Αγορά Ν64 ?

Ναι, γενικώς υπάρχει πάντα ένα θέμα υποτίθεται με τις κάρτες μνήμης από τρίτους. Αν και προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με την 1ΜΒ από Datel. Μετά από 17 χρόνια όλα τα saves μου λειτουργούν κανονικά.

Οσο για το expansion pack η γνώμη μου είναι να το πάρεις ΜΟΝΟ αν θέλεις να παίξεις τα Perfect Dark, Zelda-Majora's Mask και Donkey Kong 64. Αυτά είναι τα μόνα τρία παιχνίδια που δεν μπορείς να παίξεις χωρίς αυτό. Οκ, το Perfect Dark μπορείς αλλά όχι το campaign (οπότε χάνεις το 70-80% του παιχνιδιού). Αν δεν σκοπεύεις να τα παίξεις καλύτερα μην ξοδέψεις εξτρά χρήματα γι αυτό. Ο λόγος είναι ότι στα περισσότερα games που ανεβάζει την ανάλυση, πέφτει σημαντικά το frame rate. Το Turok 2 για παράδειγμα θα σου σπάσει τα νεύρα στην μεγαλύτερη ανάλυση. Από την δική μου εμπειρία, ελάχιστα είναι τα games που ανεβαίνει η ανάλυση χωρίς να χάσεις frames, όπως το Shadowman.

Α, άσχετο αλλά ελπίζω να παίζεις το μηχάνημα σε CRT τηλεόραση και όχι σε LCD με κάποιο απλό καλώδιο τύπου composite ή απλό scart.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περι expansion pack, αν και εχω να το χρησιμοποιησω χρονια, θυμαμαι πως εδινε καποιες μικρες, αλλα υπαρκτες διαφορες σε ολα τα παιχνιδια. Ακομα και τα Mario 64 & Ocarina of time ειχανε οπτικες βελτιωσεις. Αν το βρει σε καλη τιμη για αυτον και τους παραπανω λογους θα ελεγα να το παρει.

Αποθηκευτικη μνημη ειτε την επισημη της Nintendo, ειτε πολυ καλου τριτου κατασκευαστη, datel οπως καλη ωρα αναφερει ο Imgema.

Για φθηνη αυθεντικη, δες πχ εδω:

http://www.ebay.com/itm/Nintendo-64-Official-Memory-Pak-Pack-/300852874692?pt=Video_Games_Accessories&hash=item460c3a8dc4
 
Getta Robo είπε:
Περι expansion pack, αν και εχω να το χρησιμοποιησω χρονια, θυμαμαι πως εδινε καποιες μικρες, αλλα υπαρκτες διαφορες σε ολα τα παιχνιδια. Ακομα και τα Mario 64 & Ocarina of time ειχανε οπτικες βελτιωσεις.
Αυτό ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Δεν νομίζω να ισχύει. Είσαι σίγουρος? Μπορείς να δώσεις κάποια παραδείγματα γιατί αν όντως ισχύει θέλω οπωσδήποτε να το τεστάρω.
 
Imgema είπε:
Αυτό ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Δεν νομίζω να ισχύει. Είσαι σίγουρος? Μπορείς να δώσεις κάποια παραδείγματα γιατί αν όντως ισχύει θέλω οπωσδήποτε να το τεστάρω.
Θυμαμαι ειχε αγορασει το expansion pack με το Donkey Kong 64 ενα παιδι στο καταστημα με χρονοχρεωση που συχναζα, ο οποιος κυριολεκτικα ζουσε και ανεπνεε για το Nintendo 64, δεν επαιζε/ασχολιοταν με τιποτα αλλο. Ειχε βαλει και αλλα παιχνιδια να παιξει, και ειχε δει καποιες διαφορες, στο Mario 64 συγκεκριμενα απο τις μεγαλυτερες. Βαλαμε και εμεις στο καταστημα καποια παιχνιδια σε μηχανημα με και χωρις επιπλεον μνημη, και τα συγκριναμε ταυτοχρονα. Θυμαμαι τα Mario 64, Ocarina of time και το Goemon's adventure. Σε καμια περιπτωση δεν ειχανε τις οπτικες διαφορες των παιχνιδιων οπου επισημως αξιοποιουσανε το περιφερειακο, αλλα ειχανε διαφορες σε σχεση διχως αυτο.

Δεν εχω δει καποια λιστα με παιχνιδια οπου εχουνε διαφορες, παρα μονο μικρες διαφορες εδω και εκει. Απο οτι καταλαβαινω, καποια παιχνιδια πρεπει να αξιοποιουσανε διαφορετικα την διαθεσιμη μνημη, εξου και αυτες οι διαφορες.
 
Όταν όμως λες διαφορές τι εννοείς? Μήπως απλά οι μικροδιαφορές στην εικόνα των N64 στο μαγαζί που είδες δεν είχαν να κάνουν με το expansion pack αλλά απλώς υπήρχε κάποιο διαφορετικό καλώδιο ή απλά η τηλεόραση του ενός έδειχνε καλύτερα από ότι του άλλου? Από ότι ξέρω τα παιχνίδια που δεν είναι συμβατά με την εξτρά μνήμη (όπως το Mario64) απλά δεν την βλέπουν.

Τώρα μην με κάνεις να ξεκουμπώνω και να ξανακουμπώνω το expansion pack για να δω διαφορές :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Όταν όμως λες διαφορές τι εννοείς? Μήπως απλά οι μικροδιαφορές στην εικόνα των N64 στο μαγαζί που είδες δεν είχαν να κάνουν με το expansion pack αλλά απλώς υπήρχε κάποιο διαφορετικό καλώδιο ή απλά η τηλεόραση του ενός έδειχνε καλύτερα από ότι του άλλου? Από ότι ξέρω τα παιχνίδια που δεν είναι συμβατά με την εξτρά μνήμη (όπως το Mario64) απλά δεν την βλέπουν.
Τώρα μην με κάνεις να ξεκουμπώνω και να ξανακουμπώνω το expansion pack για να δω διαφορές :p
Σε αυτα τα θεματα δεν βαριομαστε,το κανουμε αμεσως! :p
 
Imgema είπε:
Όταν όμως λες διαφορές τι εννοείς? Μήπως απλά οι μικροδιαφορές στην εικόνα των N64 στο μαγαζί που είδες δεν είχαν να κάνουν με το expansion pack αλλά απλώς υπήρχε κάποιο διαφορετικό καλώδιο ή απλά η τηλεόραση του ενός έδειχνε καλύτερα από ότι του άλλου? Από ότι ξέρω τα παιχνίδια που δεν είναι συμβατά με την εξτρά μνήμη (όπως το Mario64) απλά δεν την βλέπουν.
Τώρα μην με κάνεις να ξεκουμπώνω και να ξανακουμπώνω το expansion pack για να δω διαφορές :p
Τα μηχανηματα ηταν διπλα διπλα, στις ιδιες samsung τηλεορασεις με την ιδια rca τεχνολογια. Υπηρχε διαφορα, οχι τοση οση τα παιχνιδια που την υποστηριζανε επισημως, και οχι σε ολους τους τιτλους. Τα Mario 64 και Ocarina of time ειναι δυο απο τα παραδειγματα που θυμαμαι, δεκατρια χρονια πριν το πρωτο πειραμα περιπου. Η μνημη δεν εντοπιζεται μεσα απο τον τιτλο, φανταζομαι οτι αξιοποιει την ηδη υπαρχουσα λογο προγραμματισμου του παιχνιδιου, οπως γινεται και σε πολλα παιχνιδια σε υπολογιστη πχ.

Ειχα κοιταξει παλαιοτερα, και ειχα βρει καταχωρησεις που επιβεβαιωναν αυτο που ανακαλυψαμε, επισης υποτιθεται πως καποια απο τα τελευταια παιχνιδια, πχ το jet force gemini και το conker's bad fury day την αξιοποιουν ακομα περισσοτερο.

Τωρα, οποιος ενδιαφερεται να αγορασει το expansion pack, καλο θα ητανε να αγορασει το αυθεντικο η καποιο επωνυμης κατασκευης. Εχω ακουσει και διαβασει περιστατικα για expansion packs αγνωστου προελευσεως οτι ειτε δεν παιζουν σωστα, ειτε ακομα χειροτερα καινε το μηχανημα!

Το lik sang στις δοξες του ειχε προς πωληση ενα expansion pack, οπου συμφωνα με την περιγραφη ειχε ακομα καλυτερους χρονισμους απο το επισημο της Nintendo. Αν θυμαμαι καλα ηταν της blaze αλλα δεν το πηρα η βρηκα ποτε..
 
Για να πω και γω την δεικη μου εμπειρια επειδη εχω κανει και γω τα αναλογα πειραματα με 2 N64 διπλα διπλα σε ιδιες τηλεορασεις.Υπαρχουν παιχνιδια οπως ξερουμε ολοι που χρειαζονται οπωσδηποτε το Expansion Pack για να τρεξουν οπως ειναι τα Zelda Majora's Mask,Dokey Kong 64 κλπ αλλα υπαρχουν και πολλα αλλα στα οποια ειναι προερετικη η χρηση του και βλεπουμε καποια βελτιωση ομως με το Expansion Pack.To ΕP κυκλοφορησε τα χριστουγεννα του 1998 για να βελτιωνει τα παιχνιδια του N64 και αργοτερα το 1999 κυκλοφορησε μαζι με το Donkey Kong 64 το οποιο και το χρειαζοταν οπωσδηποτε γιατι αλλιως δεν μπορουσαμε να παιξουμε και αυτα ειναι γνωστα.Στο super mario 64 δεν υπαρχει καμια βελτιωση γιατι πολυ απλα το παιχνιδι κυκλοφορησε το 1996 και δεν ηταν καν σχεδιασμενο για κατι τετοιο ωστε να βελτιωνεται δηλαδη.Το ιδιο και στο ocarina of time ασχετα αν κυκλοφορησε τον ιδιο καιρο με το EP.Σε πολλα παιχνιδια ομως βλεπουμε βελτιωσεις με καποια απο αυτα να ειναι τα''Castlevania: Legacy of Darkness,Duke Nukem Zero Hour,F1 World Grand Prix II,Hybrid Heaven,Indiana Jones and the Infernal Machine,Mario Golf,Quake 2,Rayman 2,Residen evil 2,Shadowman,south park,The world is not enough,Turok 2,3.Υπαρχουν γενικα και πολλα αλλα παιχνιδια που βελτιωνονται.Φυσικα δεν υπαρχουν μονο βελτιωσεις σε σχεση με την μεγαλητερη αναλυση αλλα υπαρχει και πτωση στο Frame rate που ειδικα σε ορισμενα παιχνιδια ειναι πολυ μεγαλη.Tα αγαπημενα μου πχ Castlevania legacy of darkness και Hubrid Heaven φαινονται υπεροχα με την χρηση του EP αλλα φτανουν σε σημειο να γεινονται Unplayable ειδικα το Hybrid Heaveν που καταληγη να τρεχει κατω απο 10fps.Απο την αλλη μεγαλη βελτιωση χωρις επιπτωσης εχουν παιχνιδια οπως τα Star Wars Rogue Squadron,Madden 99 και south park που φαινονται υπεροχα.Ειδικα στο south park υπαρχει μια ενοχλητικη ομιχλη που καθαριζει παρα πολυ με την χρηση του EP.Γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να υπαρχει κατοχος του N64 που να μην εχει στην κατοχη του το EP.Πρωτον γιατι χωρις αυτο δεν μπορει να παιξει καποια απο τα κορυφαια παιχνιδια της κονσολας και δευτερων οντως υπαρχει βελτιωση σε παρα πολλα παιχνιδα που κυκλοφορησαν το 1999 και μετα χωρις να εχουν επιπτωσεις στο frame rate.
 
Getta Robo είπε:
Τα μηχανηματα ηταν διπλα διπλα, στις ιδιες samsung τηλεορασεις με την ιδια rca τεχνολογια.
Αρα δεν ήταν η ίδια συσκευή. Μπορεί να ήταν η ίδια μάρκα, ακόμα και το ίδιο μοντέλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είχαν κάποιες διαφορές μεταξύ τους στην εικόνα. Ακόμα και τα settings μπορεί να ήταν διαφορετικά και να δημιουργούσαν αυτήν την εντύπωση. Θα πρέπει να έχεις καλό μάτι που να "θυμάται" και να κάνεις το test στην ίδια ακριβώς οθόνη. Θα μπορούσες επίσης να ανοίξεις 2 emulators ταυτόχρονα (στον έναν να απενεργοποιήσεις το expansion) και να έχεις τα 2 παράθυρα δίπλα δίπλα.

Επειδή τυχαίνει να έχω σπίτι μου 3 Ν64 (το ένα με expansion pack) έκανα ένα γρήγορο test με το Mario 64 για να μου φύγει κάθε αμφιβολία. Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.

Έκανα και ένα test στο Jet Force Jemini στο οποίο θυμάμαι και πολλά σημεία που υπήρχαν frame rate drops, οπότε έψαξα να δω αν υπάρχει καμία βελτίωση σε αυτόν τον τομέα. Δεν υπάρχει διαφορά ούτε στην ευκρίνεια ή σε κάποιο texture αλλά ούτε και στο frame rate.

Σε αυτό το link ένας εξηγεί πως κάνει το Mario 64 να διαβάζει την εξτρά μνήμη χρησιμοποιώντας hacking και το gameshark: Link

Although SM64 does not use the 4MB expansion pack it is possible to make use of it which would allow for adding new behaviours, bigger worlds, more objects and other improvements. But due to the way the memory is split into segments loading and using data in the expansion pack memory can be tricky.




A simple way to make use of the expansion pack memory is to use Gameshark codes to place values in the extra memory and then patch the game's coding to use the data that has been put into the expansion pack memory. If you're using a real N64 and cheat device like a Gameshark then you will need to find an area of the expansion pack that is not use by the cheat cartridge.

Οπότε για να πρέπει να κάνεις patch το παιχνίδι να "δει" την μνήμη σημαίνει ότι απλά από μόνο του δεν την βλέπει καν. Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά δεν νομίζω ότι τα παιχνίδια στις κονσόλες λειτουργούν όπως στα PC.

Έκανα και μια γρήγορη ψακτική για να δω αν υπάρχουν και άλλες αναφορές σχετικά με βελτιώσεις σε παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν το pack και δεν βρήκα κανένα στοιχείο που να επιβεβαιώνει ότι το expansion pack έχει οποιοδήποτε effect σε παιχνίδι που δεν το υποστηρίζει. Το μόνο που βρήκα είναι ότι μπορεί να προκαλεί κάποιο bug στο Silicon Valley.

Δεν προσπαθώ να σε βγάλω τρελό ή κάτι τέτοιο, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι όποια βελτίωση είδατε όταν κάνατε τις συγκρίσεις σας δεν οφείλονταν στο expansion pack αλλά σε κάτι άλλο.

Τα παιχνίδια στα οποία υπάρχει η οποιαδήποτε βελτίωση με το expansion έχουν συνήθως κάποια σήμανση που να το αναφέρει στην αρχή. Τα Mario 64 και OOT δεν χρησιμοποιούν την έξτρα μνήμη. Τώρα δεν θυμάμαι ποια παιχνίδια την χρησιμοποιούν αλλά θα ψάξω καμία λίστα.

Edit: Προς το παρόν βρήκα αυτήν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εγραψα και παραπανω οτι σε super mario 64 και ocarina of time δεν υπαρχει καμια διαφορα.Δεν υπηρχε καν η σκεψη που λεει ο λογος για το Expansion pack το 96 οταν κυκλοφορησε το super mario 64.Φυσικα ο Getta δεν ειναι κανενας ασχετος και σιγουρα θα ειδε διαφορα στα αλλα παιχνιδια που δεν θυμαται καλα οπως ειπε και ισως να τον μπερδρυουν λιγο με τα super mario 64 και ocarina of time.

Ωσο για την παραπανω λιστα του Wikipedia εχει πολλα κενα.Καταρχην ολοι ξερουμε ποια παιχνιδια δεν λειτουργουν χωρις το Expansion pack γιατι ειναι πολυ λιγα αυτα.Σε πολλα αλλα ομως αν δεν τα δοκιμασεις και τα δεις με τα ματια σου δεν μπορεις να ξερεις.Tα castlevania legacy of darkness,hybrid heaven,south park και διαφορα αλλα που εχω δοκιμασει προσωπικα εχουν μεγαλη βελτιωση αλλα το Frame rate πεφτει στα ταρταρα.Ωσο για το silicon valley τιποτα δεν ειναι στανταρντ πολυ απλα γιατι το συγκεκριμενο παιχνιδι εχει πολλα προβληματα απο μονο του και χωρις το expansion pack πανω.Το ειχα παρει απο φιλο να το παιξω και εκτος απο τα στανταρντ προβληματα δεν ειχα αλλα που να προστεθηκαν με το Expansion pack.
 
Θα έλεγα κι εγώ την άποψή μου αλλά προσωπικά δεν έβρισκα καμμία διαφορά μεταξύ Majora και Ocarina πχ και νόμιζα ότι η Νιντέντο μας δούλευε ομαδικώς τότε με αυτό το έξτρα μηχάνημα. Οπότε αποκλείεται να καταφέρω να παρατηρήσω μικρό-διαφορές εάν υπάρχουν... :p
 
Εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια δεν βρήκα κανένα πρόβλημα με το Silicon Valley όταν το έπαιξα αν και δεν πρόλαβα να παίξω μέχρι το τέλος.

Βασίλη δεν θυμάμαι τώρα κάποιον τίτλο που να λείπει από την λίστα μπορείς να θυμηθείς εσύ κανέναν?

Να πω κι εγώ πως εννοείται ότι δεν θεωρώ τον Getta κανέναν άσχετο με το θέμα. Αν ήταν κάποιος άλλος ούτε καν θα έμπαινα στην διαδικασία να τσεκάρω αν όσα λέει ισχύουν, παρόλο που είμαι σίγουρος 100%, μόνο και μόνο επειδή τα λέει ο συγκεκριμένος έπρεπε να ξανατσεκάρω ώστε να είμαι 200% σίγουρος. Γι αυτό λέω πως ίσως να ήταν κάτι άλλο αυτό που δημιουργούσε την διαφορά που είδε και να ήταν απλά μία σύμπτωση το θέμα με το expansion pack.

Να πω επίσης ότι αρκετοί τίτλοι που δοκίμασα με το expansion pack είχαν πρόβλημα στο frame rate όταν ανέβαζα την ανάλυση ενώ λίγοι ήταν μια χαρά και όντως βελτιώνονταν πολύ. Θυμάμαι τα Shadowman, Episode 1 racing και Quake 2 ήταν πολύ βελτιωμένα με το περιφερειακό χωρίς να χάνουν σε κάποιον άλλο τομέα. Ισως να υπήρχαν και άλλα όμως τώρα δεν θυμάμαι να πω.

geo2004z είπε:
Θα έλεγα κι εγώ την άποψή μου αλλά προσωπικά δεν έβρισκα καμμία διαφορά μεταξύ Majora και Ocarina πχ και νόμιζα ότι η Νιντέντο μας δούλευε ομαδικώς τότε με αυτό το έξτρα μηχάνημα.
Αν το παρατηρήσεις θα δεις ότι στο Majoras Mask υπάρχουν περισσότερα διαφορετικά textures ταυτόχρονα σε πολλές περιοχές. Θυμάμαι που μου είχαν κάνει εντύπωση τα διάφορα σχέδια στους τοίχους της Hyrule Town και τα υπέροχα textures στο μεγάλο ρολόι της πόλης. Και γενικώς η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πιο "γεμάτη" θα έλεγα ενώ το OOT φαίνεται ίσως λίγο πιο άδειο με λιγότερα textures τα οποία επαναλαμβάνονται (μιλάμε πάντα σε σχέση με το Majora's). Επίσης διάβαζα στο N64 Magazine ότι το expansion βοηθάει και στο ότι σε πολλά σημεία υπάρχουν περισσότεροι και μεγαλύτεροι σε μέγεθος εχθροί ταυτόχρονα στην οθόνη αλλά δεν μπορώ να σου πω ότι θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@imgema Τασο οταν λεω οτι εχει κενα η λιστα εννοω οτι δεν αναφερουν γενικα σε πολλα παιχνιδια της βελτιωσεις απο διπλα.Απλα αναφερουν τα παιχνιδια που υποστηριζουν το Expansion pack δεν σημαινει ομως οτι ολα αυτα εχουν βελτιωσεις.Πχ στο Castlevania legacy of darkness δεν αναφερει απο διπλα τι βελτιωσεις υπαρχουν και ειναι ενα απο τα παιχνιδια που φαινεται υπεροχο με το Expansion pack αλλα με κοστος στο Frame rate βεβαια.Η απο τα 3 Army Man μονο το Army Men: Sarge's Heroes 2 εχει καποιες βελτιωσεις που φαινονται με το ματι.Γενικα αυτα εννω οταν λεω οτι εχει κενα η λιστα γιατι πολυ απλα εξηγη ελαχιστα πραγματα και οχι αναλυτικα το καθε παιχνιδι.Οχι οτι θα περιμενα βεβαια και εννοοιται αυτο να ελεγξουν ολα τα παιχνιδια και μετα να κανουν την λιστα.Tα Bugs που εχει το silicon Valley ειναι οτι σε πολλα σημεια κολαει και αυτο μεγαλωνει κατα πολυ με την χρηση του Expansion pack και σε ορισμενες πιστες περναμε μεσα απο τους τοιχους λες και δεν υπαρχουν και αυτο σε ορισμενς πιστες μας κανει να χανουμε κατευθειαν ζωη.Επισης υπαρχει και ενα Bug που προσωπικα εγω δεν το ειδα που δεν σε αφηνη να μαζεψεις ολα τα σουβενιρ στο παιχνιδι με αποτελεσμα να μην μπορουμε να δουμε τον επιθημητο τερματισμο αλλα και δεν μπορουμε να παιξουμε την κρυφη πιστα.Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα παντως οπως ειπα και σε προηγουμενο post.

@Geo2004z Tα πλεονεκτηματα που υπαρχουν στο Majora's mask με το Expansion pack σε σχεση με το Ocarina of time ειναι τα εξης:Yπαρχει πολυ καλητερο Draw Distance εχουμε πολυ καλητερη και μεγαλητερη ορατοτητα και εχει εξαφανιστη η ομιχλη που υπηρχε σε πολλα σημεια στο ocarina of time.Yπαρχει πολυ καλητερος φωτισμος πιο λεπτομερη Textures και Animation οπως και δηνει την δυνατοτητα να υπαρχουν πιο πολλοι χαρακτηρες σε καποια μαχη πχ χωρις να υπαρχει πτωση στο frame rate.Eιδικα παντως τα Textures ειναι απο τα καλητερα που εχουμε δει σε παιχνιδι του N64.Eπισης κατι πολυ σημαντικο ειναι οτι τα κτηρια του παιχνιδιου ειναι κανονικα τρισδιαστατα και οχι Pre-rendered οπως στο ocarina of time που επαιζαν με της γωνιες της καμερας για να φαινονται και καλα τρισδιαστατα.Γενικα υπαρχουν πολλες βελτιωσεις σε σχεση με το ocarina of time.
 
Προσωπικά πιστεύω ότι η Hyrule Town στο OΟT ήταν pre-rendered όχι λόγο έλλειψης του expansion pack αλλά λόγο art direction. Οι υπόλοιπες πόλεις είναι κανονικά τρισδιάστατες εξάλλου, όπως το Kakariko Village. Θα μπορούσαν να κάνουν και την Hyrule Town τρισδιάστατη αλλά το άλλαξαν, ίσως απλά για να δείξουν κάτι διαφορετικό. Εκείνη την εποχή τα pre-rendered backgrounds ήταν κάπως της μόδας με τα Resident Evil και ίσως απλά να ήθελαν να δείξουν ότι και το N64 μπορεί. Μάλιστα έκαναν και ένα βήμα παραπάνω στην κεντρική πλατεία της πόλης όπου έχεις μία πανοραμική οπτική 360 μοιρών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορουσε να τα σηκωσει αυτα ολα η κονσολα τρισδιαστατα χωρις το Expansion γιαυτο και κατεληξαν σε pre-renderd.Aυτος ηταν και ο λογος που εκαναν ετσι τα Resident Evil γιατι δεν ειχε την ισχυ το playstation ωστε να τα κανουν τρισδιαστατα.Καλη η πανοραμικη οπτικη στην κεντρικη πλατεια αλλα πολυ ψευτικη και ωσο και αν μας αρεσε τοτε που παθαμε πλακα οταν το ειδαμε η αληθεια ειναι οτι αν μπορουσαν και ειχαν την ισχυ ολα τρισδιαστατα θα τα εκαναν.Τελως παντων δεν θα διαφωνισουμε γιαυτο τωρα κουβεντα κανουμε εξαλου απλα το θεμα ειναι οτι εχει πολλες βελτιωσης το Majora's Mask με το Expansion pack σε σχεση με το ocarina of time.
 
metalcandyman είπε:
απλα το θεμα ειναι οτι εχει πολλες βελτιωσης το Majora's Mask με το Expansion pack σε σχεση με το ocarina of time.
Αυτό είναι σίγουρο. Να προσθέσω και το εντυπωσιακότατο blurring εφέ όταν χτύπαγες με το σπαθί σου τα gossip stones. Παρόμοιο με το εφέ στο Perfect Dark όταν έτρωγες μπουνιές ή εκείνα τα βελάκια που σε έκαναν να τα βλέπεις όλα θολά. Full screen blur effects before it was cool :p Αν και δεν ξέρω αν για αυτό ήταν υπεύθυνο το expansion pack, πάντως δεν θυμάμαι παρόμοια εφέ σε άλλο N64 game (και ίσως κάνω λάθος).
 
Δεν εχω N64 για να το δοκιμασω, ειναι πολυ πιθανο ομως να αλλαζει η απεικονιση απο μηχανημα σε μηχανημα, εξου και οι τοτε διαφορες. Πανε πανω απο δεκατριαχρονια αλλωστε που το δοκιμασαμε.

Εχει ενας φιλος τροπο να καταγραψει το N64 την ωρα που παιζει, ελπιζω να μπορεσει να κανει μερικες δοκιμες και να τις ανεβασει στο youtube, εαν εχω νεοτερα θα το παραθεσω εδω.

Γενικοτερα παντως, θα ελεγα πως το expansion pack ειναι καλη αγορα, και ας μην εχει κανεις καποιο παιχνιδι τωρα, δεν αποκλειεται να παρει καποιο και να την χρειαζεται στο μελλον.
 
φοβερη κονσολα με παιχνιδια διαμαντια
 
Πίσω
Μπλουζα