Αγάπη μου, συρρίκνωσα τα παιδιά - Honey, I Shrunk the Kids (1989)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Κωμωδία παραγωγής 1989 με τους Rick Moranis, Marcia Strassman, Amy O' Neil, Robert Oliveri...Ο τρελο-επιστήμονας Wayne Szalinski εφευρίσκει ένα μηχάνημα που συρρικνώνει αντικείμενα και κατά λάθος θα συρρικνώσει τα παιδιά του και τα παιδιά των γειτόνων του...

Ακολούθησε η συνέχεια Αγάπη μου μεγέθυνα το παιδί/Honey i blew up the baby (1992).
 
Και επίσης και η δεύτερη συνέχεια "Αγάπη μου συρρικνωθήκαμε".
 
Το ειχα δει σε σινεμα με τη μεγαλη μου ξαδελφη. Εντωμεταξυ κατι κοριτσακια γνωστα μας ειχαν παει πιο πριν να το δουν και το βρηκαν πολυ τρομακτικό και έφυγαν 8) οποτε εγω ημουν προετοιμασμενος να δω τα χειροτερα.

Να αναφερω οτι στον κινηματογραφο, πριν τους τιτλους έπαιζε μια μικρη ταινια με τον Ρότζερ Ράμπιτ


Ασχετο, αλλα οταν ξαναειδα την ταινια μεγαλυτερος σκεφτηκα το εξης: αν η μηχανη του Ζαλίνσκυ απλά μείωνε το 'κενό' μεταξύ των μορίων, αυτό σημαίνει οτι αυτος που συρρικνώθηκε έχει το ίδιο βάρος με πριν :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως και δεν το έκαναν ριμέικ...
 
ωραιες ταινιες και οι 3
 
Η πρώτη είναι κλασική κωμωδία του '80, αλλά τις συνέχειες δεν τις θεωρώ πολύ πετυχημένες.

Αξέχαστη η σκηνή με το μυρμήγκι στον κήπο.
 
Ασχετο, αλλα ο Rick Moranis μοιάζει φατσικά στο νονό μου το Σπύρο!! Ίδιος!!!!!!!
 
O τρομοσκηνοθέτης Brian Yuzna είχε ανακατευτεί σε αυτήν την παραγωγή αν δεν κάνω λάθος, αλλά η disney (buena vista) ήταν στην παραγωγή Promotion. Μου άρεσε πολύ ειδικά οι σκηνές με το μερμήγκι και τον σκορπίο (old fashined μαμάτο stop motion animation)
 
Όλη η σειρά μου αρέσει. Ο Rick Moranis φοβερή φυσιογνωμία, είτε ως τρελός επιστήμονας είτε ως Κλειδοκράτορας στους Ghostbusters.
 
Μορφη ο Rick Moranis και αγαπημενη ταινια.Οπου και να την πετυχενα πιτσιρικας αλλα ακομα και τωρα που ολοι την εχουμε σε καποια κοπια οποτε και να την βαλουν σε καποιο καναλι την βλεπω με πολυ ευχαριστηση.
 
Tαινια που μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση οταν την πρωτοειδα!!! :eek:

Απιστευτα για την εποχη εφε,και αρκετη δραση για κωμωδια!

Ο Rick Moranis καταπληκτικος στον ρολο του nerd επιστημονα!

Μια απο τις σκηνες που μου αρεσε ηταν αυτη που γυιος του ηταν

μεσα στο γαλα με τα δημητριακα.

 
Είχε και ένα χοντρό λάθος. Δηλαδή σε μια σκηνή στον κήπο, πολεμάει ένα μυρμήγκι ( που υποτίθεται ότι προστάτευε τα παιδιά ) με έναν σκορπιό και έχουν σχεδόν το ίδιο μέγεθος!
 
Λες;; ,υπαρχουν και μεγαλα μυρμηγκια και μικροι σκορπιοι..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Κωμωδία παραγωγής 1989 με τους Rick Moranis, Marcia Strassman, Amy O' Neil, Robert Oliveri...Ο τρελο-επιστήμονας Wayne Szalinski εφευρίσκει ένα μηχάνημα που συρρικνώνει αντικείμενα και κατά λάθος θα συρρικνώσει τα παιδιά του και τα παιδιά των γειτόνων του...
Ακολούθησε η συνέχεια Αγάπη μου μεγέθυνα το παιδί/Honey i blew up the baby (1992).
Μπράβο για την επιλογή!!Από τις αγαπημένες τριλογίες που βλέπω αρκετά συχνά!Πόσο απλά και έξυπνα σενάρια έγραφαν τότε... όπως και οι άλλες 3.. "Electric Dreams " του 1984 με τον υπολογιστή που του έκανε την ζωή πατίνι.., μετά το "Weird Science" του 1985 όπου 2 νεαροί κατασκευάζουν μέσω υπολογιστή μια "γυναικάρα" όπως την φανταζόντουσαν .. και τέλος "Short Circuit 1 (1986) + Short Circuit 2 (1988), ο λόγος για ένα αξιολάτρευτο ρομπότ..

johnny19818 είπε:
Όλη η σειρά μου αρέσει. Ο Rick Moranis φοβερή φυσιογνωμία, είτε ως τρελός επιστήμονας είτε ως Κλειδοκράτορας στους Ghostbusters.
Καθώς επίσης και στην ταινία "Spaceballs" 1987,παρωδία του "Star Wars" όπου υποδυόταν τον Darth Vader... ακόμη την έχω σε VHS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Όλη η σειρά μου αρέσει. Ο Rick Moranis φοβερή φυσιογνωμία, είτε ως τρελός επιστήμονας είτε ως Κλειδοκράτορας στους Ghostbusters.
Καθώς επίσης και στην ταινία "Spaceballs" 1987,παρωδία του "Star Wars" όπου υποδυόταν τον Darth Vader... ακόμη την έχω σε VHS
 
Πίσω
Μπλουζα