Ότι πιο εντυπωσιακό έχω δει στα arcades μέχρι το 1985.

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.553
Αντιδράσεις
1.450
1983

M.A.C.H 3

φοβερο αποτελεσμα!χτυπας στοχους με το αεροπλανακι με την θεα απ το βιντεο να ειναι ολα τα λεφτα!!

 
Το Mach 3 θα έκανε φοβερή εντύπωση τότε, ακόμα και σήμερα είναι εντυπωσιακό.
 
Εαν μετράμε και το 1985, το πιο εντυπωσιακό τεχνολογικά game με real time γραφικά και όχι video playback ήταν το Space Harrier.

 
Ναι ως το 85 που απο κει και μετα ανεβηκε ο πηχης στα real time γραφικα με παχνιδια που εκαναν την αρχη οπως το Ηang on και μετα οπως πολυ σωστα εγραψες για το εκπληκτικο Space Harrier!!
 
Τα Laserdisc games ήταν όντως πολύ εντυπωσιακά αλλά έπασχαν από gameplay. Τα αγαπημένα μου ήταν και είναι το Dragon's Lair και το Space Ace. Μου αρέσει πολύ το στυλ του Don Bluth. Όταν βγήκαν στην Amiga δεν το πίστευα ότι ήταν δυνατό να μεταφερθούν. Βέβαια με τόσο disk swap και τόσο κακό gameplay δεν παίζονταν απλά ήταν φοβερά tech demos.

Τώρα από τα παιχνίδια με real time γραφικά αυτό που με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο ήταν το Star Wars. Μου αρέσουν πολύ τα vector games και αυτό ήταν το καλύτερο ενώ η μουσική και η digitized φωνή του Obi One Kenobi και η απίστευτη καμπίνα το έκανε με διαφορά το καλύτερο arcade της εποχής. Το άλλο που όμως το είδαμε πολύ αργότερα (δεν είχα δει καμπίνα στην Ελλάδα, αν κάποιος θυμάται ας πει) ήταν το I, Robot. Filled polygons εν έτει 1984 ήταν πρωτόγνωρο.

'Αλλα πολύ εντυπωσιακά ήταν το Exerion, το Zaxxon με τα ισομετρικά γραφικά του, πάντα μου άρεσε το Defender με την απίστευτη ταχύτητα, το 1942, το character animation στο Mikie και στο Karate Champ...Είναι πάρα πολλά. Αυτά είναι μερικά off the top of my head που λένε και στο χωριό μου.
 
Εγώ το πιο εντυπωσιακό που θυμάμαι από τα ηλεκτρονικά γύρω στο 1987 που άρχισα να πηγαίνω ήταν το Rastan Saga. Τα γραφικά για την εποχή ήταν απίστευτα, απλησίαστα για home computer, δεκάδες μάλλον εκατοντάδες χρώματα, dual playfield, μεγάλα sprites, τέλεια κίνηση.
 
Shinobi είπε:
Εγώ το πιο εντυπωσιακό που θυμάμαι από τα ηλεκτρονικά γύρω στο 1987 που άρχισα να πηγαίνω ήταν το Rastan Saga. Τα γραφικά για την εποχή ήταν απίστευτα, απλησίαστα για home computer, δεκάδες μάλλον εκατοντάδες χρώματα, dual playfield, μεγάλα sprites, τέλεια κίνηση.
Σκέτη μαγεία ήταν! Συμφωνώ απολυτά για τo Rastan Saga μιας και για εμένα ήταν αυτό που με είχε εντυπωσιάσει εκείνη την εποχή!
 
Όντως το I Robot πρέπει να ήταν σαν επιστημονική φαντασία το 1983. Σύμφωνα με το Wiki, περιείχε ένα chip που έβγαζε 2000 πολύγωνα το δευτερόλεπτο. Ηταν λίγο ισχυρότερο από πρώτο FX chip του Super NES (Starfox) αλλά αρκετά κατώτερο από το FX2 chip (SNES Doom). Παρόλα αυτά θεωρώ ακόμα ότι το Space Harrier arcade είχε πιο δυνατό hardware συνολικά (βγήκε βέβαια και 2 χρόνια μετά) και δεν το πλησίαζε τίποτα τεχνολογικά (εκτός του Hang On που είχε παρόμοιο hardware αλλά λίγο κατώτερο σύμφωνα με το MAME info). Έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το Sega Saturn για να δούμε ένα 100% arcade perfect port που να τρέχει στα 60fps όπως το arcade (το 32X port έτρεχε στα 30).
 
2 racing παιχνιδια με φοβερα γραφικα για την εποχη.

Super Road Champions (Model Racing, 1978) Δεν το εχω βρει στο mame

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@milntov[/USER]

Τι λες τώρα, αυτό το Road Champions  βγήκε το 78?

Τα περισσότερα arcades ούτε καν χρώμα δεν είχαν τότε.

Είναι λίγο παραμορφωμένο οπότε κάποια πατέντα έχουν κάνει αλλά παραείναι εντυπωσιακά τα γραφικά για 1978...

 

1@milntov[/USER]

Τι λες τώρα, αυτό το Road Champions  βγήκε το 78?

Τα περισσότερα arcades ούτε καν χρώμα δεν είχαν τότε.

Είναι λίγο παραμορφωμένο οπότε κάποια πατέντα έχουν κάνει αλλά παραείναι εντυπωσιακά τα γραφικά για 1978...
Ναι το 1978.(ειναι το super road champions) Ειναι βελτιωμενη εκδοση του road champions που ηταν ασπρομαυρη απ οτι εχω δει και στο βιντεο στο παρακατω link

Road champions (Taito)

https://www.arcade-museum.com/game_detail.php?game_id=9334

super road champions (Model Racing)

https://www.arcade-museum.com/game_detail.php?game_id=13220

Σε σχεση με τα παιχνιδια της εποχης του τα γραφικα του ειναι σε αλλο επιπεδο.

 
Ενα ακομα εντυπωσιακο για την εποχη παιχνιδι στο στυλ του M.A.C.H 3

Το Us Vs. Them που κυκλοφορησε το 1983.Και εδω χτυπας στοχους βλεποντας τα φοβερα τοπια του βιντεο.

 
Δεν εμφανιζει το βιντεο του Wild Gunman (1974) στο πρωτο ποστ και το ξαναβαζω εδω.

Απιστευτο που μπορουσες να παιξεις τετοιο παιχνιδι το 1974.

wild gunman.jpg

 
Αυτό το πράγμα το 74 λογικά θα κόστιζε όσο το υπόλοιπο μαγαζί...
 
Αrcades απο την δεκαετια του 30-40-50-60.Πολυ καλα για την εποχη τους. 

Super Speedway (Chicago Coin, 1969) 

 
Πίσω
Μπλουζα