Αγαπούλα (Λαμπέτη~Χορν,1953)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.359
Αντιδράσεις
522
Όταν είχαν αρχίσει να ερωτεύονται και στην πραγματικότητα...

ΑΓΑΠΟΥΛΑ

(Liebelei)

του ARTHUR SCHNITZLER

%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%9D-%CE%9B%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B7.jpg


Θίασος ΛΑΜΠΕΤΗ-ΠΑΠΠΑ-ΧΟΡΝ

Θέατρο ΚΥΒΕΛΗΣ (ΠΛ.ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ)


Βιέννη,αρχές του 20ού αιώνα. ο λοχαγός Βάλτερ Λόμπχάιμερ ετοιμάζεται να διακόψει τη σχέση του με τη βαρώνη Μπίντερ,όταν γνωρίζει τη Χριστίνα,κόρη ενός βιολονίστα της όπερας. Ο σύζυγος της Βαρώνης μαθαίνει για την παράνομη σχέση της γυναίκας του και προκαλεί τον Βάλτερ σε μονομαχία...


Σκηνοθεσία : ΠΛΩΡΙΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

Σκηνικά : ΤΣΑΡΟΥΧΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Κοστούμια : ΤΣΑΡΟΥΧΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Μετάφραση : ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΘΗΣ

Διανομή

ΒΑΛΤΕΡ ΛΟΜΠΧΑΙΜΕΡ : ΧΟΡΝ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΝΤΟΡΗΣ ΚΑΙΖΕΡ : ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ

ΜΙΤΣΙ ΣΛΑΓΚΕΡ : ΛΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΙΡΗ

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΒΑΙΡΙΝΓΚ : ΛΑΜΠΕΤΗ ΕΛΛΗ

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ : ΤΣΑΠΕΛΗΣ ΖΩΡΑΣ

ΒΑΙΡΙΝΓΚ : ΠΑΠΠΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΠΙΝΤΕΡ : ΠΑΙΤΑΖΗ ΑΝΝΑ

ΦΡΑΝΤΣ ΓΚΡΟΥΜΠΕΡ : ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Χαρα σε αυτους που εζησαν εκεινη την πανεμορφη εποχη και προλαβαν να παρακολουθησουν παραστασεις τετοιας ποιοτητας!
 
Απο αυτους που επαιζαν στην παρασταση ο Γιαννης Μιχαλοπουλος ζει ακομα!
 
bambinella 100 είπε:
Χαρα σε αυτους που εζησαν εκεινη την πανεμορφη εποχη και προλαβαν να παρακολουθησουν παραστασεις τετοιας ποιοτητας!
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!! Πραγματικα θα ηθελα τοσο πολυ να προλαβαινα να τους εβλεπα στο θεατρο....
 
Και εγω θα ηθελα παρα πολυ να ειχα γεννηθει τοτε και να δω τοσο ωραιες παραστασεις και να τους δω ολους απο κοντα.Γιατι η σημερινη εποχη δεν εχει καμμια μαγεια απολυτως.
 
και νόμιζα ήμουν η μόνη που νόμιζα ότι γεννήθηκα αργά χιχι
 
Κι επειδη βεβαια, ουδεν καλον αμιγες κακου, σκεφτειτε αν οντως ζουσαμε τοτε, ποσων ετων θα ημασταν σημερα!
 
bambinella 100 είπε:
Κι επειδη βεβαια, ουδεν καλον αμιγες κακου, σκεφτειτε αν οντως ζουσαμε τοτε, ποσων ετων θα ημασταν σημερα!
Eχεις δικιο σαυτο σημερα θα ημασταν 100 χρονων αν ζουσαμε τοτε αλλα απο την αλλη θα γνωριζαμε ολες αυτες τις προσωπηκοτητες απο κοντα καθως και τα εργα τους ενω στην σημερινη εποχη δεν ειναι και πολλοι καλλιτεχνες αξιοι θαυμασμου ουτε το εργο τους.Τι να θαυμασει κανεις σημερα ε?
 
Βρε παιδια μην απαξιωνουμε και ολους τους συγχρονους καλλιτεχνες συλληβδην...Καθε χρονια γινονται αρκετες αξιολογες παραστασεις...Κι εγω θα προτιμουσα να εβλεπα Χορν,Λαμπετη κλπ αλλα και η Καρυοφυλλια και ο Κιμουλης μια χαρα τα λενε :)
 
ioli1453 είπε:
Eχεις δικιο σαυτο σημερα θα ημασταν 100 χρονων αν ζουσαμε τοτε αλλα απο την αλλη θα γνωριζαμε ολες αυτες τις προσωπηκοτητες απο κοντα καθως και τα εργα τους ενω στην σημερινη εποχη δεν ειναι και πολλοι καλλιτεχνες αξιοι θαυμασμου ουτε το εργο τους.Τι να θαυμασει κανεις σημερα ε?
ναι ναι το σκεφτόμουν και εγώ οτι τώρα θα ήμασταν... και παραπάνω απο 100 μη σου πω, ότι θα είχαμε περάσει πολέμους κατοχές και δε συμμαζεύεται που τώρα δεν έχω εγώ προσωπικά ιδέα τι εστί αυτό.... αλλά θα προλαβαίναμε άλλα πράματα τότε... όλα έχουν ένα αντίτιμο :)
 
Εδώ θα έπρεπε να μιλήσει η μαμά μου... :) Είναι 81 χρονών, το μυαλό της δουλεύει μια χαρά και όταν τη ρωτάς: "Μαμά, είχες δει τη Λαμπέτη στο θέατρο?" Σε κοιτάει περιφρονητικά και απαντάει: "ΦΥΣΙΚΑ!!!" Επειδή ξέρω ότι έχει δει τη "Φιλουμένα Μαρτουράνο" και την Σάρα στα "Παιδιά ενός κατώτερου Θεού" της λέω: "Όχι στα τελευταία της αλλά όταν έπαιζε με τον Χορν..." Σε ξανακοιτάζει περιφρονητικά και σου λέει: "ΦΥΣΙΚΑ!!!" :D :D Έχει δει τόσους ηθοποιούς. Θυμάται μια ατάκα της Καρέζη από ένα θεατρικό της με τον Μπάρκουλη που της άρεσε και την λέει ακόμα, αλλά δε θυμάται ποιο ήταν το θεατρικό. Ο Μπάρκουλης με την Καρέζη υποδύονταν ένα ζευγάρι που τσακώνονταν. Της λέει ο Μπάρκουλης: "Αγάπη μου, τα φαινόμενα σε απατούν" και του απαντάει η Καρέζη: "Βρε, δε με απατούν τα φαινόμενα... Εσύ με απατάς" Ακόμα γελάει με αυτή την ατάκα...
 
Ο Μπάρκουλης με την Καρέζη υποδύονταν ένα ζευγάρι που τσακώνονταν. Της λέει ο Μπάρκουλης: "Αγάπη μου, τα φαινόμενα σε απατούν" και του απαντάει η Καρέζη: "Βρε, δε με απατούν τα φαινόμενα... Εσύ με απατάς" Ακόμα γελάει με αυτή την ατάκα...
Πολυ πιθανο να ειναι αυτο. Ρωτα τη μαμα να δουμε αν συμφωνει. ;)
 
Αχ, δεν το θυμόμουν αυτό που είχα γράψει, αλλά χάρηκα και συγκινήθηκα τώρα που το ξαναείδα. Ναι, μπορεί να ήταν αυτό, γιατί ταιριάζει και η εποχή, αλλά η μαμά μου αναχώρησε για τα επέκεινα το 2019 οπότε δεν μπορώ να την ρωτήσω. :)
 
Πίσω
Μπλουζα