Όνομα κουκλακίου?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Η μια μου κορη τσιμπησε αυτο το κουκλακι (και ειχε μια ποδια που εγραφε Καληνυχτα) απο την προσφατη εκθεση.

θα ηθελα να μαθω αν ειναι καποιας γνωστης εταιριας ή με ποιο ονομα κυκλοφορησε

attachment.php


Εχω βγαλει τα χερια για καθαρισμα στα πλαισια του καθαρισμου
 
κάτι μου θυμίζουν αυτά τα κουκλάκια, πρέπει να είναι μικρού μεγέθους...
 
Ομορφούλι! Tα μάτια και το σχήμα απ' το στόμα με παραπέμπουν στην el greco. Ειδικά τα μάτια που είναι σχεδόν όμοια με της Bibi bo στην κατανομή των χρωμμάτων και των βλεφαρίδων. Μου θυμίζει κάποια κουκλάκια απ' τους τυχερούληδες.
 
Καταρχάς είναι El Greco..

Έχει το κλασικό πρόσωπο της "πιπιλίνας", η οποία όμως κυκλοφορούσε με κοντά μαλλιά και σκουφάκι.. ΠΙΠΙΛΙΝΑ-1.jpg (φωτό από το μέλος ΝΙΟΒΗ)

Η El greco συνήθιζε ένα συγκεκριμένο πρόσωπο να το χρησιμοποιεί σε πολλά δημιουργήματα... Ετσι και το πρόσωπο της πιπιλίνας μετατράπηκε σε πολλά διαφορετικά ομοειδή κουκλάκια...Ένα από αυτά είναι το κουκλάκι της κόρης σου Wally...

H φίλη Spirtoulis είχε ανεβάσει μια φώτο με αυτό το κουκλάκι στο κουτί του...IMG_0041.jpg

Όσο για την ποδιά με το "καληνύχτα", η el greco το έβγαζε σε ρουχαλάκια, ποδιές, σαλιάρες κ.λ.π... Για του λόγου το αληθές...000_0002.jpg
 
Καταρχάς είναι El Greco.. :headbangdude:

Έχει το κλασικό πρόσωπο της "πιπιλίνας", η οποία όμως κυκλοφορούσε με κοντά μαλλιά και σκουφάκι.. Προβολή συνημμένου 138504 (φωτό από το μέλος ΝΙΟΒΗ)

Η El greco συνήθιζε ένα συγκεκριμένο πρόσωπο να το χρησιμοποιεί σε πολλά δημιουργήματα... Ετσι και το πρόσωπο της πιπιλίνας μετατράπηκε σε πολλά διαφορετικά ομοειδή κουκλάκια...Ένα από αυτά είναι το κουκλάκι της κόρης σου Wally...

H φίλη Spirtoulis είχε ανεβάσει μια φώτο με αυτό το κουκλάκι στο κουτί του...Προβολή συνημμένου 138502

Όσο για την ποδιά με το "καληνύχτα", η el greco το έβαζε σε ρουχαλάκια, ποδιές, σαλιάρες κ.λ.π... Για του λόγου το αληθές...Προβολή συνημμένου 138503
 
Ευχαριστω Γερασιμε!
 
Πιπιλινα ωραιο ονομα μικρουλι ειναι στο μεγεθος
 
Καλή αρχή Wally! Προβλέπω σύντομα δίπλα στις συλλογές του μπαμπά να προστεθεί και η συλλογή με κούκλες της κόρης!

Από το κουκλάκι αυτό της El Greco, λείπουν τα πλαστικά χεράκια του. Θα έλεγα να ρωτήσετε τον πωλητή μήπως έχουν παραπέσει κάπου γιατί ξεκολλάνε εύκολα. Επίσης στα δυο σημαδάκια λίγο πριν τα πατουσάκια της κούκλας, υπήρχαν φιογκάκια, στο χρώμα που έχει το ρέλι της ποδιάς ή της δαντέλας στα χέρια:

EG.JPG
 
Wally είπε:
Εχω βγαλει τα χερια για καθαρισμα στα πλαισια του καθαρισμου
NIOBH τα είχε τα χεράκια, απλά τα έβγαλε για να την σουλουπώσει. Φυσικά περιττό να σου πω οτι πρέπει να την περάσεις από κλίβανο γιατί τα κουκλάκια αυτα βρίσκοντα σε παζάρια ρακοσυλλεκτών. Κοινώς έχουν συλλεχθεί από σκουπίδια...!
 
Thanks makisimos:). Δεν το πρόσεξα.

Όσο για την προέλευση των παιχνιδιών, καλά που μας το είπες. Αγόρασα κι εγώ μια κούκλα El Greco από την έκθεση που έμοιαζε πεντακάθαρη, αλλά καλού κακού... θα την περάσω από κλίβανο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως αντέχουν και κλίβανο, :D εγώ ένα κουκλάκι που μου έστειλε ένας φίλος, το έβαλα δυό φορές στο πλυντήριο για να καθαρίσει και δεν έπαθε τίποτα.
 
spirtoulis είπε:
εγώ ένα κουκλάκι που μου έστειλε ένας φίλος, το έβαλα δυό φορές στο πλυντήριο για να καθαρίσει και δεν έπαθε τίποτα.
Στο πλυντήριοοοο??? :eek: Πολύ ριψοκίνδυνη σε βρίσκω Spirtoulis... :p :p:p Απορώ πως βγήκε ζωντανό.. Αν σε άκουγε ο El Greco Fanatic, θα του ειχε σηκωθει η τρίχα :p

ΝΙΟΒΗ θα χαρούμε να δούμε το νέο σου απόκτημα :)
 
Βρε, είναι σκυλιά οι κούκλες της ελ γκρέκο. :D Το πρόγραμμα βέβαια ήταν για πλύσιμο στο χέρι.
 
makisimos είπε:
Φυσικά περιττό να σου πω οτι πρέπει να την περάσεις από κλίβανο γιατί τα κουκλάκια αυτα βρίσκοντα σε παζάρια ρακοσυλλεκτών. Κοινώς έχουν συλλεχθεί από σκουπίδια...!
Νομίζω αυτή η πληροφορία θα με στοιχειώνει για καιρό, δεν είχε πάει ποτέ το μυαλό μου! Ελπίζω να μην παιρνουν και τα κουκλάκια που καμιά φορά βάζουν οι γονείς στις βιτρίνες των τάφων...Σ' ωραίες σκέψεις μ' έβαλες βραδυάτικα!:burn:
 
Crimson Moonlight είπε:
Νομίζω αυτή η πληροφορία θα με στοιχειώνει για καιρό, δεν είχε πάει ποτέ το μυαλό μου! Ελπίζω να μην παιρνουν και τα κουκλάκια που καμιά φορά βάζουν οι γονείς στις βιτρίνες των τάφων...Σ' ωραίες σκέψεις μ' έβαλες βραδυάτικα!:burn:
Όχι φυσικά... Κι εγώ μεγάλο μέρος της συλλογής μου από αυτα τα παζαράκια ειναι... Απλούστατα ειναι πράγματα που πετάνε οι γονείς, γιαγιάδες κ.λ.π...ξέρεις εσύ :p
 
makisimos είπε:
Όχι φυσικά... Κι εγώ μεγάλο μέρος της συλλογής μου από αυτα τα παζαράκια ειναι... Απλούστατα ειναι πράγματα που πετάνε οι γονείς, γιαγιάδες κ.λ.π...ξέρεις εσύ :p
:icon_cry: :icon_cry:Ελπίζω τα γλυκά μου παιχνιδάκια να πέσανε κι αυτά σε καλά χέρια!
 
makisimos είπε:
ΝΙΟΒΗ θα χαρούμε να δούμε το νέο σου απόκτημα :)
Ορίστε η Δεσποινιδούλα μου:

EG-D.jpg

makisimos είπε:
Όχι φυσικά... Κι εγώ μεγάλο μέρος της συλλογής μου από αυτα τα παζαράκια ειναι... Απλούστατα ειναι πράγματα που πετάνε οι γονείς, γιαγιάδες κ.λ.π...ξέρεις εσύ :p
Κάθε ομοιότητα με δικό σας παλιό κουκλάκι, είναι εντελώς συμπτωματική!w.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα