Όταν Ήμουν Δάσκαλος (1993 ΕΤ1)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Όταν ήμουν δάσκαλος (1993)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Όταν_ήμουν_δάσκαλος

Ήταν μια διασκευή του διηγήματος του Ι. Κονδυλάκη που έκανε πρεμιέρα στην ΕΤ1 την Κυριακή 20 Ιουνίου 1993 Το σενάριο και την σκηνοθεσία υπέγραφε ο Γιώργος Μυλωνάς ενώ την μουσική ο Σάκης Τσιλίκης.Την παραγωγή έκανε η ΕΤ1 σε 20 επεισόδια των 30 λεπτών.

Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

[video=youtube_share;HPsJ9FMLkE4]

Το παιδάκι στην τάξη μήπως σας θυμίζει κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια αρκετά καλή σειρά με αρκετούς συμπαθητικούς "βιντεοηθοποιούς" που αργότερα χάθηκαν (που όπως όλες οι σειρές με Κρητικούς έχει ένα θέμα με την προφορά. Οι "Κρητικοί" δεν μιλάνε σαν Κρητικοί αλλά σαν τον Παπαζήση...). Η διασκευή του διηγήματος του Κονδυλάκη είναι πολύ χαλαρή ενώ για να γεμίσουν 20 ημίωρα επεισόδια έχει αντληθεί υλικό και από άλλα διηγήματα αναλόγου ύφους (ηθογραφικό-κωμικό) του ίδιου συγγραφέα, όπως τα "Ο κουρεύς των νεκρών" και "Ο επικήδειος" (τα οποία 2 όμως είχαν εκδοθεί σε κοινό τόμο με το Όταν ήμουν δάσκαλος (Το "Όταν ήμουν δάσκαλος και άλλα διηγήματα", του 1916)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
νομίζω όμως ότι η σειρά θα ταίριαζε καλύτερα στις κωμικές...
Επειδή τη βλέπω και στη RetroDB ως κοινωνική, σίγουρα? :xm:

Αν είναι, να κάνω τη μεταφορά και ν' αλλάξω και την εγγραφή στη RetroDB.
 
Είχε προβληθεί πριν από καιρό η σειρά σε επανάληψη από την ΕΤ1. Ένα από τα παιδιά που παίζουν είναι ο ηθοποιός Γιάννης Ζουμπαντής που είχε παίξει πολλές φορές με το Μάρκο Σεφερλή σε διάφορες επιθεωρήσεις. Όπως φαίνεται από τους τίτλους τέλους, το παιδάκι στην τάξη είναι ο Δημήτρης Ιωάννου και εμφανίζεται στο 1.46.
 
BETTY BOOP είπε:
Όπως φαίνεται από τους τίτλους τέλους, το παιδάκι στην τάξη είναι ο Δημήτρης Ιωάννου και εμφανίζεται στο 1.46.
Πολύ σωστά. Αλλά σε ποια άλλη σειρά το έχουμε δεί;

Άλλο ένα απόσπασμα απο την σειρά:

[video=youtube_share;8ypTH7ZyM-c]

 
Πολύ καλή σειρά. Για εμένα η καλύτερη σειρά του Μάρκου Λεζέ.
 
Πολύ συμπαθητική σειρά και ο Λεζές μου αρέσει σαν ηθοποιός. Πάντως είναι από τις σειρές που βάζουν σε πανάληψη. Νομίζω πριν κανένα χρόνο την είχα πετύχει.
 
BETTY BOOP είπε:
Είχε προβληθεί πριν από καιρό η σειρά σε επανάληψη από την ΕΤ1. Ένα από τα παιδιά που παίζουν είναι ο ηθοποιός Γιάννης Ζουμπαντής που είχε παίξει πολλές φορές με το Μάρκο Σεφερλή σε διάφορες επιθεωρήσεις. Όπως φαίνεται από τους τίτλους τέλους, το παιδάκι στην τάξη είναι ο Δημήτρης Ιωάννου και εμφανίζεται στο 1.46.

nick είπε:
Πολύ σωστά. Αλλά σε ποια άλλη σειρά το έχουμε δεί;Άλλο ένα απόσπασμα απο την σειρά:

[video=youtube_share;8ypTH7ZyM-c]

αν δεν κάνω λάθος είναι ο Δημήτρης Ιωάννου είχε συμμετάσχει και στην ταινία ''Τριαντάφυλλο και αγκάθι'' (μεταδόθηκε και σε σειρά)...
 
BETTY BOOP είπε:
Είχε προβληθεί πριν από καιρό η σειρά σε επανάληψη από την ΕΤ1. Ένα από τα παιδιά που παίζουν είναι ο ηθοποιός Γιάννης Ζουμπαντής που είχε παίξει πολλές φορές με το Μάρκο Σεφερλή σε διάφορες επιθεωρήσεις. Όπως φαίνεται από τους τίτλους τέλους, το παιδάκι στην τάξη είναι ο Δημήτρης Ιωάννου και εμφανίζεται στο 1.46.

nick είπε:
Πολύ σωστά. Αλλά σε ποια άλλη σειρά το έχουμε δεί;Άλλο ένα απόσπασμα απο την σειρά:

[video=youtube_share;8ypTH7ZyM-c]

είχαμε δει το μικρό Δημήτρη Ιωάννου και στην ταινία ''Τριαντάφυλλο και αγκάθι'' (μεταδόθηκε και ως τηλεοπτική σειρά), αν δεν κάνω λάθος...
 
η σειρα προβάλλεται στην ΕΡΤ2 στις 5 το απόγευμα, σημερα το 5ο και 6ο επεισόδιο...
 
Πίσω
Μπλουζα