ότι έπρεπε να είχα πάρει ένα Laser printer.

2009-2010

Κατεβάζω όλα τα βιβλία του D&D. Χαλάω ένα κάρο λεφτά σε μελάνια και σκέφτομαι ότι έπρεπε να είχα πάρει ένα Laser printer.

1999-2000

Σερφάρω στο internet για τσόντες. ;)

2009-2010

Σερφάρω στο internet για τσόντες. ;)

1999-2000

Έχουμε καλύτερη ομάδα αλλά ο Ολυμπιακός μάλλον θα ξαναπάρει το πρωτάθλημα. :mad:

2009-2010

Έχουμε καλύτερη ομάδα αλλά ο Ολυμπιακός μάλλον θα ξαναπάρει το πρωτάθλημα. :mad:

Κλπ, κλπ, κλπ...

Και με ελάχιστες διαφορές τα ίδια ίσχυαν ακόμα και 13 χρόνια πριν, δηλαδή '96-'97, (δεν είχα 3D γυαλιά) :p

Τώρα αν συγκρίνω τι κάναμε το '99-'00 σε σχέση με το '89-'90 ή ακόμα χειρότερα '96-'97 με '83-'84 ε καμία σχέση...Και μετά σου λέει ότι η τεχνολογία βελτιώνεται με γεωμετρική πρόοδο ή κάτι τέτοιο. Για την εμπειρία του χρήστη με το PC, ε δεν έχει αλλάξει και κάτι φοβερό την τελευταία δεκαετία.*

*Πέραν της ευρυζωνικότητας. Παλιά κατεβάζαμε φωτογραφίες ή μικρά βιντεάκια με τσόντες, τώρα κατεβάζουμε όλη τη φιλμογραφία της Jenna Jameson. :D
 
Xαχαχαχαχαχαχα

Ωραιοι παραλληλισμοι
 
Leon είπε:
Και με ελάχιστες διαφορές τα ίδια ίσχυαν ακόμα και 13 χρόνια πριν, δηλαδή '96-'97, (δεν είχα 3D γυαλιά) :p

Τώρα αν συγκρίνω τι κάναμε το '99-'00 σε σχέση με το '89-'90 ή ακόμα χειρότερα '96-'97 με '83-'84 ε καμία σχέση...Και μετά σου λέει ότι η τεχνολογία βελτιώνεται με γεωμετρική πρόοδο ή κάτι τέτοιο. Για την εμπειρία του χρήστη με το PC, ε δεν έχει αλλάξει και κάτι φοβερό την τελευταία δεκαετία.
Απο '96 μεχρι 2001 υπηρξε αρκετη εξελιξη, και κυριως υιοθετηση τεχνολογιας απο μεγαλυτερο ευρος πληθυσμου. Το '96 κανεις δεν ηξερε τι σημαινει mp3, και το να χρησιμοποιεις υπολογιστη για μουσικη/ταινιες ηταν αδιανοητο. Και μην κρινεις μονο απο τους εμπειρους χρηστες οπως την πλειοψηφια εδω μεσα. Υπηρχαν ατομα που τους ελεγα το '99 οτι μπορουσα να δω ταινιες στον υπολογιστη και δεν με πιστευαν! Το 2000 πρεπει να εμφανιστηκε και το divx. Μεχρι τοτε, ταινιες στον υπολογιστη ηταν λιγο πικρα.

Το '99 εμφανιστηκε το Napster και τα torrent ακολουθησαν λιαν συντομως. Φεραν τα πανω κατω σε οτι αφορα στη διαθεσιμοτητα υλικου στο διαδικτυο.

Το ξερω. Ηταν ηδη τεχνικα δυνατο να εχεις multimedia στον υπολογιστη απο πολυ παλιοτερα και το downloading προυπηρχε, αλλα αν το πας ετσι, υπαρχουν και ανθρωποι που θα σου πουνε οτι το '84 μπαινανε με dialup σε BBS, διαβαζαν τα email τους, ποσταρανε στα forums και κατεβαζανε πειρατικα παιχνιδια. Το '96 παλι καναν ακριβως τα ιδια πραγματα μεσα απο ενα web browser. Και πραγματικα το πιστευαν αυτο. Παραδοξως ειναι πιο δυσκολο να εκτιμησεις την προοδο οταν εισαι διαρκως κοντα στο αντικειμενο
 
Πλάκα στη πλάκα πάντως, λίγα πράγματα έχουν αλλάξει στο computing. Ας πούμε ότι έπαιρνα το PC που είχα το '99 και το χρησιμοποιούσα τώρα. Για δουλειά γραφείου ή casual χρήση δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. XP σηκώνει άνετα. Office θα έβαζα (απλά παλαιότερη έκδοση). Τα mails μου θα τα έβλεπα, τα torrent μου θα τα κατέβαζα (απλά δεν θα είχα τόσο χώρο), περιήγηση στον internet θα έκανα. Εντάξει, HD video στο youtube δεν θα έβλεπα και θα κατέβαζα DVD-rip και όχι BR-rip για τις ταινίες (ε καλά σιγά τη διαφορά). Τα mp3 μου θα τα άκουγα και τις ταινίες μου θα τις έβλεπα (απλά DVD και όχι HD).

Μέχρι και online παιχνίδια θα έπαιζα. Τόσοι κολλημένοι παίζουν ακόμα το πρώτο Starcraft, το παλιό Counter και το Quake III. Και φυσικά retro games με emulation άνετα (ε σιγά θα έβαζα παλιότερη έκδοση του MAME).

Ενώ αν προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω το PC του '89 το '99...άστα. :)
 
Leon είπε:
Πλάκα στη πλάκα πάντως, λίγα πράγματα έχουν αλλάξει στο computing. Ας πούμε ότι έπαιρνα το PC που είχα το '99 και το χρησιμοποιούσα τώρα. Για δουλειά γραφείου ή casual χρήση δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. XP σηκώνει άνετα. Office θα έβαζα (απλά παλαιότερη έκδοση). Τα mails μου θα τα έβλεπα, τα torrent μου θα τα κατέβαζα (απλά δεν θα είχα τόσο χώρο), περιήγηση στον internet θα έκανα. Εντάξει, HD video στο youtube δεν θα έβλεπα και θα κατέβαζα DVD-rip και όχι BR-rip για τις ταινίες (ε καλά σιγά τη διαφορά). Τα mp3 μου θα τα άκουγα και τις ταινίες μου θα τις έβλεπα (απλά DVD και όχι HD).
+1.. ακομα και λιγο πιο πισω, ενα ταπεινο μηχανημα με pentium στα 100mhz με windows 95 και office 97 ακομα και σημερα, σχεδον 14 χρονια μετα, μπορει ανετα να λειτουργησει ανετα για εργασιακο περιβαλλον. Σιγουρα σε πολυ πιο αργους ρυθμους απο ενα μοντερνο συστημα, αλλα αυτο υποκειται μονο στους χρονους φορτωματος. Word λειτουργουσαμε τοτε, word εχουμε και τωρα. Απλα εμπλουτιστηκε με "απαραιτητες" καλαισθητικες πινελιες και με μερικες προσαυξησεις επιλογων, και το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα προγραμματα. Και μην μου πει κανεις για θεμα αξιοπιστιας λειτουργικου, μιας και δεν πιστευω οτι crashαρε ποτε κανενα συστημα που ετρεχε αποκλειστικα Windows 95 και το Office (και δεν ειχε γεμισει τον υπολογιστη του με ενα σωρο παιχνιδια, internetikα pop ups "πατησε με" και διαφορα προγραμματα που ξεσκιζαν την registry και εστελναν την αξιοπιστια του συστηματος στον Αδη!). Βεβαια οι απαιτησεις μας εχουν αυξηθει, μιας και εκτος απο ενα office θελουμε ταυτοχρονα να ακουμε internet radio, να κατεβαζουμε το συμπαν απο ταινιες και μουσικη, να συνομιλουμε με skype στα φιλαρακια στην αλλη ακρη του πλανητη, και να βλεπουμε και σε κανενα παραθυρο και τα αγαπημενα μας καναλια. :)

Ενας παραλληλισμος που κανω στην απλουστερη χρηση υπολογιστη (εφαρμογη γραφειου) σε αυτο το θεμα ειναι οτι φαγητο τρωγαμε και παλια, φαγητο τρωμε και τωρα. Απλα απο το τσουκαλι πηγαμε στα microwaves. Ολα ταχυτατα, και απειρως πιο βολικα. Παντως το ιδιο αποτελεσμα εχουμε οπως και να εχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1999 πρεπει να αναβαθμιστω για το fs 2000

2001 πρεπει να αναβαθμιστω για το fs 2002

2003 ευτηχως δεν πρεπει να αναβαθμιστω για το fs 2004 γιατι ειναι το ιδιο με το fs 2002 με παραπανω αεροπλανα...

2009 πρεπει να δωσω ενα καρο λεφτα για να αναβαθμιστω για το fsx που ουτε η microsoft δεν ξερει τι απαιτησεις εχει...

2010 πρεπει να παρω δανειο για να αναβαθμιστω το 2011 για το fsxi........
 
bspus είπε:
Το 2000 πρεπει να εμφανιστηκε και το divx. Μεχρι τοτε, ταινιες στον υπολογιστη ηταν λιγο πικρα.Το '99 εμφανιστηκε το Napster και τα torrent ακολουθησαν λιαν συντομως. Φεραν τα πανω κατω σε οτι αφορα στη διαθεσιμοτητα υλικου στο διαδικτυο.
Θυμάμαι (ίσως λανθασμένα και έχω μπερδέψει τις χρονιές) ότι το '98 είχα την επιλογή από τα προγράμματά μου να κάνω encoding σε DivX. To κοίταξα στο internet και δεν είναι τελείως απίθανο, αφού είχε βγει το '98 από το hacked MPEG-4v3 της Microsoft. Ίσως κάποιο "τζιμάνι" φίλος κομπιουτερομάστορας να μου το είχε εγκαταστήσει. Πάντως μέχρι το 2000, 100% το είχα.

Για ταινίες, η πρώτη που κατέβασα από το internet (πήρε πολύ καιρό) ήταν το Star Wars: Episode I πριν βγει στις αίθουσες, αλλά τελικά δεν το είδα. Άλλη μια ομοιότητα: και τώρα κατεβάζω αυτά τα TS ή κάτι άλλα leaked, αλλά δεν τα βλέπω (όπως και τότε) γιατί θέλω να το δω με τέλεια ποιότητα εικόνας, οπότε περιμένω να βγουν στο σινεμά! :)
 
Πίσω
Μπλουζα