Αγορά καινούριου Game Boy

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.960
Βλέπω κατά καιρούς στο ebay να πωλούνται καινούρια Game Boy και τελευταία μου έχει καρφωθεί η ιδέα να αποκτήσω ένα και να θυμηθώ το πρώτο μου unboxing. Επειδή όμως οι τιμές είναι αρκετά ανεβασμένες θα ήθελα τη βοήθεια από τους γκουρού του αθλήματος. Βλέπω δύο κατηγορίες. Μία σφραγισμένη μέσα σε ζελατίνα και μία με ένα αυτοκόλλητο Nintendo στο σημείο που ανοίγει το κουτί. Ποια από τις δύο να εμπιστευτώ; Φοβάμαι τα εξής: Στην περίπτωση της ζελατίνας μήπως το κουτί και η κονσόλα είναι μεταχειρισμένα και απλά τα έκλεισαν πάλι, τα πέρασαν από το μηχάνημα συρρίκνωσης και ορίστε η ζελατίνα. Στην άλλη περίπτωση μπορεί το αυτοκόλλητο να είναι προσεχτικά βγαλμένο, να ανοίχτηκε το κουτί κτλ και μετά να το επανατοποθέτησαν και να το κόλλησαν πάλι και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Παρακαλώ τη βοήθεια και τις σκέψεις σας. :please:
 
Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο πρώτο gameboy σωστά; Αν και εδώ και μερικά χρόνια έχω παρατήσει την συλλογή με τις κονσόλες, μου φένεται λίγο απίθανο να υπάρχει καινούργιο. Ακόμη και να είναι καινούργιο, πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσεις πολλά χρήματα. Βρες ένα σε πολύ καλή εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση. Δηλαδή να έχει βάλει ο πωλητής κοντινές φωτογραφίες από το gameboy, έτσι ώστε να μπορείς να επιθεωρήσεις για χτυπήματα και γρατζουνιές. Να έχει φωτογραφία από την οθόνη σε λειτουργία με κάποιο παιχνίδι. Να έχει το κουτί του σε καλή κατάσταση και έτσι πάνω κάτω θα είναι το ίδιο πράγμα.

Ιδαίτερα σημαντικό είναι ο πωλητής να έχει υψηλές θετικές αξιολογήσεις. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να παραλάβεις αυτό ακριβώς που βλέπεις στις εικόνες της δημοπρασίας/πώλησης.

Απλά να σου αναφέρω πως εγώ είχα κάποτε όλα τα gameboy που είχαν βγεί με κουτιά και ζελατίνες. Κανένα δεν ήταν καινούργιο αλλά τα είχα επιλέξει εν καιρό από το ebay προσεκτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι για το 1ο μιλάω. Βασικά έχω ήδη ένα αλλά θέλω άλλο ένα για τα 2 player παιχνίδια και το θέλω με κουτί και όλα τα συναφή. Ευχαριστώ πάντως που έγραψες για την εμπειρία σου.
 
Σήμερα είναι μια αρκετά σημαντική ημέρα όσον αφορά την gamimg συλλογή μου. Έφτασε στα χέρια μου ένα Game Boy μαζί με το Tetris ελληνικό όπως αυτό που είχα αγοράσει πριν 21 χρόνια. Το κουτί περιέχει την κονσόλα με το σακουλάκι της η οποία είναι άψογη εξωτερικά, το Tetris, το καλώδιο σύνδεσης και εγχειρίδια χρήσης κονσόλας και παιχνιδιού στα ελληνικά. Είναι το πακέτο που έψαχνα εδώ και πολύ καιρό. Μόνο αρνητικό ότι η οθόνη του GB έχει κάποιες κενές γραμμές αριστερά αλλά όπως ξέρω είναι εύκολη η επισκευή τους.

Ακολουθούν μερικές φώτο.

IMG_20150422_172728.jpg

IMG_20150422_172556.jpg

IMG_20150422_172609.jpg

IMG_20150422_172602.jpg

IMG_20150422_172950.jpg
 
Καλοριζικο!!!

Που το πετυχες σε τοσο καλη κατασταση και Ελληνικο;; Μπραβο!
 
Σ'ευχαριστώ Ajax. Το αγόρασα από τοπικό πωλητή. Η υπομονή λένε είναι αρετή. Ευτυχώς η τύχη μου χαμογέλασε σχετικά γρήγορα.
 
Καλοπαιχτο φιλε..

Ποσο πηγε το μαλλι (αν επιτρεπεται)?
 
Με μπριζώνεις άσχημα Γιάννη. Κάποτε το είχα και εγώ κουτάτο αλλά είχα την uk έκδοση. Έξαιρετικό κομμάτι και το κουτί φένετε σε πολύ καλή κατάσταση.

Όσο αφορά τις κενές γραμμές στην οθόνη, είναι λες απλά θέμα ψυχρών κολλήσεων όπως είχα ακούσει;
 
Kαλοριζικο Γιαννη!!!Αφου το βρηκες απο εδω παλι καλα....ελπιζω η τιμη να μην ηταν σαν αυτες που βλεπω απο τοπικους πωλητες...

Όσο αφορά τις κενές γραμμές στην οθόνη, είναι λες απλά θέμα ψυχρών κολλήσεων όπως είχα ακούσει;
Δεν ειναι ακριβως ψυχρες κολλησεις αλλα περιπου...αποκολλαται η καλωδιοταινια απο την Lcd oποτε με επαναθερμανση φτιαχνει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασιλη να σαι καλα. Σ ευχαριστω. Θα σου πω την τιμη στο αυτι στη συναντηση του Σαββατου χιχιχι.

Μαριε το κυνηγουσα καιρο το συγκεκριμενο και πραγματικα εμεινα λιγο να το κοιταω μετα απο τοσα χρονια ξανα. Ευτυχως ειναι καλοδιατηρημενο αν και αναδυει μια οσμη οπως οταν κατι το κρατας καπου χρονια φυλαγμενο... Ο οδηγος επισκευης λεει να περασεις το κολλητηρι στην ενωση της οθονη με την πλακετα, οποτε οπως λες μαλλον ψυχρες κολλησεις ειναι το θεμα.

Σε ευχαριστω Γρηγορη. Να σαι καλα. Τον εκανα μερικα παζαρια πριν καταληξουμε και πρεπει να ομολογησω οτι κατεβασα την τιμη στα 2/3 της αρχικης. Ειναι που δε βρισκεις με τιποτα ελληνικο αλλιως στο ebay εχει και λιγο πιο φθηνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς αυτό το πακέτο είχα αγοράσει (μου είχαν αγοράσει για την ακρίβεια! ;) ) κι εγώ!.... Θυμάμαι πως οι κασέτες κόστιζαν 5000-6000 δρχ !

Καλορίζικο και καλόπαιχτο
 
:thanx2: vask. Οι κασέτες να κόστιζαν 5-6 χιλιάδες δε θυμάμαι. Εγώ το 1994 αγόρασα το Super Mario Land 12.900 δρχ και το 1995 το Street Fighter II 14.900 δρχ.
 
Έχεις δίκιο!!.... 15.000+ δρχ κόστιζαν.... Καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό για την εποχή.
 
johnny19818 είπε:
Βασιλη να σαι καλα. Σ ευχαριστω. Θα σου πω την τιμη στο αυτι στη συναντηση του Σαββατου χιχιχι.
Μαριε το κυνηγουσα καιρο το συγκεκριμενο και πραγματικα εμεινα λιγο να το κοιταω μετα απο τοσα χρονια ξανα. Ευτυχως ειναι καλοδιατηρημενο αν και αναδυει μια οσμη οπως οταν κατι το κρατας καπου χρονια φυλαγμενο... Ο οδηγος επισκευης λεει να περασεις το κολλητηρι στην ενωση της οθονη με την πλακετα, οποτε οπως λες μαλλον ψυχρες κολλησεις ειναι το θεμα.

Σε ευχαριστω Γρηγορη. Να σαι καλα. Τον εκανα μερικα παζαρια πριν καταληξουμε και πρεπει να ομολογησω οτι κατεβασα την τιμη στα 2/3 της αρχικης. Ειναι που δε βρισκεις με τιποτα ελληνικο αλλιως στο ebay εχει και λιγο πιο φθηνα.
εχω κι εγω ένα game boy εδώ και καμποσα χρονια,απο όταν κυκλοφορησε,το παραξενο είναι ότι δεν μου χει παρουσιασει ακομα πρόβλημα η οθονη του χτυπα ξυλο,αλλα και παλι ανταλλακτικα υπαρχουν ακομα και πολλα μαλιστα.για την γνησιοτητα δεν ξερω,παντως λογικα κανουν δουλεια.θα ηθελα όμως κι εγω ένα μαζι με το κουτι του και σε καινουρια κατασταση σαν το δικο σου,να σου ευχηθω και καλοριζικο αλλα δεν γνωρίζω περα από ebay Που θα βρω.

τα δικα μου κουτια δυστυχως θα εχουν γινει η πολτος η θα εχουν λιωσει σε καποια χωματερή...

Υπεροχο βιντεοπαιχνιδι που ακομα και τωρα δεν βαριέμαι καθολου,να μην πω ότι το προτιμω σε σχεση με ένα ds,η psp ας πουμε,κι ας είναι παλιο τεχνολογικα.

μην ξεχασω να αναφερω ότι η μανουλα μου,που τωρα βρίσκεται καπου στον ουρανο,μου το χε παρει 34.000δρχ μερες χριστουγεννων.
 
Πίσω
Μπλουζα