Αγορά οθόνης με ενσωματωμένο TV-tuner

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.235
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια οθόνη 20" TFT ασφαλώς που να διαθέτει TV-tuner (αρα SCART τουλάχιστον). Λογικά θα έχει και ηχεία, εάν δεν έχει δε με νοιάζει. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο όμως είναι η οθόνη να στηρίζεται σε τέτοια βάση που να μπορείς να τη γυρίσεις κατά 90". Ενας συνάδελφος έχει μια τέτοια 19" της HP, χωρίς TV-tuner. Εχω φάει τον τόπο αλλά δε μπορώ να βρω κάτι τέτοιο, ή μπορεί ο κατασκευαστής να μην το αναφέρει στα χαρακτηριστικά. Ο λόγος που το θέλω αυτό το χαρακτηριστικό είναι επειδή στο μέλλον θα ήθελα να βάλω επάνω της jamma πλακέτες μέσω του SCART. Οσοι γνωρίζουν, άλλες jamma δείχνουν οριζόντια και άλλες κάθετα. Οσες δείχνουν κάθετα, θα πρέπει να γυρίσεις την οθόνη επίσης κάθετα για να δεις το αποτέλεσμα....

Ακούω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για κάθετα δεν έχω δοκιμάσει, αλλά εγώ έχω αγοράσει μια LG Flatron 208WA. Και SCART, και Component, και SVideo και Composite έχει (από τηλεόραση), και ηχεία, και τα κλασσικά DVI και VGA.

Δες και εδώ:

TFT-TV 20'' M208WA-BZ
 
Είσαι ευχαριστημένος; Εχεις συνδέσει τίποτε ρετρό επάνω της;
 
Ένα ΧΒΟΧ 1, Ένα Dreamcast (στο VGA), και μια Amiga 1200. Μου φαινόταν μια χαρά η απεικόνηση.
 
OK, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μου φαίνεται ότι επειδή δε μπορεί κανείς να τα έχει όλα, δεν πρόκειται να βρω οθόνη με όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάω. Εάν πάντως καποιος άλλος έχει τίποτε αλλες πληροφορίες, ας τις παραθέσει...
 
Όλες οι EIZO από 19'' και πάνω έχουν 90' swivel όποτε και είναι τέλειες ( από αυτη την άποψη ) αλλα το πρόβλημα είναι πως δεν έχουν SCART...αυτό το πρόβλημα το λύνεις με αυτό Scart-To-VGA-Adapter ή αυτό SCART-LEAD-TO-VGA-15-PIN-HD-SVGA-CABLE

είναι λίγο τσουχτερή στην τσέπη η λύση μου....αλλά είναι λύση !!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Γιαννη και πώς θα παίξει το ανταπτοράκι αυτό; Ενα απλό καλώδιο είναι ή έχει και κάποιο IC μέσα του; Λίγο κουφό μου φαίνεται να είναι τόσο απλή η μετατροπή (βέβαια είμαι και άσχετος και τα λέω εμπειρικά)....

Εντωμεταξύ, στο Πλαίσιο η φθηνότερη ΕΙΖΟ παει στα 400+ ευρώ :cry:

Πάντως τώρα που το ξανακοιτάω στο Πλαίσιο π.χ., όσες όθόνες είναι και TV σίγουρα δεν έχουν δυνατότητα 90" swivel ή Tilt. Βρήκα αρκετές που υποστηρίζουν κάθετη θέαση, χωρίς όμως να είναι και TV.... Τι στο καλό, θα βρεθεί κάποια στιγμή...

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω παραγγείλει απο e-shop μια lg lcd-tv για τον λόγο ότι η Α4000 φοράει vga και τώρα δεν είναι δουλειά να έχω 2 monitor στο γραφείο,ένα για hi-res gfx και μια απλή tv για low-res.Το καλό είναι ότι αν και είναι wide,έχει επιλογή για 4:3

Υπάρχουν και κάποιες παλιές crt viewsonic 19" που παίρνουν και rca απο πίσω σαν το 1084

Edit:Rygar,δες εδώ

http://www.lektropacks.co.uk/view_product_standard.php?product=84&sub1=54&show=54

Αυτοί οι μετατροπείς στηρίζονται στο EL1883 IC
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την λύση ενός εξωτερικού tv-tuner την έχεις σκεφτεί? :)

Υπάρχουν κάποια που δεν θέλουν καν υπολογιστή! Συνδέονται κατ'ευθείαν στο μονιτορ
 
Την έχω σκεφτεί, αλλά παράλληλα έχω στο νου μου και το USB tv tuner που είχα συνδέσει κάποτε στο πισί μου και ειχα απογοητευτεί από την χάλια ποιότητα της εικόνας από την Α1200. Γι'αυτό θεώρησα ότι δε θα μου κάνει. Εχει διαφορά στην ποιότητα το ενσωματωμένο tuner με ένα εξωτερικό;

Σε μια τέτοια περίπτωση, με εξωτερικό tuner, αυτή εδώ μου κάνει τη δουλειά... Εχει και πολύ καλή τιμούλα, θα έλεγα...
 
Σε μια τέτοια περίπτωση, με εξωτερικό tuner, αυτή εδώ μου κάνει τη δουλειά... Εχει και πολύ καλή τιμούλα, θα έλεγα...
Νομίζω είναι η αντίστοιχη 22" με την δικιά μου 20". (Δεν την προτίμησα γιατί με ζαλίζουν οι 22").
 
κοίτα, εξωτερικά tv-tuners δίναμε κάποτε με τις οθόνες πλάσμα 42" που δεν είχαν δικό τους ενσωματομένο για να λειτουργούν σαν τηλεοράσεις. Μία χαρά έπαιζε. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Στο σπίτι, και εγώ τα ρετρομηχανήματά μου, πολλές φορές για να μην δεσμεύω τηλεόραση στο tuner μου τα βάζω (εγώ έχω εσωτερικό στο pc) και δεν έχω πρόβλημα εικόνας. Τώρα από tuner σε tuner μπορεί να παίζει η ποιότητα!

Επίσης... από προσωπική πείρα μιλάω,συμφωνα με ότι έχω δεί... οι οθόνες με ενωματομένο tuner... πολλές φορές υστερούν σε ποιότητα εικόνας σχέση με τις ''καθαρές'' οθόνες
 
Για τη δική σου δεν αναφέρει ότι γυρνάει π.χ. κάθετα, 90" swivel δηλαδή, σε σχέση με αυτή που έβαλα στο λινκ, η οποία βέβαια δεν έχει ενσωματωμένο tv-tuner . Ειδάλλως πήγαινα κατευθείαν για τη δική σου....
 
Πίσω
Μπλουζα