Αγαπημένο θρανίο στο σχολείο

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.284
Αντιδράσεις
6.153
Στο Δημοτικό καθόμουν συνήθως στα μεσαία θρανία οποιασδήποτε σειράς για να βλέπω καλύτερα (σύμφωνα με συμβουλή των δικών μου). Θυμάμαι στην Δ τάξη είχαμε ένα μικρό τραπεζάκι μπροστά στη μεσαία σειρά για κάποιον άτακτο μαθητή, έτσι η δασκάλα είχε πάντα οπτική επαφή. Οποιος καθόταν εκεί ηταν μόνος του...Αργότερα στο Γυμνάσιο και το Λύκειο είχα σταθερή προτίμηση στα μεσαία θρανία αν και μ άρεσαν και τα πίσω λόγω χαβαλέ...Όμως μέχρι να μπω στην τάξη στην αρχή της χρονιάς (ήμουν ήσυχο παιδί) τα τελευταία θρανία είχαν ήδη καταληφθεί...Ακόμα και ο απουσιολόγος πίσω καθόταν! Μόνο στην Α γυμνασίου στην μέση της χρονιάς ημουν στο προτελευταίο θρανιο και το απόλαυσα! Τώρα όταν είσαι μόνος σου στο θρανίο σε μπροστινή θέση (α-β θρανίο) καμιά φορά ανεβαίνει και κάθεται πάνω στο θρανίο (παραμερίζοντας τη σχολική τσάντα) και ο καθηγητης για να βλέπει την τάξη (το έχω πάθει).Αξέχαστα σχολικά χρόνια!
 
Δημοτικό δεν είχα ιδιαίτερες προτιμήσεις, όπου τύχαινε καθόμουνα αλλά συνήθως ανάμεσα στα 3 πρώτα. :p

Από το γυμνάσιο και μετά, κυνηγούσα συχνά το δεύτερο στη μεσαία σειρά. Κεντρικό και ταυτοχρόνως όχι και πρώτο - πρώτο για καλή οπτική γωνία. ;)
 
Στα τελευταια και συνηθως στο λυκειο καθομουνα στην σειρα των κοριτσιων ;)
 
Τελευταία σειρά πάντοτε και η καρέκλα "σούζα" στα 2 πόδια και με την πλάτη να ακουμπάει στον πίσω τοίχο της τάξης. Η επιλογή της σειράς υπαγορευόταν καθαρά από αυτό, καθώς σε καμμία άλλη σειρά δεν μπορούσες να κάθεσαι με την καρέκλα "σούζα". Και για όσους αναρωτιούνται, όχι δεν έπεσα ούτε μια φορά. Αν και 2-3 την γλίτωσα εντελώς οριακά. #)

Μου έχει μείνει ελαφρό κουσούρι μέχρι σήμερα. Ακόμα έχω μια (πολύ μειωμένη αλλά υπαρκτή...) τάση να κάθομαι έτσι στις καρέκλες. Ακόμα πιό παράξενο, καθώς ποτέ δεν γούσταρα τις σούζες με οτιδήποτε άλλο εκτός από καρέκλες. :)
 
Maddog είπε:
Τελευταία σειρά πάντοτε και η καρέκλα "σούζα" στα 2 πόδια και με την πλάτη να ακουμπάει στον πίσω τοίχο της τάξης. Η επιλογή της σειράς υπαγορευόταν καθαρά από αυτό, καθώς σε καμμία άλλη σειρά δεν μπορούσες να κάθεσαι με την καρέκλα "σούζα". Και για όσους αναρωτιούνται, όχι δεν έπεσα ούτε μια φορά. Αν και 2-3 την γλίτωσα εντελώς οριακά. #)
Μου έχει μείνει ελαφρό κουσούρι μέχρι σήμερα. Ακόμα έχω μια (πολύ μειωμένη αλλά υπαρκτή...) τάση να κάθομαι έτσι στις καρέκλες. Ακόμα πιό παράξενο, καθώς ποτέ δεν γούσταρα τις σούζες με οτιδήποτε άλλο εκτός από καρέκλες. :)
Εχουν παιξει κατι σουπες με καρεκλοσουζες.... Εν τω μεταξυ ψοφαγαν ολοι στο γελιο καθως αναδυοσουν κατω απ το θρανιο. Αγαπημενο θρανιο το τελευταιο ή προτελευταιο. Υπηρχε το ρισκο να ερθει ο καθηγητης πισω, αλλα επειδη οι περισσοτεροι δεν ασχολουνταν, παλουκωνονταν στην εδρα και συνηθως εκαναν την χαρτουρα που ειχαν για μετα. Ετσι οι πιθανοτητες ηταν συντριπτικα καλυτερες απο μπροστα ή την μεση που σε εβλεπαν υπο γωνια.
 
Εγω σαν γνησιο σπασικλακι καθομουν παντα πρωτη σειρα κεντρο για να βλεπω καλυτερα και για να με βλεπουν καλυτερα...ειμαι εγωπαθης τι να κανουμε???
 
Στη σειρά δίπλα στο παράθυρο μέση προς τέλος... Ήμουν (και έιμαι) της λογικής ότι άμα είναι να χαζεύεις τουλάχιστον κάντο σωστά...
 
εννοειτε τελευταιο θρανιο γωνια δεξια πλατη στο σωμα του καλοριφερ και καθισμα παντα λοξα
 
Στο δημοτικό καθόμουν 1-2 σειρές από το τέλος αν και κάποια στιγμή είχαμε κάνει τα θρανία μας σε σχήμα Π και εγώ ήμουν σε μία γωνία του Π. Γ' γυμνασίου ήμουν στην πρώτη σειρά αριστερά (όπως κοιτάζει ο δάσκαλος ας πόυμε) κοντά στην πόρτα. Αν και μπροστά μπροστά οι αταξίες δεν έλειπαν. Ειδικά εκείνη τη χρονιά είμασταν 2 θρανία που είχαμε ταράξει τον κόσμο με ρεψίματα αλλά και όταν είχε ήλιο ρίχναμε με το ρολόι την ακτίνα στα μάτια του καθηγητή και τον τυφλώναμε. Στη Β Λυκείου καθόμουν προτελευταίο θρανίο και πίσω μου οι χειρότεροι μαθητές της τάξης... Στην Γ λυκείου τελευταίο θρανίο στη μεσαία σειρά με ένα συμμαθητή μου για να μπορούμε να διαβάζουμε ανενόχλητοι GamePro.
 
Δημοτικιο,γυμνασιο,λυκειο παντα καθομουνα στο τελευταιο θρανειο για πολλους λογους και ενας απο αυτους ηταν επειδη βολευε στα σκονακια που τα ειχα πανω μου κατα δεκαδες.Απο πρωτη γυμνασιου και μετα επερνα την καρεκλα εβαζα την πλατη της στο κενο που ειχε το θρανειο απο κατω για να βαζουμε βιβλια κλπ και την στραβωνα ωστε να ειναι πιο αναπαυτη οταν καθομουνα :D
 
Αγαπημένο θρανίο? Χμ... Το θρανίο στο τέλος της σειράς που ήταν δίπλα στα παράθυρα
 
Πίσω
Μπλουζα