ΑΒΕ ΜΑΦΙΑ - Εθνική Ακαδημία Απατεώνων(1989)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
543
ΑΒΕ ΜΑΦΙΑ - Εθνική Ακαδημία Απατεώνων(1989)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%91%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%AF%CE%B1_%CE%91%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%8E%CE%BD%CF%89%CE%BD

Έτος: 1989

Είδος: Κωμωδία

Σκηνοθεσία: Νίκος Φώσκολος

Σενάριο: Νίκος Φώσκολος

Μουσική σύνθεση: Ζακ Ιακωβίδης

Παραγωγή: Key Video Production

Ηθοποιοί: Μάρω Κοντού , Γιώργος Βασιλείου (I) , Δημήτρης Τζουμάκης , Βίκυ Καπετάνη , Λίντα Γίγα , Χρήστος Κωνσταντόπουλος , Μπάμπης Ανθόπουλος , Ζέτα Αποστόλου , Κώστας Μπακάλης , Βαγγέλης Πρωτόπαππας , Νίκος Βανδώρος ,Μάρω Αθανασίου , Γιώργος Παρμαξιζόγλου , Κώστας Δάρρας , Δημήτρης Μαύρος , Μαρία Παλαιολόγου , Βίβιαν Βαλσάμη ,Δημήτρης Βασματζής , Βασίλης Αποστολόπουλος , Γαβριήλ Φώης, Κατερίνα Ταρλη, Κώστας Μπακάλης,

Σχόλια/Πλοκή: Ήταν φοβερός και τρομερός! Ήταν γκάγκστερ και αρχιμαφιόζος. Ήταν γεννημένος φονιάς! Ήταν μεγαλέμπορος ναρκωτικών! Και ήλθε στην Αθήνα απο τη Νέα Υόρκη, παρέα με τους δολοφόνους του, για να στήσει μεγάλες τουριστικές επιχειρήσεις "βιτρίνας" που θα κάλυπταν την διακίνηση των ναρκωτικών. Κι επειδή ήταν αφάνταστα "σπαγγος", λάδωνε τους πάντες για να στήσει επικερδείς επιχειρήσεις στους μεγάλους αρχαιολογικούς χώρους του τόπου. Και τότε ήταν που μπήκαν στο κόλπο εκείνοι οι φτωχοδιάβολοι του Μεταξουργείου και του νοίκιασαν την ... Ακρόπολη και τον Παρθενώνα!!!

Trivia: Η ταινία κυκλοφόρησε σε δύο μέρη.

Θα ακολουθήσουν σύντομα σκηνές και οι τίτλοι της ταινίας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν την έχω δει! μου κήνησες ομως την περιεργεια, απο οτι βλεπω πεζει και η συντοπητισσα Βικη Καπετάνη.

Πρεπει να έχω το τρειλερ ομως ,απο τις ενοικιάσεις που έχω κανει ,πεζει σε πολλές βιντεοκασσέτες.

Μια κλασσική ιστορια του Φώσκολου ,μολις πάω στο club θα την νοικιάσω.
 
video80 είπε:
απο οτι βλεπω πεζει και η συντοπητισσα Βικη Καπετάνη.
Σύντομα video80 θα ανέβει. Ούτε εγώ την έχω δει ακόμα. Όταν λές συντοπίτισσα; Απο που είσαι αν επιτρέπεται;
 
nick είπε:
Όταν λές συντοπίτισσα; Απο που είσαι αν επιτρέπεται;
Eνοω οτι κατοικεί μόνιμα στον Ωρωπό η κυρία!Μάλιστα προσφατα πάντρεψε και την κόρη της(κουτσομπολιό είναι αυτό χεχε).

Είναι χρόνια χρόνια εδώ και έχω την αισθηση οτι είναι μονιμη κάτοικος ,αντίθετα με τον Σουπιάδη που δεν τον έχω δεί στην περιοχή!
 
Πίσω
Μπλουζα